Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva godtar du i et forhold, og hva er no-go?


Recommended Posts

Skrevet

Skjønner om folk ikke vil svare, dette blir jo ganske så personlig og privat...

Men hva er det folk kan leve med i et forhold, og hva er "stort nok" til å evt. kunne være den utløsende årsak til et brudd? Hvor går grensa mellom kan godtas/kan ikke godtas? 

Når vet man at nok er nok?

  • Svar 102
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kom på enda en dealbreaker: Røyking! Og ja, jeg snakker om noe så simpelt som sigaretter med nikotin i. Føffaen, for en lukt.

Må si det var moderate dealbreakers her. Hadde forventet meg sånn typ "må skjære brødskivene så de blir like store"-opplegg.

Jeg har det ikke i meg å detaljstyre et annet menneske så mye som det åpenbart er vanlig i denne tråden Så lenge det ikke får negative konsekvenser for meg eller poden og det ikke går utover andr

Skrevet

Oj, dette kunne man svart langt og lengre enn langt på. Men for å ta kortversjonen, det er opp til hvert enkelt par og bestemme hvor grensene går. Det er opp til den enkelte person og finne ut hva han eller hun vil godta og ikke godta. Alle forhold har jo sine utfordringer på godt og vondt.
Jeg tror ikke noen her blir spesielt mye klokere av at jeg skal si hvor mine/våre genser går, for de kan være helt feil for et annet par.

Men sånn generelt så må forholdet være på et sted av gjensidig respekt, og hvor begge inngår kompromiss, hvor begge bidrar osv.

  • Like 3
Skrevet

Det er vanskelig å si noe konkret, folk er så forskjellige. Men jeg tenker jo at gjensidig respekt må være et must. To mennesker vil aldri være helt enige om alt, og det må man kunne takle.

Dårlig hygiene, dårlig behandling av meg, andre mennesker eller dyr og mangel på respekt er fort no-go hos meg ihvertfall.

Skrevet

Å bli utsatt for psykisk og fysisk vold er en sånn som er selvsagt på listen over ting en ikke godtar. Ellers er det jo litt vage ting som man kanskje ikke tenker på som "no-go", men som likevel er det.

Eksempelvis en som ikke prioriterer deg (ikke legger til rette for at man skal få vært sammen, gjør ting som man har en felles enighet om at ikke er greit, legger planer uten å inkludere deg osv.) eller mangler respekt for deg (snakker om deg til andre på en måte som er lite hyggelig foran deg/bak ryggen din, er utro, misligholder avtaler, forventer at du ser "sånn og sånn" ut).

Av ting man kan akseptere, så må det bli kompromisser på områder som påvirker begge parters liv. Blant annet dyrehold - jeg vil ikke ha røytehund og kjæresten vil ikke ha rotter. Det er noe vi begge kan leve med. Full nekt av dyrehold hadde ikke gått for min del. Og bosted, at man ikke får bo nøyaktig der man vil bo.

Det er jo ingen gylden regel, men jeg tenker at den dagen man er mer ulykkelig med et menneske enn lykkelig. Da er det på tide å tenke på å avslutte.

  • Like 1
Skrevet

Synes det er vanskelig å si noe konkret.

Er gift og vi har barn, og jeg kjenner på at dette med å holde sammen i gode og onde dager er noe som må til.

Livet er ikke rosenrødt alltid, og for min del skal det nok endel til før det blir brudd. Er villig til å jobbe hardt for å holde sammen.

  • Like 1
Skrevet

Jeg kan leve med nesten alt som er innenfor normalen ,altså ikke slem mot dyr og ikke voldelig. Men en ting som er absolutt fra min side er ikke barn. Hadde gubbe på noe tidspunkt fått for seg at meningen med livet er barn og hadde stilt ultimatum måtte det blitt kroken på døra. Det er en ting jeg ikke kan/ vil under noen omstendighet  gå på kompromiss med. 

  • Like 4
Skrevet

Vi har noen no-go i vår forhold, men dette er ting vi har snakket om og blitt enig om. Nå har vi vært sammen såpass lenge også at selv om vi ikke direkte snakker om hva man liker og ikke liker, så plukker man jo opp en og annen ting. Jeg er f.eks. ikke en spesielt sjalu person, og jeg stoler på at det er meg sambo vil ha. Så om han sitter og prater med jenter, danser med de, sitter inntil osv. f.eks. på en fest, så synes jeg det er helt greit. Smabo er en litt mer sjalu type, så jeg er litt forsiktig med hvor mye oppmerksomhet jeg gir menn om vi er ute osv. Det er ikke sånn at jeg ikke kan prate med menn eller noe, men jeg vet at han er litt mer sjalu(men ikke på en overdreven måte synes jeg)og det respekterer jeg. Selv om dette ikke er noe vi har snakket så mye om, så er det en slags felles forståelse på en måte.

Jeg har veldig stor tro på åpenhet i et forhold. Det er viktig å snakke om ting man liker/ikke liker, evt. finne kompromisser, men også å få fram ting som er no-go, sånn at man vet hvor man har hverandre. Det tror jeg er veldig viktig. Så slipper man missforståelser og krangler som kunne vært unngått ved bedre kommunikasjon.

  • Like 2
Skrevet

Gjensidig respekt for og tillit til hverandre, og hverandres ulikheter er et must. Og det krever at begge er åpne nok til å sette ord på hvor grensene går. Etter 25 år har man en historie sammen som gjør at det skal veldig mye til før man "går". Og har man den gjensidige respekten på plass, så tar man opp ting til diskusjon istedet for å tråkke på hverandre.

Skrevet

Sier som flere over her, det er vanskelig å si helt konkret. Jeg tror jeg generelt er ganske tolerant, men samtidig så har jeg sikkert ting som jeg reagerer sterkt på som andre kanskje synes er bagateller. Men for å nevne noe konkret så blir det også mye av det samme som er nevnt over, respekt ovenfor meg, dårlig behandling osv orker jeg ikke, dårlig behandling av dyr eller mennesker forhold som blir veldig enveis, at det alltid er en som må tilpasse/endre på ting for at det skal fungere osv. 

Skrevet

Jeg godtar ikke utroskap, uærlighet eller vold. Da er det over og ut. Greit å dra en hvit løgn, men notoriske løgnere er no go. Utroskap og vold sier seg vel selv hvorfor er no go.

Det handler om å gi og ta, leve med hverandre i gode og onde dager. For at forholdet skal være bra, synes jeg det er viktig å snakke sammen. Sette ord på følelser og handlinger, forstå hverandre, og ha tillit til hverandre, respekt for hverandre.

  • Like 2
Skrevet
56 minutes ago, Red Merle said:

Jeg godtar ikke utroskap, uærlighet eller vold. Da er det over og ut. Greit å dra en hvit løgn, men notoriske løgnere er no go. Utroskap og vold sier seg vel selv hvorfor er no go.

Det handler om å gi og ta, leve med hverandre i gode og onde dager. For at forholdet skal være bra, synes jeg det er viktig å snakke sammen. Sette ord på følelser og handlinger, forstå hverandre, og ha tillit til hverandre, respekt for hverandre.

Da jeg var ung tenkte jeg likedan. Men nå som "gammel" så er utroskap ikke lenger et absolutt brudd. Det kommer an på omstendighetene. Hadde vi en dårlig periode? Var der alkohol involvert? Var det "kun sex" eller andre følelser med? Kom han hjem og sa fra med én gang?
Løgn - over tid - er én sak. Men å feile - som feks et "uhell"  engangstilfelle - er én ting. Å lyve over tid - som ved et forhold på si - noe helt annet.
Der er nyanser i alt. Og jo eldre man blir  - jo flere blir nyansene. Fordi man ser hvor lett det er å trå feil her i livet.

Skrevet
1 time siden, enna skrev:

Da jeg var ung tenkte jeg likedan. Men nå som "gammel" så er utroskap ikke lenger et absolutt brudd. Det kommer an på omstendighetene. Hadde vi en dårlig periode? Var der alkohol involvert? Var det "kun sex" eller andre følelser med? Kom han hjem og sa fra med én gang?
Løgn - over tid - er én sak. Men å feile - som feks et "uhell"  engangstilfelle - er én ting. Å lyve over tid - som ved et forhold på si - noe helt annet.
Der er nyanser i alt. Og jo eldre man blir  - jo flere blir nyansene. Fordi man ser hvor lett det er å trå feil her i livet.

Det er jeg veldig enig i. Jeg og min samboer hadde en avtale om noe som for min del var no-go. Det handlet ikke om utroskap, og dte er egentlig det samme hva det var, men han hadde en vanskelig periode som han ikke snakket med meg om, og jeg tok han i å gjøre det vi var enige om at ikke var aktuelt. Jeg ble veldig sint, skuffet og lei meg, men jeg så jo at det var et feiltrinn han angret på. Jeg gav han en ny sjanse og sa at skjer det igjen, så er det slutt. Han var veldig lei seg, men forsto meg veldig godt. Jeg har valgt å stole på at han ikke gjør det igjen, for jeg orker ikke å gå rundt å bekymre meg. Jeg kommer nok til å ta varselsignalene tidligere om det skulle skje igjen, enn jeg gjorde første gangen, men ut over det så er det ikke noe jeg går og tenker på. Jeg tror det er viktig å kunne se det hele som et stort bilde og en individuell hendelse før man bestemmer seg for hva en skal gjøre. Alle kan begå feil eller ta valg som er gale. Jeg syntes at min samboer hadde en god grunn for det han gjorde, selv om handlingen var noe jeg virkelig ikke likte og han var veldig klar på at han angret veldig og lovet å aldri gjøre det igjen. Det må jeg bare stole på, for hvis ikke så fungerer ikke forholdet.

Skrevet

Vold mot meg og barnet vårt. Fysisk eller psykisk. Det er vel enese absolutte no go en jeg kan ramse opp på stående fot. Er selvsagt endel andre greier også, men da ville det blitt summen eller den berømmelige dråpen. 

 

  • Like 4
Guest Klematis
Skrevet

Jeg føler jeg lærte en del om det ved forrige samboerskap selv om mye uansett vil komme an på situasjon og omstendigheter rundt.

Generelt finner jeg meg ikke i respektløshet, og psykisk plaging en gang til.

Utroskap er jeg usikker på,forrige gang forsvant all tillit fullstendig. 

Vold er selvfølgelig også en god grunn til å gå.

Skrevet

Utroskap, vold (fysisk eller psykisk) mot meg, barn eller dyr, uærlighet! MEN vi har stått i en situasjon nå, hvor det var uærlighet involvert, det var en gråsone som ikke var helt enkel å forstå seg på, så vi er fortsatt sammen, men jeg er på han som en hauk.

Utroskap for meg er kyssing og tafsing. Han er en flørt og det har jeg lært å leve med, går han over streken fra flørt til berøring er det over og ut!

Skrevet

Barn er uaktuelt her, så det er i hvert fall en dealbreaker. Ellers har jeg nulltoleranse for dårlig behandling av dyr (og min definisjon av dårlig behandling er nok hakket videre enn gjennomsnittet :P) Utroskap har jeg opplevd, og selv om jeg ikke i utgangspunktet tenker at det automatisk medfører kroken på døra så forsvant jo alt av tillit.

  • Like 1
Skrevet

Mye det samme som dere andre skriver: mangel på respekt, vold, at en part utnytter den andre, uærlighet, nedprioritering og dårlig behandling av dyr og mennesker. For min del er det dealbreaker hvis partneren ikke vil ha hund og barn, for det er viktig for meg. 

Så har man jo også ting jeg synes er turn offs, i mangel av bedre ord, men som ikke nødvendigvis gjør at det blir brudd. Som tiltaksløshet, mangel på viktige avklaringer, mangel på tillit, manglende kommunikasjon om ting som skjer i (følelses-)livet. 

Skrevet

Utroskap, uærlighet og fysisk/psykisk vold er ting jeg ikke kan leve med i et forhold. Eksen min utsatte meg for psykisk "vold" og jeg kjenner at det er noe jeg er veldig var for.... :hmm: 

Ellers krever jeg at min kjære skal behandle meg med respekt, godta mine gode og dårlige sider og at han er snill med dyr/hunden min. Heldigvis er han alt dette + litt til og jeg kan ikke se for meg et liv uten han nå :wub: Vi flytter sammen til høsten, så da håper jeg at vi fortsetter å ha det gode forholdet vi har nå. Vi stortrives i hverandres selskap, respekterer hverandre og har det generelt veldig bra sammen... :heart: 

Skrevet
15 timer siden, enna skrev:

Da jeg var ung tenkte jeg likedan. Men nå som "gammel" så er utroskap ikke lenger et absolutt brudd. Det kommer an på omstendighetene. Hadde vi en dårlig periode? Var der alkohol involvert? Var det "kun sex" eller andre følelser med? Kom han hjem og sa fra med én gang?
Løgn - over tid - er én sak. Men å feile - som feks et "uhell"  engangstilfelle - er én ting. Å lyve over tid - som ved et forhold på si - noe helt annet.
Der er nyanser i alt. Og jo eldre man blir  - jo flere blir nyansene. Fordi man ser hvor lett det er å trå feil her i livet.

Det er litt interessant det der. Nå er jeg ikke veldig gammel, 25, og vi har vært kjærester i 8 år. Men det som forandret ekstremt mye var når vi fikk barn. Plutselig er ikke ting så svarthvitt lenger, man kan ikke bare springe fra de uansett omstendigheter fordi man selv ikke orker å ordne opp, man har jo barn inne i bildet som jeg helst vil skal beholde mammaen og pappaen sin i samme hus. Utover det tror jeg ingen egentlig helt vet hvordan ting blir i sånne situasjoner før de står i den. 

  • Like 1
Skrevet

Erfaringsmessig har avstand, utroskap, manipulasjon og "skam" vært noe som ikke har fungert optimalt. Kan godt se for meg at mangel på egentid, at ting går for fort og ultimatum er no-gos. Har ikke vært utfor noen av de, så det kan jo fort hende det er greit allikevel. Hva vet vel jeg?

Om jeg skal leke djevelens advokat kan det fort være at alt overstående er noe jeg egentlig bør godta. Er jo ikke akkurat århundrets catch selv, men enn så lenge er alt over dealbreakers. Så får man heller vurdere på nytt senere om det passer seg slik.

Skrevet
23 minutes ago, soelvd said:

Det er litt interessant det der. Nå er jeg ikke veldig gammel, 25, og vi har vært kjærester i 8 år. Men det som forandret ekstremt mye var når vi fikk barn. Plutselig er ikke ting så svarthvitt lenger, man kan ikke bare springe fra de uansett omstendigheter fordi man selv ikke orker å ordne opp, man har jo barn inne i bildet som jeg helst vil skal beholde mammaen og pappaen sin i samme hus. Utover det tror jeg ingen egentlig helt vet hvordan ting blir i sånne situasjoner før de står i den. 

Barn er en moment i det hele. (Samtidig som ingen barn har godt av å leve med foreldre som ikke har det bra sammen.)
Det som veier tungt for min del er at vi har en historie sammen. Som er komplisert, og lang, og med mange sterke opplevelser som ingen andre har hatt del i på samme måte (som feks det å miste et barn på den måten vi gjorde). Ingen andre VET det vi vet om hverandre i og gjennom alt vi har opplevd sammen, og ingen andre har kjent på de erfaringer vi har hatt sammen som foreldre, enkeltpersone og som par. Og ingen kjenner MEG så godt som han. Så MIN historie som person er så knyttet til han at jeg kan spise ganske mange kameler før jeg gir opp.
Nå er han heldigvis en person som alltid har vist meg stor respekt og omtanke (stort sett, med "mindre forseelser"..) så jeg vet at det skal mye til før han tråkker over noen grenser. Men om han hadde, så ville jeg jobbet mye for å holde på hva vi har sammen.

Skrevet

Jeg finner det veldig interessant at ingen av dere nevner rusmisbruk som en dealbreaker. Er det fordi det er så selvsagt, eller fordi ingen av dere har noen erfaring med hvordan dere ville reagert, mon tro?

For meg er rusmisbruk, det være seg hasj, alkohol eller diverse narkotiske remedier, helt uaktuelt. Jeg velger heller partnere som bikker over i andre retningen og er avholds enn å oppleve det der igjen. I tillegg responderer jeg særdeles dårlig på forsøk på kontroll, det være seg sjalusi, forventninger om at min tid tilhører "oss" eller andre mindre sjarmerende utslag. Fysisk og psykisk vold er selvfølgelig ikke ok, og jeg hadde neppe kommet på å nevne det engang hadde det ikke vært for at alle andre gjør det. :P Jeg vil heller ikke være sammen med noen som er dårlig sosialt kalibrert, men slikt lukes jo ut under forhandlingsfasen før en blir sammen, så det er også ganske selvsagt.

For meg er ikke det å ha sex med andre nødvendigvis utroskap eller en dealbreaker i ordets rette forstand. Å ha sex med en annen er ikke utroskap i mine øyne, men dersom "støyen" fra en sånn løs relasjon (type noe tilfeldig som skjer etter trening, en "konferansekjæreste" eller noe på byen) kommer inn mellom meg og kjæresten, da ødelegger det noe av intimiteten, så det ønsker jeg ikke. Men jeg har ingen illusjoner om at jeg er den siste dama kjæresten min ligger med, og synes det er befriende å vite at han heller ikke trenger å være min siste seksuelle erfaring med mindre jeg velger det. Jeg vil heller ikke ha en partner som tar meg for gitt, og som gjør at jeg begynner å synes at de små tingene er viktigere enn de store. For jo, når jeg begynner å irritere meg over hvordan klesvaska er hengt opp, da er det faktisk deg og ikke meg. :teehe: En partner som gir meg følelsen av at jeg vil mer og elsker høyere enn vedkommende er også no-go. Eller en som (forsøker) å påføre skam. Herregud.

Jeg kunne heller aldri vært sammen med en person som er veldig tradisjonell, som ønsker seg barn, som ikke har høyere utdanning og som ikke liker dyr eller er empatisk. Vi trenger ikke stemme på samme parti, men bør være ganske enige om hva som er viktig i verden og mellom oss.

Og så kan h*n ikke være furtete. :lol: Eller ikke like at jeg er flott, kunnskapsrik og opptatt av å være tilgjengelig for folk rundt meg. Jeg vil at en partner skal være min viktigste støttespiller, være stolt av meg, av vår tosomhet og løfte og heie heller enn å forsøke å dempe. Akkurat som jeg ønsker å gjøre med min partner. :heart:

 

  • Like 2
Skrevet
Akkurat nå, SandyEyeCandy skrev:

*klipp*

Jeg kunne heller aldri vært sammen med en person som er veldig tradisjonell, som ønsker seg barn, som ikke har høyere utdanning og som ikke liker dyr eller er empatisk. Vi trenger ikke stemme på samme parti, men bør være ganske enige om hva som er viktig i verden og mellom oss.

 

 

Kan du utdype begrunnelsen for det? Jeg har bare aldri selv skjønt hvorfor det er dealbreaker for en del folk, så jeg er nysgjerrig :P Personlig syns jeg kanskje det virker en tanke nedlatende og ikke minst begrensende for utvalget, men hey, hver til sitt :P

  • Like 8
Guest *Kat84*
Skrevet

For min del er det utroskap, vold, langvarige løgner, rusmisbruk, økonomisk uansvarlig, godtar ikke hund, kontrollerende, om vedkommende ikke bidrar på hjemmebane, og mangel på respekt. 

 

Skrevet
11 minutter siden, MarieR skrev:

Kan du utdype begrunnelsen for det? Jeg har bare aldri selv skjønt hvorfor det er dealbreaker for en del folk, så jeg er nysgjerrig :P Personlig syns jeg kanskje det virker en tanke nedlatende og ikke minst begrensende for utvalget, men hey, hver til sitt :P

Jeg regna med å få en kommentar på den der. ;) Jeg hatt partnere uten høyere utdanning og massevis av flørter og løse forbindelser uten, og jeg opplever at en del av de tingene jeg synes er viktige egenskaper hos en partner, er vanskeligere å finne blant folk som ikke har studert. Men ingen regel uten unntak, og bare for å ha sagt det, så er jeg den eneste i familien min med universitetsutdannelse og ingen av venninnene mine fra lang tid tilbake har høyere utdanning, så jeg er ikke så kvalm at folk flest ikke orker å henge med meg. :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...