Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skal lage hvit saus, og ha biter av Gulrot oppi i dag. Må jeg koke gulrøttene for deg først, eller bare kutter jeg de opp og lar de koke/trekke i sausen bare?

  • Svar 4.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

....Nuff said    

Si hei til Yumi  

Jeg så på bilder fra i fjor sommer: ...og oppdaget at lillegutt jammen meg har vokst inn i ørene sine: De var jo mange nummer for store!  

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, laikamor skrev:

Skal lage hvit saus, og ha biter av Gulrot oppi i dag. Må jeg koke gulrøttene for deg først, eller bare kutter jeg de opp og lar de koke/trekke i sausen bare?

Kok gulrøttene litt først, så bruker du av kokevannet til å lage hvitsausen. Men bare kok dem litt, ikke helt ferdige. Da blir det gulrotmos i hvitsaus..

  • Like 1
Skrevet
2 timer siden, Belgerpia skrev:

He he he he - vel, jeg får henne jo med meg oppover - det er bare litt pes å ha tre bikkjer når man skal jobbe - og i alle fall en som gjerne vil gjøre ting på sin måte, bedre med de to som er samstemt - i værste fall kan jeg dumpe henne hos dere når jeg kommer oppover og hente henne etter utstillingen søndag *lurt* - og ja, Hermine er grei med unger - hun er egentlig veldig grei med alt faktisk.

Marimannen: "Klart det er ok :)"
Så da har du tre klare trønderegg som liker bullehunder og hundesnålinger her. :tuba:(bare fordi jeg har lyst til å spørre hva i alle dager den smileyen er til??)

  • Like 3
Skrevet

@JeanetteH :hug::no:

 

AN gjør jeg meg klar for kveldens lydighetskurs. Sekken er pakka, bikkja ligger flat på de kalde flisene i gangen. Sånn egentlig skulle jeg ønske han bare kunne ligge der, men han får bare 15 min til. Det er varmt ute for gutter med sort pels...

Jeg er veldig spent på i kveld, håper jeg får mer ut av dette enn av vapekurset. Hun som er distriktsansvarlig virka veldig ok, men hun skal selvsagt være med på det andre kursstedet.

Håper bare magen min har lyst å være på lag med meg til jeg kommer hjem :huh:

Skrevet
1 minutt siden, Mari skrev:

Marimannen: "Klart det er ok :)"
Så da har du tre klare trønderegg som liker bullehunder og hundesnålinger her. :tuba:(bare fordi jeg har lyst til å spørre hva i alle dager den smileyen er til??)

Og bare for å følge opp viktige tema, er det en referanse til "This one time at band camp" kanskje?. Isåfall er det litt win altså. Og veldig, veldig feilplassert i forhold til hva jeg skrev i innlegget... :icon_redface:

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet
7 minutter siden, laikamor skrev:

Skal lage hvit saus, og ha biter av Gulrot oppi i dag. Må jeg koke gulrøttene for deg først, eller bare kutter jeg de opp og lar de koke/trekke i sausen bare?

Skjær gulrøttene i biter, kok de til de er møre - i biter vil det si 10 - 12 minutter for passe tykke skiver. Sil av vannet, bruk litt av vannet til sausen. Lag sausen ferdig og ha oppi gulrøttene 

Skrevet
1 time siden, Tinkie skrev:

Sikker på at det ikke bare er kart og modne bær du tenker på, da? :aww::lol: 

:lol::P 

59 minutter siden, Snoffe skrev:

Farmor og farfar har røde og grønne stikkelsbær i hagen. De røde er søtere enn de grønne :) så jeg spiste nesten bare røde stikkelsbær :aww:

Det gjorde vi da vi var unger også.. hos naboen... men jeg tror muligens vi spiste de grønne stikkelsbærene litt for tidlig hver gang... de var heftig sure :aww: 

58 minutter siden, Tinkie skrev:

Jeg har alltid spist grønne stikkelsbær - men jeg husker at de ble røde etter hvert hvis vi lot dem henge på busken "for lenge" :lol::lol: Hilsen Tinkie 5 år

:lol: 

57 minutter siden, SFX skrev:

Ja, det må jo være noe som ligner på sti et eller annet sted, så jeg ikke går meg bort. Jeg skal se om jeg finner kart i en bokhandel eller lignende når jeg er på jobb i morgen. Jeg er jo vant til Romeriksåsen og allmenningen på Gjerdrum, hvor det er store parkeringsplasser og godt merkede stier. Men det er jo for så vidt også bare en fordel om det ikke er like mye folk i "min" skog, at en kan gå i fred og ikke i kø. Lurer på om det da lages skiløyper på vinteren, eller om en kan få kose seg der da også. Jeg får ikke til så lange turer i skogen som er rundt huset, så greit med alternativ.

Her brøyter de stort sett skogsbilvegene om vinteren så det er fint å gå der.... evt snør noen igjen etter hvert da, og jeg kan lage privat skiløype :aww: 

Edit: Spiser jeg pannekaker til middag... en med soppstuing og en med stekt bacon :D. Mon tro om det blir pannekake med is til kvelds? :whistle: 

  • Like 1
Skrevet
15 minutter siden, Mari skrev:

Og bare for å følge opp viktige tema, er det en referanse til "This one time at band camp" kanskje?. Isåfall er det litt win altså. Og veldig, veldig feilplassert i forhold til hva jeg skrev i innlegget... :icon_redface:

:lol:

Skrevet
2 timer siden, Siri skrev:

Ved nærmere ettersyn så vokste jeg jo opp AKKURAT i Norges Midtpunkt... men det er altså ikke Nord-Norge :aww:    :P 

At det er på midten betyr ikke at det er midtpunktet, Siri :P Og alt nord for Dovre er Nord-Norge :aww: 

2 timer siden, Siri skrev:

Rips finnes i rød og hvit ja - og stikkelsbær finnes jo i grønn og rød versjon (eller noe sånt) :). Jeg er ikke sånn himla glad i rips, jeg da, skal jeg innrømme.. men med nok sukker går de jo ned, de også :lol: 

Rips er best når du kan ta en håndfull og spise dem mens du tråkker rundt i hagen med bikkjene. Sånn utover det, så er ikke det noe jeg må ha heller, kjenner jeg. Men jentene syns de er gode da :lol: 

2 timer siden, Siri skrev:

Ja, jeg vet jo at jeg ikke tåler sånt, men måtte teste fordi jeg har hatt sånn trøbbel med den ene skuldra i det siste, og bare paracet har liksom ikke funket noe særlig (og tablettene jeg fikk av legen blir jeg jo fyllesyk av... og det burde jeg jo også ha visst på forhånd...). 

Har du prøvd sånn smertelindrende krem på skulderen din? Det blir kanskje ikke tarmen din irritert av :) 

1 time siden, Pringlen skrev:

Interessant dette pratet om irritabel tarm. Høres ut som meg, det. Jeg blir dårlig i magen av ting, men finner lite fornuftige sammenhenger i hva... (og å være dårlig i magen er ekstremt lite heldig i kombinasjon med ca 0 evne til å holde seg...) 

Jeg prøvde et år uten gluten. Syntes vel det var litt bedre, men egentlig ble det ingen forskjell når jeg begynte med det igjen. Legen foreslo å prøve uten laktose, med omtrent samme resultat. Dvs, hvis jeg spiser mye med laktose, så går det galt. Så noe er det der. Men kan like gjerne bli dårlig uten et snev av laktose el gluten. Det eneste som har en bra effekt, er å spise imodium. Men det er jo egentlig akuttbehandling, og neppe noe man skal spise hver dag. Selv om jeg ikke finner noe som tilsier at det er skadelig. Noen som vet mer om det?

Har du blitt utredet for mageproblemer du da? Ja, jeg maser om sånt, fordi det er potensielt alvorlig å gå med enkelte mage/tarm-sykdommer over tid :)

1 time siden, Snoffe skrev:

Gubben sier at low fodmap ikke har fungert på han. nettopp fordi det er så variabelt hva han reagerer på. Han var på sånn kurs på sykehuset, og utifra det han fortalte så fikk jeg et inntrykk av at legene der mente at low fodmap fungerte på noen, men ikke alle. Og at det ikke er bevist at det fungerer heller, men legene anbefaler det fordi det ikke er noe annet de kan gjøre :/  Dette er hva jeg har oppfattet av hva gubben har fortalt, kan hende jeg har missforstått noe.

Selv syntes jeg det var ufattelig slitsomt å forholde seg til low fodmap, og var kjempeglad når vi var ferdig. Var så mye å sette seg inn i, og det ble vanskelig å gå ut å spise eller dra på middagsbesøk. Syntes faktisk det er lettere å forholde meg til folk med glutenalergi. Har måtte forholdt meg mye til dem da jeg har nær familie og nære venner med det.  

Det høres omtrent riktig ut det, de har ingenting de veit at fungerer, men det er ting man kan prøve ut som har hatt effekt på noen. Som f.eks low foodmap :)

--

AN har jeg vært på Årnes 2 ganger. Første gangen for å hente stomiutstyr (som måtte bestilles i forrige uke, for måtte gudene forby at de hadde sånt inne når de har faste kunder som bruker det utstyret), og andre gangen for å levere tilbake stomiutstyret, for det var selvsagt ikke bestilt inn riktig poser til meg. Kjenner at det at det alltid skal være noe når jeg skal ha utstyr derfra, irriterer meg mer enn hva godt er. Det er verdt å ta turen til Jessheim bare for å slippe det ekstra maset! 

En annen ting som irriterer meg, er denne legen jeg var hos i går (det er stomi-relatert :P ), leser ikke leger epikriser før pasienter kommer inn? For han skulle jo se på operasjonssåret, og når jeg drar opp genseren og ned buksa, så spør han - noe overrasket - når jeg fikk stomi.. Eh.. I 2014? Hvorfor det? Fordi jeg hadde kreft? Det burde han jo visst, jeg ble operert pga stråleskader i tarmen, liksom. Det er ingen som får strålebehandling just for the fun of it, så akkurat det syns jeg var sløvt av ham :aww: 

Og bare for å toppe det, så sier han - som alle andre leger jeg har snakket med om dette tidligere - at det er jo bare en midlertidig stomi, de kommer sikkert til å legge den inn, fordi jeg er så ung. Ung? Jeg er ikke 22 år lenger, jeg er 42 for ****. Og han kan ikke si noe om at det er bare en midlertidig stomi, for det er ikke avgjort enda, og det avgjøres av ting som er utenfor samtlige legers kontroll, så hvorfor de fortsetter å mase om at den er midlertidig irriterer meg (ja, jeg er lett å irritere om dagen, jeg innrømmer det). Det plager ikke meg å ha stomi, men hva om det hadde gjort det? Hva om jeg sleit veldig med å bli komfortabel med å ha utlagt tarm, også sier den ene legen etter den andre at den skal legges inn igjen, når de ikke VEIT om den KAN legges inn igjen - det fordrer nemlig at en fistel gror, og det har den ikke gjort så altfor mye av på 2 år, så jeg har slutta å vente på det jeg! Leger burde ikke "love" noe de ikke kan holde! De burde være realistiske, det er jobben deres! Vil jeg ha pusesnakk og klapp på ryggen og lovnader om at alt ordner seg for snille piker, så har jeg folk jeg kan ringe til for det (hei hei, tante! :P ). 

Det er forøvrig slitsomt å være sur og irritabel hele tiden :aww: 

Skrevet
11 minutter siden, 2ne skrev:

At det er på midten betyr ikke at det er midtpunktet, Siri :P Og alt nord for Dovre er Nord-Norge :aww: 

Jo for tenk... :P 
http://www.kartverket.no/Kunnskap/Fakta-om-Norge/Norges-midtpunkt/Beregningen/ 

11 minutter siden, 2ne skrev:

Rips er best når du kan ta en håndfull og spise dem mens du tråkker rundt i hagen med bikkjene. Sånn utover det, så er ikke det noe jeg må ha heller, kjenner jeg. Men jentene syns de er gode da :lol: 

Nei urk... det blir som å spise tyttebær liksom - man spiser ikke slike bær uten at de er behandlet på noen måte... med sukker f eks :aww: 

11 minutter siden, 2ne skrev:

Har du prøvd sånn smertelindrende krem på skulderen din? Det blir kanskje ikke tarmen din irritert av :) 

Nei, jeg har egentlig ikke det, men jeg har forsøkt sånn før en gang helt uten at jeg merket noen virkning :) 

11 minutter siden, 2ne skrev:

Det er forøvrig slitsomt å være sur og irritabel hele tiden :aww: 

Det er derfor jeg alltid er så sprudlende blid :aww: Jeg gidder jo ikke å bli sliten av å være sur... 

2 minutter siden, MarieR skrev:

Norges geografiske midtpunkt ligger i Steinkjer det :)

For tenk :D 

Skrevet
34 minutter siden, MarieR skrev:

Norges geografiske midtpunkt ligger i Steinkjer det :)

 

21 minutter siden, Siri skrev:

For tenk :D 

Det sier litt om betydningen av stedet når man må poengtere at det er det geografiske midtpunktet liksom :lol: 

Snart skal jeg ta med meg småttingene på snusertreff :ahappy: 

Skrevet
1 time siden, 2ne skrev:

 

Har du blitt utredet for mageproblemer du da? Ja, jeg maser om sånt, fordi det er potensielt alvorlig å gå med enkelte mage/tarm-sykdommer over tid :)

Ja, nei.. Ikke annet enn blodprøver. Men er nok ikke noe skummelt, for jeg har vel egentlig alltid vært sånn. Det ble bare ikke plagsomt før evnen til å holde seg forsvant :P

Skrevet
Akkurat nå, Lillekrapyl skrev:

Søren blir ikke kvitt denne... 

 

3 timer siden, Snoffe skrev:

Gubben sier at low fodmap ikke har fungert på han. nettopp fordi det er så variabelt hva han reagerer på. Han var på sånn kurs på sykehuset, og utifra det han fortalte så fikk jeg et inntrykk av at legene der mente at low fodmap fungerte på noen, men ikke alle. Og at det ikke er bevist at det fungerer heller, men legene anbefaler det fordi det ikke er noe annet de kan gjøre :/  Dette er hva jeg har oppfattet av hva gubben har fortalt, kan hende jeg har missforstått noe.

Selv syntes jeg det var ufattelig slitsomt å forholde seg til low fodmap, og var kjempeglad når vi var ferdig. Var så mye å sette seg inn i, og det ble vanskelig å gå ut å spise eller dra på middagsbesøk. Syntes faktisk det er lettere å forholde meg til folk med glutenalergi. Har måtte forholdt meg mye til dem da jeg har nær familie og nære venner med det.  

Var low fodmap jeg fikk anbefalt igår også. De vet jo ikke hva de skal gjøre. Det var enten det eller eliminasjonsdietten. Kjenner jeg er mer sugen på å prøve low fodmap enn vann og ris :P men ja, har hørt det er slitsomt å leve etter... 
To ting jeg fant ut idag iallefall. 1. Etter gastroskopien så holder jeg på å spy av lukta av banan...
2. Nøttemix tåler jeg helt klart ikke... 
Alltid så gøy når man finner ut sånne ting på jobb...

Skrevet
2 timer siden, Mari skrev:

Marimannen: "Klart det er ok :)"
Så da har du tre klare trønderegg som liker bullehunder og hundesnålinger her. :tuba:(bare fordi jeg har lyst til å spørre hva i alle dager den smileyen er til??)

Jeg skulle til å si at den sikkert ble laget til nyttårsaften 1969, men når jeg tenker meg om så var det nok uhyre langt mellom smileyene i 1969.

  • Like 6
Skrevet
4 timer siden, Pringlen skrev:

Det eneste som har en bra effekt, er å spise imodium. Men det er jo egentlig akuttbehandling, og neppe noe man skal spise hver dag. Selv om jeg ikke finner noe som tilsier at det er skadelig. Noen som vet mer om det?

Jeg står fast på Imodium (dvs. jeg får Loperamid, den generiske varianten), får store pakninger på resept. Det er det eneste som har sjans til å holde ting noenlunde i sjakk. Grunnen til at det står i pakningsvedlegget at man ikke skal bruke det over lengre tid er vel at folk helst bør oppsøke lege hvis de har langvarig magetrøbbel, for å sjekke at det ikke er noe skummelt. Når de først hadde sjekket meg for andre ting og konkludert med IBS, så var det ingen grunn til å holde tilbake på Loperamid.

 

Forøvrig er stikkelsbær grønne og kjempegode, hadde de vært sure hadde jeg ikke likt dem. 

 

...tror jeg at jeg skal ta meg en dusj og så ordne meg mat og se en film etterpå. Har klippet halve plenen (og med det mener jeg at jeg har klippet litt gress og slåss mye med jordhauger med digre gresstuster på) og blåst opp og fylt hundebassenget og så ligget og slengt i ei hengekøye, man blir svett av sånt. Hadde passet meg bra om dette været holdt seg gjennom sommeren, akkurat passe varmt. Dita ligger i toppen av trappa til inngangsdøra og sover i sola, Katla er ikke like varmeelskende og har lagt seg på kjøkkengulvet i stedet. 

  • Like 1
Skrevet
48 minutter siden, MarieR skrev:

Bah, paraceten tar ikke knekken på hodepina, men nå har i det minste ungen slukna så jeg kan holde sofaen resten av kvelden.

@JeanetteH :console:

Jeg leste at den minste ungen hadde slukna og tenkte at det var da voldsomt som du poppet unger da! :lol:

 

Skrevet
Akkurat nå, Symra&Pippin skrev:

Jeg leste at den minste ungen hadde slukna og tenkte at det var da voldsomt som du poppet unger da! :lol:

 

Hahaha, nei, det holder med den ene, hun forblir enebarn for å si det slik :P

  • Like 2
Skrevet

Noen som veit om man får etterbetalt aap? Jeg søkte om aap 14 april og var innom nav samme dag som hadde fått papirene fra legen ogsånt så jeg skulle bare sende inn noe på nett som jeg gjorde samme dag.  Fikk brev i dag om at de hadde fått søknaden og det var 4-6 ukers behandlingstid.  Jeg mistet retten på sykepenger 14.mai,så nå blei jeg brått veldig stressa..  (Jobber 50%) 

Skal innom nav i morgen og høre hva de sier, men skjønner ikke hva de surrer med.. 

Skrevet
Akkurat nå, Ozzy skrev:

Noen som veit om man får etterbetalt aap? Jeg søkte om aap 14 april og var innom nav samme dag som hadde fått papirene fra legen ogsånt så jeg skulle bare sende inn noe på nett som jeg gjorde samme dag.  Fikk brev i dag om at de hadde fått søknaden og det var 4-6 ukers behandlingstid.  Jeg mistet retten på sykepenger 14.mai,så nå blei jeg brått veldig stressa..  (Jobber 50%) 

Skal innom nav i morgen og høre hva de sier, men skjønner ikke hva de surrer med.. 

Ja,så lenge du sender meldekort, så er jeg ganske sikker på at de etterbetaler for hele perioden du har sendt meldekort. Ville dobbelsjekket, men jeg er ganske sikker på det. 

 

  • Like 1
Skrevet

Vært på sosialisering med småttingene. Vi dro halv seks, de har da kjørt bil, vært litt ute på skift (de måtte klare seg alene uten hverken mamma eller søsken, for første gang), nå er vi hjemme og de har vært ute og tissa. Da stappa jeg dem i bingen, sånn at de kunne sove litt. De er ikke enige :aww: 

Skrevet
3 timer siden, 2ne skrev:

At det er på midten betyr ikke at det er midtpunktet, Siri :P Og alt nord for Dovre er Nord-Norge :aww: 

Rips er best når du kan ta en håndfull og spise dem mens du tråkker rundt i hagen med bikkjene. Sånn utover det, så er ikke det noe jeg må ha heller, kjenner jeg. Men jentene syns de er gode da :lol: 

Har du prøvd sånn smertelindrende krem på skulderen din? Det blir kanskje ikke tarmen din irritert av :) 

Har du blitt utredet for mageproblemer du da? Ja, jeg maser om sånt, fordi det er potensielt alvorlig å gå med enkelte mage/tarm-sykdommer over tid :)

Det høres omtrent riktig ut det, de har ingenting de veit at fungerer, men det er ting man kan prøve ut som har hatt effekt på noen. Som f.eks low foodmap :)

--

AN har jeg vært på Årnes 2 ganger. Første gangen for å hente stomiutstyr (som måtte bestilles i forrige uke, for måtte gudene forby at de hadde sånt inne når de har faste kunder som bruker det utstyret), og andre gangen for å levere tilbake stomiutstyret, for det var selvsagt ikke bestilt inn riktig poser til meg. Kjenner at det at det alltid skal være noe når jeg skal ha utstyr derfra, irriterer meg mer enn hva godt er. Det er verdt å ta turen til Jessheim bare for å slippe det ekstra maset! 

En annen ting som irriterer meg, er denne legen jeg var hos i går (det er stomi-relatert :P ), leser ikke leger epikriser før pasienter kommer inn? For han skulle jo se på operasjonssåret, og når jeg drar opp genseren og ned buksa, så spør han - noe overrasket - når jeg fikk stomi.. Eh.. I 2014? Hvorfor det? Fordi jeg hadde kreft? Det burde han jo visst, jeg ble operert pga stråleskader i tarmen, liksom. Det er ingen som får strålebehandling just for the fun of it, så akkurat det syns jeg var sløvt av ham :aww: 

Og bare for å toppe det, så sier han - som alle andre leger jeg har snakket med om dette tidligere - at det er jo bare en midlertidig stomi, de kommer sikkert til å legge den inn, fordi jeg er så ung. Ung? Jeg er ikke 22 år lenger, jeg er 42 for ****. Og han kan ikke si noe om at det er bare en midlertidig stomi, for det er ikke avgjort enda, og det avgjøres av ting som er utenfor samtlige legers kontroll, så hvorfor de fortsetter å mase om at den er midlertidig irriterer meg (ja, jeg er lett å irritere om dagen, jeg innrømmer det). Det plager ikke meg å ha stomi, men hva om det hadde gjort det? Hva om jeg sleit veldig med å bli komfortabel med å ha utlagt tarm, også sier den ene legen etter den andre at den skal legges inn igjen, når de ikke VEIT om den KAN legges inn igjen - det fordrer nemlig at en fistel gror, og det har den ikke gjort så altfor mye av på 2 år, så jeg har slutta å vente på det jeg! Leger burde ikke "love" noe de ikke kan holde! De burde være realistiske, det er jobben deres! Vil jeg ha pusesnakk og klapp på ryggen og lovnader om at alt ordner seg for snille piker, så har jeg folk jeg kan ringe til for det (hei hei, tante! :P ). 

Det er forøvrig slitsomt å være sur og irritabel hele tiden :aww: 

Jeg liker ikke sånne leger :aww:  Har møtt på for mange av dem, og jeg klarer ikke å avreagere på flere uker etter å ha møtt dem. 

1 time siden, Turb skrev:

 

Var low fodmap jeg fikk anbefalt igår også. De vet jo ikke hva de skal gjøre. Det var enten det eller eliminasjonsdietten. Kjenner jeg er mer sugen på å prøve low fodmap enn vann og ris :P men ja, har hørt det er slitsomt å leve etter... 
To ting jeg fant ut idag iallefall. 1. Etter gastroskopien så holder jeg på å spy av lukta av banan...
2. Nøttemix tåler jeg helt klart ikke... 
Alltid så gøy når man finner ut sånne ting på jobb...

Hvis du velger å gå på low fodmap så anbefaler jeg deg denne bloggen http://lyngstadernaering.no/ og denne bloggen http://lavfodmap.no/ Brukte dem hele tiden, og vi kjøpte også boken til den første bloggen. De skriver mye bra, og man føler man får litt hjelp og kontroll på hele dietten. Hvis jeg ikke husker helt feil så likte jeg den første bloggen hakke bedre, men de er veldig lik. 

Hvis du leter litt på så finner du et greit register hun har laget med hvilke mat som er høy eller lav fodmap. Veldig greit. Den hadde jeg alltid oppe når jeg lagde handleliste og når jeg handlet. 

Nå leita jeg litt for deg likevel :Phttp://lavfodmap.no/lavfodmap-matvaretabell/hoy-fodmap-matvarer-og-tilhorende-fodmap-gruppe/

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...