Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her går vi rett ut, nr 1 og noen ganger nr 2, og så inn igjen. Bruker 5-10 min på det om morgenen. Begge mine vil inn igjen så fort som overhode mulig, og det passer meg bra. Vi bor i første etasje i et borettslag, så jeg må gå noen meter så vi unngår å bruke plenen til hundetissing, men jeg vil på ingen måte kalle det for en tur. 

Da vi bodde i hus under moren min luftet eldstemann seg selv i stor hage og lillemor fikk en runde rundt utsiden av gjerdet. Chess hadde fast runde med avis-lesing i og rundt hagen hver morgen. :P 

  • Like 1
Skrevet

Jeg har stor inngjerdet hage, så jeg pleier å bare slippe bikkja ut i hagen mens jeg ordner meg før jobb. Men han sitter bare klistra inntil inngangsdøra og venter på å bli slipt inn igjen. Tror faktisk ikke han gjør fra seg før seinere på dagen. Men det blir jo annderledes med valper og unghunder da. Da ville jeg gått en ti-femten  minutters tur. 

Skrevet

Har ingen faste rutiner, rett og slett fordi jeg ikke gidder mas på morran, og bikkjene ikke helt fatter forskjell på hverdag og helg. Jeg liker å sove litt lenge i helgene, og da er det kjipt med bikkje som mener det er morran og klart for tur kl 06:30 (Yoshi!!).
Så nei, vi har ikke faste rutiner. Noen ganger luftes de i hagen(vi har stor hage), andre ganger går vi tur rundt kvartalet eller de får løpe løse i parken.  De blir uansett alltd luftet på morgenen, men på forskjellige måter.

Skrevet

Da valpis var liten var det rett ut døra for å tisse, og så en 15-20 min før jobb. I sommer har vi gått 30-45 min fordi været har vært bra og det har vært greiere for mister unghund å være rolig om dagen. Så får vi se hva høsten bringer, men jeg regner med at vi kommer til å ligge på 20-25 min :)

Skrevet

Her slippes bikkja ut i hagen, så gjør han sitt der. Tar vel ca 10 min. Hender jeg går morgentur på 10 min også, men stort sett er det mer lettvindt å slippe han ut i hagen :P 

Skrevet

Tisse på terrassen? Det høres litt ekkelt ut. Her er morgenturen på et kvarters tid, så de får gjort fra seg. Dette er voksne hunder. Valper har et helt annet skjema. Ingen får gjøre fra seg på verandaen. Bare ved sykdom. Da står døra på gløtt om natten, så de kan springe ut ved behov. Det betyr jo også at gulvet skures hver morgen. Heldigvis har jeg alltid hatt hunder som stort sett er friske. 

Eller, nå er Ia hjemme og da går hun jo rundt vannet (ca fem km) om morgenen. 

  • Like 1
Skrevet (endret)

På hverdagene får hun morgentur 05.20 i 20 minutter. Så blir hun alene i 7 timer før dagens langtur et par timer.  I helger/ferie går jeg stort sett dagens langtur som første tur i 9-10 tiden fordi jeg synes det deilig ikke møte så mye folk :)

Endret av Gåsa
Guest Klematis
Skrevet

Et kvarters luftetur klokka 0615,da løper den ene løs når det er mulig,og den andre i flex. Da får de snust,frisk luft og gått på do.

Skrevet

Ut, ca 5 min, hadde vi hatt hage hadde det vert der. Hunden bråsnur når hun føler seg ferdig og skal inn til frokost og soving. Når hun var ung stod hun i hundegård med en annen hund på dagtid så da var det ikke morgenlufttings. 

Skrevet

Her er det rett ut, gjøre fra seg, og rett inn igjen, før de er alene en hel arbeidsdag. Tar max 5 min.

Skrevet

Her er det også en rask tur ut i grøfta så pelsen får tisse, før snuten vendes hjemover. Tar rundt 5 minutter omtrent.

I perioder hvor jeg har foret på tørrfor går vi lengre om morgenen så hun får bæsja også, men behovet er ikke der i like stor grad når hun råfores.

Skrevet

Selv om jeg er hjemme på dagtid, så får hundene morratur på hverdagene.

Eller i alle fall 3 av de.

Gåttfred tror ikke helt på konseptet morratur med mindre det er jeg som drar han ut på tur.

Det er min samboer som fikser dette før vi spiser frokost sammen og han drar på jobb.

Bare 10 minutter i fjæra her.

De har fri tilgang til hagen gjennom hundeluke, men gubben har fått denne vanen, og det er jo veldig greit om hundene bæsjer i fjæra i stede for plenen i hagen liksom.

Men de er raske til å innta senga igjen etterpå, og da sover de gjerne til klokka er både 12 og 13 om de får lov.

 

I helger og når vi er på ferie blir det litt annerledes.

Med bare voksne hunder i hus, så må vi liksom ikke ut med hundene tidlig på morran...

Skrevet

Her får hundene bare den faste runden ute på jordet - og de vet akkurat hva de MÅ gjøre i løpet av den runden. Blir det ikke gjort noe da, så må de holde seg resten av dagen. Jeg tror det er lurt at morgenluftingen er forutsigbar for hundene - vår runde tar kanskje 5-7 min, noe mer gidder jeg faktisk ikke før jeg går på jobb, og det ser ikke ut som om det er noe krise for hundene å ikke få lang tur og aktivisering før jobb. 

Skrevet

Jeg har ikke hage, vi har en skrent ved inngangsdøra Keo hopper opp og tisser i på morgenen dager jeg er hjemme. På skoledager er han somregel med og står i kennel med luftegård, det er 2km sykkel eller gange opp til skolen. Andre dager han skal være hjemme så er vi ute og går til han har fått gjort sitt pluss litt til etter hva vi har tid til, det varierer fra 200m til et par kilometer :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Når jeg jobbet (er ufør nå) så gikk jeg alltid 50min til 1time før jobben. Jeg begynte på den tiden kl 7 på jobben, så jeg måtte stå opp kl 04.45 for å rekke både hund, stelle meg og gå til tbanen. Jeg sleit VELDIG med dårlig samvittighet når hun var alene. Ble alvorlig syk så jeg ikke kunne jobbe lenger ca 6mnd etter Chicka kom til meg, så hun var ikke mye alene i livet sitt. 

 

Skrevet

Jeg tar bare Ayla med ut i hagen når vi står opp. Kan vel ikke kalles "morratur", egentlig. Jeg er ufør og B-menneske, og Ayla er B-hund, så det blir fort både tolv og ett før vi står opp. Hva hun gjør varierer, noen ganger den ene, noen ganger det andre, eller begge deler. Så spiser hun frokost, og sover to timer til før vi evt går ut. Når vi går tur varierer ut fra vær, temperatur og lyst.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har et ganske strengt regime med mine på morgenen, da er det fem-ti minutter borti gata og da må de gjøre i fra seg eller så får de holde seg til jeg kommer hjem. Så klart noe annet med valper og unghunder, men den voksne må lære seg at man er rask på morgenen også får man mer aktivitet senere på dagen. Som oftes har han fått så mye på dagen og på kvelden at han ikke har store behovene på morgenen, så det der går seg fint til :) Men man gjør jo det som er mest praktisk for en selv og passer inn i ens egen timeplan og hverdag. 

Skrevet

Nærmeste tisseplass, da sier lukisene fra om de må bæsje også med å dra oppover mot fjøset, da får de det. Gjør de ikke mine til noe mer så er det bare å tisse og så får de mer etterhvert. 

 

Skrevet

Jeg dra på jobb kl. 0600, så det er som oftest min samboer som lufter de før jobb. Han er så morgentrøtt og har ofte dårlig tid om morgenen, så da blir det 10-15 min rusling på jordet så de får gjort ifra seg.  De få gangene jeg selv har bedre tid på morgenen, går jeg ut i 20-30 min på en liten runde.

Skrevet

Her luftes det i hagen,tur kommer utpå dagen.

Jeg er jo "alltid" her og fryser sjelden, så døren står oppe ut store deler av året

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...