Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvem av disse skal til Norge? Oppdatert: da er det bestemt


Recommended Posts

Skrevet
Oppdretteren vil helst at hun skal være rundt 16 uker når hun sendes over, og jeg håper det betyr at vi kan ta rabiesvaksinen når hun er 13 uker gammel (må jo vente 21 dager etter at den er tatt), slik at hun kan sendes med en gang hun er 16. MEN veterinærene i USA anbefaler at den tas tidligst ved 15 uker. Men jeg vet ikke hvor viktig det egentlig er å følge denne anbefalingen. To uker til eller fra, har det stor betydning montro? Jeg tror ikke det er en egen regel for dette nemlig. For om vi venter med å rabiesvaksine til hun er 15 uker, så kan hun ikke komme hit før hun er 18 uker, og DET klarer jeg ikke :whistle:

Hva sier vaksineprodusenten? For rabisin fra Merial som brukes i Norge, så står det f.eks. "Hund og katt: 1 dose fra 3 måneders alder." http://www.felleskatalogen.no/medisin-vet/rabisin-vet-merial-563190

Så hvis vaksinen som brukes der borte har retningslinjer som sier 15 uker, så må du forholde deg til det. Mattilsynets sider sier jo "Hunden skal være vaksinert mot rabies etter vaksineprodusentens anbefaling (vanligvis tidligst når den er tre måneder gammel).", så i utgangspunktet er det jo mulig å vaksinere fra 3 mnd hvis det er anbefalt/"godkjent" fra vaksineprodusentens side.

  • Svar 152
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Si hei til Pim! :D :D

Ha ha, ekspert-uttalelser og ekspert-uttalelser. Her er iallefall mitt inntrykk av bildene, men bilder er noe helt annet enn å se de "live". Tispe 1: Best skåret hode (men ingen av hodebildene er

Etter de nye bildene blir jeg enda mer sikker på tispe 1, jeg Benedicte. Hun er den som slår meg som vakrest på hvert bilde, har det beste hodet, og viktigst av alt- ser ut til å være i super balanse

Skrevet

Jeg vet ikke hva som brukes i USA, vet noen hvordan jeg finner ut det? Jeg har tatt kontakt med flere veterinærklinikker i delstaten, men de enten 1) svarer ikke, 2) videresender meg til noen andre, 3) er veldig vage og usikre i svaret sitt.

Skrevet

For en lekker liten Pim!

Gratulerer så mye :)

Takk :) ! Og ja, nå klarer jeg ikke å ta øynene vekk fra bildene av henne :)

Angående rabiesvaksinen, så blir jeg veldig forvirret... Det var vel Wildah her inne som sa at de ulike delstatene har ulike lover for når rabiesvaksineringen tidligst kan tas? Det samme fant jeg her:

Rabies vaccines

are given between 16 and 26 weeks of age in most states (governed by law)

http://www.petplace.com/dogs/canine-vaccine-recommendations/page1.aspx

Skrevet

Hei hei lille frøken Karisma ala Pim!

My favorite too.. jeg har funnet frem lille basenjis ting og det gleder meg å vite at den lille frøkna der kanskje går med det neste vinter! (Får se hva Benedicte syns om tingene da..)

  • Like 3
Skrevet

Hei hei lille frøken Karisma ala Pim!

My favorite too.. jeg har funnet frem lille basenjis ting og det gleder meg å vite at den lille frøkna der kanskje går med det neste vinter! (Får se hva Benedicte syns om tingene da..)

Jeg gleder meg VELDIG til å se klærne, snille du! :D Er sikker på at de faller i smak både hos meg og en frysen liten basenjivalp :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Takk :) ! Og ja, nå klarer jeg ikke å ta øynene vekk fra bildene av henne :)

Jeg veit akkurat hvordan du har det! I kullet til Imouto var det jo to tisper, og idet det blei beslutta hvem som skulle få leve opp til å bli et knertmonster hos meg, var det liksom så selvsagt at det var henne, og hun føltes som min med en gang. :wub:

Jeg er veldig, veldig glad på dine vegne, og gleder meg masse til å følge dere framover! :cheer:

  • Like 3
Skrevet

Jeg veit akkurat hvordan du har det! I kullet til Imouto var det jo to tisper, og idet det blei beslutta hvem som skulle få leve opp til å bli et knertmonster hos meg, var det liksom så selvsagt at det var henne, og hun føltes som min med en gang. :wub:

Jeg er veldig, veldig glad på dine vegne, og gleder meg masse til å følge dere framover! :cheer:

Ikkesant? Alt forandrer seg nå som jeg vet at hun blir min, for jeg ble plutselig veldig lite objektiv og lille Pim ble bare verdens fineste lille basenji :D

Hun var kjempepen! Gleder meg til å se hvordan hun utvikler seg! Gratulerer :w00t:

Takk :D

  • Like 6
Skrevet

Ikkesant? Alt forandrer seg nå som jeg vet at hun blir min, for jeg ble plutselig veldig lite objektiv og lille Pim ble bare verdens fineste lille basenji :D

Neeei, han finnes her, han! :lol: Gleder meg til å hilse på Pimmelimm en dag! Basenjier ER bare gode, de. Av min lille erfaring. :lol:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Altså, synes det er litt vanskelig å se når bildet er tatt ovenifra, men jeg elsker beinbygningen hennes! Hun ser så passe ut, ikke for tung og ikke for lett. :ahappy: Fiks et bilde fra siden også. :aww: Fiine Pim. :wub:

Skrevet

Altså, synes det er litt vanskelig å se når bildet er tatt ovenifra, men jeg elsker beinbygningen hennes! Hun ser så passe ut, ikke for tung og ikke for lett. :ahappy: Fiks et bilde fra siden også. :aww: Fiine Pim. :wub:

Skal prøve å få tak i et bedre bilde :ahappy:

Heeei Pim! :D Gleder meg til å følge henne!

Jeg også! :D

Jeg gleder meg til du får hentet hun sånn at vi kanskje endelige får noen skikkelige bilder. :lol:

Hun ser skikkelig herlig ut! :wub:

Hihi, jeg satt og tenkte på det akkurat. Når hun kommer hit må jeg ta igjen for de få bildene, så det kommer nok til å bli en ganske så massiv basenjispam her i en periode :)

  • Like 5
Skrevet

Hun er nydelig ut på det siste bildet vi fikk altså! Ittno problem å spore på poter/mellomhender der (selvom vinkelen er crappy slikt sett) og fantastisk nydelig hode med diamantrynker :wub: (Men klarer da å se mye av slike bilder også.. :P )

Tror dette blir veldig bra jeg Benedicte :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...