Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ikke bruk BGB-krok på trekkline! Det er så fort gjort at den huker tak i hud, og da kan det gå riktig så galt. Troll bruker bronsekroker. Opplevde selv at en BGB krok fikk tak i huden på foten til min hund og rev av en stor bit hud! Det var heldigvis flaks i uflaksen at det ikke røk sener. Det tok to uker for såret å gro, og det var stygt. 

Hvorfor står det da på den linen jeg viste ovenfor at den leveres med bgb krok? Det er jo Troll.

  • Svar 1.8k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Som regel klarer ikke jeg med mine kameraferdigheter å fange den fine stemningen av å kjøre hund med hodelykt. Men så.. har man flaks! Bilde fra treningstur i går- Tatt uten blits og på slutten av tre

SE på dette fantastiske spannet fra Vikerfjell-løpet da (mine hunder. Klippet vekk meg selv, er ikke meg som er viktig her) Kari Hope har tatt bildet.

Det må du gjerne gjøre   Både forrige bilde og bildet nedenfor er tatt under Nordisk mesterskap for samojed i år. I  dp20+ kom vi på førsteplass med 6-spann, på db 60 kom vi på 3.plass med 8

Posted Images

Skrevet

Ikke bruk BGB-krok på trekkline! Det er så fort gjort at den huker tak i hud, og da kan det gå riktig så galt. Troll bruker bronsekroker. Opplevde selv at en BGB krok fikk tak i huden på foten til min hund og rev av en stor bit hud! Det var heldigvis flaks i uflaksen at det ikke røk sener. Det tok to uker for såret å gro, og det var stygt.

Uff da! Det hørtes ikke bra ut nei!

Men jeg er enig med @SiriEveline, jeg har jo sett flere kjørestrikker med bgb-krok?

  • Like 1
Skrevet

Sånn apropo bgb har jeg lært å feste eks sporline med krokinga ut fra hunden for å unngå slikt. Ville også gjort det med trekkline, festet eks krokinga oppover. Det skal vel også mye til å få til dette på en vanlig snørekjøringsekvipasje. Men jeg kan forstå en høyere sjanse i spann. Jeg sjekket også mer på Troll sine sider og de bruker bronse på spannutstyr og bgb på snørekjøringsutsyret.

Skrevet

Hvorfor står det da på den linen jeg viste ovenfor at den leveres med bgb krok? Det er jo Troll.

Uff da! Det hørtes ikke bra ut nei!

Men jeg er enig med @SiriEveline, jeg har jo sett flere kjørestrikker med bgb-krok?

Nå bruker jeg bgb krok selv (mest fordi det er det mr koppel selges med her i landet) men i sverige feks så er det forbudt i konkurranse (mener jeg å huske oppdretter til malamutetispa mi sa) pga nevnte årsak og mr koppel er originalt meg pistol hake, men av en eller annen grunn så vil vist folk ha bgb her til lands. Muligens pga at en del mener pistolhake tåler mindre i kaldt vær. Har vært mange stygge ulykker på både hunder og mennesker med bgb kroker.

Jeg bruker mr-kobbel på min labrador som ikke trekker noe særlig og den dasker ham ikke i rumpa.

beskri53.jpg

Jeg er også veldig fornøyd med mr koppel

Skrevet

Hvorfor står det da på den linen jeg viste ovenfor at den leveres med bgb krok? Det er jo Troll.

Mulig de har byttet fra bronse til bgb siden jeg kjøpte min snørekjøringsline. Nå skjedde denne hekten jeg opplevde i vanlig leiebånd pga surring, og ikke mens vi var ute på tur. Jeg hadde faktisk ikke tenkt tanken en gang på at noe slikt kunne skje.

Skrevet

Må innrømme at jeg foretrekker BGB-kroker til det meste. Føler meg trygg på at de holder seg klipset på der de skal. Hvilke kroker bruker dere til trekk hvis dere ikke bruker BGB-kroker pga. fare for skade?

Bruker strikkline fra kennel og er forsåvidt fornøyd med dem, men de har begrenset levetid. Enten så fliser plasten seg veldig opp og blir hard og vond å ta på(riktignok etter mange års bruk), ellers så forsvinner strikkeffekten. Sistnevnte har skjedd med flere liner. Nå høres det kanskje ut som om jeg har veldig høyt forbruk av strikkliner, men jeg har egentlig ikke det altså. :P

Skrevet

Bruker bronsekrok på strikklina. Tåler mye juling! De er enkle å bytte ut hvis de blir "slarkete". Har kun byttet en krok på fire år. Har også hørt at hvis man skulle være så uheldig å komme på motsatt side av f.eks et tre så ryker bronsekroken, men ikke en bgb-krok. Sett at noen bruker eskimokroker i linesett, men det har jeg ingen erfaring med. Kanskje noen andre her har det?

Skrevet

Ikke bruk BGB-krok på trekkline! Det er så fort gjort at den huker tak i hud, og da kan det gå riktig så galt. Troll bruker bronsekroker. Opplevde selv at en BGB krok fikk tak i huden på foten til min hund og rev av en stor bit hud! Det var heldigvis flaks i uflaksen at det ikke røk sener. Det tok to uker for såret å gro, og det var stygt.

Sånn apropo bgb har jeg lært å feste eks sporline med krokinga ut fra hunden for å unngå slikt.

På hester festes alltid bgb-kroken på grima utover, nettopp for å minske faren for flenger i kinnet osv.

  • Like 1
Skrevet

Riesenschnauzer to spann under polarhundmesterskapet i sverige nå i helgen. KULT!

https://www.facebook.com/video.php?v=10152763303099139&set=vb.650839138&type=2&theater

(litt mye lyd på kjøreren da men hver sin smak)

3 km? Har de det som egen distanse?

Forresten; den gang da, da jeg kjørte seppala med en dober, startet det et trespann riesen. De ble innhentet av de fleste en-spannene (dog ikke meg, for vi var på tuuur :P )

Skrevet

https://www.youtube.com/watch?v=IVcSDEeVwqU

(observer ruffwears fantastiske "nød"-utløsning...)

Unnskyld, men :lol: :lol: :lol:

Veldig søt trekkberner! :D

  • Like 1
Skrevet

3 km? Har de det som egen distanse?

Forresten; den gang da, da jeg kjørte seppala med en dober, startet det et trespann riesen. De ble innhentet av de fleste en-spannene (dog ikke meg, for vi var på tuuur :P )

det er vel kanskje 3 km 2-spann? den klassen er stor i andre land enn i Norge. HUndekjøring er generelt egentlig en "smal" sport i Norge, med fokus på hovedsaklig trekkhundblandinger og alaska husky. Mens du i andre land finner mange "andre" raser enn trekkhundblandingene og polarhunder. Sverige har stor bredde, alt fra typiske brukshundraser til greysterblandinger på løp. *misunnelig*. Mange flere som kjører med renrasede polarhunder der også.

Skrevet

https://www.youtube.com/watch?v=IVcSDEeVwqU

(observer ruffwears fantastiske "nød"-utløsning...)

https://www.youtube.com/watch?v=2chQ-xPVwdw

tumblr_nj7rqfRFl11qi34ygo3_1280.png

tumblr_nj7t0sZEuR1qi34ygo3_1280.pngnyoom

Kjempesøt trekkberner :puppeh: Hvem er produsenten av sela du bruker på henne?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...