Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå, Februar


Guest *Kat84*
 Share

Recommended Posts

Vi hadde med oss en dalmis og to cocker spaniels for å kjøpe bikkjefôr en gang, og selgeren spurte om dalmisen var moren til cockerne.. 

Og en gang ble jeg nesten stalket av en fyr som var hellig overbevist om at Gubbelille var en ulveblanding. Han irriterte meg noe grønnjævlig, for han ga seg ikke. :gaah: 

Ja, og en gang ble datterbarnet spurt om prinsesse bolleboll var portugisisk vannhund. Hun er fortsatt fornærma for det, 3.5 år senere. Avreagering er for bikkjer :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 3.8k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det finnes en motsats også. Det flyttet inn en flyktningefamilie i etasjen under oss i høst, to voksne og tre gutter. En herlig gjeng. Vi ringte på døra og sa velkommen til huset og ble invitert inn p

Kroppsspråk sjekk holdning og blikk, snakker om å holde ett øye med "rivalen" ?

Endelig ei tispe!

Posted Images

Jeg får sjelden kommentarer om hundene mine er det ene eller det andre, men her en dag var det faktisk en som lurte på om det var berner sennenhunder jeg hadde:ahappy:

Ikke sankt berner, bernhard sennen eller Båtsmann. Det varmet hjertet mitt.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk tror Nico er blanding og at Toddy er av "rasen" husky..

Helt fair.

Jeg er også forberedt på at folk kommer til å tro hun er en blanding vi har lagd dreads på når snorene kommer til å synes bedre. De er jo ikke snoret helt ned, så man må se to ganger på bikkja for å se at hun er snoret. Og det er det jo ingen som gjør når hun går med den eksepsjonelt vakre /skumle/sinte/snille  ( stryk det som ikke passer ) huskyen ..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 timer siden, Pringlen skrev:

Vorsteh hanhund, ja. Med digre hengeballer :D (se, sååå koselig, mor og barna )

Ja, rene familieidyllen :heart: 

det er viktig at de får treffe familien sin altså. En whippetoppdretter hevdet det at det var nesten på grensen til mishandling hvis man ikke arrangerte kennelsamlinger slik at valpene ikke fikk treffe igjen familien sin. Tenk det savnet og den aleneheten de hundene følte.. 

Så man burde ikke selge valper til folk som ikke kunne komme på slike samlinger.. 

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 timer siden, Snøfrost skrev:

 

 

Lykke til! Håper du finner ut av noe av det som gikk galt, lettere å rette opp da :)

 

 

Takk :) Vi skal gå gjennom den idag, så finner vel ut av det da. Forhåpentligvis bare en liten feil! Alt må være rett for å bestå, så veldig mange ryker på slurvefeil eller andre småfeil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, Krutsi skrev:

Nei, vanlige folk pleier ikke å vite slikt :lol: krutsi derimot pleier ofte å lære seg sånne unormale ting :lol: 

Ergo konkluderer vi vel nok en gang med at Krutsi ikke er "vanlige folk" *som om det kom som en bombe liksom :aww:*

7 timer siden, Monab88 skrev:

Ikke sankt berner, bernhard sennen eller Båtsmann. Det varmet hjertet mitt.

Og jeg tar meg rett som det er i at jeg tenker sankt berner og bernhard sennen :lol:
Mine får stort sett bare kommentarer på at de er labbetuss (ikke så mye nå som før), og at de har "sløyfe i håret" (nei, det er ikke sløyfe, det er strikk for f... :aww:). Men stort sett bare kikker folk og ler *skjønner ikke hvorfor*. 

Sitter jeg egentlig og lurer på om jeg skal på et heldagsmøte i dag eller ikke... får velforberede meg på at jeg skal. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 minutter siden, Siri skrev:

Ergo konkluderer vi vel nok en gang med at Krutsi ikke er "vanlige folk" *som om det kom som en bombe liksom :aww:*

Og jeg tar meg rett som det er i at jeg tenker sankt berner og bernhard sennen :lol:
Mine får stort sett bare kommentarer på at de er labbetuss (ikke så mye nå som før), og at de har "sløyfe i håret" (nei, det er ikke sløyfe, det er strikk for f... :aww:). Men stort sett bare kikker folk og ler *skjønner ikke hvorfor*. 

Sitter jeg egentlig og lurer på om jeg skal på et heldagsmøte i dag eller ikke... får velforberede meg på at jeg skal. 

Dagen er i alle fall ikke helt den samme uten Krutsi :aww::lol: 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke fått så mye spm om rase de siste årene, nå går det mer på hvorfor de ikke har hale.

Men når jeg bare hadde Toya ble hun to ganger forvekslet med toller, tatt for å være vorsther valp (!) og den beste, om hun var en golden retriever :| Jeg skjønner at folk ikke vet hva hun var, men jeg trodde alle viste hvordan en golden så ut.

toya_forside_vaar.gif.b2d9e9b06af4cc0720

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, mokken skrev:

 

 Om du fortsatt har to alternativer så lurer jeg påom du har gravd nok...? :P

 

Det er liksom visse krav jeg vil ha, samtidig som mest mulig ubeslektet med mine. Faktisk ikke så lett. Men ja, jeg har ett tredje valg. Men jeg syns gutta "mine" er litt unge enda da :P 

....driver jeg våkner :yawn: Arbeidshelg og tenkte gå en lang tur med jentene før jeg må begynne gjøre ting klart. Så langt bare kommet meg til skvipekaffen min. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så utrolig hjelpesløs man kjenner seg når man kjører seg fast i en snøskavl altså... snør det mer i dag er det fare for at jeg begynner å grine. Så. Lei. Av. Snø. (og vinter).

Sola kom "offesielt" tilbake hit i går. Så om det klarner opp blir det solfri f.o.m lunsj :jump:. Noe som sikkert bare øker sjansen for at det skal snø enda mer  :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, sonen! :wave:

Har ikke vært innom hele mnd, jeg! Har hatt en sinnsykt irriterende matteoblig, som skal leveres i dag (jeg leverte i går, yay), og fysikk- og programmeringsobliger. Fysikken er ferdig og programmeringa skal ikke leveres før i slutten av mnd, heldigvis! Er sååååå sliten! Har også tenkt at jeg ikke har nok å gjøre, så jeg ble styremedlem i NITO-studentene, også er jeg jo tillitsvalgt i klassen. :lol: Jada! 

I dag stod jeg opp tidlig for å droppe forelesning og heller være hjemme og lage boller, hjemmelaga is, indisk lam på slowcookeren og naanbrød! Janka og kjæresten kommer i kveld. Det blir kos! :heart: 

Håper dere har det fint! :flowers: 

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min dalmistispe ble tatt for pittbull:icon_redface:

 

Nå sitter jeg og summer meg, etter en brutal oppvåkning. Prima er jo ikke akkurat veldig diskre når hun vekker meg. Det hjalp ikke få bestevennen med på oppgaven- jeg kommer til å få blåmerker imorra:)

Så nå er det tekopp, og Konge og Dronning i 25 år- synes det er koselig. Jepp begynner å bli gammel:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Tekopp skrev:

Så utrolig hjelpesløs man kjenner seg når man kjører seg fast i en snøskavl altså... snør det mer i dag er det fare for at jeg begynner å grine. Så. Lei. Av. Snø. (og vinter).

Sola kom "offesielt" tilbake hit i går. Så om det klarner opp blir det solfri f.o.m lunsj :jump:. Noe som sikkert bare øker sjansen for at det skal snø enda mer  :aww: 

Lykken er å ha firehjulstrekker. Problemet er bare at man blir litt overmodig. "Denne snøhaugen klarer jeg da å kjøre gjennom, jeg som har ekte firehjulstrekker! Øøøø, ikke det nei" :icon_redface:

Det er fredag, og det er en lykkens dag, men du verden så tett de kommer for tida! Det er fredager hele tida jo! Er det bare jeg som begynner å bli gammel kjerring eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...