Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 4.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fikk 5 på eksamen!  5!    

Sonen, hils på Lyn!  

Møtte en rosa goldendoodle på tur i dag. Den hadde tygget hull i en tube med konditorfarge, og husets femten år gamle datter hadde tatt ham i dusjen for å få det av. Men det kom ikke av, det bare ble

Posted Images

Skrevet

Ååh lyst på potetgull, skikkelig lyst på potetgull... Men 1. jeg har ikke og 2. butikken er stengt og 3. man kjører ikke 2,8 mil for en pose potetgull om jeg hadde klart å overtale gubben, 4. jeg har vondt i magen og 5. det er ikke anbefalt kjørevær ute om man ikke må. :aww: 

Da blir det ikke potetgull da... Hmh!

 

Skrevet

Greia med slike likes-konkurranser er jo at deltakerne deler bildene fra deres bedriftens sider, gratis reklamasjon :) 

Herlig, god totimers tur med hundene i mørket, vindfult og vått i marka, gørrskitne hunder, men en skikkelig godfølelse-tur! Gått løse hele veien, til og med Keo kom som et olja lyn på innkalling i dag. Ekstra måltid på Keo, så lade til morgendagen :ahappy: 

Skrevet

Altså. Når halve Idol-juryen er ræppere, så ræpper du ikke på audition.. Da bør du jaggu levere varene, liksom.. 

Skrevet
6 minutter siden, 2ne skrev:

Altså. Når halve Idol-juryen er ræppere, så ræpper du ikke på audition.. Da bør du jaggu levere varene, liksom.. 

Akkurat det sa Ask også :lol: 

Eller : " han burde ikke være såååå dårlig når dommerne er flinke" 

Han var sterkt uenig i at han Marko fyren skulle gå videre da, for han sang visst ikke og så sint ut. Jeg synes fyren var underholdende :lol: 

Skrevet
Akkurat nå, Mud skrev:

Akkurat det sa Ask også :lol: 

Eller : " han burde ikke være såååå dårlig når dommerne er flinke" 

Han var sterkt uenig i at han Marko fyren skulle gå videre da, for han sang visst ikke og så sint ut. Jeg synes fyren var underholdende :lol: 

Fornuftig gutt, denne sønnen din, jeg er enig med han om Marcosaken også :lol:  

Skrevet
47 minutter siden, Lola Pagola skrev:

Det var et lurt triks, prøvde det nå! Mestrer du den edle kunsten å like vin nå eller klarer du bare å drikke uten grimaser? Liker du det oppriktig nå? Er det kanskje håp for meg og da! Jeg kan ikke drikke blant folk enda, fordi vingrimasene kommer enda ufrivillig ?

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

Ja, nå drikker jeg de fleste viner uten grimaser, men det er fortsatt best med "nybegynner"-viner. De dyre og sære klarer jeg ikke. "Dr. Loosen" er vinen jeg startet med, er mye bedre enn mange andre og grisebillig (90kr) hvis du trenger noen tips.

Trikset med rødvin for meg var å begynne å drikke det i gløgg. Det tok en del lengre tid enn hvitvin. Forsatt den dag i dag får jeg vann i munnen av å tenke på rødvinsgløgg <3 <3

Jeg leste en gang at du må smake på en ting 18 (eller 19) ganger før du liker det :P 

  • Like 1
Skrevet

Grmph. Hater mensen, dumme kroppen. Vil ha drittmat. Har drukket 1 LITER kakao i dag (:blink:) og ligger her som en blåhval. Vil ha igjen gubben min snart, kjedelig å sitte her i vinden alene. Valpen har tatt kveld og ligger under gardina og slipper fiskepuddingfiser.

Skulle virkelig ønske jeg kunne bruke p-piller men har migrene, jeg hadde gladelig hoppet over denne uka om jeg kunne. Virkelig hater hele greia.

På den glade siden har jeg endelig funnet to leiker Uno ser ut til å kunne ha en stund uten å makulere dem :D

Skrevet
4 minutter siden, 2ne skrev:

Fornuftig gutt, denne sønnen din, jeg er enig med han om Marcosaken også :lol:  

:lol: 

Vi er stort sett enige da, men han er strengere enn meg.  Han liker ikke når de kvinnelige "skriker"  så han får "helt skrekk i seg " :lol: 

Og så digget han den rockabilly- fyren.  

Det er så digg at han har blitt så stor at man kan se på sånt sammen :wub: 

Han sovnet på sofaen rett før det sluttet da .. 

Toddy er ute og tisser i stormen, jeg håper Nico tisset før hun sto og skrapte på verandadøra 10 sek etter at jeg tuppet henne ut . 

  • Like 1
Skrevet

Her har det vært vindstille og oppholdsvær hele dagen. Tror nesten ikke vi har hatt så fint vær på hele uka:lol:
Så jeg venter spent på om Tor har missa Namsos eller om værmeldinga har rett og at han ankommer i natt:P 

Har i allefall tatt ned fuglemateren, tatt inn lykter og annet som kan finne på å ta seg en tur dersom det blir vind:aww:

Skrevet

......er hundene børstet ordentlig, og det ser ut som det er Lykke som er I gang med røytetid. Ettersom hun ikke skal stilles før nkk Bergen så tipper jeg at hun er omteent fullpelset igjen til det. Godt timet for en gangs skyld :P

Noe som ikke var fult så gøy er at hun har gjort seg "noe" på venstre siden. Snakket med en superflink rehab dame men hun hadde dessverre frihelg. Fikk noen gode innspill via telefon, frøkna har fått massasje og bot dekken på. Så får hun seg en økt på vibragulv i morgen :ahappy:

 

  • Like 1
Skrevet

Det er ingen ting ok på sosialboksen min og jeg vet ikke hvem film eller serie jeg skal se på. 
Heldigvis har jeg disse som jeg kan glo på da :wub:

torsdag6.thumb.jpg.43675539469cdaa487653

  • Like 19
Skrevet
12 minutter siden, Perfect Image skrev:

Hmmm ser på en tørrfor beholder, på 52 liter. Får jeg plass til en sekk på 14 kg neddi der? 

Vei en liter tørrfor på kjøkkenvekta og regn ut!

 

Guest Belgerpia
Skrevet

Tor må være ustabil - her er vindstille og fint. Strøm har jeg også.

Lader telefonen i tilfelle det skjer noe mens jeg sover. :) 

Lader opp til morgendagens rallydebut.

Skrevet
Akkurat nå, Belgerpia skrev:

Tor må være ustabil - her er vindstille og fint. Strøm har jeg også.

Lader telefonen i tilfelle det skjer noe mens jeg sover. :) 

Lader opp til morgendagens rallydebut.

Den vinden vi har her er sånn som vi har et par ganger i måneden. :aww:

 

Skrevet
35 minutter siden, Mud skrev:

:lol: 

Vi er stort sett enige da, men han er strengere enn meg.  Han liker ikke når de kvinnelige "skriker"  så han får "helt skrekk i seg " :lol: 

Og så digget han den rockabilly- fyren.  

Det er så digg at han har blitt så stor at man kan se på sånt sammen :wub: 

Han sovnet på sofaen rett før det sluttet da .. 

Jeg er fortsatt enig med sønnen din, sånn vokalonanering er sjeldent pent :aww:  Datterbarnet syns forøvrig at Morten Harket skriker fælt i Kamilla-sangen, det gjorde henne helt på gråten når hun var liten :lol: 

Vi så også på sånt når mine var små. Spiste god middag (stort sett taco :P ) foran tv'en mens vi så på Idol, så la de seg så mamma fikk sett på Nytt på Nytt. Sånt har de ikke tid til lenger :hmm:

--

Tor huffer og puffer rundt veggene her. Naboen har laget seg "garasje" til båten sin, stort sett plank og presenning, lurer på om den står i morra også. 

Skrevet
33 minutter siden, Perfect Image skrev:

Hmmm ser på en tørrfor beholder, på 52 liter. Får jeg plass til en sekk på 14 kg neddi der? 

Vår er visst på 30 liter, og vi har 13 kg sekk oppi der med litt plass til overs. Så det går sikkert fint :)

Skrevet

Det lukter litt dårlig taper når nordmenna leverer inn protest fordi at tyskerne feirer seiren 5 sekunder for tidlig? 

Skrevet
1 time siden, Raksha skrev:

Da blir det ikke potetgull da... Hmh!

Der kom jeg på at jeg har to poser potetgull i skapet her :whistle: Det var akkurat det du ville høre nå, sant? :whistle: 

Akkurat nå, laikamor skrev:

Da har vi strøm igjen. Spent på om den holder seg :)

Strøm her også igjen :). Deilig å høre vinden som river og sliter her... jeg liker også vær altså :) 

Og sånn gjør man når man plutselig bare MÅ ha kaffe men ikke har strøm.
12650991_1261800230513850_43380872119873

  • Like 6
Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Der kom jeg på at jeg har to poser potetgull i skapet her :whistle: Det var akkurat det du ville høre nå, sant? :whistle: 

 

Selvsagt :aww::lol: Takk.. 

*fnis* overlever nok 

 

  • Like 1
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...