Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Lurer på hva dere navnet hundene deres? Skal snart kjøpe valp, og trenger litt inspirasjon på denne fronten...

Skriv også gjerne med betydningen på navnet hvis det har en betydning;)

  • Svar 71
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pippin fra LOTR. Fra et P-kull men det betydde ikke så mye da jeg skulle velge navn. Symra fordi jeg ville ha et blomsternavn, og fordi hagen min var full av hvitveis (kvitsymre) da hun kom hit.

Første familiehunden, en strh. dachs, het Marius. Han het bare Marius på stamtavvlen og ingen kom på noe bedre. Han var og ble en Marius. Ikke mange hunder som het det på 90'tallet så fikk høre mye ra

Denali - høyeste fjellet i Alaska (inuit navnet, Mt McKinley er det mer kjente navnet) (heter noe annet på stamtavla) Freke - en av ulvene til Odin. Fjellbris - født i Værkullet, en fjellbri

Posted Images

Skrevet

Wachtelhunden heter Jade.

Var igrunn oppdretteren som valgte navnet som stamtavlenavn, så valgte vi å ta det i bruk som daglignavn. Er etter steinarten jade. 

Puddelen heter Mocca. Bare fordi hun så ut som en sjokoladeball da hun var liten :)

  • Like 1
Guest Klematis
Skrevet

Hun heter Cerben Bizi på stamtavla. Oppkalt etter en reinkalv i en samisk barnebok som het "lille Bizi".  Jeg bestemte meg for å beholde navnet oppdretter hadde kalt henne frem til jeg hentet henne 19 uker gammel, så hun kalles fortsatt for stamtavlenavnet sitt. Bizi.

Cerben bruker jeg bare når hun er litt tunghørt.:P

Skrevet

Hunden heter Pøbel, og navnga seg selv som valp, egentlig. Litt sånn "åh, din pøbel! Gi deg!" and so on mens han spiste tær og neser litt over det vanlige. :lol: På stamtalen heter han *kennelnavn* Black Design - alle valpene fra det kullet fikk etellerannet Design-navn, sikkert fordi moren heter *kennelnavn* Xellent Design. :)

  • Like 1
Skrevet

Han heter Qaran :) Han er fra Q-kull, og vi kunne velge mellom Qaran, Qalle, Qaare, Qato og Qasper, og da likte vi Qaran best. Det er med Q fordi det er Q-kull, men Karan er visst persisk og betyr hørende. 

Vi kaller ham også Tarzan, Qarangutt, Rampunge, Gutteluttesnutt, Guttegutt, Godgutten, Verdens Beste Boff, Vofsedofs, Søteste Nos osv ;):wub:

  • Like 1
Skrevet

Rocky. Vi sto mellom Rocky og Rambo, men han var bare mer en Rocky når vi fikk ham. Kjempevanlig navn, og jupp, oppkalt etter Sylvester Stallone karakteren. :P 

  • Like 1
Skrevet

Ysta (kort for Ysteost, hva er livet uten ost, liksom) Ping (skulle hete P!nk, men det er vanskelig å si) Meera (fra ASOIAF) Bri (kort for Brienne fra samme serie, men også landsbyen i LOTR) Puff (The magic dragon, og kort for hufflepuff) Resten har teite navn som bare har kommet...

  • Like 1
Skrevet

Denali - høyeste fjellet i Alaska (inuit navnet, Mt McKinley er det mer kjente navnet) (heter noe annet på stamtavla)

Freke - en av ulvene til Odin.

Fjellbris - født i Værkullet, en fjellbris er et norsk navn på en katabatisk vind (fallvind)

Såga - en norrøne åsynje, født i Norrønkullet. Betyr mer eller mindre "hun som ser alt" og er nest etter Frigg i rang, muligens var hun og Frigg samme person på et tidspunkt. Blant annet er hun omtalt som Odins kone i Grimnismål.

Orca - egentlig Ymer og er bror til Såga, men pga en viss likhet til spekkhugger når han var veldig liten valp (i fargene) ble han kalt Orca og navnet ble værende. Heter Ymer den digre Orca på stamtavla :P

Såga og Orca er forøvrig valpene til Freke.

Stjerne - hun ble født 22. desember og kullet ble selvsagt et julekull :)

Beringia - fra siste kullet til Denali som fikk et Alaska tema og Beringia er det området som inkluderte landbroen mellom Alaska og Sibir under siste istid. Litt av landområdet er fortsatt over havoverflaten i Alaska og blir kalt Beringia. (området heter det pga Bering stredet, som har fått navnet sitt etter dansken Vitus Jonassen Bering som påviste stredet rundt 1730).

Naisha ble navngitt av sin forrige eier som kjøpte hun fra mitt oppdrett som valp. Jeg kaldte henne opp til da Isi etter Gnistrende Iskrystall som hun heter på papiret. Hun er også fra Værkullet.

Gaia kom med navnet sitt hit, da hun var en voksen hund på 4 år når jeg overtok henne :)

og neste kull får navn fra norske folkeeventyr :)  Deretter håper jeg frk. Fjellbris samarbeider så det blir et vindkull.

 

  • Like 2
Skrevet

Pia, malamute tispe, på stamtavlen heter hun Night Trail Full Moon Fantasies. Jeg fant aldri på noe navn så da ble det bare Pia :P Malamute hannhund, Kodak til daglig, Kotzina's Highland Kodak på stamtavlen. Nå husker jeg ikke lenger helt hva jeg tok navnet fra, men det er ihvertfall inspirert av et eller annet i alaska, husker ikke om det var et område, et fjell eller noe slikt. Så fikk jeg Furukollen's Varga, Varga til daglig, omplasseringshund så hun hadde allerede navn, malle tispe og en hollendertispe som heter Jumping For Joy Des Crocs Bretons på stamtavla og kalles Vims. Og sist kom sambo sin hund, hollendertispe, omplasseringshund, Casa D'agostini Meadowlands på stamtavlen, Taiga som kallenavn. Taiga er vell kallenavn på et økosystem med barskog, sånn enkelt forklart. 

  • Like 1
Skrevet

Terkel - kult navn .  Fils-Du-Vent Du Grand Fresnoy på papiret - vindens sønn / sønn av vinden . Grand Fresnoy er kennelen

Yarina heter det på papiret + kennelnavn . Egentlig finnes det vel ikke polske navn på y tror jeg så her har de vel improvisert litt

Walter heter det på papiret + kennelnavn

 

  • Like 1
Skrevet

Hun ene heter Spinolas Donna Daisy på stamtavla, og vi valgte å kalle henne Daisy da vi likte det godt. Hun andre Heter Zella Vitas Bring It On på stamtavla, og Wenche til vanlig. :) Litt uvant å rope Wenche til en liten chihuahuavalp til å begynne med, men nå kunne hun ikke hete noe annet.

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Niri korthåret vorstehhund han. Niri er et gammelt guttenavn som er vanlig i midt Telemark. Betydningen vet jeg ikke. Måtte ha med meg noe minne for jeg regnet med å måtte flytte for å få tak i jobb. Også er han jo mannen i mitt liv da :)

Skrevet

Queen Mocca - kommer fra ett Q kull, så oppdretter ville gjerne at første delen av navnet skulle begynne på Q. Må si det passer perfekt til frk.flat :)

Mocca som er det daglige navnet er rett og slett etter kaffe mocca.

Molly er mamma sin hund, men hun er oppkalt etter en terapi hund med samme navn, da det også er planen for vår Molly.

  • Like 1
Skrevet

Damir heter det fordi oppdretter gav han navnet og samboeren ville ikke bytte. Samme med Burak som ikke er mer. Oppdretteren er i Romania da så uttales nok litt annerledes, men det funker fint og ingen andre heter det :)

Ozzy kalte jeg Ozzy fordi han var stikk motsatt av Ozzy Osborne :P

  • Like 1
Skrevet

Kasko, Lupin og Hottie

Kasko - jeg drømte at jeg hadde en hanhund som het Kasko. Så da måtte neste hund bare hete det :lol:

Lupin - etter harry potterkarakteren

Hottie het det da vi fikk henne, heter Red Hot Dollar på stamtavla. 

  • Like 2
Skrevet

Uno- oppdretters valg. Han hadde begynt å reagere på navnet da vi hentet ham så vi bare beholdt det. Kort og enkelt. Vi kaller ham også tullingen, Unovennen, lille og gærningen, alle ungene i nabolaget kaller ham av en eller annen grunn Bruno. Han er svart, fins ikke neo brunt på ham...

  • Like 1
Skrevet

Nemi. Slet veldig med å finne navn på henne, så da hun fikk "skinn"halsbånd med hodeskaller på av oppdretter, så ble det bare sånn. Oppkalt etter tegneseriefiguren. 

På papiret heter hun Kalandsgården's Massey Ferguson. Traktorkull, men ville ikke at hun skulle være oppkalt etter traktor:lol:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...