Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå Oktober


Tekopp
 Share

Recommended Posts

  • Svar 3.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kjapt innpå - huset er solgt! Helgegjesten kom akkurat inn døra, rett etter at jeg og megler avsluttet handelen, så mer info senere. Det ble til under takst, med bare en som bød, men vi fikk halt litt

Nå er jeg himla glad!  Minien min har ikke PL på den måten som ble mistenkt. Hun har vært hos vet. høgskolen i hele dag, og konklusjonen er; korsbåndsskade på venstre bakbein som gjør at kneskåla luks

Mel. Nøtteliten Her på Hundesonen har vi det så bra Vi kan være sure eller vi kan være glad Vi krangler litt og klemmer litt og synger på en trall Ser på bildene av hundene og sier dill og dall Men nå

Posted Images

11 timer siden, Raksha skrev:

Det ser veldig mye vondere ut å bli varulv i hemlock grove enn i twilight :o :|:blink:

 

De er ikke varulver i Twilight, de er shapeshiftere :aww: 

2 timer siden, Stine skrev:

Ok, det er fryktelig idiotisk å google sykdommer!...

Det anbefales å ikke google sykdommer. Den infoen du får der er generell og ikke nødvendigvis presis eller reell i forhold til den du googler for/om :)

--

AN lurer jeg atter på hvorfor Nora er en raring. Jeg kan så vidt være borte i henne når hun ligger i senga eller i sofaen, og hun spretter opp som om jeg stakk henne med nål (hvilket jeg aldri har gjort :P ), men nå som hun ligger under skrivepulten min, så flytter hun seg ikke selv om jeg nesten kjører på henne med kontorstolen. Hun er ikke spesielt konsekvent, med andre ord :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enda ingen tegn til Bob, oj jeg er skikkelig bekymra. Følger med på facebook, folk skriver ofte der om de finner puser som ikke hører til. Han har aldri vært borte så lenge før!

Håper han bare har tatt seg en langtur, og at noen finner han!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da er det av gårde for å være instruktør i skolekorpset som skal ha seminar. Heldigvis bare i dag, for jeg føler meg ikke helt kompetent i slike situasjoner og pleier å si nei når de spør. Men det er ikke alltid like lett å si nei etter noen øl sent en kveld på fest :aww: Nå vet jeg hvem jeg ikke skal snakke med på fest lenger :lol: 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

For en dag! Milva holdt seg fra 2230-930! Sengen var full av hunder, de elsker hverandre (Lumi ble med meg på badet mens mr. Eple slapp Milva ut for å tisse - og den gjensynsgleden!). Nå vil de gjerne leke inne, og jeg har ikke helt ork til å putte på langliner og gå i parken. Lurer på om jeg skal ta dem på bytur. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Bizi er flink jente, altså. I natt fikk hun ikke sove i senga, fordi hun var møkkete, og jeg er litt lei av å ha sand og potespor i senga. Ikke gadd jeg slenge henne i dusjen før jeg la meg heller, så hun måtte sove i balja si på gulvet ved siden av senga. Jeg hadde regnet med en del protester, men det holdt faktisk å si "gå ned" en gang eller to, og vise henne til senga si, og det var det. Jeg ble imponert, jeg. 

I dag har vi gått en tur i duskregnet, Timmiansen er i bedre humør igjen. Han lå og voktet over en pølsebit som havnet under muren mellom vedovnen og kjøleskapet i går, og fikk den pølsebiten fullstendig på hjernen. Han kunne nesten ikke legge seg, for han var overbevist om at pølsebiten lå der. Men, det gjorde den ikke, for jeg var så elskverdig at jeg krabbet rundt på alle fire og fisket den frem med en gaffel til han flere timer tidligere. Han var veldig skeptisk til om jeg hadde tenkt å spise pølsebiten selv. Det er klart, når man er pølseentusiast, og risikerer å gå glipp av en pølsebit, så er det selvfølgelig viktig å passe nøye på at ingen andre får gleden av å spise et slikt herremåltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

16 timer siden, SFX skrev:

Hahahahaha, herlig! Men det handler jo ofte om hvordan noe sies også.

Helt klart :) 

 

9t jobb er veldig fint for lommeboka, men jeg sov så dårlig i natt at jeg helst skulle brukt noen av de timene på noe annet. Jaja,  skal ikke klage har fått sovet en del den siste uka.

Venter på svar ang neste fag.  Har søkt fritak og uansett svar hadde det vært fint å få det før fagetstarter.   

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Phuh, litt mer futt i snuppa i dag enn i går, ikke mer futt i mammaen enn i går = utslitt mamma før 11. :lol: Nå har hun gitt meg bamsen med beskjed om at den skal sitte hos mamma, og så har hun dukken og pcen sin, og jeg min. :wub: Tidlig krøkes osv. 

Vi håper på både bedre vær og form i morgen så vi får lekt oss med en efit igjen. :D

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lørdag er tydeligvis dagen hvor alle de uansvarlige hundeierne drar med seg hunden sin ned til stranda. 
For i dag har jeg virkelig hatt lyst til å kaldkvele noen av de. :aww:

Respektløse og hjernedøde hundeiere er det vi har møtt i dag! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er litt irritert på stalker-bikkja mi som skal være klistremerke om dagen. Hele tiden. Absolutt hele tiden. Hun blir bare verre og verre med årene - skal helst ligge under huden min hele tiden. Stort sett koselig, men når jeg prøver å ignorere knirking (les; masing), men gir opp gang på gang, så blir det utfallet. Og det er litt itriterende, ja. 

image.jpeg

Don't mind antrekket mitt :P Skal hoppe i dusjen nå, etter noen timer med vasking på en lørdags morgen. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sitter jeg i traktoren med beina på rattet, passer på sovende barn (i vogna si utenfor) og hører på Krutsi-mannen og en bror samarbeide om en jobb som må gjøres :lol:

1: "pass deg no, så skal jeg slå her"

2: "du slår ikke no nei nå som jeg holder på her"

1: "men så flytt deg da, så skal jeg slå"

2: "nei, for jeg skal åpne her nå"

1: "jammen, det løsner hvis jeg slår"

2: "du skal ikke slå nå nei.. Jeg har jo fingrene mine her"

men de sier det på trøndersk, jeg kanke skrive trøndersk :lol: og alt dette for å åpne ei treig dør :lol: 

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, laikamor skrev:

Enda ingen tegn til Bob, oj jeg er skikkelig bekymra. Følger med på facebook, folk skriver ofte der om de finner puser som ikke hører til. Han har aldri vært borte så lenge før!

Håper han bare har tatt seg en langtur, og at noen finner han!

Krysser fingrene! Det der er en av grunnene til at det ikke blir flere puser her. Har ikke mage til sånt :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 timer siden, Stine skrev:

Ok, det er fryktelig idiotisk å google sykdommer!...

Det er jeg helt enig i. Søsteren min fikk bukspyttkjertelbetennelse for noen år siden - det er sånn som det stort sett er gamle, mannlige alkoholikere som får. Vi fikk streng beskjed om å ikke google - så da gjorde jeg det så klart. 25 % dødelighet fikk jeg vite da. :| Men det gikk bra den gangen også!

Jeg har fått det til å slutte å komme opp notifications på siden her, men det sier nå fremdeles pling fra fanen... Jaja. :lol:  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

...leser jeg resultat fra Herning. Hannhundcertet gikk til en dritlekker norsk hannhund som nettopp gikk over i junior. Han har slått Glam i BHK på valpeshow de to gangene de rakk å møtes, men det varmer i hjertet når den siste dommeren mente at Glam ville være minst like bra - om ikke bedre - bare han ble eldre. Men jeg forventer å bli slått av ham ofte i junior lell, for jeg synes han er lekker. Men med de nye reglene kan han jo være fullcertet før Glam i det hele tatt rekker å bli junior :P Det er fire utstillinger til før Glam går over. Litt rart å planlegge juniordebut for han, for han er jo bare valpen og kom nettopp hit. Jeg er jo vant til at valpen er født her og at vi har laaang og goood tid før det blir seriøst i junior, også kom han her ikke før han var nesten fire måneder, så hodet mitt henger ikke helt med på det der.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

15 minutter siden, Tinkie skrev:

Det er jeg helt enig i. Søsteren min fikk bukspyttkjertelbetennelse for noen år siden - det er sånn som det stort sett er gamle, mannlige alkoholikere som får. Vi fikk streng beskjed om å ikke google - så da gjorde jeg det så klart. 25 % dødelighet fikk jeg vite da. :| Men det gikk bra den gangen også!

Jeg har fått det til å slutte å komme opp notifications på siden her, men det sier nå fremdeles pling fra fanen... Jaja. :lol:  

Jeg hadde en kollega som plutselig døde av det. En ung jente! :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Jeg hadde en kollega som plutselig døde av det. En ung jente! :(

 

Hjelp :frantics:  Så utrolig tragisk! VELDIG glad jeg ikke visste det da søster var syk, jeg får vondt i magen bare av å høre det. Jeg tenkte at det sikkert bare var de gamle alkoholikerne som døde...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

og vi trenger ikke å snakke om bukspyttkjertel og død ... Min datter har det on og off, og er til utredning for det og leverbetennelser, så hysj på dere!

også vet vi at guttevalpen med kyssesyken er på bedringensvei, når han krangler på temperaturen sin: "Nei, jeg har jo ikke feber på rommet mitt, så da må det være noe med stua!" Ja så klart det ... "Det er lasermåleren som måler feil" Jadda, den har aldri skreket så mye som i det siste. Du har fortsatt feber og nei, det blir ikke Halloween fest på deg, gå å legg deg. Så krangler han mer om det, men nå har jeg lukket ørene så jeg hører bare bakgrunnstøy.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...