Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg prøver å holde ting ryddig her, men det samme problemet dukker opp. Hvor skal man gjøre av klær man har brukt, men de er ikke skitne, så det er unødvendig å vaske dem, men de er heller ikke helt rene så det føles ikke helt rett å putte de tilbake i skapet? 

Jeg har en liten haug ved siden av senga, mannen har en haug på badet OG på spisebordet i stua. Ungene har sjeldent mellom-rent tøy. De har rent i skapet og skitne på seg :aww: 

Skrevet

Jeg putter det tilbake i skapet hvis det ikke er synlig skittent eller vasker det hvis jeg likevel skal vaske klær. Bor alene (foreløpig) og aldri sett på det som noe stort problem... :P 

Skrevet

Har en knaggrekke på badet og på soverommet. Det det ikke er plass til der havner i en liten haug vedsiden av senga :teehe: Har sånn over-døren-knagg fra IKEA. Men vanskelig å finne fullgod løsning syns jeg :P 

Skrevet

Jeg slenger det i en haug på gulvet ved senga, og når haugen begynner å få litt størrelse går jeg gjennom den og sorterer. Både syn og nese brukes aktivt ;) Det som er rent nok til å brukes igjen havner på plass i skapet, resten går i skittentøyskurva. :)

Skrevet

Ryddig? Skjønner ikke konseptet.

 

Men vi har i teorien opphengsplasser på badet til slikt. I praksis havner det somregel på badegulvet før eller senere og deretter i vask. :aww: 

 

Skrevet

Jeg har en egen skuff til klær som skal brukes på nytt i løpet av kort tid. Hvis jeg ikke har planer om å bruke dem igjen med det første, havner de i skittentøyskurven selv om de ikke egentlig er skitne. Liker ikke å legge brukte klær i skapet, selv om det sikkert er helt irrasjonelt :P 

Skrevet

Jeg har et klesstativ jeg henger opp eller egentlig mest slenger over klær som skal brukes flere ganger. Planen var å henge alt pent opp, men den klarer jeg ikke følge. Men vasker mindre klær nå enn før da alt skulle legges på en stol men falt på golvet og ble skittent i stedet. 

Skrevet

Turklær henger på en knagg på badet, ordentlige klær blir brettet og lagt på kommoden på badet eller lagt i skuffen sin :)

Skrevet

I skapet. Om de er så skitne at de besudler rene klær av å ligge i nærheten av dem, så legger jeg de i skittentøyskurven. :)

  • Like 1
Skrevet

Litt her og litt der :lol:   Ligger stort sett to bukser på vaskemaskinen på badet siden jeg bytter på. Samboeren bruker arbeidsklær og legger buksa på peisen (som ikke er i bruk)  i stuen nede for å ikke dra med skitt opp. Har også noe knagger på soverommet samt "stolen" som får et skippertak innimellom.   

  12299149_10153640462675932_1968236034027

 

Burde vel rydde :lol:   

  • Like 6
Skrevet

Kosebukser og varme gensere + jeans er det vel stort sett som går på gjenbruk her, de henger på dørhåndtakene på soveromsskapet når de ikke er i bruk. Turklær henges opp i gangen til tørk og puttes i turklærskuffa etterpå. Det meste av "innerklær" (undertøy, t-skjorte, langermet) blir lagt i skittentøyskurven, noe får henge på skapknaggene og brukes en dag til. Treningstøy går rett til vask. Jeg er helt klar over at jeg er litt for nøye på sånt :icon_redface:

  • Like 1
Skrevet
5 timer siden, Marie skrev:

Husk at det ikke er miljøvennlig å vaske unødvendig mange maskiner. :)

Jeg veit det, men jeg har ikke hunder som vaskes ofte, jeg har ikke barn som møkker til absolutt alt de har på seg hver eneste dag, jeg skrur av dusjen mens jeg såper meg inn, jeg bruker bærenett på butikken, velger varer uten unødvendig emballasje (kjøper feks aldri God Morgen-yoghurt), spiser nærmest vegetarisk, bruker et håndkle minst en uke av gangen før jeg bytter, bruker såper og kremer uten parabener og avfallsstoffer, jeg går gjerne tre km for å resirkulere glass og metall, kildesorterer som en manisk, unngår å kjøpe klær fra merker som ikke er bevisste på hvor produktene deres produseres, kaster så og si aldri mat, har ikke bil, flyr minimalt, kjøper aldri klær i materialer som gjør at de må vaskes separat og fyller alltid vaskemaskina til randen. 

Jeg trur jeg fortsetter å fôre tvangstankene mine om hvor skitten jeg er med god samvittighet, ass. :P 

  • Like 2
Skrevet

2 knaggrekker på soverommet. (Den ene har en del off season jakker på se også, i mangel på bod.) Og knaggrekka på badet blir også brukt til treningstøy og rideklær. Og litt på gulvet på badet, bittelite bad så det havner under vasken stort sett, eller oppå lokket til skittentøysdunken. Og så havner det ofte litt ved senga også. :P 
Har også 2 skittentøyskurver, 1 på badet til 60 vask og en på soverommet til alt mulig. 

Skrevet

Næh, er det ikke bare jeg som har det problemet? Jeg har en stol på badet som står foran en sminkehylle med speil over. Der har ingen sittet og sminket seg på mange år, for på den stolen ligger en meterhøy stabel av halvrene klær. Det er alltid noen klær som har seget ned i støvet på gulvet bak stolen, og de klærne man leter etter har alltid gjemt seg langt inne i haugen.

Guest Klematis
Skrevet

Det har en tendens til å havne på en oljeovn på soverommet som gjør nytten som klesstativ når det ikke er så kaldt at den må stå på.

Ellers kan det havne på strykebrettet eller en sofa på et av soverommene der hvor klesvasken også har en lei tendens til å havne...

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...