Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her går vi rett ut, nr 1 og noen ganger nr 2, og så inn igjen. Bruker 5-10 min på det om morgenen. Begge mine vil inn igjen så fort som overhode mulig, og det passer meg bra. Vi bor i første etasje i et borettslag, så jeg må gå noen meter så vi unngår å bruke plenen til hundetissing, men jeg vil på ingen måte kalle det for en tur. 

Da vi bodde i hus under moren min luftet eldstemann seg selv i stor hage og lillemor fikk en runde rundt utsiden av gjerdet. Chess hadde fast runde med avis-lesing i og rundt hagen hver morgen. :P 

  • Like 1
Skrevet

Jeg har stor inngjerdet hage, så jeg pleier å bare slippe bikkja ut i hagen mens jeg ordner meg før jobb. Men han sitter bare klistra inntil inngangsdøra og venter på å bli slipt inn igjen. Tror faktisk ikke han gjør fra seg før seinere på dagen. Men det blir jo annderledes med valper og unghunder da. Da ville jeg gått en ti-femten  minutters tur. 

Skrevet

Har ingen faste rutiner, rett og slett fordi jeg ikke gidder mas på morran, og bikkjene ikke helt fatter forskjell på hverdag og helg. Jeg liker å sove litt lenge i helgene, og da er det kjipt med bikkje som mener det er morran og klart for tur kl 06:30 (Yoshi!!).
Så nei, vi har ikke faste rutiner. Noen ganger luftes de i hagen(vi har stor hage), andre ganger går vi tur rundt kvartalet eller de får løpe løse i parken.  De blir uansett alltd luftet på morgenen, men på forskjellige måter.

Skrevet

Da valpis var liten var det rett ut døra for å tisse, og så en 15-20 min før jobb. I sommer har vi gått 30-45 min fordi været har vært bra og det har vært greiere for mister unghund å være rolig om dagen. Så får vi se hva høsten bringer, men jeg regner med at vi kommer til å ligge på 20-25 min :)

Skrevet

Her slippes bikkja ut i hagen, så gjør han sitt der. Tar vel ca 10 min. Hender jeg går morgentur på 10 min også, men stort sett er det mer lettvindt å slippe han ut i hagen :P 

Skrevet

Tisse på terrassen? Det høres litt ekkelt ut. Her er morgenturen på et kvarters tid, så de får gjort fra seg. Dette er voksne hunder. Valper har et helt annet skjema. Ingen får gjøre fra seg på verandaen. Bare ved sykdom. Da står døra på gløtt om natten, så de kan springe ut ved behov. Det betyr jo også at gulvet skures hver morgen. Heldigvis har jeg alltid hatt hunder som stort sett er friske. 

Eller, nå er Ia hjemme og da går hun jo rundt vannet (ca fem km) om morgenen. 

  • Like 1
Skrevet (endret)

På hverdagene får hun morgentur 05.20 i 20 minutter. Så blir hun alene i 7 timer før dagens langtur et par timer.  I helger/ferie går jeg stort sett dagens langtur som første tur i 9-10 tiden fordi jeg synes det deilig ikke møte så mye folk :)

Endret av Gåsa
Guest Klematis
Skrevet

Et kvarters luftetur klokka 0615,da løper den ene løs når det er mulig,og den andre i flex. Da får de snust,frisk luft og gått på do.

Skrevet

Ut, ca 5 min, hadde vi hatt hage hadde det vert der. Hunden bråsnur når hun føler seg ferdig og skal inn til frokost og soving. Når hun var ung stod hun i hundegård med en annen hund på dagtid så da var det ikke morgenlufttings. 

Skrevet

Her er det rett ut, gjøre fra seg, og rett inn igjen, før de er alene en hel arbeidsdag. Tar max 5 min.

Skrevet

Her er det også en rask tur ut i grøfta så pelsen får tisse, før snuten vendes hjemover. Tar rundt 5 minutter omtrent.

I perioder hvor jeg har foret på tørrfor går vi lengre om morgenen så hun får bæsja også, men behovet er ikke der i like stor grad når hun råfores.

Skrevet

Selv om jeg er hjemme på dagtid, så får hundene morratur på hverdagene.

Eller i alle fall 3 av de.

Gåttfred tror ikke helt på konseptet morratur med mindre det er jeg som drar han ut på tur.

Det er min samboer som fikser dette før vi spiser frokost sammen og han drar på jobb.

Bare 10 minutter i fjæra her.

De har fri tilgang til hagen gjennom hundeluke, men gubben har fått denne vanen, og det er jo veldig greit om hundene bæsjer i fjæra i stede for plenen i hagen liksom.

Men de er raske til å innta senga igjen etterpå, og da sover de gjerne til klokka er både 12 og 13 om de får lov.

 

I helger og når vi er på ferie blir det litt annerledes.

Med bare voksne hunder i hus, så må vi liksom ikke ut med hundene tidlig på morran...

Skrevet

Her får hundene bare den faste runden ute på jordet - og de vet akkurat hva de MÅ gjøre i løpet av den runden. Blir det ikke gjort noe da, så må de holde seg resten av dagen. Jeg tror det er lurt at morgenluftingen er forutsigbar for hundene - vår runde tar kanskje 5-7 min, noe mer gidder jeg faktisk ikke før jeg går på jobb, og det ser ikke ut som om det er noe krise for hundene å ikke få lang tur og aktivisering før jobb. 

Skrevet

Jeg har ikke hage, vi har en skrent ved inngangsdøra Keo hopper opp og tisser i på morgenen dager jeg er hjemme. På skoledager er han somregel med og står i kennel med luftegård, det er 2km sykkel eller gange opp til skolen. Andre dager han skal være hjemme så er vi ute og går til han har fått gjort sitt pluss litt til etter hva vi har tid til, det varierer fra 200m til et par kilometer :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Når jeg jobbet (er ufør nå) så gikk jeg alltid 50min til 1time før jobben. Jeg begynte på den tiden kl 7 på jobben, så jeg måtte stå opp kl 04.45 for å rekke både hund, stelle meg og gå til tbanen. Jeg sleit VELDIG med dårlig samvittighet når hun var alene. Ble alvorlig syk så jeg ikke kunne jobbe lenger ca 6mnd etter Chicka kom til meg, så hun var ikke mye alene i livet sitt. 

 

Skrevet

Jeg tar bare Ayla med ut i hagen når vi står opp. Kan vel ikke kalles "morratur", egentlig. Jeg er ufør og B-menneske, og Ayla er B-hund, så det blir fort både tolv og ett før vi står opp. Hva hun gjør varierer, noen ganger den ene, noen ganger det andre, eller begge deler. Så spiser hun frokost, og sover to timer til før vi evt går ut. Når vi går tur varierer ut fra vær, temperatur og lyst.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har et ganske strengt regime med mine på morgenen, da er det fem-ti minutter borti gata og da må de gjøre i fra seg eller så får de holde seg til jeg kommer hjem. Så klart noe annet med valper og unghunder, men den voksne må lære seg at man er rask på morgenen også får man mer aktivitet senere på dagen. Som oftes har han fått så mye på dagen og på kvelden at han ikke har store behovene på morgenen, så det der går seg fint til :) Men man gjør jo det som er mest praktisk for en selv og passer inn i ens egen timeplan og hverdag. 

Skrevet

Nærmeste tisseplass, da sier lukisene fra om de må bæsje også med å dra oppover mot fjøset, da får de det. Gjør de ikke mine til noe mer så er det bare å tisse og så får de mer etterhvert. 

 

Skrevet

Jeg dra på jobb kl. 0600, så det er som oftest min samboer som lufter de før jobb. Han er så morgentrøtt og har ofte dårlig tid om morgenen, så da blir det 10-15 min rusling på jordet så de får gjort ifra seg.  De få gangene jeg selv har bedre tid på morgenen, går jeg ut i 20-30 min på en liten runde.

Skrevet

Her luftes det i hagen,tur kommer utpå dagen.

Jeg er jo "alltid" her og fryser sjelden, så døren står oppe ut store deler av året

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...