Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dere med flere hunder: Har dere samme hunderaser eller forskjellig hunderase? Hvilken rase er da like og hvilken rase er da forskjellige raser? Liker dere best like raser eller forskjellige? Hvor mange hunder har dere?

  • Svar 65
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

For meg er det langhåret collie som gjelder og jeg er ikke interessert i å ha noen annen rase hjemme hos meg, selv om det finnes andre raser jeg beundrer. Det har alltid gått smertefritt med flere lan

Om jeg fikk hund for et par tusen år siden ville de nok vært samme rase da alle japanerne var mellomstore snurrehaler. Nå har jeg en i hver ende av størrelses-skalaen, men som fremdeles er ganske like

Stemmer. Gutta krutt går latterlig godt sammen. Bjørn (chihuahua, 1år, 2,8kg) er sjefen, og Pluto (gigablandingen, 2 år, 42kg) må bare rette seg etter det Bjørn mener. De leker veldig, veldig godt sam

Skrevet

Har 3. en basenji og to salukier - en kort og en langhår. Det er to raser som er forholdsvis like, noe skiller men mye likt. Trives godt med forskjellige raser i hus, og dette er første gang jeg har to av samme rase og to forskjellige raser som er såpass like.

Skrevet

To forskjellige, golden retriever og lancashire heeler. Hadde nok ikke forsøkt en ny rase om jeg hadde hatt plass til to golden. Men angrer ikke :ahappy:

Skrevet

Jeg har 4 hunder :) 3 Siberian huskyer og 1 border collie . Jeg trives veldig godt med begge rasene. Jeg kunne godt tenke meg en rase til, men jeg er usikker på hvilken rase jeg ender opp med i såfall. Har sett litt på aussien, men jeg må finne litt mere ut om de hundene der. Flotte er de alle fall :D.

Det er mange raser jeg synes er flotte å se på , men som jeg sier noen raser er bare "å se på ", men ikke eie. De må passe inn i flokken jeg allerede har :). Dessuten er det noe som heter å bite over for mye :P.

Skrevet

Vi har fire fuglehunder av rasen Breton. Jakter med de og er en rase som passer oss godt. Veldig greit å ha samme rase siden det meste av utstyr som jaktdekken, varmedekken passer til alle fire.

Skrevet

Har tre av samme rase, to bor hjemme, en bor langt vekk.
Jeg liker mange forskjellige raser, så jeg kan vel ikke si jeg liker like raser best, men det er kanksje enklere å ha fler av samme rase enn ulike. Men det finner jeg vel ut med tiden, for jeg frykter for rasens utvikling.

  • Like 1
Skrevet

To borzoier og en dalmatiner. Veldig forskjellige i væremåte, yngste zoien er vel egentlig mer lik dalmatineren (dvs klin gærne <3).

Funker helt fint å ha så forskjellige raser sammen, får den fysiske mosjonen sammen, og mer tilrettelagt nøttetrim hver for seg :)

Skrevet

Jeg har to hunder av forskjellige raser :-) Dalmatiner og australsk kelpie! De er ulike men de har faktisk veldig veeeldig mange like trekk ;-) Begge er happy go lucky, det liker jeg!

Guest Michellus
Skrevet

To av samme rase, groenendael :) Vurderer andre raser i tillegg til fremtiden, men kommer alltid til å være en belger i hus :)

Skrevet

En border collie og en alaskan husky. Kunne godt tenkt meg flere huskyer. Og BC om jeg var garantert en stødig en :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Nå har jeg to australske kelpier, tidligere har jeg hatt ulike raser sammen. Labrador og pyreneisk gjeterhund, og senere labrador og kelpie :)

For fremtiden er det pr nå 3-5 andre raser enn kelpie som kan være aktuelle, alt etter bruk og aktivitetsnivå.

Har ingen spesielle preferanser på lik eller ulik rase, det viktigste for min del er hunder som fungerer i hverdagen og med hverandre.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg har to av samme rase ja. Og neste hund blir også samme rase (muligens korthårsvarianten). Men det er ikke for å ha samme rase i seg selv, det bare blir sånn når det er den rasen som passer meg best :)

Skrevet

Jeg har to finske lapphundhanner, 5 år og 18 uker. Selv om det er samme rase, er de særs ulike på veldig mye.

Kunne godt hatt en annen rase i flokken, så lenge den rasen har samme elskverdige trekkene som finsk lapphund har som rase.

Skrevet

Min første hund for snart 20 år siden var en basenji. Og siden har jeg bare hatt basenjier (med noen gjesteinnslag fra min ex. sin JRT og mannens tidigere Sheltie).

Jeg har funnet min rase og kunne aldri hatt noe annet :)

Skrevet

Om jeg fikk hund for et par tusen år siden ville de nok vært samme rase da alle japanerne var mellomstore snurrehaler. Nå har jeg en i hver ende av størrelses-skalaen, men som fremdeles er ganske like i enkelte ting og annerledes i andre ting. Neste blir nok en av samme rase som en av de jeg har - eller en mellomstørrelse mellom shiba og akita.. kanskje en kai eller hokkaido.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...