Gå til innhold
Hundesonen.no

Frisk og sunn - tråden for motivasjon, råd og selvskryt


Recommended Posts

Skrevet

Altså..

Hvert forbanna halvår skeier jeg ut. Også går jeg ned og er flink før jeg atter en gang skeier ut. Jul og sommer. Gikk masse på Roede i fjor og var så fornøyd.. Nå har det vært en lang sommer, og jeg sliter med å finne motivasjonen igjen. Jeg legger så fort på meg og et nødt for å investere i egen helse og livsstil NÅ. Kjenner meg selv så godt at jeg vet hva som må til, men mangler motivasjon.

Så - er det noen som vil være med og kjøre sunn livsstil? Jeg er keen på å dele med noen andre som kunne tenke seg å gå ned litt. Gjerne dele vektnedgang fra uke til uke, oppdatere, motivere, lære osv. Over nett selvsagt. Hvordan man gjør det og hva man legger i det er ikke så nøye. Men kunne tenke meg å ha noen å dele med privat. Ønsker ikke å dele oppdateringer fra uke til uke på åpent forum annet enn helt generelle ting.

Noen som føler de trenger et spark i ræva og som vil hjelpe meg å ta meg skikkelig sammen NÅ?

  • Like 3
  • Svar 2.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gått noen runder med meg selv om jeg skulle tørre å publisere disse bildene, først gjorde jeg det på den lukkede gruppen "vår" på FB, også på min egen FB side. Så da kan jeg vel like gjerne legge dem

I did it! På lørdag løp jeg 86 km på 12 timer og 13 minutter. En ganske sinnsyk opplevelse, med oppturer og noen drøye nedturer underveis. Endte på en strålende 334. plass av de 650 som start

Selvskryt coming up: Da har jeg fått makeover med ny stil, ny frisyre - og, ikke minst, ti kilo lettere!

Posted Images

Skrevet

I could need it.. Har NULL motivasjon, utenom at jeg er driita lei men det er vist ikke nok det..
Nå ligger litt i problemet mitt spesielt i matveien at jeg har ekstremt dårlig råd om dagen, håper såklart dette er noe som endrer seg neste mnd.. Og at jeg da kan endre masse! :)

Skrevet

Jeg er igang igjen nå etter å ha spist alt for mye karbohydrater som jeg tåler dårlig. Har en gruppe på fb som er lukket - om du (og andre som vil være med) finner meg på fb så kan jeg legge dere til der.

Edit: Jeg legger ikke til noen om dere ikke ber om det selv altså

Skrevet

Jeg er på vei nå, og blir gjerne med på å motivere hverandre!! :) Har lagt om kosthold helt nå, både pga helse og vektnedgang. Og på de 2.5 ukene siden jeg starta, så har jeg mistet 4.3 kg og 6 cm rundt magen.

Det heter så pent at man skal legge om livsstilen, og mentalt sett er det stor forskjell fra de gangene jeg har prøvd før, og denne gangen. Så denne gangen går det garantert. :ahappy: Ikke minst fordi jeg også er friskere nå, og det er en stor motivasjon rett og slett! :D

Blir gjerne med i gruppa di Line!

  • Like 2
Guest Michellus
Skrevet

Hell yeah I'm in!

Første delmål her i gården er å slutte med personalmat og ta med sunn, grov mat på jobben, gjerne to måltider også om jeg er der lenge.

Utgangspunktet er 108-109 kilo (ugh), og målet er noe sånt som 60-70 ish.

Skrevet

Veldig gjerne! Jeg veier meg ikke, da, det kan jeg ikke fordra. Måler heller meg målebånd, hvis det går greit? :) Men absolutt, kjempegjerne!

Skrevet

Vil veldig gjerne være med her!
Ligger på rundt 70kg og målet er å snu fra vektøkning til (litt)vektnedgang/bygge litt muskler og få en stabil vekt. (Rundt 58ish i trent tilstand)

Har alltid vært lita og tynn, nesten spinkel. Så å gå fra småspist og 1 ridetime i uka og turer med bikkja til 3 ridetimer, gym ala 1.30min (gjerne styrke/intervalltrening), kjøring + stallarbeid i uka, samt økt matinntak pga høyere aktivitetsnivå. Og derifra gå til 0 aktivitet men fremdeles like stor matlyst.... Raste litt opp i vekt kan man si.... (og har strekkmerker for å bevise det xD)

Mitt hoveproblem er alt snopet jeg stapper i meg, er sikker på jeg har en sukkeravhengighet. :icon_redface: Om jeg ikke har spist/drukket noe sukkerholdig en dag går jeg omtrent å leter i huset etter noe. :icon_redface:

Så første mål = 0 snop/brus utenom lørdag. (Kan unne meg en bit mørk, minst 70% kakao, sjokolade, etter et måltid om trangen er veldig stor)
Mål nr 2 = Spise renere produkter, prøve å holde meg så godt unna hvetemel som mulig. Spise variert! (Setter nok igang med dette når vi flytter i ny leilighet. Litt lettere å styre kosthold der når vi ordner alt selv)
Mål nr 3 = Trene utenom daglige turer med bikkja. Gjerne styrke/intervall/core. (Når jeg kommer i fast arbeid igjen skal jeg kjøpe meg noen PT timer med en dyktig fyr tenker jeg! Veldig god på anatomi, sports/yrkesskader og gjennopptrening el for oss med skjeve/rare kropper :P )


Og så trenger jeg et realt spark i revva ift å komme meg til Osteopat/naprapat/fysio/kiro. Nå har kroppen min sakt ifra i over 1 år (eller det var da det ble værre, ryggen har vært vond i mange år) om at noe er feil, virkelig på tide å ta den alvorlig! Vet ikke om det er muskulært eller annet, redd det kan ende opp med slitasjeskader i hoftene/ryggen om jeg ikke gjør noe, kan jo hende det er i leddet/ryggraden det sitter... :no:

Skrevet

Vil veldig gjerne være med hvis jeg får lov. Nå er ikke målet mitt sånn veldig vektnedgang men mer en sunnere livstil og bedre helse. Etter å ha vært veldig syk i 1,5år så trenger jeg å trene meg opp igjen for her er det 0 muskler, 0 kondis og litt "valpefett" rundt forbi. Så for min del så er det snakk om sunner livstil og en bedre trent kropp for å fungere skikkelig i både en normal og en aktiv hverdag med hundene, jobb +++ :)

Skrevet

Yep! Veldig med.. Jeg planlegger sakte nedgang, for å bli der :) For nå har jeg havnet langt over komfortvekta mi og mistrives enormt med kroppen min :hmm:

Skrevet

I'm in! Her går det konstant opp og ned føler jeg :P

Nå begynner ting å bli litt mer stabilt sånn jobb og flyttemessig, så nå har jeg ingen unnskyldning lenger! Jeg er håpløs når det kommer til godteri og snacks. jeg elsker ALT jeg :icon_redface: Jeg vil egentlig bare komme meg i fysisk bedre form, så får jeg heller se hvordan jeg ender opp da. Må bli flink til å lage ordentlig mat, og spise jevnt. Det kan fint gå en uke hvor jeg ikke spiser middag liksom. Det er jo ikke bra, får ikke mer energi av det, og ikke bedre forbrenning heller. Den er skikkelig lav fra før av :P

Jeg har liksom aldri kommet meg etter jeg slutta å spille fotball jeg. Da raste jeg opp i vekt, kjempe fort gikk det.. Vil gjerne tilbake dit hvor det ikke var noe problem å trene 8-9 økter i uka, og likevel ha energi og være opplagt til alt annet i hverdagen. Jeg gikk nesten aldri sliten da, bare i oppkjøringsperioden :P Nå blir jeg sliten med en gang føler jeg, men jeg beveger meg da ganske bra i hverdagen føler jeg, går mye tur, men tror bare ikke det blir hardt nok. Det holder vel ikke å gå i 3 timer, hvis man går i snegle-tempo? :rolleyes::P

Skrevet

Så bra at mange vil være med!

Men hvordan skal vi løse det, tro!? Kunne godt tenke meg å forholde meg til en eller få personer via f.eks. PM. Enklere å forholde seg til og å dele om det ikke er på offentlig forum, kanskje?

Hadde det vært en ide å finne en/to/tre som ønsker litt det samme som en selv, også dele ut partnere? For meg er vekt viktig, men for IA er det ikke så kult. Og det har jeg veldig forståelse for. Kanskje vi da bør finne en partner eller to som ønsker å gjøre det litt på samme måte som en selv? Også kan denne tråden være til for generell motivasjon fra andre og oppdateringer?

Jeg foreslår start på mandag! Det er lurt å ha delmål som man setter seg underveis, personlige som sådan. Kunne godt tenke meg å ha første hovedmål i boks til jul - at dette "prosjektet" pågår til 24. Desember eller ut året. Hva tenker dere?

Også kanskje finne noen kategorier, da. Hva med:

- Vektnedgang, med veiing

- Endre vaner, nedgang uten veiing

- Holde vekten

- Bli mer "fit"

- Endre livsstil pga. andre årsaker enn vekt/størrelse

Fler kategorier? :)

Slik ser JEG for meg at eg ønsker det:

Gruppen/partnerne snakker sammen minst en gang i uka, på en fast dag. For min del innebærer det å fortelle om uka som har gått, kosthold, trening. Også ønsker jeg en ukentlig veiing og måling slik at man kan se fremgang. Sammen kan man dele tips og råd samt motivasjon. Litt som å gå på et Roede-kurs (det funker for meg, men er dyrt!). Dette gjelder da de som vil ned i vekt. Andre må sikkert løse det litt annerledes.

Hva tror dere?

  • Like 2
Skrevet

Sorry dobbelpost, men må ha med litt mer!

Hvis alle skriver hva de ønsker å forandre på i henhold til kategoriene over kan jeg godt lage grupper? Hvis dere er interessert? Så kontakter gruppene hverandre og begynner. Spm kan jo da stilles her.

Innen i kveld vil jeg vite:

Vil du være med og hva er din "kategori"!

Skjerpings starter mandag morgen! :) Da er det omlag 17 uker til jul, drøye fire mnd. Tro meg - det er MYE som kan skje på fire mnd.

  • Like 1
Skrevet

Ja! :D Jeg er på vei, og kjenner allerede at kondisen har bedra seg. Jeg går for en sakte nedgang da jeg tror at jeg for det første ikke vil være nazi, for det andre kommer til å sprekke hvis jeg går ned for fort og dermed kommer til å øke igjen ganske fort. Jeg har ikke vekt, så jeg aner ikke hva utgangspunktet mitt er, jeg vil tippe rundt 89-91kg kanskje? Men jeg er mer for den å måle cm.

Mitt mål: Bli mer fit, orke mer, få impulskontroll, og gå ned i klesstr.

Så da passer jeg i kategoriene

- Endre vaner uten veiing

- Bli mer fit

Skrevet

Jeg vil ikke poste her om dette uansett. Jeg ble med i line sin hemmelige fb gruppe.

Det er jo helt legitimt det, at alle ønsker å gjøre det ulikt og at ikke alle liker å dele de samme tingene. :) Man må gjøre det som funker for seg. Oppdatere her gjør man i henhold til det man selv er komfortabel med.
Skrevet

Jeg vil også være med :D Har også gått på Grete Roede kurs og har tatt av litt, men dette halvåret har det stoppet opp. Har begynt litt allerede, men det hadde vært veldig greit med litt hjelp og mer motivasjon som man får når man er flere, og kan motivere hverandre. Kategorien er vektnedgang med veiing :)

Skrevet

Jeg vil være med, endre vaner uten veiing og bli mer fit. I hele vår hadde jeg et helt supert trenings- og matopplegg, trente fire ganger i uken og spiste sunt (og det ga jo resultater såklart). Nå vil jeg tilbake dit, men mangler enormt motivasjon. For meg er det: To kettlebelløkter og to løpeøkter i uken, snop i svært moderate mengder kun i helgen, og spise sunn og riktig mat ellers. Relativt enkle mål da, men jeg er med iallfall!

Skrevet

Så bra at flere er med :) Lager grupper i kveld jeg da. Så får de som ikke ser tråden ila dagen bare slenge seg på også lager vi flere grupper.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...