Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fordelen med spinningskoene, var at jeg kan bruke de i andre timer også. Får dra og se på XXL sport en dag, der har jeg gavekort. Hva som passer best rett og slett.

Hva gjør du på Bootcamp IW? Skjønner godt at du ikke trener utenom jobben altså. :P

  • Svar 2.4k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tok nylig en squat challenge, det var så pain at eg chiller litt med en ny. Dog tar jeg allerede 60+ sekunder med planke, så de to første ukene der hadde vært griselett Jeg har begynt på det ny

Dere! Jeg har gått ned 7,5 kg siden andre uken i januar

Nettopp jogget EN MIL uten stopp! Stolt http://runkeeper.com/user/juliess/activity/221550920?&tripIdBase36=3nwls8#RULAZ87XCd5reBI6J1SKIUki

Posted Images

Skrevet

Tja, vi gjør mye forskjellig :) . Prøver å ikke gjøre de samme tingene hele tiden, så planlegger ny økt hver uke (gjør det samme på torsdag og lørdag siden det er to forskjellige grupper deltakere).

Vi gjør f. eks en gruppe øvelser i X antall minutter (10 knebøyhopp, 10 armhevinger, 10 av en mageøvelse, 10 av en kondisjonsøvelse, som et eksempel) så går man bare gjennom lista til tiden renner ut.

Noen ganger gjør vi feks tre øvelser på rad, mens hver øvelse varer i 30 sekunder.

Vi gjør ting med kjegler hvor vi må være på lag, litt spurting hit og dit...

Det meste er basert på kroppsvekt og innimellom bruker vi elastiske bånd (liker ikke dem så godt for det er vanskelig å vite hvor tungt folk strammer dem ;) ). Alt er lagt opp sånn at alle kan klare det, og sånn at det skal være en god utfordring for alle.

Skulle gjerne hatt mer utstyr som f. eks dekk, slegger, båttau osv men har jo ikke sjans på å få med meg sånt inn i en park alene, hehe.

Edit: Planen er å prøve å få igang det samme i Norge når vi flytter :) .

  • Like 4
Skrevet

Håper du flytter til Oslo, så kan du ha sonen-bootcamp i Frognerparken om sommeren. :P

Høres gøy ut i hvert fall. :)

Hilsen en som har blitt litt hekta på trening. :P

  • Like 2
Skrevet

Jogget 5 km, 30 minutter totalt. Jeg må se om jeg kan finne en runde som er et par km lengre, men alt er så bløtt nå! Dessuten er det veldig god følelse å kunne jogge hele runden uten å i det hele tatt tenke på at jeg må ha en gå-pause :P Nå en bitteliten styrkeøkt i stua.

Skrevet

Veit ikke om dette er rett plass å spørre, men har noen tips til billig og sunn lunsj (helst uten brød) som jeg kan ha med i skolesekken? Er litt lei brød med philadelphia og hele, kokte egg :P

Skrevet

Inspirert av Maren (borderen) tok jeg meg en joggetur på 5,5 km jeg! Brukte 36 min da, så tempoet var ikke særlig å skryte av. Vært litt vanskelig å løpe pga is i det siste, men nå gikk det fint til tross for mye vind og duskregn. Holdt på å dø av varme da. Hoho. Ull fra topp til tå er ikke helt nødvendig i plussgrader merker jeg :P

Skrevet

Bør man ha spinningsko, eller kan man bruke sykkelsko? Er det noen forskjeller på de som gjør at man bør velge det ene framfor det andre?

Vil absolutt anbefale spinningsko. Mye bedre med stive sko, så får man ikke så lett vondt under foten. Også blir det et mer kraftigere/bedre tråkk når man har de fast i pedalene.

Skrevet

Tre økter denne uka. Styrke/kondisjon, yoga og styrke/kondisjon. + noen lengre turer. Mulig en til styrke og kondisjonsøkt til før uka er omme. Hadde vært kjekt med fire treningsdager!

Så kan vi jo bli sånn til neste år:

243656d1291036127-dana-linn-bailey-dana-linn-bailey-w-35117_1504310218156_1546273304_1236400_5084563_n.jpg

Skal vel "litt" til ;)

  • Like 1
Skrevet

Bare litt ja! :D Mange damer tror jo fremdeles at man blir sånn bare man vurderer å ta på en manual. Hadde det vært så lett så ville nok maaange flere av oss vært i god form. Det krever år med innsats og spesifikk trening/diett for å klare det der når man er dame.

Men å bli i god form til sommeren? Definitivt oppnåelig for de aller fleste :)

Skrevet

Bare litt ja! :D Mange damer tror jo fremdeles at man blir sånn bare man vurderer å ta på en manual. Hadde det vært så lett så ville nok maaange flere av oss vært i god form. Det krever år med innsats og spesifikk trening/diett for å klare det der når man er dame.

Men å bli i god form til sommeren? Definitivt oppnåelig for de aller fleste :)

Har ei venninne som trener styrke 5 dager i uka og hun er pitteliten. Gener har nok mye å si, ser jo bare forskjellen på Bjørgen og Johaug. De trener vel omtrent likt og like mye.

Men hva er god form? Synes hver enkelt skal få lov til å definere det ut fra egne forutsetninger og mål. Ordtaket "strong is the new skinny" synes jeg er fin, men liker enda bedre: "strong comes in all shapes".

Ellers må jeg bare klage over at det tar sånn tiiiid å gå ned i vekt! Evighetsprosjekt! Vet jo de sier det er sundt å gå langsomt ned, men blæ, likevel. Medisiner og sykdomskilo gjør det ikke enklere *sutre litt* Nå prøver jeg å følge en kostholdsplan PT`en har laget til meg, så får vi se om det utgjør noen forskjell. Foreløpig har jeg mer stabil energi og det er jo bra :)

Skrevet

Jeg liker sånne bilder jeg, de illustrerer hva så veldig mange glemmer litt når de vil komme i bedre form:

155-lbs-before-and-after.jpg

Sånne bilder er veldig bra! Så et annet forleden, vekten økte mens jenta ble tynnere og mer definert :)

Skrevet

Sånne bilder er veldig bra! Så et annet forleden, vekten økte mens jenta ble tynnere og mer definert :)

Kan det være denne?

Selv har jeg gått opp fem kilo de siste månedene, men jeg synes jeg ser tynnere ut :)

484965_10151156279013527_1557756221_n.jpg

  • Like 1
Skrevet

Fått ny giv på treningsfronten, 4 økter denne uka (blir ikke flere pga D4A), men sliter med motivasjon til å få økta til å vare mer enn 40min når jeg trener alene. Hjelper heller ikke å trene i olympiaparken omgitt av landslagsutøvere :P

Noen som har tips på motivasjonsfaktorer for å forlenge økta med 15 min?

Skrevet

Hva tenker du på da, kondisjonstrening? Hva med å ta de siste 15 minuttene på et annet apparat?

Generelt økta. Jeg hater jo kondisjonstrening syntes det er så kjedelig. Derfor prøver jeg i hvert fall å øke lengden på økta (med styrke og korte pauser for å holde litt puls). Men har aldri motivasjon til å pushe meg selv den siste tiden, uavhengig av om det er styrke eller kondisjon.

Skrevet

Hvis du trener styrke så bør du trene etter et program og ikke tid :) .

Med kondisjon så kan du prøve å finne noen mål å jobbe mot istedet for å gå på et apparat og tenke "så lenge jeg klarer". Da blir det plutselig veldig kjedelig og tungt syns hvertfall jeg. Evt. ta fire forskjellige apparater og 15 min på hver. Eller intervaller, for da trenger du ikke holde på like lenge.

  • Like 1
Skrevet

Nå har jeg meldt meg inn i treningssenter, og har hittil klart å trene et par ganger i uka :) Har et eget treningsprogram som PT laget til meg (som jeg absolutt haaaaater, jeg liker ikke sånn trening... :( ), og går på gruppetimer med spinning (som er gøy). Neste uke skal jeg prøve gruppetimer med både kettlebells og yoga.

Men jeg sliter veldig med kosthold! Det er samboeren som lager maten her, og han lager veldig mye feit mat. Jeg hater å lage mat selv! Men jeg har funnet ut at jeg skal ha i meg ca 1400 kalorier per dag for å gå ned litt i vekt. Det jeg trenger er egentlig en ferdig ukeplan... Og den må noen lage for meg :P Hvor kan man få slikt? Om det er mulig da.

Skrevet

http://www.greteroede.no/ Her inne finner du mange gode oppskrifter og annet. Jeg får i meg omtrent like mange kalorier som du. Da ser min dagsplan tilnærmet slik ut:

Frokost: to hjemmelagde knekkebrød med et par skiver lettere hvitost med paprika på. 1,5 dl lettmelk

Lunsj: to grove polarbrød med Lerum sylteltøy uten sukker på. 1 gulrot

Middag: 200 gram laks med blomkål, agurk, 3 ss mager kesam.

Kvelds: ett knekkebrød med ost på.

Ellers så spier jeg en del karbonadedeig. Kan steike det sammen med gulrot i terninger, løk, mais + + . Ved siden av kan jeg ha ris, spagetti eller annet. Men merk at pasta og ris er det MYE kalorier i. Jeg kan av og til ha masse blomkål i bittesmå biter istedet for pasta/ris.

Den dagsplanen vil gi meg ca 1400 kcal vil jeg tro. Mulig ett glass melk til.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...