Gå til innhold
Hundesonen.no

Putle! <3 Urkaburka Od Rudej Wiedzmy - en liten minibull


Recommended Posts

Skrevet
Så da har hun endelig flyttet hjem den lille Putle, og her har hun allerede falt til ro. :)
Først litt om henne? Kjedelige ting, som at hun er to år og litt, hun kommer opprinnelig fra Polen, og har hatt et kull med valper før hun kom til oss.
Her er stamtavlen hennes for de som interesserer seg :)http://ingrus.net/minibull/en/details.php?id=2640
Det var en lang dag i går, og lille tuppa var ganske forskrekket og sliten da vi endelig kom hjem. Mistet mennesket sitt, være på teit flyplass og så ikke minst et fly som skulle lette og lande hele to ganger. Men det gikk fint. Hun var veldig glad for å se meg igjen da vi fant igjen buret, logret og skulle ha kos. For kos det liker hun! Det er det ingen tvil om. Hun vil helst bli tatt på hele tiden, og hun har allerede inntatt dronningplassen i sofaen. Tilfeldigvis er den plassen også min, så vi får se hvordan det får på sikt. :P ( Og idet jeg skrev det så våknet hun og kom og la seg på fanget mitt, det er mulig det blir litt skrivefeil i resten av innlegget. :D)
Vi fikk en rolig natt. Jeg valgte å la henen sove i bur inne på soverommet sammen oss. Av to årsaker, vi driver og skifter gulv så det var ledninger og masse ting utover hele gulvet på stua, og fordi hun ikke kan være i senga vår pga allergi. Men jeg ser at allerede i natt kan hun være løs på stua. Hun kommer til å sove søtt i sofaen, det er jeg temmelig sikker på. :)
Jeg synes hun er i flott form til at det bare er åtte uker siden hun fødte valper! Jeg hadde regnet med å få en mager hund (hullete av slosskamp) med hengemage og pupper. Men seriøst, jeg synes absolutt ikke hun er ille! Pelsen må tilbake, det er klart, men puppene er på vei tilbake og hun er slank men ikke mager. Et kilo eller noe med muskler så er hun passe tipper jeg, det tar nok ikke lang tid med masse godt kjøtt og fine turer i skogen. Synes hun er i fin form etter forholdene jeg, og de små hullene her og der er ikke noe jeg reagerer på akkurat.
Noen ting har jeg merket er annerledes enn det jeg fikk beskrevet. At hun ikke liker drakamp er iallfall bare tull, hun hang fast og dro og knurra og stod i til den store gullmedaljen! En veldig positiv overraskelse, nå må jeg bare få kontroll på lekelysta så har jeg glimrende grunnlag for trening. Og hun overser ikke akkurat andre hunder på tur. Hun knurrer og bjeffer og står i med store utfall, faktisk. :D Men jeg er ikke spesielt bekymret for det. Det kan være litt morsfølelsen som henger igjen, evt ikke. Men jeg tror uansett det faller mye på plass med litt tid, trygghet og tillit til meg. Om OM det ikke gjør det, så er det ikke noen biggie. Hun trenger ikke like andre hunder, og utagering får jeg under kontroll på sikt.
Hun vil hilse på alt av mennesker. Drar bortover mot de og logrer og er søt. Unger liker hun veldig godt, inkludert min lille sønn.
Og han? Han er så stolt! Han vil vise henne fram til alle, sier "Putle er her!" hele tiden og ler og vil kose hele tiden. Her er issuet heller at hun ikke får så mye fred som hun kanskje trenger, men vi jobber med det, så det faller på plass det og.
Han var så søt i moges da han fikk hilse på henne for første gang, han var så glad at han bare lo og lo. Og Putle logret og logret. Jeg tror de kommer til å bli veldig gode venner jeg. Hun blir litt leken innimellom, men med litt lydighet så blir det bra.
I dag har vi vært på en fin tur i skogen bare jeg og henne, og det var veldig koselig. Vi fikk til og med jogget en liten kilometer. Nå er hun ganske sliten her, så hun skal få hvile og nyte roen fram til guttungen kommer hjem igjen.
Jeg tror dette blir helt supert, folkens!
Her er noen dårlig mobilbilder. Vanskelig å ta bilder av henne, for hun kan ingenting og med en gang jeg setter meg ned så kommer hun bare til meg for kos. :P
Go morn! Her er jeg, hvem er du?
9200493354_2d04b2f12a_z.jpg
Kjærlighet fra første blokk
9197711347_9a7c1386f8_z.jpg
Matfar er også godkjent!
9200494268_f689e2402f_z.jpg
For en sovestilling!
9200795144_2383c4d8de_z.jpg
Seng er godkjent!
9198015765_ec11704a6d_z.jpg
Barnet er forlengst godkjent!
9200484862_810ca9de20_z.jpg
Ut på tur i fine skogen vår!
9197709017_d0035094e8_z.jpg
9200488786_3957a2f326_z.jpg
9200491538_d69d1abe38_z.jpg
Hallo, sonen!
9200485966_8a14094118_z.jpg
Kose barnet :heart:
9197703017_ec58516e09_z.jpg
Nå sover hun selv om svigerfar driver og legger gulv rundt henne. Jeg må benytte muligheten til å rydde ut av soverommet slik at vi får lagt gulv der også... Sukk. Vil bare kose med henne jeg, ikke jobbe.
Men hun er helt herlig folkens. Dette kommer seriøst til å bli kjempebra!
  • Like 36
  • Svar 214
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Så da har hun endelig flyttet hjem den lille Putle, og her har hun allerede falt til ro. Først litt om henne? Kjedelige ting, som at hun er to år og litt, hun kommer opprinnelig fra Polen, og har h

Hold dere fast, her kommer bildespam! Lille Putle begynner å trives i sitt nye liv, og vi digger henne storslått fortsatt. Her kommer det bilder fra dagen vår i dag. Vi har gått en tur i skogen,

Ja, fine tråden er helt riktig, Soppen. Nå er en veldig sliten liten gutt på vei ned for telling. Det var veldig vondt for ham at Putle ikke skulle sove inne hos ham. "Putleeee... Putleeee!" gråt h

Skrevet

Åååååå, heter hun URKABURKA???? OMG - jeg tror jeg dævver :lol: :lol:

Hun kan jo ikke hete Putle - hun må jo hete Urkaburka.. purka :lol:.

Dette ser jo ut som rene idyllen, det :D.

  • Like 12
Skrevet

I know, Siri! Det er helt hysterisk bra! Urkaburka! Men litt tungvint i hverdagen fant jeg ut. :)

Takk soelvd, Krelise og Martine, vi er litt forelsket alle sammen her i huset. :)

  • Like 1
Skrevet

Grattulerer så mye, hun virker bare såå herlig i oppførsel og personlighet utifra slik du beskriver henne, og nydelig det er hun iallefall. Håper dere får mange fine problemfrie år sammen :)

  • Like 1
Skrevet

Forresten måtte jeg spørre en polsk veninne av meg om hva Urkaburka betyr og hun sa det var et utrykk og oversatte det til "Yohooo" eller "Yahooo"- og det er akkurat det jeg føler for å rope når jeg ser bildene og leser innleggene dine om henne :D

  • Like 3
Skrevet

Åååååå, heter hun URKABURKA???? OMG - jeg tror jeg dævver :lol: :lol:

Hun kan jo ikke hete Putle - hun må jo hete Urkaburka.. purka :lol:.

Dette ser jo ut som rene idyllen, det :D.

Hahaha, det tenkte jeg også! Fantastisk navn!

Også ligner hun jo helt på den gamle sonenlogoen. Hun kommer jo til å bli en sonenmaskot hun, uten tvil.

Gleder meg til mer skriveri og bilder, for det gjør du så bra, Mari!

  • Like 2
Skrevet

Herlig, Mari - kos dere masse sammen :)

Også ligner hun jo helt på den gamle sonenlogoen. Hun kommer jo til å bli en sonenmaskot hun, uten tvil.

Min første tanke også :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...