Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet
21 timer siden, Pringlen skrev:

Å, det drømte vi om som maskothund, til å etterfølge dogoen. Det ble hygenhund(er) Mye mer praktisk, og nyttig også. Pluss en halden, men den teller nesten ikke...

Forresten: i kveld skal det være faktabolk om haldenstøveren på farmen. Så da kan dere jo se hvilken Norske hunderase man ikke skal velge :P

JA men dem er da fiiine og ikke egnet til jakt kan kanskej passe til maskott hund her da 

  • Svar 3.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ola hilser sonen

Se så kul han er da! 

Herregud, så mye meme-materiale          

Posted Images

Skrevet
14 minutter siden, Mari skrev:

Om det er solskinnsspredende og varm sommersåpe så gjør jeg det gladelig! ?❤️

Det er ren og skjær GRØNNSÅPE :P Med FURUNÅL sånn at det lukter litt jul og vinter :devilbanana:

  • Like 3
Skrevet
Akkurat nå, Wildlife skrev:

takk☺ ble bare helt enkelt? liker det litt sånn?

Det enkleste er absolutt det beste når det gjelder brudekjoler. Og jeg synes også hvite sko passet best. Lykke til i morgen! :)

  • Like 1
Skrevet

I dag ble det bakt potet til middag !!!! Jeg kokte den i går, jeg... så da var det bare å varme den i dag :D. Det var jo et riktig herremåltid :D. Nå lurer jeg  på om jeg ikke burde ha dessert også? Men jeg har så mye å velge i at jeg ikke er helt sikker på hva jeg har lyst på :D 

Skrevet
50 minutter siden, Siri skrev:

@Mari må gå og vaske munnen sin med såpe og Plumbo..... VINTER :heart::heart::heart: :bananas:

Du bor alt for NÆRT byen til å få den "bo på landet"-følelsen :P 
Her går vi langs vegene fordi det ikker er særlig trafikk vøtt... og har masse stier og fine steder å gå helt uten trafikk (sånne skogsbilveger og sånt, vet du :D). 

Har jeg vært i Elverum sånn at hundene skulle få ormekur før vi setter nesa mot Danmark i natt... jeg burde antakelig heller ha kjørt til Hamar, for på Husum stod onkel og skulle sjekke at vi ikke drev med sånn drink&drive.... samtidig sjekket de førerkort. Politimannen syntes ikke at bildet på førerkortet fra 1993 lignet så veldig på hun som satt bak rattet i dag, og mente at jeg burde bytte ut det store, rosa førerkortet som var utstedt på Hønefoss i forrige årtusen :aww: Nå kjører jeg rundt med en sånn blå lapp fra politiet om at jeg har lov til å føre kjøretøy uten førerkort - foreløpig :aww: 

Hvilken veterinær i Elverum bruker du? :) Hundene må revaksineres og jeg tenker å vente til vi kommer dit så vi får blitt litt kjent med veterinærkontoret med det samme.

Skrevet
Akkurat nå, Symra&Pippin skrev:

Jeg foreslår at du sletter denne @Pixie. Dette vil du ikke ha stående, det er for teit.

Fordi det er helt greit å (riktignok å så pent innpakka) kalle meg ufyselig sladrekjerring?

  • Like 1
Skrevet

Jeg har sydd for mye i dag :aww: Sliten. 

Casper har fått seg fleecegenser og julehalsbånd (han fikk to i går, så nå tror jeg han klarer seg i desember :aww::lol: ). Jeg har endelig fått sydd det røde ullskjørtet mitt :D Gleder meg sånn til å bruke det! Nå mangler jeg bare en hvit bluse, også er det antrekket komplett :ahappy: 

Gubben maler rommet sitt orange, og er strålende fornøyd :lol: 3 hvite vegger og en knall orange vegg :P Han er veldig glad i orange, vi har orange kjøkkenstoler og soveromsgardiner :lol: 

 

  • Like 1
Skrevet
9 minutter siden, Pixie skrev:

Fordi det er helt greit å (riktignok å så pent innpakka) kalle meg ufyselig sladrekjerring?

Nei, jeg synes ikke det er greit. Jeg hadde nok undret jeg også om jeg var deg, men for alt vi vet kan det jo være et tilfelle av luksusfellen.. Om du tror det foregår noe snusk så tips de rette om det. 

Siste pasienten for dagen meldte avbud, så da tok jeg en time avspasering og fikk gått en fin tur oppi fjellsida før sola forsvant. Nå står helgevask på planen, men den blir ikke så nøye nå som vi snart må vaske ut her lell. 

 

Skrevet
42 minutter siden, Tonje skrev:

Hvilken veterinær i Elverum bruker du? :) Hundene må revaksineres og jeg tenker å vente til vi kommer dit så vi får blitt litt kjent med veterinærkontoret med det samme.

De siste gangene nå har jeg vært hos e-Vet og synes de virker veldig hyggelige :). Nå har jeg bare vært der for ormekurer, to ganger, jeg altså, men jeg ser ikke bort fra at jeg forsøker dem oftere. Det er også veldig greit å finne fram og god parkering :) 

Jeg har liksom like lang vei enten jeg skal til veterinær i Hamar, Stange eller Elverum - bor MIDT i smørøyet - eller i intet - liksom :lol:. Det er vel en veterinærklinikk til på Elverum, der har jeg også vært en gang, og det var helt greit, det også (det var bare et lite potekutt som trengte litt mer stell enn jeg greide å gi det :aww:). 

14884589_1496769107016960_3329562835408524617_o.jpg

  • Like 6
Skrevet
22 minutter siden, Symra&Pippin skrev:

Jeg foreslår at du sletter denne @Pixie. Dette vil du ikke ha stående, det er for teit.

Jeg foreslår at du sletter quoten.

  • Like 1
Skrevet

Jeg elsker å være i permisjon og kunne nyyte dager som i dag. Vinterens første snø, og skikkelig juuulesnø og! Ut i skogen med venninne og hennes sønn, gikk til en fin lavvo og spiste suppe og pinnebrød mens miniene trillet rundt på teppe på gulvet :heart: Også gå hjem igjen med god og varm sovebaby på magen, sliten av masse inntrykk og snø i fjeset. Thorvald ble helt unghund igjen og spratt hit og dit i snøen og kosa seg :) Åh, deilig dag!

  • Like 11
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...