Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå, Januar


Snøfrost
 Share

Recommended Posts

Akkurat nå, Snusmumrikk skrev:

Neste tur på bikkkjene mine blir i mars. Kanskje ikke før i april :lol: Her sitter jeg og gleder meg over mildvær og bare - 13 grader, og så kommer jeg inn her og ser at det er livstruende kaldt :o Sorry gutter. Da blir det ikke skitur allikevel. Vi må holde oss inne to måneder til :lol: 

Hundene mine har ikke fått skikkelig tur etter at det ble over -10. Det hjelper ikke at jeg bestemmer meg for å ta meg sammen når jeg ikke klarer å dra med meg hundene. :P Pippin er tøffest i kulda, kunne vel gått et stykke med bare han, Symra vil INN. Fryser på tottelottene og blir stående paralysert hvis jeg tar på henne booties.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 4.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fikk 5 på eksamen!  5!    

Sonen, hils på Lyn!  

Møtte en rosa goldendoodle på tur i dag. Den hadde tygget hull i en tube med konditorfarge, og husets femten år gamle datter hadde tatt ham i dusjen for å få det av. Men det kom ikke av, det bare ble

Posted Images

Guest Snusmumrikk
Akkurat nå, Pippin&Symra skrev:

Hundene mine har ikke fått skikkelig tur etter at det ble over -10. Det hjelper ikke at jeg bestemmer meg for å ta meg sammen når jeg ikke klarer å dra med meg hundene. :P Pippin er tøffest i kulda, kunne vel gått et stykke med bare han, Symra vil INN. Fryser på tottelottene og blir stående paralysert hvis jeg tar på henne booties.

Bruk helt vanlige tynne cordurasokker istedenfor fancy booties :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var ikke noen jeg kjente (de fleste skandinaver fant seg nye jobber etter at posten norge outsourcet anbudet til west air intetnational). Spanjol og franskmann. Har styrtet i høy fart. Ufattelig nonetheless [emoji20]  Et helt vanlig fly fra Oslo til Tromsø... 

Vet de noe om årsak enda? :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Wednesday skrev:

Om vi stenger grensene, så trenger vi ikke tenke på sånt for da angår det ikke oss. Er jo ikke vårt problem at folk blir bomba og at barn sulter ihjel :( Skjønner ikke at det går an å være så usympatisk. Lurer forresten på hvor mange av kommentarfeltfolka som hjelper de fattige i Norge eller er besøksvenn på eldrehjem. Det er jo gjerne et av hovedargumentene deres at vi skal hjelpe norske først.

Hehe, ja, det har jeg tenkt noen ganger og. Hvor mange som gidder å bidra med frivillig arbeid eller økt skatt for "å hjelpe våre egne" som det så fint heter. Jeg i min naive verden trodde vi alle var mennesker, jeg da.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æsj, jeg har ikke nok melk til havregraut til middag idag og til frokostblandingen min imorra og jeg gidder ikke dra på butikken :P Hva skal jeg ha til middag da? Ostesmørbrød med sylte? Eneste kjøttpålegget i hus :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Lola Pagola skrev:

Skal lage søtpotetfries, dødsgodt! Men hvordan få alle sprø? Sist gang ble bare de i kantene crispy, resten våte.  Men smakte nydelig likevel.

Har aldri laget selv, men ville testet varmluft de siste minuttene :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har jeg fått igjen bilen min, uten at det kostet med en eneste krone :ahappy: Vel hjemme så var det å slippe ut jentene. Smula har holdt seg i hele dag, så det går rett vei :D De var ute i ca fem minutter, og da haltet Freya på alle fire, mens Smula sto igjen på plena og bjeffet for å få henne til å komme ut igjen. Hun er litt sånn wannabe polarhund hun der :P 

Nå tenne opp i ovnen!

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

23 minutter siden, Lola Pagola skrev:

Skal lage søtpotetfries, dødsgodt! Men hvordan få alle sprø? Sist gang ble bare de i kantene crispy, resten våte.  Men smakte nydelig likevel.

maisstivelse :) og varmluft!

Fant et godt tips her

https://coop.no/extra/mat--trender/garantert-spro-sotpotetfries/

 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommet meg inn i varmen og sitter under pledd med hund på beina :heart:

Gikk ca 40 min tusletur i snøen og kulda, men bare -12 idag så ikke så ille som i går. Pigg løp og løp og synes verden var fin. Nå har jeg fått i meg litt mat (hekta på råkostsalat igjen) og skal se Making a murderer, strikke og spise snask GOD HELG :D 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var faktisk godt med ostesmørbrød med sennep og sylte :D Ruslet kveldsturen med Trym før middagen dems, så nå har jeg sofatjeneste resten av kvelden :D Blir nok til at jeg tar kvelden tidlig, for Vigdis våkner vel tidlig imorra og, og siden jeg er aleine hjemme må jeg stå opp med hu da :P Passer bra det, så kan jeg komme meg ut i skiløypene før det blir helt tjåkka med folk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Freedom!

blogger-image-2030398943.jpg

 

14 dager med mange timer jobb og overtid etter nattevakter, så var jeg veldig sånn i dag. Stakk på butikken med en gang, handlet for helgen og kjøpte meg take away :P Nå må jeg bare utsette turen med hundene til 8-9 slik at jeg ikke går å legger meg kl.21 som jeg har gjort hele uken siden jeg har vært oppe 5 :P  Meeeeeen fordelen: en uke turnusfri :D:D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 timer siden, Wednesday skrev:

Akk... Utmelding.no har laget en app som gjør det enklere å melde seg ut av kirken, og kommentarene på facebook-sida deres er priceless. Folk mener at det sikkert er muslimer som står bak for å rydde vei for at islam skal bli gjeldende religion i Norge. Folk som melder seg ut av kirken er landsforrædere og det er ikke måte på.

Trives godt som "landsforræder" vært det i mange år. Lurer på hvorfor de heller påstår de ville foretrukket et hyklersk medlemsskap i statskirken?  For hos meg finnes det ikke et snev av hverken gudstro eller åndelige tro.

 

2 timer siden, Nathalie98 skrev:

Bestod teoriprøven på bil idag! :D

Et skritt nærmere førerkort :ahappy:

Gratulerer! 

 

På jobb til midnatt er jo stas. Spesielt når det ikke ble varslet før i går kveld.  Blir fint med fri u morgen :) 

 

Har fått en storsekk med ved tilkjørt i dag. Hurra :) snille pappa og mamma betalte.  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

22 minutter siden, Snøfrost skrev:

Trives godt som "landsforræder" vært det i mange år. Lurer på hvorfor de heller påstår de ville foretrukket et hyklersk medlemsskap i statskirken?  For hos meg finnes det ikke et snev av hverken gudstro eller åndelige tro

 

Vært landsforræder i mange år selv :) Det var til og med flere som skrev at de ikke trodde på noen gud, men ville være medlem likevel pga situasjonen Norge er i (med at islam tar over og greier).

Alle vet jo at frafalne fra kirken melder seg rett inn i den lokale moské-menigheten :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

...spiser jeg restemat og ser på vofsene inne på soverommet via fjerntilgang til den gamle laptopen min.  Kameraet på den lever enda, aberet er at jeg må ha på flombelysning der inne for å se noe som helst. :lol: Kita har inntatt senga og lagt seg for å sove, ser det ut som. Katla ligger ved døra, men hun har ihvertfall lagt ned hodet i stedet for å pipe og glo på døra.

Nå skulle jeg til å poste, og så gikk hun og la seg i senga sammen med Kita, nedpå med hodet og alt. Det er første gang jeg har sett henne legge seg noe annet sted enn inntil døra. Fremgang! :thumbs:

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 minutter siden, Wednesday skrev:

Vært landsforræder i mange år selv :) Det var til og med flere som skrev at de ikke trodde på noen gud, men ville være medlem likevel pga situasjonen Norge er i (med at islam tar over og greier).

Alle vet jo at frafalne fra kirken melder seg rett inn i den lokale moské-menigheten :aww: 

Jo det er klart. Har en svoger som er muslim (uten å være moské gjenger eller medlem av noen islamsk gruppering) så jeg er vel så godt som muslim. Spesielt når jeg er ute med hundene i kulda, da har jeg jo på meg godt dekkende lue og hals. Er jo så godt som hijab det :P

For alle muslimer bruker selvsagt hijab og/eller burka om de er kvinner.  

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...