Gå til innhold
Hundesonen.no

Julegavetråden 2015


HeleneFS
 Share

Recommended Posts

Har faktisk begynt så smått.

Min bror og damen hans har jeg kjøpt Lanullva genser til. Må tenke ut en liten ting til som min bror kan få. 

"Byttingen" må også få noe, jeg vet hun ønsker en ullgenser til henne. Men hvor pokker finne man genser til en Engelsk bulldog? Tar gjerne i mot tips der. 

Søster har jeg foreløpig kjøpt en pysjamas til. Det har vært tradisjon at min mor hvert år har kjøpe pysjamas til oss "jenter" og jeg tenker holde den tradisjonen ved like. Jeg vet hun ikke kan dra med seg så mye på flyet hjem igjen (bor i NY) så jeg lurer på om jeg skal kjøpe noe neglelakk e.l. noe smått. 

Stefar... usikker.

Morfar har jeg litt lyst til å lure noen i Bergen til å kjøpe og stikke innom han med en gave. Jeg kjøper liksom det samme hvert år: gavekort på bok. Men nå vet jeg at han faktisk sliter litt med synet og har bla operert. Så jeg lurer litt på hva jeg skal finne på der. Han er glad i god drikke, men tar seg aldri råd til det. Så egentlig har jeg lyst til å kjøpe noe godt øl til han fra polet, litt forsjellige smaker eller kanskje noe godt brunt. Men litt vanskelig å sende [emoji14] 

Søk opp ullstrikk til hest og hund på facebook. Hun strikker etter mål :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 171
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Her kan vi lage ei liste over ting som "de som har alt" kanskje kan like . Bare fyll på nedover med idéer  . - Spekemat (fenalår, spekepølser, skinke etc) - Syltetøy/kaffe/te-ting - Gode oste

Det var så mye enklere når jwg var på den alderen. Ønsket meg jo bare kontantkort  

God mat hvis de liker sånt. Olivers oljer mm, Rogaland konserves-pakker. Lokale gode oster...

Posted Images

8 timer siden, HeleneFS skrev:

 

 

Jeg får ikke til multisiteringen, men...

@Tekopp Konfekt har jeg laget til pappa et par ganger, vil gjerne gi noe annet i år :) 

@HeleneFS Min far ikke spesielle interesser. Så han er som sagt ikke så lett å kjøpe til.... :P 

@Stine Har landhandel her på Jevnaker også. Det kan være en ide å kikke der, men vil helst gi noe annet enn spiselige gaver :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har begynt så smått så jeg er ferdig med noen, men har i grunn ventet med å handle det meste for jeg har tenkt å se om jeg kan gjøre noen kupp på Black friday salget nå til fredagen. :)

Sølve skal gi (ja - her gir hunden også julegaver :ahappy: ) reflekser til alle han er glad i. Jeg vet at Seeme.no skal ha salg så jeg skal se litt der. 

Jeg vet hva jeg skal gi til de fleste, det er bare mamma og pappa jeg er usikker på, salget blir min inspirasjon tenker jeg. :)  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

19 timer siden, HeleneFS skrev:

For inspirasjon og tips!!!

Jeg begynner :)
Bror, 25 år, emo og glad i anime. Tips? Tenker naglebelte og armbånd? Eventuelt en kul hettegenser, men budsjettet er på 300 kr.

 

Nå begynte jeg å lure på om jeg kjenner din bror.

 

Her får svigers kaffeting, svigermor ønsker seg kvern og svigerfar ønsker seg aeropress, så de får det. Så blir det julekaffe og marsipankuler og brente mandler til de andre "dere har alt, hva vil dere ha?"-folkene.

MEN, jeg sliter skikkelig med min lillebror, som er 22, emo og apatisk som ****, tror ikke han liker noe som helst annet enn seg selv og kjæresten lengre. Også nevøene mine på syv, som har absolutt alt de trenger og mer til og har mor og far som konkurrerer om hvem som kan tilføre mest mulig materiell glede på kortest mulig tid. Tidligere har vi gitt dem årskort på vilvite og akvariet til jul, men jeg mistenker at de årskortene kun blir brukt når vi tar dem med, og da blir det litt pointless det og. Forslag? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kommet ganske så langt på lista mi.

Mamma får hjemmelaget julepynt fra ei julemesse - en nydelig lykt og boks til å ha telys i, malt i matchende motiv, og et veggskilt med lignende motiv. Hun har også bursdag i romjula, så jeg må pønske ut noe glupt.
Samboren hennes er håpløs, og han kan bare få konjakk så ofte.
Pappa pleier å få kalender fra personligalmanakk.com, så jeg må bare hive meg rundt og få laget den. Også blir jeg med på en gave min søster kom på, om vi får til - ei malt postkassa. Den han har er så gammel at der står navnet til hans ekskone (mamma), min søster, hennes sønn (de bodde i kjellerleiligheten i noen år) og meg. Så om vi finner noen som kan male troll eller elg eller noe i den stilen, så får han det.
Søster og ektemann får fremdeles av et dyrt maleri jeg ga for noen år siden, det dekket bursdags- og julegaver for fem år. Jeg pleier dog å kjøpe noe billig, så de har pakke å åpne opp. Jeg fant godteskål til juleservicet deres på ei julemesse til 1/4 av prisen, så det går an.
Nevø på 14 oppdaget alt fusset som var rundt 21. oktober med Marty McFly, men har aldri sett filmene. Så med mindre andre har catchet det, tenkte jeg han kan få de. Kanskje jeg finner de på tilbud til fredag?
Niese på 3 ønsker seg "rosa" og Olaf (Frozen), så jeg skal vel alltids finne noe. Hun får også genser fra raseklubben, for de var på salg i helga. På tide å hjernevaske henne nå.
Tante får brilleetui fra Bamses Bollar med rasetrykk på. Jeg trenger noe mer, og hun er nissoman, så det skal løse seg. Våre hunder gir fellesgave til hverandre, så mine må ut og handle.
Mormor ønsker seg juletrepynt og nisser, så det løser seg. Men hun har også bursdag i romjula, og det føles fantasiløst å gi det samme...
Morfar ønsker seg ingenting - mulig han også får julekuler og nisser, for å gi meg færre grå hår.

Jeg skal gi fem venninnegaver - en er kjøpt, en er bestilt og ikke betalt, en er avklart og ikke kjøpt, en er planlagt og skal lages, og dem femte aner jeg ikke. Hun har også bursdag rett på nyåret. I fjor fikk hun opplevelsesgave med meg i kombinasjonsgave, da vi sjelden sees men ofte prates. Så jeg har lurt på noe sånt - billetter til noe vi kan se i Oslo eller Hamar. 

Jeg ønsker meg ei god hodelykt, siden jeg nå bor vestenfor gatelys og østenfor lysløype. Er det noen som har tips til ei som er "jeg er pisseredd for mørket, men med denne går det bra"-god?
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, SFX skrev:

 

Jeg ønsker meg ei god hodelykt, siden jeg nå bor vestenfor gatelys og østenfor lysløype. Er det noen som har tips til ei som er "jeg er pisseredd for mørket, men med denne går det bra"-god?
 

Tror det er denne lykten jeg har http://www.hallingsport.no/Hodelykter-Sykkellykter/Arctic-Light-XM-L2-2400-hodelykt-og-sykkellykt.html Og den gjør at jeg tørr å gå alene i mørke skogen :) Har hatt den i to år snart og den er fremdeles like god. Jeg har valgt å kjøpe to batterier. 

Min mor sin samboer har denne http://www.hallingsport.no/Hodelykter-Sykkellykter/Arctic-Light-XPG-2000-LED-hodelykt Jeg fikk låne den på folkehøyskolen i Finnmark i et år (MYE brukt) og den er fremdeles etter 4 år nesten like god som ny. Han har også to batterier. 

Lyktene er ganske dyr, men med tanke på hvor mye de er brukt (nesten hver dag hele vinterhalvåret), pluss i "ekstremt" vær på høy fjellet så syntes jeg det er verd prisen (hvis man har muligheten til å legge så mye i en lykt). Det er lite eller ingen slitasje på lyktene selvom vi bruker dem mye i allslags vær. De lyser opp veldig godt, og jeg føler meg tryggere i mørket når jeg har en sånn lykt enn når jeg har en billig lykt. 

Jeg har valgt å ha to batterier fordi samboeren til mamma mente det var nødvendig :P Men det var veldig greit på lange turer på folkehøyskolen :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er også gaver sånn cirka i boks.

Av det som er kjøpt:

Pappa får noen gode musikkpropper til trening. 

Bror 1 og dame får Kristine Webers kokebok (de ønsket inspirasjon til å være sunne, så den er grei) og noe ferdiglagd.

Tante og farmor får kalender og to spesielle bilder. Tante får i tillegg ulltøfler.

Tantes kjæreste får også ulltøfler.

Venninne får ulltøfler (gavene mine bærer preg av at jeg har lært meg å strikke!)

Bestemor får søsterur (som har byttbart batteri).


Så blant tingene jeg fortsatt må få tak i:

Bror 2 får klær, antakeligvis noe "basic".

Bror 3 på 18 er jeg litt i lure-fasen på. Lurte på om jeg skulle se om noe spennende dukker opp på fredag.

Mamma skal få treningstights eller noe i den duren.

Bestefar får et spill og muligens en pondusbok eller noe annet gøy. Han er en sånn som elsker duppeditter og fancy ting, noen tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blæh.

Flinke dere er da? 

Poden får kjelke av meg. Som Toddy kan trekke. 

Av julenissen ønsker han seg minecraft lego med Nissetema,  at det ikke finnes burde ikke være noe problem for en Nisse mener han. Jeg står helt fast mao. Julenissen gir alltid noe kult.  

Foreldrene mine får gavekurv fra elea-Hellas. net.  Det samme gjør bestevenninnen min og storesøster. 

Lillesøster får stavmikser og kanskje noe fra samme butikk.  

Nevøer og Nieser over 12 år får penger.  Orker ikke finne på noe i år. 

Nevø 9 år får lego, Niese 6 får lego. 

 

Ingenting er kjøpt inn. 

Sambo får ikke julegave,  han vil ikke ha. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 24.11.2015, 10.24.15, SandyEyeCandy skrev:

Jeg kan lage et armbånd rett i den gata om du vil, da havner du godt under 300 kr og kan kjøpe denne t-skjorta i tillegg. :lol: 

Jeg bruker pengene på humanitære gaver som vanlig. Nytt av året er at jeg adopterer en tiger til kusina mi, iogm at hun var med å gå i fakkeltog mot pels med søstra mi og meg for første gang nå i år. Tenker det faller i smak. :)

Har du bestilt derfra før?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har såvidt kommet i gang her, det er rundt juletider jeg oppdager hvor stor familie jeg har. :P J

Mamma tenker jeg skal få et aktivitetsarmbånd. Samboeren skal få en liten hilsen han også, vet bare ikke hva.
Pappa og kone får et fint termos og krussett, litt spesiell kaffe og noe god sjokolade. 
Søster får gavekort på HM, et fint smykke med matchende øredobber og så tenkte jeg å samle litt strikkeoppskrifter i et hefte om jeg får tid. Søsters samboer skal få et eller annet klesplagg som varmer (han er fisker).
Bror 1 får en hjemmestrikka genser om jeg blir ferdig, ev. et bilde av den om den ikke blir ferdig hehe. Kjæresten hans får ei bok tror jeg, eller en kurv med litt kremer og sånt stæsj.
Bror 2 skal jeg kjøpe et klesplagg eller to til, alt etter hva jeg finner. Ev. parfyme (litt kjedelig da, han har fått det hvert år siste årene).
Bror 3 og kone har jeg ikke peiling på hva skal få. 
Nevø 1 får en superkul gitar! :D
Nevø 2 er jeg litt blank på.
Onkel 1 og 2 aner jeg ikke enda
Tante får ei mappe til rundpinner (strikketante :ahappy: ) og ei supersøt julemus.
Søskenbarn (som og er ei god venninne!) får et hjemmestrikka pledd (jeg er ikke helt fornøyd med det dog, syns det ble så smalt :( Men hun skal få det uansett).
Farmor spekulerer jeg på enten tøfler eller noe varmt pledd. Eldre dame som har alt, så vil bare sende en liten hilsen til henne. Beste hadde vært å dra innom på besøk julaften, men det er litt langt med 90 mil en vei ...
Svigermor får en hjemmestrikka Nancygenser.
Øvrige svigers vet jeg virkelig ikke, TJ som får fikse.
Apropos TJ, så kan han bare glemme at jeg skriver her hva han skal få. :aww:
God venninne skal få en kalender med bilder fra de årene jeg har kjent henne (hundebilder selvsagt, av både hunder som er borte og hunder som henger med enda).

Tar gjerne mot tips på gaver til gutt 11 og jente 8. Sum ca 200 kr hver. Om jeg ikke kommer på noe så får de penger og litt snop. :P
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke kjøpt inn noe enda, men har noen ideer om hva jeg skal gi til hvem.

Farfar får en stor marsipangris, han har tross alt ikke spist det på fem år. Stemor får pusesokker og neglelakk. Pappa... erh... noe spekegreier kanskje? Mamma skal få noen armbånd og kanskje en t-skjorte med artig motiv, fordi hun har kommet i midtlivskrisen og synes alt av alternativ stil er dritkult. Søster har jeg ingen anelse. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi er ca halvveis! 

Strever mest med gaven til pappa. Han ønsker seg ingenting til jul. I tillegg blir han 60 den 6. januar, så da bør vi vel fleske til da, samtidig som at jeg har lyst til å gi en ordentlig julegave også. 

Han er en sprek mann som elsker å gå tur i fjellet. Hjemme liker han å bygge modelltog. Han liker helst å lese sakprosa eller biografier, synes romaner er litt tullete. Sovner på kino og teater :P Spiller golf. Han er vanskelig å finne noe til. 

Tips? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, rosinbolle skrev:

Vi er ca halvveis! 

Strever mest med gaven til pappa. Han ønsker seg ingenting til jul. I tillegg blir han 60 den 6. januar, så da bør vi vel fleske til da, samtidig som at jeg har lyst til å gi en ordentlig julegave også. 

Han er en sprek mann som elsker å gå tur i fjellet. Hjemme liker han å bygge modelltog. Han liker helst å lese sakprosa eller biografier, synes romaner er litt tullete. Sovner på kino og teater :P Spiller golf. Han er vanskelig å finne noe til. 

Tips? 

Min far blir 56 6.januar og er også modelltog entusiast!!! Så gøy og random :D

Jeg kjøper hus-byggesett til "byen" hans, for jeg vet ingenting om modelltog og tør ikke begi meg ut i den verden helt enda!

@Kokospaniel takk for nettside tipset, det skal jeg og sjekke ut!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kommet i gang, noe som er ny rekord mtp på at jeg vanligvis handler presanger siste uken før jul :P . Elsker siden http://www.coolstuff.no, som har masse gøy og rart og en del fint og praktisk.

Til min bror har jeg kjøpt en drone fra coolstuff, til min søsters handye samboer, et magnetarmbånd som holder spiker osv (også fra coolstuff). Pappa får en personlig almanakk fra http://personligalmanakk.no (takk SFX!:)) og mamma får Helvetesilden av Karin Fossum. Mamma og pappa får også den kule gryteholderen Hotman, fra nettopp - coolstuff :P  Min ste-niese på 7 ønsket seg bøker, så hun får Heksene av Roald Dahl.  Min søster har jeg ikke kjøpt til enda, men det står mellom duftlys fra Voluspa eller en god rouge. Min svigerinne får gode gamasjer som hun ønsket seg.

 

Venninner har jeg ikke begynt på enda, men fant noen praktiske vanntette futteral til mobil med åpning for øretelefoner (seff fra coolstuff) som jeg tenker kan funke, siden de begge går masse tur - og vi bor i regnbyen Bergen :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Godt og vere tidlig ferdig, for ein gongs skuld :D
Einaste eg har igjen, er pappa og typen. Og dei er vanskelege... Har noke herreparfyme og ei herre toalettveske med innhold som eg lurer på å gi til pappa, men så fikk han parfyme til farsdagen også. Kanskje slenge med nokre par sokkar, eller blir det veldig mykje? :p
Typen ønskar seg ei jaktbukse av noke slag, men den er svinaktig dyr! Så den føler eg utgår, sjølv om han meinar han kan vere med på og betale den + han får rabattar på den der han jobbar. Mannfolk er vanskelege...
 

Mamma - strikebolle
Mamma & typen - Kaffi og te
Stemor - Gavekort, julekrukke og noke pynt greier
Mormor og besten - Div. spekepølser + kaffi
Borderen - Sengesett
Venninne1 - Parfyme + gavekalender
Venninne2 - Bodum termokopp + Poul pava krydderglass
Venninne3 - Barneklær
Bikkja til typen - Halsbånd og refleksvest
Catania - DoggieBag og ny fleecegenser

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en viss ironi at jeg finner perfekt julegave til bestevenninna mi (en av våre store favoritter har konsert i Oslo i april, oppdaget jeg helt tilfeldigvis - hvorfor visste jeg ikke det???) samme dag som hun forteller meg at hun er tre måneder på vei. Konsert med kun ståplasser, det er kanskje ingen höjdare en måned før termin?

Jeg har kjøpt to billetter, for JEG skal i hvert fall dra. Men skal jeg gi henne billetten og håpe at hun orker være med, eller skal jeg finne på noe annet i julegave, og heller invitere henne med når det nærmer seg, eller dra med meg en annen om hun ikke kan?

Ikke sant jeg burde få VIP backstage-billetter når jeg kaller hunden min opp etter ham?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ny dag, ny hund. Det er vel greia med valp. I går var han plutselig kjempesint på meg for å ha nerver til å spise mat. All mat er nå hans mat, ifølge et nytt vedtak jeg ikke ble invitert med i noen forhandlinger eller beslutningsprosess om. Det viser seg at jeg ikke skulle ha noen behov for å spise lenger. Ufattelig frekt av meg å begå et sånt brudd på nye regler, så fikk meg en velfortjent skjennepreken. På gårsdagens tur ble jeg hoppet opp på så mange ganger, jeg brukte sikkert en time på å febrilsk søke internett etter klarsignal for å vaske membranjakke med vanlig vaskemiddel. No luck. Nikwax utilgjengelig på lørdag kveld, så ble pent nødt til å gå ut, midt under ridestevne med masse fremmede på tunet og rundtomkring på en søndag, iført The Jacket of Shame som flagget min latskap/udugelighet som hundefører. Den har så mange poteavtrykk, foran, bak, på armene og begge sidene, den kunne passert som kamofarget hadde den vært grønn. Kan angre på å ha kjøpt svart, eller ta meg sammen og begynne gi Ede mer tydelig kjipe konsekvenser for å hoppe opp, tenkte jeg. Det var kanskje nok å tenke på det, for i dag hoppet han opp færre enn fem ganger i løpet av over en time tur, og de få gangene han gjorde det bare forstod han at dette ble veldig feil fra måten jeg IKKE reagerte på, fordi jeg taust og med steinansikt samlet meg til en indre diskusjon med me, myself and I om hvordan jeg skulle reagere. Ga meg antakelig et ansiktsuttrykk og en utstråling Ede forstod at ikke var til å kødde med. Satte ikke potene på meg mer enn to ganger de første 10 min av turen, og bare avbrøt på tur opp de neste få gangene. Mutteren er sååå glad for å mestre den kommunikasjonen der i dag. Vi gikk oss også plutselig på et par turgåere han ikke viste noen interesse for å hilse på. Kjempelettelse, der jeg instantly fikk skuldrene under ørene, klar til å kaste meg på langlina for drakamp på livet, fordi jeg bare hadde tørrfor i lommene og han var ikke sulten. Impulsiv hilseiver har vært den største adferdsutfordringen hittil. Han elsker mennesker! Nå viste han ingen interesse verken for å oppsøke dem, eller gira på å innkassere godis for passering. Bare så på dem og spaserte nonchalant og ledig og avslappet forbi sammen med meg, med hengende langline, uten bestikkelser. Føltes som å score et fotballmål. Han er stadig ivrig på å komme fortere hjem når vi nærmer oss hva han oppfatter som eget territorium, hvor det virker som han er keen på å inspisere og kontrollere ASAP når han husker at vi har forlatt det ubevoktet, men på langt lavere stressnivå enn før. Kun noen få byks fremover, som han selv synes straffet seg med de ubehagelige rykkene i selen - det liker han ikke - så han korrigerer seg selv mot trekking og byks. Alt i alt, den nest beste turen vi har gått sammen til nå. Minus for å vimse for mye foran meg, type snublefelle. Usikker på om det går an å kommunisere til ham at det bare er ok å passere rett foran meg på god avstand. I min verden er det enkle det beste når det kommer til å lage regler for hunden. Å tillate ham å vimse rundt foran meg, bare ikke krysse min bane nærmere enn to meter foran, det er komplisert å kommunisere tydelig. Å bare tillate ham å bevege seg på siden og krysse bak meg på langline i øde områder er kjipt. Usikker på hvordan løse problemet med snublefella. Han har så liten radius, han gjør det ganske ofte, og det irriterer vettet av meg. Ikke usannsynlig at det fører til en skade. Trenger råd og tips og triks og hjelp med den der.  Å fotografere ham er stadig like vanskelig. Det er koselig at nærheten til meg overgår verdien av lønn for vel utført sitt, men det hadde vært fint om han kunne bli sittende sånn plutselig, ikke bare i hva han oppfatter som treningssessions Her klasket han ned i dekk for å vise at han kan bedre enn jeg ba ham om.. ..og her viser han hvilken lynkjapp innkalling han har. Kanskje ikke kjappere enn lynet, men han er kjappere enn lyden, ikke verst: Håndsignal for "Bli" og "Bli nå for **** sittende denne gangen!" ser ganske like ut, så lett å forstå at Ede tolket denne som: "Kom!" Det er en oppgitt og resignert hånd en ser synke til bakken i nok et skuffende nederlag: Å bli ***** sittende er noe vi trenger trene mer på i mer ulike situasjoner for å generalisere mer. Han er god på det innendørs, ikke bare hjemme. Sentralstasjonen, med masse lyder og folk og greier er ok med både sittende, liggende og stående mens jeg går ganske langt unna. Har dog store problemer utendørs, og ikke pga distraksjoner, men fordi han kommer til meg. Mulig vindpust er en trigger for minner om å bli forlatt for alltid alene sammen med nabo og storebror utenfor butikker. Antakelig.  Minne selv på å senke forventningene og jobbe med det som om det er nyinnlæring utendørs. 
    • Noen som har erfaring med et slikt silver shade dekken? Fungerer det?
    • Jeg er veldig glad i pinewood sine vester. Har også en fra Helsitar som jeg liker, men velger nok pinewood over helsitar oftere. Grunnen er at lommene på pinewood sine vester er mye større og rommer mer, så jeg får plass til masse godbiter, leker, bånd og halsbånd i lommene, spesielt baklomma. Vet ikke hvilken størrelse du bruker, men ser pinewood har alt fra XS-3XL. Hvis du er interessert, så vet jeg om en rabattkode hos pinewood på 30% rabatt, som jeg tror fortsatt er aktiv
    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...