Gå til innhold
Hundesonen.no

Bryter du båndtvangen?


Mirai
 Share

Bryter du båndtvangen?  

102 stemmer

  1. 1. Bryter du båndtvangen?

    • Aldri, selv om hunden min kan være løs
      22
    • Aldri, fordi hunden min ikke kan være løs
      11
    • Hele tiden, fra start til slutt
      52
    • Jeg overholder den i starten, men bryter etter en stund
      19


Recommended Posts

  • Svar 104
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Mangler et alternativ, "noen ganger" eller noe sånt. Ja, det hender, ikke bare den som er nå fra april til august, men også den som gjelder hele året i sentrale strøk osv.  Det kommer veldig an på

Da har hun i mine øyne en hund som bør være i bånd hele året, hvis den løper etter og angriper andre hunder i nærheten.

Alternativet mitt er ikke med gitt ; av og til, om det passer seg slik.

Jeg synes ikke det var så nøye tidligere (da jeg var yngre), men de siste årene har jeg fått stor respekt for båndtvangen.

Jeg ser veldig forskjell i atferd på hunden min bare de siste ukene før båndtvangen kom i gang. Mye småfugl, mer rådyr. Passer på å holde kort bånd hvis hun får ferten av noe.

Jeg kjenner også at jeg blir mer og mer provosert på de som aldri tar hensyn eller holder båndtvangen. Er hunden ute av syne eller ti meter unna ser du ikke hva den gjør eller får tak i den hvis det oppstår en situasjon. Det er også snakk om å gå frem som et godt eksempel for andre, yngre (eller uvitende) hundeeiere.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke mine løse uansett, men overholdt alltid båndtvangen med Ozzy som kunne være løs overalt de siste årene av livet hans. Før det brøt jeg båndtvangen men det var pga uvitenhet, ikke fordi jeg ikke brydde meg om dyra ;) Hadde jeg hatt hunder jeg hadde vært komfortabel med å ha løs ville jeg uansett ikke hatt de løse. Har ikke noe å si for svaret. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mangler et alternativ, "noen ganger" eller noe sånt. Ja, det hender, ikke bare den som er nå fra april til august, men også den som gjelder hele året i sentrale strøk osv. 

Det kommer veldig an på hunden og hvor jeg er. Har feks lavere terskel for å slippe hund på en fotballbane kontra midt i skogen nå. Valper for stort sett gå løs hos meg, ihvertfall den første tiden, selv om det er båndtvang. Men igjen, så går jeg da mest der det er liten eller ingen fare for å kunne forstyrre vilt.  Vi bader en del på sommeren og det er jo ofte i marka og da er hunden løs, men de får ikke løpe over alt, og vi velger helst badeplasser der det er mye folk osv, der vi forstyrrer minst mulig for viltet. 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Av og til. Men da på stedet som som jeg anser for å være meget liten sjanse for at det vil være noe dyr som hekker eller legger ungene sine fra seg, og det er ikke sau der. Stedet der det generelt er mye trafikk av mennesker hele helgen og i alle ferier, er endel folk der i ukedagene også, er steder jeg anser som trygge steder. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 minutes ago, Malamuten said:

Mangler et alternativ, "noen ganger" eller noe sånt. Ja, det hender, ikke bare den som er nå fra april til august, men også den som gjelder hele året i sentrale strøk osv. 

Det kommer veldig an på hunden og hvor jeg er. Har feks lavere terskel for å slippe hund på en fotballbane kontra midt i skogen nå. Valper for stort sett gå løs hos meg, ihvertfall den første tiden, selv om det er båndtvang. Men igjen, så går jeg da mest der det er liten eller ingen fare for å kunne forstyrre vilt.  Vi bader en del på sommeren og det er jo ofte i marka og da er hunden løs, men de får ikke løpe over alt, og vi velger helst badeplasser der det er mye folk osv, der vi forstyrrer minst mulig for viltet. 

Ja, jeg svarte "Nei" selv om hundene går løse på uorganisert trening på parkeringsplasser og sportsbaner iblant (trening i regi av klubb/hundeskole på designert treningsområde er vel unntatt). Men aldri på tur, aldri i skog, parker, strender osv.

Av ren nysgjerrighet gjorde jeg et lite søk. Det er 28 tråder med "båndtvang" i tittelen her på forumet, og godt over halvparten er diskusjon rundt ordinær båndtvang, hvorfor/hvorfor ikke, hvordan kan man lure seg unna, hva er greit...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg svarte fra start til slutt.  Fordi det gjør jeg. Men kommer an på omgivelsene, og jeg tar mye hensyn og. Men etter 9 år med samme hund der jeg kjenner ham ut og inn og aldri har opplevd uheldige situasjoner i forholdt til dette er det en kalkulert risiko fra min side. Hadde jeg hatt en annen hund/annen rase er det ikke sikkert jeg hadde gjort det samme.  Men det blir mer bånd fremover enn resten av året da.

Når han går i bånd er der som regel i et flexibånd.  Omtrent samme radius som  han har når han er løs, give or take.  

Jeg bryr meg heller ikke om at andre har sine hunder løse, så lenge de er under kontroll.  Men det som provoserer meg er folk med settere (o.l) som lar de løpe rundt med flere km radius. Hunder med sterkt jaktinnstinkt bør være i bånd.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ser det litt ann hvor vi gå tur. Noen steder treffer vi aldri andre, så da går min løs... Men passer på å kalle han inn ofte, før han får gå ut igjen :) Men stort sett overholder jeg den, så lenge vi er utenfor hjemmet :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer an på hunden og stedet. Lita går ALLTID i bånd, hele året, alle steder. Hun er så egenrådig og har så sterk jaktlyst at ittno kan overstyre henne der, annet enn fysiske hinder som et kobbel. Lotta er så førerorientert at hun holder seg maks 5-10 meter fra meg. Hun har begynt å løp etter et rådyr en gang, i vinter, men brøt på kommando. Jeg foretrekker likevel å være på den sikre siden ift vilt, så der vi kan komme borti vilt, setter jeg på henne kobbel. 

Valper lar jeg i stor grad gå løse, de stikker sjelden langt bort uansett. Og mangler ofte skikkelig etablert jaktlyst ennå. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg overholder alltid båndtvangen, selv om alle mine kommer på innkalling. Bruker heller ikke langline. Jeg kan lett overse små dyr, fugler som ligger på bakken. Holdt en gang på å tråkke i et fuglerede ved stranda og det ga meg en støkk, så mine er ikke løse. Små valper går gjerne løse før de har lært å gå i bånd, men de løper ikke fra meg.

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Buddy har jeg i bånd hele båndtvangen, han har stor radius og stikker med en gang han ser noe vilt. Nemi har jeg for det meste i bånd under båndtvangen, men kan finne på å slippe henne på fotballplasser eller åpne sletter. På fellesplenen bak rekkehusene her er hun alltid løs, hele året. Det ligger midt i et nabolag og har alltid vært greit for naboer. Blitt vår lille lekeplass om sommeren, beste hun vet er å sulle rundt mens jeg klipper plenen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den yngste må helt klart være i bånd. Hu lusker rundt i skogen og løper etter det som beveger seg. 

Den eldste er aldri langt unna selv om hu går løs. Hu går stort sett og bærer på en kongle og bryr seg ikke om det den yngste driver med. Dersom vi møter dyr/mennesker så stanser hu og bjeffer eller løper til oss og setter seg mellom beina våre. Er helt sikker på at hu kunne gått løs uten problemer hele året, men har henne uansett i bånd under båndtvangen. Turen går bare mye tregere da vi hele tiden må vente på at hu ska snuse og tygge på alt mulig. Frustrerende for den yngste som vil fortest mulig frem. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

I lys av tråden hva man gjør for å aktivisere hundene sine under båndtvangen, så er det flere som har sagt at svømming er en del av treningen. Hvordan gjør dere det som lar hunden svømme som trening? Svømmer den i langline du holder fast på land? Lar du den svømme løs? I så fall - da bryter du jo båndtvangen, sånn egentlig?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Milla er litt løs når det ikke er båndtvang, og går ellers bare i bånd :P Noen ganger blir det litt latmannslufting på jordene med kasting av ball (løs) for at de skal få ut litt steam, men de er så ballgale at de ikke enser annet, OG jeg har god oversikt. 

Deli tror jeg ikke det spiller så stor rolle om det er et bånd mellom oss eller ikke, hun er fotlim på meg. Hun er også redd for vilt, så etter og møte en del vilt på tur er konklusjonen at hun løper andre veien. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Hele tiden! Når det kommer til Talli. Sinner begynner jeg få ganske godt grep på og enda ikke sett han jage, men holder han litt mer i ørene.

Talli jager ikke og nedlegger ikke, og om hun skulle løpe av nysgjerrighet eller revir så kan jeg kalle henne inn i full fart selv på 500 meter eller mer. Hun går løs med hestene hele året overalt. Jeg blir overrasket om hun som 10 åringen kommer med en ny side av seg selv.

Sinner bryter jeg hver gang jeg trener, og til nå har han faktisk gått løs. Men det blir naturlig nok litt mer kontroll på han nå når det livner til i skogen og se hvordan han forholder seg til verden. Foreløpig ser han ut til å være som Talli, + jeg kjører han på sau og temmer han rett og slett. Vil nesten tro jeg får enda mer kontroll på han som forventer ett start signal før uthenting. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svært selektiv bryting med mine hunder. Hadde jeg hatt hund med mindre jakt/trygg på sau og sikrere innkalling hadde jeg nok brutt den mer.  Dvs nå bryter jeg den på tunet her med mine. Elg og rådyr har ikke kommet opp igjen her enda, og sau er ikke ute enda, ingen bakkehekkende fugler enda heller. Etterhvert kommer rådyr/elg/fugler så da blir det strengere der de kan ferdes, og når sauen kommer så blir det enda strenger, for sauen er OVERALT. :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 minutter siden, Bananen skrev:

I lys av tråden hva man gjør for å aktivisere hundene sine under båndtvangen, så er det flere som har sagt at svømming er en del av treningen. Hvordan gjør dere det som lar hunden svømme som trening? Svømmer den i langline du holder fast på land? Lar du den svømme løs? I så fall - da bryter du jo båndtvangen, sånn egentlig?

Jeg har faktisk Keo somoftest i langline, dog kan jeg ærlig innrømme at det er for min egen del. Keo gjeter noe vanvittig i forventning av lekekasting, så han er umulig å få på land uten line :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun går mye løs. Hun jager ikke, gjeter ikke eller stikker ikke av. Men vet jeg det er mye folk går hun i bånd. Gamlehund gikk løs i båndtvangen og  i bånd da det ikke er båndtvang. Begge jente går bedre uten bånd en med. Trener spesielt mye i båndtvangen slik at jeg er 100 prosent sikker på at de hører. Går alltid bånd tilgjengelig. Der vi bor nå så er det ikke lurt og ha hun løs da det er mye folk som kan anmelde. Har hatt en valp og venter en til valp i båndtvangen. Hun første gikk løs og det kommer denne til og gjøre å.  Jeg vet hvor viktig båndtvangen er for dyra. Så derfor går jeg lite i skogen under båndtvangen.   Slipper aldri en hund jeg ikke her 100 prosent styring på. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I lys av tråden hva man gjør for å aktivisere hundene sine under båndtvangen, så er det flere som har sagt at svømming er en del av treningen. Hvordan gjør dere det som lar hunden svømme som trening? Svømmer den i langline du holder fast på land? Lar du den svømme løs? I så fall - da bryter du jo båndtvangen, sånn egentlig?

Tør ikke la hund svømme med line på, redd den skal hekte seg [emoji14] Så jeg bryter båndtvangen når hunden min svømmer.
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

48 minutter siden, Bananen skrev:

I lys av tråden hva man gjør for å aktivisere hundene sine under båndtvangen, så er det flere som har sagt at svømming er en del av treningen. Hvordan gjør dere det som lar hunden svømme som trening? Svømmer den i langline du holder fast på land? Lar du den svømme løs? I så fall - da bryter du jo båndtvangen, sånn egentlig?

Jeg har ham løs i vann, evt. med flexi om han bare skal svømme helt lett ved kanten, men jeg tør ikke ha på ham noe i tilfelle det skulle hekte seg. Så da må jeg se det an hvor og når vi trener sånn at vi ikke forstyrrer unødig.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...