Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

jeg MÅ ikke ha valpepakke. Men jeg ønsker meg fôr for de første dagene (kjekt om man skal over på et annet fôr senere).

Blir veldig glad for alt annet

Da vi hadde valpekull sendte vi med

valpepakke fra fôrleverandøren

halsbånd og bånd evt sele

leke

teppe

hefte med info om rasen og bilder av kullet og valpen

Noen fikk valpebok (Åsa Ahlbom)

Skrevet

Basis er vel teppe med lukt fra mor, litt mat og et enkelt halsbånd/kobbel? Vi fikk også med en enkel leke og en børste, børsten var veldig fin å få med for oss som ikke har erfaring med den typen pels. Leken har ikke blitt brukt så mye, hadde kanskje vært annerledes om den også hadde hatt lukt fra søsken.

Skrevet

Mat + teppe og/eller leke med kjente lukter.

Som fersk valpekjøper syns jeg det var veldig fint å få med et hefte med informasjon om rasen, grunnleggende oppdragelse og andre tips/råd fra oppdretter. Det var også bilder av foreldre + valpen fra den var nyfødt til 8 uker gammel.

Skrevet

Må ikke ha valpepakke (men syntes det er fint å få info om jeg får med eller ikke).

Men, hvis jeg får valpepakke så er det fint med halsbånd og kobbel (eventuelt sele), mat til de første dagene og teppe med lukt fra mor og søsken.

Skrevet

Nå blir min neste valp den første "ordentlige" valpen jeg kjøper, sånn ifht valg av rase, oppdretter, registrert osv. Så jeg er jo litt newb da. :P Men jeg syns det hadde vært veldig koselig med et lite hefte med div info om valpen/slekta/valpetiden, kanskje litt bilder? Trenger ikke være noe annet enn printa ut på et ark og puttet i en perm liksom. Lenge siden jeg har hatt valp så litt basic skriv om, dette skjer mest sannsynlig, men ikke fortvil det går over med alderen/vist du er konsekvent med slik og sånn. :lol:
Prøvepose med div godbiter/ev tyggeben, så man kan teste hva valpen liker f.eks. Liten sekk med fôret valpen er vant med, eventuelt en beskjed om hvilket fôr den er vant med.
Halsbånd/sele/bånd er jo alltid koselig, bare det å kunne låne en sele i starten er jo greit iom de vokser så fort, men jeg hadde nok allerede vært på shoppingspree å handlet dette allerede. :lol:

Skal man legge litt penger i valpepakken så er jo en bok om oppdragelse eller rasen fint å ha med.


Sånn alt i alt så forventer jeg jo egentlig ikke mer enn valpen, reg papirene og vet attest. :) Alt utover det er bare en bonus.

Skrevet

Veldig fornøyd med pakken jeg fikk med:

-skål

-vannflaske

-2 leker som lukta kjent

-2 pledd

-hefte om rase/oppdrett

-for

-en sele som passet nå, og en som passet om et par uker

-kobbel

Alt dette lå i en royal canin sekk :)

Skrevet

Bilder av valpen fra den var født til den blir levert, det ønsker jeg meg. Og også bilder av foreldre og slekta bakover om det er tilgjengelig. Ikke nødvendigvis ekte bilder, men print/utskrift.

Ut over det har jeg ikke behov for valpepakke. Jeg er kanskje for "dreven". Har det meste av alt hjemme. Men, hadde det vært første valpen min, så tror jeg nok jeg ville harr følgende:

En liten mappe med bilder av valpen og foreldre.
Et lite halsbånd og lenke som jeg kan bruke ved henting, vel vitende om at jeg ville nok fort ha kjøpt mitt eget - det tror jeg gjelder de fleste.
Litt hundemat som valpen er vant med å spise.
Et hefte med info om valper generelt.
Kanskje en matskål.
Et id-skilt med mitt telefonnummer på og hundens navn.
Bæsjeposer - det får man aldri nok av.

Skrevet

Hmmm, da vi kjøpte valp sist fikk vi med endel fôr (det de brukte til valpene), info om rasen og raseklubbens valpehefte, egenskrevet info fra oppdretter om hva de har gjort med valpene fra fødsel og fram til levering + tips om hva man bør gjøre og ikke gjøre med valpen, anetavle, vektskjema fra fødsel til levering (også med datoer for kloklipp og ormekurer), veterinærattest, matskåler og div småting fra oppdretters forleverandør og så var det sikkert noen andre småting. Leke og teppe hadde jeg levert hos oppdretter to uker før, så det tok jeg med meg igjen.

Ideelt sett kunne jeg tenkt meg; fôr, infoskriv, anetavle, vektskjema, en teppebit og en leke. :)

Skrevet

Da vi hentet valp hadde han på seg et lite halsbånd, og så fikk vi med litt mat og et hefte om valp og hundeoppdragelse. Pluss helsekort, selvfølgelig. Veldig greit, og jeg synes ikke vi trenger noe mer enn det. Veldig enkelt, det passer meg bra :)

Skrevet

Jeg syns det er veldig koselig med litt stæsj i valpepakka :)

Da jeg kjøpte retrieveren min fikk jeg halsbånd, kobbel, hundemat, teppe med lukt, en leke, perm med bilder, raseinfo, en cd med valpebilder og retrieverhåndboka.

Med malamutene har jeg fått halsbånd, kobbel, perm med info, papirer, hundemat og valpebilder.

Syns dette har vært koselige valpepakker å få :)

  • Like 1
Skrevet

Litt mat den er vant med, teppe med mamma og søskenlukt, halsbånd og kobbel.

Hadde blitt veldig glad for en cd med bilder av valpen, pluss foreldre og kanskje besteforeldre.

Skrevet

Vi får royal canin sin valpepakke. Tror ikke det er så mye. Litt for kanskje? Noen som vet hva den inneholder? Tror ikke vi får med noe annet en infoperm og bilder i tillegg. Men nå har vi handla det meste

Sent fra min GT-I9300 via Tapatalk

Skrevet

Jeg trenger ingen ting/syns noe er et must i en valpepakke egentlig, men hadde satt stor pris på retrieverkobbel og/eller fløyte og dummy (veldig rasespesifikt det altså :P ), ting jeg aldri får for mye av. Leker og litt fôr er også kjekt. Da vi var mer ferske valpekjøpere ble vi veldig glad for ei god bok om valpeoppdragelse (vi fikk fra valp til voksen av Åsa Ahlbom da vi kjøpte Decoy + retrieverhåndboka).

Skrevet

10700522_10152779638830256_1047625681153

Bare at nå har jeg byttet ut Dr.Clauders med Royal Canin (forrige var Pro Plan, men siden de har byttet ut litt ingredienser har vi gått over til noe annet.) også får de med seg 2 valpeseler itillegg til halsbånd&bånd, også en utfyllende valpeperm med tips og råd med alt fra sosialisering, pelstell, om rasen, renslighetstrening, hjemme alenetrening osv.

  • Like 5
Skrevet

Jeg fikk med et "mamma-teppe" som bikkja dreit ut første kvelden :lol: hahaha. I tillegg til mat vi måtte kaste fordi hun var så dårlig i magen at hun måtte gå på et annet for i noen dager og vi deretter bytta ut til et for i samme serien. Good times. Pluss papirene og sånn.

I ettertid synes jeg det mest anvendelige hadde vært info om slekta, bilder av valpen fra valpetida (gjerne på en USB-stick da, hvem vil ha dårlig printa bilder på et A4-ark :lol: ) og kanskje en bok. Det er sånt du har enda etter 8 år. Alt annet nips naps og leker og utstyr blir ødelagt i løpet av kort (eller om man er heldig, litt lengre) tid.

Skrevet

Alt annet nips naps og leker og utstyr blir ødelagt i løpet av kort (eller om man er heldig, litt lengre) tid.

Det minte meg på at jeg fortsatt har den teppebiten Willy fikk med seg fra valpekassen sin - den er snart 7,5 år gammel :). En grønn liten fleecebit :wub:. Og den leken Yasmine fikk med seg fra Tsjekkia da jeg hentet henne, lever i beste velgående (vel - den bor visst i bilburet hennes da, så den har det trygt og godt :)).

  • Like 2
Skrevet

Det minte meg på at jeg fortsatt har den teppebiten Willy fikk med seg fra valpekassen sin - den er snart 7,5 år gammel :). En grønn liten fleecebit :wub:. Og den leken Yasmine fikk med seg fra Tsjekkia da jeg hentet henne, lever i beste velgående (vel - den bor visst i bilburet hennes da, så den har det trygt og godt :)).

Valpen min var så sykt glad hun kom seg vekk fra mor si trur jeg, så hun gikk ens ærend på den teppe-biten og dreit den ned med diare før hun senere spydde på den delen jeg omtenksomt og kjærlig klippet av så hun skulle ha et minne fra valpetiden sin. Nope nope nope sa bikkja mi.

Med en retriever faller det seg slik at leker blir båret på. Rundt og kring, ut, inn, ut, inn, så ligger de plutselig ute på verandaen... Så kommer plutselig snøen. Plutselig har leken ligget under 100kilo snø hele vintern... Eller i gjørme.

Og er det ikke en tøyleke, men i gummi, så kan den tygges i stykker. Hun er på sin 35 kong, eller noe sånn :lol:

Skrevet

Jeg fikk med fôr husker jeg, et halsbånd og kobbel og en pelsstell brosjyre. Det var mer enn nok for min del da jeg hadde kjøpt alt jeg trengte. Fôret og brosjyren var absolutt det jeg satte mest pris på. Ville nok heller hatt sele enn halsbånd for jeg bruker ikke det.

Skrevet

Jeg er en veldig enkel valpekjøper, vil bare ha selve valpen jeg :P Trenger ikke mer enn det, utstyret til den kan jeg kjøpe selv, så blir det akkurat sånn som jeg vil ha det.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...