Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå, desember


Stine
 Share

Recommended Posts

Når det gjelder rosiner så kan de spise trehundretusen rosiner og ikke dø, også kan de spise en og bli dødssjuke. Noen få rosiner har den soppsporen som er giftig for hunder, mens de fleste har den ikke. Det er bare at den soppsporen er veldig giftig, derfor tar man ikke sjansen. Jeg brukte rosiner som treningsgodis til min første hund, og han hadde ikke noen problemer med det, men nå som jeg vet at det er farlig, lar jeg være...
Når det gjelder sjokolade så ringte vi giftsentralen for et par år siden fordi venninnes setter spiste en boks med freia sjokoladehjerter. Ringte etter ca 15 min og de sa at om han ikke var død nå så gikk det nok fint... litt ekkel beskjed å få, men de sa at det var nok så lite teobromin i melkesjokolade og i forhold til hans kroppsvekt gikk det fint. De sa videre at hunder var ulikt sensitive for mengder teobromin, så noen tålte det bedre enn andre. Min onkel og tantes cavalier fikk feks en romkule om dagen og ble 12 år gammel [emoji14] om den fikk to ble den full, men en gikk visst fint... folk ass [emoji14] 

Dachsen til en venninne av mamma spiste en hel langpanne med brownies. Der var det ikke mindre enn tre plater med mørk sjokolade. Bikkja ble ikke en gang dårlig i magen [emoji14]

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 4k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fikk mye fint og nyttig til jul. Veldig fornøyd med alle gavene, og en må  jeg bare dele her inne. Mannen har laget/malt meg med alle våre 10 hunder i spannet

Endelig hjemme etter en lang lang lang tur til og fra Stockholm. Utslitt, sulten, tørst, trøtt, stiv og støl! Men det er SÅ verdt det når jeg kommer hjem med en ny svensk, nordisk og INTERNASJONA

"Tror du det er dødelig?" "Nei." Den følelsen av lettethet.

Posted Images

1 time siden, Symra&Pippin skrev:

Jepp, det var riktig type bringebærkranser de solgte på Europris @Siri. Julebaksten er i hus! :lol:

 

Jeg skulle egentlig ikke handle mer før jul, men så skrev du om disse bringebærkransene. Og da passet det så fint at jeg glemte å kjøpe fløte og rød saus til riskrem. 
Men jeg ble skuffet altså! Jeg så for meg mykt bakverk som type Brioché med bringebærfyll av en eller annen grunn :lol: 

39 minutter siden, enna skrev:

Liten grunn til å ha vondt av en hund som har det bra. ;) 

 

Det var akkurat det som provoserte meg der og da. Det er da fullt lovlig å få ut frustrasjon. Det betyr ikke at man fillerister bikkja av den grunn. Og at noen kan lese så mye mellom linjene, og se for seg ting som ikke passer inn i resten av det som blir beskrevet... Nei, da blir jeg smått irritert. 
Men akkurat da skulle jeg gå tur, og det burde flere prøve ut. Det hjelper faktisk :P 

Jeg var rimelig sur på Sjef når han løp av gårde og stod og koste med trærne i dag hele 3 ganger på rad, men fordi jeg skriver her at jeg kjente på irritasjonen så betyr det ikke at jeg gjorde noe med det. Når jeg fikk ham til å komme på innkalling når ørene var åpnet igjen var det belønning og kos ;)
Nå har jeg faktisk kjøpt 10 griseører og noe fylte kuhover han skal få kose seg med gjennom jula, så den irritasjonen stakk ikke veldig dypt. :P  

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hodepinen ga seg faktisk etter en time (selv om jeg ikke trodde jeg kom til å overleve så lenge :lol:) så sovna og droppet å dra til legen. Var nok bare bihulene, for kjenner samme type hodepine har kommet tilbake flere ganger i ettertid, men heldigvis ikke så ille at jeg tror jeg skal dø :P At noen simple bihuler kan lage så ekstreme smerter :sleep: 

Farmora til gubben på 94 har fått lungebetennelse og nå også nyresvikt, så hun ligger på det siste. Blir ingen koselig jul i år :( 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

21 minutter siden, Polfarer skrev:

Dachsen til en venninne av mamma spiste en hel langpanne med brownies. Der var det ikke mindre enn tre plater med mørk sjokolade. Bikkja ble ikke en gang dårlig i magen emoji14.png

Ei tispe jeg hadde spiste en kilo druer... akkurat da unnet jeg henne å bli dårlig i magen, men neida... ikke en promp engang :aww: 

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Forrige setter spiste en svær pakke med sjokolade fra Nidar. Det eneste som lå igjen neste morgen var geleen i disse bringebær-toppene :aww: Ut i fra formen på disse så det ut som om han hadde sugd av sjokoladen..

Da vi hadde begge bikkjene klarte de å stjele masse smågodt av broren min. Kjøpt på tilbud, så ganske masse. Det ble gitt brekk-middel hos veterinæren pga mengden, og ut over gulvet hos  veterinæren fløt det etterhvert av oppkast i regnbuens farger :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 timer siden, Bananen skrev:

Jeg hadde masse ferdig oppkuttet V&H i fryseren! Yey! Lykke. Da trenger jeg bare å ta ut en 5-kilospølse til tining, så vi har når vi kommer hjem igjen. Phew!

Pøbel har fått aktivisert seg med godbitsøk i leiligheten to ganger i dag. Jeg har litt lyst til å finne på noe mer, noe som han kanskje ikke kan som kan være en mulighet for at han kan kunne. Sjekke ut treningsutfordringene til @Poter!

Jeg skal helst holde meg inne etter behandlingen et par uker etter at jeg ble skrevet ut. Og jeg kjenner at jeg egentlig går litt på døra. :lol: Ryddet, støvsuget og vasket i går ... hva mer kan jeg gjøre? Som ikke innebærer det å gå ut? Tror jeg gikk mye ut på denne tiden i fjor, selv etter behandlingen jeg hadde da. Men nå som influensasesongen er på sitt største, bør jeg ikke gjøre det. Hvordan var den egentlig i desember 2015? Jeg husker jeg var litt småsnufsen på nyåret i år.

Ah, all denne undringen!

Ja, kanskje du finner noe kult i adventskalenderen? Dagens er jo å hoppe på vegg, det ser jo skikkelig fancy ut! Synes filmen jeg la ut viser en fin stegvis innlæring, så tror nok de fleste kan lære seg det på sikt :)

Har du vært på sykehuset? Du trenger ikke fortelle om du ikke vil :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

22 minutter siden, Poter skrev:

Ja, kanskje du finner noe kult i adventskalenderen? Dagens er jo å hoppe på vegg, det ser jo skikkelig fancy ut! Synes filmen jeg la ut viser en fin stegvis innlæring, så tror nok de fleste kan lære seg det på sikt :)

Har du vært på sykehuset? Du trenger ikke fortelle om du ikke vil :)

Skal prøve den øvelsen på sikt! :) Tror jeg, jeg er litt redd for at han kan skade seg om vi prøver. Tålmodighet er en dyd, hehe.

Ja, kom hjem fra sykehuset på fredag.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okay, nå har jeg rast og deppet fra meg, inkludert en runde med snørr og tårer i privat på jobben, og nå har jeg for det første offisielt juleferie (og det har jeg ikke hatt "legitimt" siden 2009, siden jeg har vært heltidssykemeldt de andre julene), og for det andre har jeg en plan.

Jeg skal sitte litt i denne gode sofaen og høre på veden som knaker og braker så godt til det blir en 17-18 grader i stua (det er 14.8 nå), så skal jeg mekke middag. Deretter skal jeg tenne alle lilla adventslys for å bli ferdig med dem, renske stuebordet, finne fram alt av innkjøpte gaver, papir, bånd, merkelapper, pynt og kos, og få pakket inn alle pakkene mens jeg traller til julemusikk, drikker julebrus og gøtter meg med klementiner og marsipan. Er det noe mer igjen av kvelden da, så skal jeg male en julepynt som (shit, hva heter hun på sonen da???) kjøpte for meg og sendte fra Bergen, for den har jeg siklet på lenge, så den skal jeg få ferdig i år.

I morgen skal jeg dra juletreet (ekte, jeg sjekket ut de falske i tre butikker og fikk ingen følelser for dem, så jeg kjøpte et til 299 på Plantasjen, for jeg innså at jeg vil ha den delen av julestemningen i huset mitt, og medisinene til Foenix kostet mye mindre enn beregnet) fra kjelleren hvor det nå står til tining opp i stua for å spre ut greinene sine. På morgenen skal jeg rydde og vaske det verste, på dagen skal jeg bake mormorkakene og flere kransekakestenger, på ettermiddagen skal jeg pynte til heimen, og på kvelden skal jeg pynte treet.

Så gir jeg jevnt beng i alt annet, nå har jeg prioritert ut det JEG vil ha gjort. Jeg skal ta med strikketøyet på juleferie, så kanskje de to strikkede julegavene blir ferdig til nyttår, og jeg skal pakke inn en lapp til mamma om at glassvasene jeg lager til henne kommer senere. Hundene ble badet til Lillestrøm, så jeg prioriterer heller en lang tur enn pelsstell for dem i morgen. Jeg skal få vasket klær innimellom. Ellers hopper og driter jeg i resten som var på den gamle to do-lista, hvis jeg ikke snubler over ledig tid og energi.

Torsdag formiddag pakker jeg bilen, og tutler på ferie, men jeg må stoppe fire stedet underveis for å avlevere julegaver, så jeg har varskuet pappa om at jeg ikke kommer før i kveldingen. Og jeg har lovet meg selv at om jeg er i ferd med å tørne, så har jeg lov til å reise hjem tidligere, selv om jeg har skissert at jeg drar hjem 27. desember. Så blir det en oppkjøring og feiring mer på mine premisser, og jeg får jul i heimen også. Dette blir bra, jeg har oppnådd SERENITY NOW! (hvem er det som roper det igjen???), og mitt største problem akkurat nå er hvilken jule-CD jeg skal spille først i kveld.

God jul, folkens, og takk for utblåsningen!

  • Like 21
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, *Kat84* said:

Jeg skulle egentlig ikke handle mer før jul, men så skrev du om disse bringebærkransene. Og da passet det så fint at jeg glemte å kjøpe fløte og rød saus til riskrem. 
Men jeg ble skuffet altså! Jeg så for meg mykt bakverk som type Brioché med bringebærfyll av en eller annen grunn :lol: 

Det var akkurat det som provoserte meg der og da. Det er da fullt lovlig å få ut frustrasjon. Det betyr ikke at man fillerister bikkja av den grunn. Og at noen kan lese så mye mellom linjene, og se for seg ting som ikke passer inn i resten av det som blir beskrevet... Nei, da blir jeg smått irritert. 
Men akkurat da skulle jeg gå tur, og det burde flere prøve ut. Det hjelper faktisk :P 

 

 

Jeg har vært på trening med min pt. Min luksus i livet. Og har aldri løftet så mange kg som i dag.  ??? Fikk kommentaren:"i dag kan jeg tydeligvis legge på så mange kg jeg bare vil og du tar det uten problem."?

Etterpå bastu.

Nå er jeg behagelig utlada :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

39 minutter siden, SFX skrev:

Okay, nå har jeg rast og deppet fra meg, inkludert en runde med snørr og tårer i privat på jobben, og nå har jeg for det første offisielt juleferie (og det har jeg ikke hatt "legitimt" siden 2009, siden jeg har vært heltidssykemeldt de andre julene), og for det andre har jeg en plan.

Jeg skal sitte litt i denne gode sofaen og høre på veden som knaker og braker så godt til det blir en 17-18 grader i stua (det er 14.8 nå), så skal jeg mekke middag. Deretter skal jeg tenne alle lilla adventslys for å bli ferdig med dem, renske stuebordet, finne fram alt av innkjøpte gaver, papir, bånd, merkelapper, pynt og kos, og få pakket inn alle pakkene mens jeg traller til julemusikk, drikker julebrus og gøtter meg med klementiner og marsipan. Er det noe mer igjen av kvelden da, så skal jeg male en julepynt som (shit, hva heter hun på sonen da???) kjøpte for meg og sendte fra Bergen, for den har jeg siklet på lenge, så den skal jeg få ferdig i år.

I morgen skal jeg dra juletreet (ekte, jeg sjekket ut de falske i tre butikker og fikk ingen følelser for dem, så jeg kjøpte et til 299 på Plantasjen, for jeg innså at jeg vil ha den delen av julestemningen i huset mitt, og medisinene til Foenix kostet mye mindre enn beregnet) fra kjelleren hvor det nå står til tining opp i stua for å spre ut greinene sine. På morgenen skal jeg rydde og vaske det verste, på dagen skal jeg bake mormorkakene og flere kransekakestenger, på ettermiddagen skal jeg pynte til heimen, og på kvelden skal jeg pynte treet.

Så gir jeg jevnt beng i alt annet, nå har jeg prioritert ut det JEG vil ha gjort. Jeg skal ta med strikketøyet på juleferie, så kanskje de to strikkede julegavene blir ferdig til nyttår, og jeg skal pakke inn en lapp til mamma om at glassvasene jeg lager til henne kommer senere. Hundene ble badet til Lillestrøm, så jeg prioriterer heller en lang tur enn pelsstell for dem i morgen. Jeg skal få vasket klær innimellom. Ellers hopper og driter jeg i resten som var på den gamle to do-lista, hvis jeg ikke snubler over ledig tid og energi.

Torsdag formiddag pakker jeg bilen, og tutler på ferie, men jeg må stoppe fire stedet underveis for å avlevere julegaver, så jeg har varskuet pappa om at jeg ikke kommer før i kveldingen. Og jeg har lovet meg selv at om jeg er i ferd med å tørne, så har jeg lov til å reise hjem tidligere, selv om jeg har skissert at jeg drar hjem 27. desember. Så blir det en oppkjøring og feiring mer på mine premisser, og jeg får jul i heimen også. Dette blir bra, jeg har oppnådd SERENITY NOW! (hvem er det som roper det igjen???), og mitt største problem akkurat nå er hvilken jule-CD jeg skal spille først i kveld.

God jul, folkens, og takk for utblåsningen!

:bananas::bow:

Jeg har laget kransekakestenger... jeg innser at konditorfaget ikke gikk glipp av noe stort da jeg tok en naturfaglig utdannelse :aww: De smaker bedre enn de ser ut da, om ikke annet. Også gikk jeg på en smell på butikken og kom hjem med TO bokser is med cookiedough... for det trenger jeg helt sikkert i løpet av jula. 

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

En kompis vurderer å skaffe seg staff. Tips til seriøse oppdrettere dere med staff her inne? Han har ikke mye erfaring med hund og jeg er redd han vil kaste seg på første og beste. Jeg tror jeg fikk han fra å kjøpe mix av staff og schæfer da, heldigvis! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

32 minutter siden, Siri skrev:

:bananas::bow:

Jeg har laget kransekakestenger... jeg innser at konditorfaget ikke gikk glipp av noe stort da jeg tok en naturfaglig utdannelse :aww: De smaker bedre enn de ser ut da, om ikke annet. Også gikk jeg på en smell på butikken og kom hjem med TO bokser is med cookiedough... for det trenger jeg helt sikkert i løpet av jula. 

Is med cookiedough er en nødvendighet, jeg tror ikke det kan bli for mye av den.

Men har du fått satt på ei klesvask? Du rakk ikke i går. Nå har jeg satt på, og middagen står og fordamper - ble litt mye vann i den tomatsausen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 minutter siden, SFX skrev:

Is med cookiedough er en nødvendighet, jeg tror ikke det kan bli for mye av den.

Puhhhh... det var egentlig det jeg tenkte også, men så ble jeg litt i tvil :aww: 

Sitat

Men har du fått satt på ei klesvask? Du rakk ikke i går. Nå har jeg satt på, og middagen står og fordamper - ble litt mye vann i den tomatsausen...

Jepp - klesvask satt på og hengt opp. Jeg tror sågar den er tørr nå til og med :D Kanskje jeg skal være så vill og gæern at jeg til og med legger sammen klærne og putter dem i skapene også? :o Men det ble ikke middag her i dag da... eller - middagen bestod av ei brødskive med spekeskinke og to "Tjukkaker" eller hva det nå var de het (de hadde i hvert fall på Rema i Løten :aww:). Og Willy er atter nybørstet, jeg er langt nedi en halvliter Solo, og jeg  har spist restene av den ostepopposen jeg åpnet i går :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når man legger et julebilde på FB så lokker man fram likes fra folk som følger en og som man hadde glemt at eksisterer. Litt rart å tenke på at disse temmelig ukjente menneskene ser alt man legger ut. Jeg publiserer aldri ut noe som ikke hvem som helst i hele verden kan få se hvis de skulle være interessert altså, men litt sånn rart likevel. 

Men nå er det natta altså!

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Tonje skrev:

En kompis vurderer å skaffe seg staff. Tips til seriøse oppdrettere dere med staff her inne? Han har ikke mye erfaring med hund og jeg er redd han vil kaste seg på første og beste. Jeg tror jeg fikk han fra å kjøpe mix av staff og schæfer da, heldigvis! 

Kennel powerstar :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå har vi pakket det meste i bilen, og i morgen setter vi nesa nordover. Bilen er en smule smekkfull, så spent på drivstofforbruket. :P Tre voksne, to hunder og halve julenissens slede (innholdet i sleden i alle fall) i en Toyota Auris stv. Bedre plass i den enn en skulle tro. :)

Liker dog ikke at jeg ikke fikk shina og pynta her før vi dro, men shit happens og TJ rakk ikke det han skulle pga overtid på jobb og partering og pakking av rådyr, og jeg rakk ikke alt jeg skulle gjøre heller. Menmen, ikke alt som går etter planen. Dårlig timet sjukdom ødela hele desemberplanen min gitt.

Nei, finne frem strikkepinnen til prosjektet mitt og pakke det ned i veska før jeg finner senga ...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 timer siden, Symra&Pippin skrev:

Jepp, det var riktig type bringebærkranser de solgte på Europris @Siri. Julebaksten er i hus! :lol:

 

Å nei, jeg visste at jeg hadde glemt noe! Får ta det onsdag eller torsdag da.

 

Fått unna nesten alle julegavene i dag, vært på et senter og en rask tur i byen. Veldig forbøyd med den! :D Mangler bare et gavekort som bestilles på mail også pakke inn 1 gave, men det får jeg ta i morgen. Himla effektivt etter at jeg sov til langt på dag og har vært en tur å trent RL. Rydding og baking i morgen da. :ahappy:  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ferdig med en overfladisk runde rydding og vasking av leiligheten. Får ta len liten ekstra nøye nyttårsvask når vi kommer tilbake.

Pakke ferdig kan vi gjøre når vi må stå opp om fem og en halv time. Nå er jeg trøtt og bikkja vil ut å tisse! [emoji14]

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Tonje skrev:

En kompis vurderer å skaffe seg staff. Tips til seriøse oppdrettere dere med staff her inne? Han har ikke mye erfaring med hund og jeg er redd han vil kaste seg på første og beste. Jeg tror jeg fikk han fra å kjøpe mix av staff og schæfer da, heldigvis! 

Les seg opp om info på rasen på hjemmesiden til rasegruppa først, http://www.norskterrierklub.no/nb-NO/Staffordshirebull.aspx

informer han om at det er en del sykdom på rasen og at det er verdt å vente på en valp fra helsesjekkede foreldre :)

om du har flere spørsmål må du gjerne sende pm ;) 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...