Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Raptus får flytte til Langedrag! ! Vi er så glade nå at vi har ikke ord!! 

Mange som fortjener klemmer, gratulasjoner og mye jeg gjerne skulle svart på her og der, men tiden strekker ikke til.   Vi hadde en fantastisk dag på lørdag og alt ble veldig bra. Stemningen

Jeg har lappen  Kunne hatt den i 10 år allerede om jeg ikke hadde vært så treig, men bedre sent enn aldri  Så får vi se om jeg tør å kjøre alene, da    

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, Stine skrev:

Tror jeg er den eneste som er fornøyd med at det er meldt regn i Trondheim på lørdag :lol:

:o :frantics:

  • Like 1
Skrevet

Du vet du ikke har dagen når enn har gått og gruet seg for noe, og så viser det seg at det er jo iorden. Tenk å bruke så mye energi på vissvass:P

Nå skal jeg forsette å grue meg til å få rørleggere på besøk i huset mitt... 

Det regner, og jeg skal lufte hund ikveld, ikke min.

PS: møtte en dame i skogen i dag, rettelse. Jeg møtte en hund i skogen idag med sele og langline men ingen eier. Tok tak i bikkja og tusla videre, hørte ingen som ropte. Møtte tilslutt ei dame som lurte veldig på hvorfor jeg kom med hunden hennes. Så jeg svarte at det er båndtvang- hvorpå dette nepeskrellet svarte: ja men den har jo langline på................

Av og til er det fristende med vold:|

 

  • Like 6
Guest Klematis
Skrevet

Jeg så på bilder av Timmy i går. Det gikk veldig fint. Plukket fram ullgenserne hans av klesvasken i dag, det gikk også veldig fint.

Jeg savner han selvfølgelig veldig, men jeg vet at han har det bra nå, og det føles på et vis greit. En liten lettelse er det nok også der. 

Koser meg sammen med Bizi og tenker på den fine tiden jeg og Timmy hadde.

Skrevet

Real sjef, hjemmekontor idag og jeg er allerede ferdig med alt som skulle gjøres :lol:  :heart: Jobben min. Og stor takk til NKK idag som svarte nærmest på sekundet jeg trykte enter på mailen, takk @Belgerpia for rettledning hvem spørre!

Litt ekkelt, ulv observert kryssende veien herfra bare litt herfra. Var nede og sjekket kalvene som beiter rett nedenfor oss, men ikke så bekymret for dem egentlig for kuene våre har bra med instinkter :) Og en enslig. Men synes ikke noe om at den driver og vandrer rundt i boligområdet, vi er de eneste med beitedyr her, og de står et stykke unna. Ingen sau her i nærheten, bare en bhg 100 meter fra der den er observert to ganger nå på noen timer, og bolighus.

Hadde store planer om å brette klær, men frister mer å gå ut med hundene :P Ungene fikk bhg fri (De har siste dagen imorgen, og begge gleder seg til de er ferdig der. De trives ikke der, enda etter 6 mnd og det er 30 min å kjøre hver vei. Blir godt når de begynner i nærbhg!) J kjører traktor med Th og Sophia tegner men vil nok være med meg ut isteden :)

  • Like 2
Skrevet

Nå kan jeg hake av en ting til av alt som skulle gjøres når jeg fikk ferie, jeg har nemlig vært hos frisør for sommerens klipp og strip. Resten av dagen handler om hagearbeid og verandakos. :ahappy:

Skrevet

Da har man vært hos veterinær med Smulis, som har fått rene og pene tenner, og veldig korte, fine klør. Mens hun var under behandling så fikk jeg kastet søppel, kjøpt papir til skriveren, og lett etter solide teltplugger (noe jeg ikke fant). På tur hjem svippet jeg først innom dyrebutikken med Yumi og deretter på hundesalongen, for sosialisering. Nå skal jeg bare surfe litt, før jeg plukker av Smula pelsen, mens hun sover ut rusen.

Skrevet

:lol: Naboen har fått seg robotgressklipper, det var visst det styggeste vi har sett på Haga i hele år :lol: 

Overraskende nok så var det pudlene som syns den var mest skummel. At Ali har mye hun skulle sagt om sånne ting, er ikke så overraskende, hun liker å snakke høyt om ting hun, men Leah ble dachsepuddel - superlang kropp (lenger enn vanlig) med veldig korte bein :lol: Ja ja, de venner seg vel til den i løpet av sommeren :ahappy: 

Guest Belgerpia
Skrevet
26 minutter siden, 2ne skrev:

:lol: Naboen har fått seg robotgressklipper, det var visst det styggeste vi har sett på Haga i hele år :lol: 

Overraskende nok så var det pudlene som syns den var mest skummel. At Ali har mye hun skulle sagt om sånne ting, er ikke så overraskende, hun liker å snakke høyt om ting hun, men Leah ble dachsepuddel - superlang kropp (lenger enn vanlig) med veldig korte bein :lol: Ja ja, de venner seg vel til den i løpet av sommeren :ahappy: 

Åååå burde lånt H i helgen i stedet for M da *ler*  H tar sånne på strak pote, hun kan passe på puddelvennene sine og redde de fra all verdens farer - deriblant sånne schtøgge Bærumsgeiter :)

Skrevet

Noen som kan  hjelpe meg å se over et brev som skal til en bedrift i forhold til klaging og forbrukerkjøpsloven? 

Skrevet
Akkurat nå, Belgerpia skrev:

Åååå burde lånt H i helgen i stedet for M da *ler*  H tar sånne på strak pote, hun kan passe på puddelvennene sine og redde de fra all verdens farer - deriblant sånne schtøgge Bærumsgeiter :)

:lol: Nei takk, det holder med at Ali og Nora tror de skal hamle opp med gressklipperen, jeg trenger ikke en fransk bulldoser oppå det :P 

Skrevet
28 minutter siden, Ozzy skrev:

Noen som kan  hjelpe meg å se over et brev som skal til en bedrift i forhold til klaging og forbrukerkjøpsloven? 

Jeg kan sikkert hjelpe deg hvis du vil.. I alle fall komme med min mening :) 

  • Like 1
Skrevet

Da er Smula nappet ned, eller i alle fall så mye som vi gjør i dag. Gjenstår litt på hals, hode og overganger. Og siden halen har blitt grå, så napper jeg den også denne gangen, i håp om at den blir sort igjen :) Hun er fremdeles rusa, og sitter i den andre sofaen og nikker med hodet :P 

Skrevet

Etter veggis-uka vår kjøpte vi ganske mye kjøtt - og endte med å glemme det bort og måtte kaste noe av det. Etter det har vi nesten ikke kjøpt noe kjøtt, og nå i det siste har jeg vært helt sykt matvrak. I går kveld skjønte jeg plutselig hva det var.

Jeg har jo ikke tenkt at "nå er jeg nesten veggis" og derfor passet på å få i meg nok proteiner. Så jeg har nesten ikke spist proteinrik mat i det siste, bare grønnsaker og ris og sånn. Så jeg dumpet en hel boks brune bønner i stirfryen min nå. Ren flaks at det passet med smakene. :lol: 

Skrevet
18 timer siden, Bellare skrev:

Då er det møkka, kosta og shina nede i løa til endene, så no har dei fått masse ny sagflis og høy :D Får håpe dei blir fornøgde når dei skal inn for natta, og litt meir medgjerlege enn dei har vert sidan i går kveld. Dei vart plutseleg meir sky og skeptiske i går kveld, utan at eg kan skjøne kvifor. Dei som ellers springer ut i full fart når eg skal sleppe dei ut på morrakvisten, var veeeeldig skeptiske til å i det heiletatt gå ut av rommet sitt i dag tidleg :huh: 

Kan det ha vært rev eller noe slikt luskende rundt på natta så de hadde blitt litt skremt?

 

6 timer siden, Stine skrev:

Tror jeg er den eneste som er fornøyd med at det er meldt regn i Trondheim på lørdag :lol:

Nope, jeg vil GJERNE ha regn på lørdag. Greit at jeg skal være ute og være ringsekretærelev, men hundene må må bo mye av tiden i bilen mens jeg er opptatt, mannen er med og passer de altså, lukker ikke døra og går. Vi har med oss 8stk nemlig...

  • Like 1
Skrevet

Bestilt ny sele til Aron fra canider i dag, etter en time fikk jeg også beskjed om at varene var sendt! :D Bestilte også treningsbokser, så nå skal jeg få bygget en søksbane og få trent litt igjen! Et år siden vi flyttet fra Trøndelag, og søkstreningene.. Gleder meg! :D 

lille Skills begynner p bli en liten propell :D aktiv og gira når han er våken, og elsker å henge på Aron :lol: Aron er veldig flink og tålmodig med han, men vi skiller de en del i løpet av dagen, så han får nok ro :) 

  • Like 1
Skrevet
19 minutter siden, Snøfrost skrev:

Kan det ha vært rev eller noe slikt luskende rundt på natta så de hadde blitt litt skremt?

 

Nope, jeg vil GJERNE ha regn på lørdag. Greit at jeg skal være ute og være ringsekretærelev, men hundene må må bo mye av tiden i bilen mens jeg er opptatt, mannen er med og passer de altså, lukker ikke døra og går. Vi har med oss 8stk nemlig...

 Da krysser vi fingra for regn og overskyet! :lol:

  • Like 1
Skrevet

Hadde planlagt å bruke dagen til å jobbe meg gjennom thesen min en siste gang før veileder får den, men dengang ei. Etter en økt i dag morges hos PT (som virkelig kjentes), og jeg hadde kommet hjem, dusja og skulle til å sette meg ned, kom yngste pode og spurte om jeg ville bli med han på pirbadet og trene. Han ville kun dra om jeg ville bli med. Og siden poden har slurvet med trening siste uker til fordel for nattlig "gaming"(tenåringer...at de orker...), ble det til at jeg droppa jobbing og ble med poden - og fikk dermed en økt trening til -nå er jeg rimelig støl...

Snart rallytrening.

Skrevet

Enten så fikk Trym inn en fulltreffer på Vigdis igår, noe jeg tviler på da de butte små tenna hans ikke kan gjøre store sjaden :P Eller så har krapylet løpt på noe, noe som er høyst sannsynlig siden hun ikke ser seg for! Sår på snuta har hun ihvertfall, og siden hun er så medgjørlig av seg så er det jo superenkelt å sjekke og rense, eller ikke.... Etter mye om og men fikk jeg barbert bort litt pels og spruta på pyrisept, litt hovent men ikke noe verk som jeg kan se.

Skrevet

Hentet Nemi hos dyrlegen for snart to timer siden. Operasjonen gikk fint, men de hadde problemer med å finne hva de skulle bruke for å skjerme såret. Det endte med lampeskjerm rundt hodet, men den ligger oppå såret så jeg er litt redd for at den skal gnage. Dessuten dytter den av plasteret. :hmm:

Hun vil heller ikke sove, lampen er kjempeskummel, så å legge ned hodet er helt uaktuelt. Vi får se hvordan det går videre... :aww:

Snapchat-721618775531833483_zpsshjqz3av.

Syk%20hund_zpsliyqwhji.jpg

 

Skrevet
7 minutter siden, Stine skrev:

Enten så fikk Trym inn en fulltreffer på Vigdis igår, noe jeg tviler på da de butte små tenna hans ikke kan gjøre store sjaden :P Eller så har krapylet løpt på noe, noe som er høyst sannsynlig siden hun ikke ser seg for! Sår på snuta har hun ihvertfall, og siden hun er så medgjørlig av seg så er det jo superenkelt å sjekke og rense, eller ikke.... Etter mye om og men fikk jeg barbert bort litt pels og spruta på pyrisept, litt hovent men ikke noe verk som jeg kan se.

Haha. :lol: Ikke meningen å le, men det høres ut som om Vigdis er en veldig liten Pøbel! Han løp på en trampoline som unghund (ja, det var dette å se seg for og sånn! Det er han ikke så flink til, hensynsløs som han er), og det resulterte i tanntrekking.

Skrevet
1 time siden, Snøfrost skrev:

Kan det ha vært rev eller noe slikt luskende rundt på natta så de hadde blitt litt skremt?

Kan godt vere rev som luskar rundt, men den kjem seg ikkje inn til dei på natta. Kan i verste fall komme seg inn i midtgangen, men ikkje inn til sjølve endene. Men syns det er litt merkeleg at dei låg ute på graset og kosa seg når eg skulle ha dei inn for natta i går, i staden for og skjule seg i uthuset om det er rev ute og går? Skal seiast at det var enda verre å få dei med seg i går kveld, måtte ned og fylle skåla med fôr og prøve lokke dei med det, men så bråsnudde dei og spurta bortover plassen her og bort til grinda som fører inn til uteområdet dei har.
Ikkje var dei så gira på brød i går heller, noko dei ellers pleier å kaste seg over som gribbar... :no:

Var litt bedre i dag tidleg heldigvis :) 

  • Like 1
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...