Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå august 2018


Lothepus
 Share

Recommended Posts

  • Svar 350
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Akkurat nå slasker jeg bare i sofaen, og venter på at det skal bli leggetid. Trøtt i dag!  Det er så stille her i huset nå, 2. august ble vi en hund mindre.   Decoy ble litt bedre på smertestille

Han her vakringen er 4 år i dag  Skjønner ikke hvor tiden ble av Verdens beste Banzai som beriker hverdagen vår så voldsomt mye! Og så har han jo gitt oss beste arveprinsen også    

Sitter med sånne teite tårer i øynene etter å ha oppdatert Marvin-tråden. Trodde genuint at jeg aldri kunne bli glad i en hund igjen da Tinka døde - også kommer han her og bare graver seg inn i hjerte

Posted Images

Just now, Ia said:

F*en dere... Nå har jeg forelsket meg i en valp til.

Skalikkeskalikkeskalikke!!! :no:

 

Just now, Mindi said:

Kan vel ikke skade med bare eeeen til? Eller to? Eller tre? :D 

 

Just now, Ia said:

Marvin er så eeeeeeeensom!!!!!!! :innocent:

Kjør på! :lol: :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 timer siden, Ia skrev:

F*en dere... Nå har jeg forelsket meg i en valp til.

Skalikkeskalikkeskalikke!!! :no:

Kjøper du en valp til blir det mindre tid og oppmerksomhet på marvin. Det virker hyggelig nå, men så kommer han i puberteten og blir et troll. På den andre siden er han jo mindre enn en sko... ??

  • Haha 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøvar ein ny rett til middag, nemleg kjekjøtt i langpanne. Og no som kjekjøttet har begynt å gi frå seg litt deilig matlukt i huset, oppfører Catania seg heilt merkeleg. Går rundt og værer, bjeffar, skeptisk til kjøkkenet, uroleg og piper. Til og med når eg hadde ho ut for å tisse var ho litt skeptisk til å skulle gå inn igjen. Aldri opplevd før! Ho er jo eit matvrak som pleier å sitte klar når det er matlaging på gang :teehe:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var på utstilling i helgen, det var gøy! Det løsnet endelig for Jennymor og hun travet som en helt :) (Hun har den siste tiden hatt masse nye meninger og satt seg bokstavelig talt på bakføttene når og hvor det måtte passe henne). 

Men på den ene kritikken står det «a little prominent», prominent tydet jeg til fremtredende... så «litt fremtredende», noen som vet hva som menes med det? :innocent:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har vi 4 hunder i heimen, ei høyløpsk tispe, ei stressball av en airedale og to superhorny hanhunder. Fytti jeg er glad i bur, grinder og dører og ikke minst hunder som er vant med å kunne stenges inne/ute uten å bråke :ahappy: Ellers hadde dette ALDRI gått bra. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenkt at shitkidden min blir 1 år på lørdag, guri så tiden har flydd! Morsomste er at hun viser seg så lekkert på sau om dagen, litt annerledes enn sin mor, men så innmari kul :wub: 

Apropo 1. september, så tror jeg dette må være den korteste AN-tråden jeg har sett i min tid?

Og apropo forum, er det bare jeg som har merket lite turbulens den siste tiden, eller er det noe jeg bare innbiller meg? :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunder luftet, kjøkken ryddet og frokost inntatt. Lp-trening sammen med venninne om ikke så altfor lenge :)  Heldigvis fint vær så jeg slipper å kle på Felix så mye når han må ligge i bil ei stund. 

Huseier var nede her i går for å sjekke hvor han måtte borre for å få dratt kabel ned hit så vi får velfungerende nett og tv. Så skulle han bare gå opp til seg selv for å sjekke noe før han skulle komme ned igjen, men da så vi ikke noe mer til han:icon_confused:. Merkelig fyr det der altså. Jeg mistenker at dette vil ta tiiiiiiid, vi har bodd her i snart en mnd allerede så..

Endret av Tonje
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har vært på fjellet i helga og det var sååååå deilig. Elsker å gå i fjellet. Ryper fant vi også. Flinke hunder. Valpen er for liten, så han var på hytta sammen med datterbarnet og barnepasser.
Hardt å være på jobb igjen og her koker det, druker i jobb og vet ikke helt hvor jeg skal starte.

Det er så gøy med fuglehund i fjellet, å gå opp når de står i stand, spenningen er stor og så fint å se rypene flakse avgårde etter et finr fuglearbeid.

IMG_4033-1024x683.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn, da var verden i vater igjen. Var i ferd med å gi opp hele sonen for godt da admin var vanskelig å få i tale uten fungerende bruker, men tenkte jeg fikk sette inn et siste intensivt forsøk på å få kontoen min reaktivert. Krysser fingrene for at det holder og at det ikke blir mer krøll. Og at jeg klarer å puste med magen og holde fingrene av tastaturet istedenfor å irritere meg altoppslukende når jeg ikke får verden til å henge på greip :D 

Sansa har rukket å 2 år og vel så det siden jeg tok en pause. D6158658-C7C9-4741-A3F0-B0AEF2113F1B.thumb.jpeg.fafe5742b358ad3dcfaa748c43ca4b85.jpeg

4048C2A8-317F-4826-B2C3-CB7F7B420D64.thumb.jpeg.00c8416215548f12109ace64d23abd67.jpeg

  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Stjerneskinn skrev:

Da må du ha en enkel valp? ? Jeg orker iallfall ikke en sånn her igjen på MINST 5 år ??

Hahaha, skjønner mer og mer hvor enkel han er! 

Så lenge han har mat, vann, noe å tygge på og får være med inn i dusjen er han veldig fornøyd! :lol:

  • Like 1
  • Haha 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

On 20.8.2018 at 6:01 PM, Wilhelmina said:

I dag hadde vi egentlig time til tannrøntgen hos tannspesialist, for å få en ny vurdering på behov for tanntrekk. Sånn ble det ikke, spesialisten ville heller sette opp en time med litt ekstra tid sånn at man eventuelt kan røntge og trekke samtidig hvis det er behov for det, for å slippe flere narkoser enn nødvendig. Noe jeg så klart var helt enig i. Så da blir det enda litt ventetid før vi får "dommen". Men en overfladisk tannsjekk viste ingen smertereaksjon eller løse tenner (til tross for at de visstnok bare "henger og slenger", ifølge vår faste veterinær :blink:). Men klart, røntgen kan jo avdekke mye rart. Hos tannspesialisten får jeg se røntgenbildene og selv ta en avgjørelse der og da mtp. hva som eventuelt skal trekkes, så det føles veldig betryggende.

I dag har vi omsider tatt røntgen hos tannspesialist. Og vi kom ut med alle tennene i behold, for å si det sånn. Klinikken som tok tannrens på henne for drøyt to uker siden mente at den ene hjørnetanna oppe var så kritisk at det var snakk om liv eller død, den måtte trekkes uansett. De snakket endatil om en fistel(?) som nådde nesten helt opp til øyet (wtf?). Det viste seg å være totalt pisspreik. Passelig forbanna nå, kan du si... Det var 3500,- i totalt unødvendige veterinærutgifter.

  • Confused 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...