Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke tørrfôr bruker du?


MonicaT
 Share

Recommended Posts

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Tenkte det samme i går da jeg kjøpte en pose med Mush elgkjøttboller til 90,-. Sviindyrt, men lørva på 6 kilo spiser meg jo ikke akkurat ut av huset  

Purizon, litt forskjellige, men helst de med mye fisk. Varierer litt fordi han blir litt matlei i lengden. Ser ikke så stor forskjell på avføringen, lukter stort sett det samme og er fast og fin med m

Det er faktisk litt diskriminerende                                

Posted Images

Har brukt Kingsmoor en periode, og det var hundene rimelig fornøyd med, men pga ny leverandør (jeg var forhandler) så forsøker jeg å finne noe annet.

Forsøkt Fish4dogs nå, både på valp og de voksne, med de liker det IKKE, og valpen fiser av det.. Jeg liker det, da det er lite fett, så spesielt kastrerte gamlemor på snart 11 kan få en skikkelig porsjon hun også- men så var det smaken da... vil helst at de faktisk liker maten de skal spise også...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Specific akkurat nå pga allergi. Tenkte å prøve carnilove når vi er ferdig med å teste hva hun er allergisk mot. Og jeg gleder meg:lol: blir kjempe hard i magen av specific. Og da er det ikke så lett med hund som nekter å spise når man tilsetter oljer eller kruskakli eller hva det måtte være.. så spyr jeg litt av bæsjen hennes som liksom blir nesten hvit av det foret...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Av tørrfôr går det i Royal Canin, da 4800 (4300, 4100 eller Medium om vi vinner slike sekker) til de aktive voksne og Medium Junior til valpen.

Av den enkle grunn at det er eneste fôret jeg har prøvd Keo fungerer på, som i tillegg er fornuftig for pengeboka :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Royal Canin er det som har fungert best på hannhunden her, i de periodene han har fått tørrfór. [emoji4]

Prøvd Kingsmoor, Taste of the Wild, Orijen og Acana, og ingen av dem fungerte. Ble aldri fast i avføringen. Mener å huske han gikk på ProPlan en periode som valp/unghund også, og tror det fungerte greit nok, men det var sikkert en grunn til at jeg byttet. [emoji14]

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ikke egentlig noen fan av tørrfôr, og fullfôret med v&h i mange år, men så meg nødt til å bytte for et år siden. Kjøttproduktet jeg bruker nå (provit vom) er ikke fullfôr, så må spe på med tørt (må og må, men det er enklest) Valget har fallt på Fish4dogs. Pga råvarer som er fint å kombinere med vom, og er rene og fornuftige. Det har dog lavt fettinnhold, så hunder i bruk får valpefôr. Jevnt over fornøyd, det som kommer ut er heller ikke klassisk tørrfôrbajs, mtp mengde og lukt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Byttet til Acana Classics Praire Poultry etter et år med Orijen. Byttet siden hunden ikke var så begeistret for Orijens nye oppskrift. Ikke bare liker hun Acana godt, men magen fungerer enda bedre enn på Orijen (hun kunne i blant avslutte en avføringsrunde med litt løs avføring). Det gjør heller ikke noe at denne Acana-varianten er klart billigere enn Orijen og er, selv med 50% kjøttprodukter, rimeligere enn feks Eukanuba. Tidligere har vi brukt Eukanuba, noe som gav naturstridige mengder med slapp, illeluktende avføring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg et par sekker med Franks pro gold stående(visstnok det samme som brit foret til TAM), fordi det er billig og vi hovedsaklig forer med vom og hundemat. Egentlig bare det siden bølla virker å tåle det, mine tidligere har alle blitt alt for harde i magen. Men greit å ha til jeg glemmer å ta opp vom osv. 

Ellers er det RC 4800 jeg alltid faller tilbake på. Fungerer godt, helt ok mtp innhold, og bra med kalorier for aktive hunder. Og fin pris om man kjøper på høstkampanjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvd mye forskjellig og bytter av og til for at de skal få smake noe annet, men faller tilbake på RC. Forer med vom og hundemat i tillegg innimellom. Kjøpte Eukanuba endurance i høst da det var kampanje og det er det eneste foret Felix ikke har spist. Det ga også en del ekstra avføring, synes RC fungerer best der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her går det for tida i Brit Care Show Dog Champion (herregud - hvorfor skal det være så håpløse navn på alle disse fôrene :P) med laks og sild som fungerer veldig bra på begge hundene. Fast og fin avføring i små mengder. Jeg synes dog jeg kan se et visst rødskjær i pelsen på hundene etter å ha brukt fôret nå i snart et års tid (tror jeg), men det er mulig det bare er innbildning. 

Jeg vant et par sekker Dr Clauders på Letohallen tidligere i høst, og blandet litt av det i det andre fôret - med resultat løse mager og store mengder drit ut. Jeg vant en sekk med et annet fôr i en konkurranse hos den lokale dyrebutikken, og det ser ut til å fungere veldig bra, på samme måte som Brit Care. Ingen reaksjon fra hundene på innblandingen i hvert fall. Det heter Natural Greatness:
salmon_12kg_izda-431x999.png

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fullforer ikke på tørrfôr, men gir det nå og da. Prøvd litt forskjellig i det siste av forskjellige typer.

Det som absolutt funker best på min hund er royal sitt 4800 og medium. Så det er disse jeg kommer til å bruke fremover.

Sent fra min SM-G950F via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Talli (10,5 år) går på RC Medium adult 7+. Rett og slett pga hun vant X antall sekker etter en rasespesial og blir aldri ferdig med de. Bikkjen får jo knapt mat :lol: Og kan leve på sagmugg... Skal bytte når denne tilslutt blir ferdig og begynne kjøpe 6 kg sekker til henne for nå er jeg redd det som er i tønnen rett og slett begynner bli gammelt :P Men hun funker på dette også, vil bare ha ett med færre kalorier pr dl slik at hun tror hun får mer næring. Mulig vi går for Fish4Dogs. 

 

Sinner (snart 18 mnd) får Brit Care show champion with salmon and herring. Jeg ville ha ett for med fisk for jeg syns mine hunder fungerer best på det, så endret proplan oppskriften sin blablabla og siden leitet etter nytt fiske for jeg er fornøyd med. På sekk nummer 2 nå og kommer til å fortsette med det :)  

Saint (7 mnd) får Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato. God matlyst, holder vekten fint i vekst. Fornøyd med den også og kommer til å spise ferdig den nyåpnede sekken nå så skal hun over på samme som Sinner.

Ellers får alle sammen tilskudd fra Norske dyrehelse, Talli senior tilskudd og de to yngste multiflex. Og rå avskjær fra kjøtt om jeg lager middag, evt fisk, matrester uten krydder (potet, ris, spaghetti, grønnsaker osv) v&h får de i perioder som ekstra i maten sin, tilfeldig boksemat jeg kommer over i butikken uten næring ( :P ) om jeg kommer over tilbud av annen boksemat feks fra fish4dogs. osv osv men hovedföret deres er tørrföret. Også legger jeg penger i ok godbiter som ikke er full av dritt da de gjerne får litt mengder av det under trening. 

Jeg er faktisk veldig fornøyd med Brit Care, selv om det første jeg fikk høre etter at jeg hadde kjøpt det var "dritt care", men hundene mine funker iallfall meget godt på det :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, JeanetteH skrev:

Jeg er faktisk veldig fornøyd med Brit Care, selv om det første jeg fikk høre etter at jeg hadde kjøpt det var "dritt care", men hundene mine funker iallfall meget godt på det :) 

:lol: Jeg var skeptisk da jeg testa det etter å ha forsøkt både Orijen, Kingsmoore og noen andre uten at jeg syntes de fungerte noe særlig, men ble heldigvis positivt overrasket. Også er prisen helt ok også (sammenlignet med det andre fôret jeg vant som ligger opp mot 1000-lappen for 12 kg :o). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Purizon, litt forskjellige, men helst de med mye fisk. Varierer litt fordi han blir litt matlei i lengden. Ser ikke så stor forskjell på avføringen, lukter stort sett det samme og er fast og fin med mindre han er på løpetur.

Har kjøpt Fish for Dogs men bruker det for tiden som godbiter :P Han liker det i alle fall.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Siri skrev:

:lol: Jeg var skeptisk da jeg testa det etter å ha forsøkt både Orijen, Kingsmoore og noen andre uten at jeg syntes de fungerte noe særlig, men ble heldigvis positivt overrasket. Også er prisen helt ok også (sammenlignet med det andre fôret jeg vant som ligger opp mot 1000-lappen for 12 kg :o). 

Prøvd litt forskjellig, og bla Accana gikk ett helt valpekull og tittet på uten å spise. Altså glupske kelpie valper :o  Prøvd Orijen (dreit jo HUS) taste og the wild - helt ok, men måtte ha mye mat for å holde vekten og dermed ikke verdt prisen. 

Robur har jeg også vært fornøyd med, men er så teit å få tak i de typene jeg vil ha. 

Skal forresten bli intressant å se om min svarte får noe rødskjær. Foreløpig er hun jet black. Men hun er jo delvis brun genetisk, så om hun ikke får noe rødskjær før ut i sommeren så er det nok solen og ikke föret.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

16 minutter siden, JeanetteH skrev:

Skal forresten bli intressant å se om min svarte får noe rødskjær. Foreløpig er hun jet black. Men hun er jo delvis brun genetisk, så om hun ikke får noe rødskjær før ut i sommeren så er det nok solen og ikke föret.

Ja, jeg er jo også litt usikker på det rødskjæret, for Yasmine hadde jo mye rødt i valpepelsen sin, og har jo hatt tendenser til rødskjær tidligere også, det samme med Willy, så jeg tror kanskje ikke jeg bare skal skylde på fôret egentlig :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forer de to voksne med orijen regional red (men de får bare litt tørrfor og så får de mest Provit vom og kjøtt/lam) mens valpen får nå Acana valpefor. Synes han bæsjer mindre av det og avføringa lukter mindre enn på royal canin valpefor - men det kan være innbilning :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har lenge blandet to og to merker sammen, eller egentlig tre, da jeg også brukte V&H.

Har brukt mye Acana m/lam, Proplan m/laks, Royal Canin Medium og Eukanuba uvisst-hvilken-type. Orijen, Kingsmoor og Labb ble med den ene sekken, grunnet uhorvelige mengder dritt. Appetitt var helt ok.

Når neste kommer blir jeg nok til å prøve meg litt fram igjen. Ser mange produsenter har endret på innholdet i sine produkter og at nye produkter av interesse er kommet til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Siri skrev:

:lol: Jeg var skeptisk da jeg testa det etter å ha forsøkt både Orijen, Kingsmoore og noen andre uten at jeg syntes de fungerte noe særlig, men ble heldigvis positivt overrasket. Også er prisen helt ok også (sammenlignet med det andre fôret jeg vant som ligger opp mot 1000-lappen for 12 kg :o). 

Fordelen for oss med små hunder; 12 kg holder i opp mot 5-6mnd , så da kan jeg ta meg råd til dyrt for:lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Kaisen skrev:

Fordelen for oss med små hunder; 12 kg holder i opp mot 5-6mnd , så da kan jeg ta meg råd til dyrt for:lol:

Tenkte det samme i går da jeg kjøpte en pose med Mush elgkjøttboller til 90,-. Sviindyrt, men lørva på 6 kilo spiser meg jo ikke akkurat ut av huset :lol: 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...