Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 91
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har aldri pleid å gni inn kroppen med såpe, jeg. Bruker det i håret i form av en veldig mild sjampo og under armhulene. Resten av kroppen gnis inn med såpe dersom jeg er skitten. Utover det renner

Stakkars hund!

Det jeg tenkte var mer "hvordan har noen tid til å dusje tre ganger om dagen " Sent fra min SM-G870F via Tapatalk

Skrevet

Hæ... Den artikkelen var jo full av selvfølgeligheter :lol:

Edit: Hæ? Igjen.. Hvorfor ikke bare vaske føttene hver gang når man nå uansett står i dusjen og har tilgang på såpe?

  • Like 1
Skrevet

Vasker de ikke med såpe hver gang (men det gjør jeg ikke med underlivet heller) men sånn innimellom gjør jeg det :)

Skrevet

Hæ? Vasker ikke folk føttene? Jeg har hørt at det finnes mye dårlig hygiene blant folk, men dette blir ofte sett i sammenheng med sosial status, i alle fall innen helse. Dvs; de som kommer fra lavere kår har dårligere hygiene. Samtidig finnes det tonnevis av ungjenter som sminker seg noe voldsomt, samtidig som de ikke aner hvordan man skal vaske seg.. Det synes jeg er skrekkelig rart. Mulig jeg er vant til å ha en normalt god hygiene fordi jeg er oppvokst i litt varmere klima enn dette, men likevel.. jeg trodde virkelig folk vasket seg skikkelig jeg. :icon_redface:

  • Like 2
Guest Klematis
Skrevet

Ja, føttene er da en vesentlig del av kroppen som trenger å bli like ren som resten, man tråkker tross alt rundt på føttene hele tiden.

Skrevet

Jøss, endelig gjør jeg noe "riktig" ifølge media! Jeg har alltid vasket føttene mine godt i dusjen. :lol:

Skrevet

Jeg er åpenbart ei sugge, jeg må ikke bruke såpe hele tiden, hverken i hår eller på kroppen - samme hvilken kroppsdel :aww: Jeg har ikke helt troa på at det er så innmari mye sunnere og bedre, så jeg fortsetter å være sugge :P

Skrevet

http://www.msn.com/nb-no/livsstil/beauty/du-glemmer-vel-ikke-%c3%a5-vaske-f%c3%b8ttene/ar-BBkRwpe?ocid=mailsignoutmd

TJa, hva skal man si. Skyldig! :icon_redface: Har aldri tenkt på å skulle vaske føttene på den måten beskrevet. Det har jeg aldri gjort.. Er det vanlig å gjøre? :P

Jeg gjør det når jeg husker det. Dvs under 50% av tiden :P Har jo aldri blitt opplært til å måtte vaske beina, så da er det vel ikke så rart at man ikke gjør det automatisk slik man vasker seg under armene og på resten av kroppen. Man gjør jo det man har lært. :)

Skrevet

Jeg er åpenbart ei sugge, jeg må ikke bruke såpe hele tiden, hverken i hår eller på kroppen - samme hvilken kroppsdel :aww: Jeg har ikke helt troa på at det er så innmari mye sunnere og bedre, så jeg fortsetter å være sugge :P

Såpe er jo uttørkende i 90% av alle tilfeller. Vann i seg selv er jo uttørkende for huden, og såpe gjør det bare værre. :) Mange bruker ikke shampoo f.eks. Og såpe i underlivet er jo ikke bra egentlig, men de fleste gjør det jo slik. Men det anbefales jo faktisk at man bare bruker godt med varmt vann og vasker grundig uten såpe sånn oftest.

Skrevet

Såpe er jo uttørkende i 90% av alle tilfeller. Vann i seg selv er jo uttørkende for huden, og såpe gjør det bare værre. :) Mange bruker ikke shampoo f.eks. Og såpe i underlivet er jo ikke bra egentlig, men de fleste gjør det jo slik. Men det anbefales jo faktisk at man bare bruker godt med varmt vann og vasker grundig uten såpe sånn oftest.

Jeg bruker såpe altså, om det faktisk er sånn at jeg er møkkete. Men folk flest dusjer hver dag, og jeg tviler sterkt på at alle er like møkkete hver eneste dag, man overdriver nok såpebruken i forhold til hva som faktisk er nødvendig. Men hey, de lukter jo godt da, disse såpene :)

Skrevet

Næsj, syns den var hysterisk. Vasker beina hver gang jeg dusjer, men ikke med såpe. Men jeg bruker ikke såpe noenplass hver gang jeg dusjer. Så møkkete er jeg faktisk ikke. Men jeg vasker ikke håret hver gang jeg dusjer heller da :aww:

Skrevet

Jeg er åpenbart ei sugge, jeg må ikke bruke såpe hele tiden, hverken i hår eller på kroppen - samme hvilken kroppsdel :aww: Jeg har ikke helt troa på at det er så innmari mye sunnere og bedre, så jeg fortsetter å være sugge :P

Jeg bruker heller ikke såpe alltid! Som oftest består mine dusjer av bare vann... vasker håret kaaaanskje 1g i måneden og såpe brukes på kroppen ved behov, minimum 1 g i uken. Svette er vannløselig, så det er jeg ikke særlig bekymra for.

Jeg vasker av meg sminke hver dag, og lukter godt selvom, så jeg er ikke en ekkel skitten person. Faktisk har kroppen min det mye bedre nå enn før, jeg er ikke like mye plaget med atopisk eksem på armene og håret mitt har jo blitt helt annerledes. Deilig å ikke få fett hår etter én dag.

Angående føttene så vaskes de når de er skitten, jeg går jo mye i tur og mark og får ofte søle på anklene, dette går ikke vekk med vann alltid så da blir det fot-skrubb. Så det får jeg ganske ofte, til tross for at jeg aldri har tenkt over det :P !

  • Like 1
Skrevet

Ja, jeg vasker føttene hver gang jeg dusjer, altså hver dag. Jeg har slitt med uggen fot-lukt i sommerhalvåret så er ekstra nøye på både vask og tørk.

Skrevet

Det hørtes da ekstremt ut... jeg prøver å bruke minst mulig såpe, fordi det tørker ut huden, og jeg føler meg rimelig ren når jeg har tatt en dusj. Å bruke masse såpe i underlivet er heller ikke spesielt lurt, vann holder i massevis.

Jeg mistenker egentlig at vi har større problemer i motsatt retning - at folk dusjer for ofte.

Hvor ofte bør man vaske seg?

Og så vil jeg gjerne sitere legen Brynjulf Barexstein:

Så lenge mennesket har eksistert på jorden, helt inntil meget nylig (noen få tiår) så var ikke dusj hverken eksisterende eller et tema. Våre foreldre og besteforeldre var ikke urenslige og ble ikke syke, av å vaske seg med klut her og der, og kanskje i en stamp en og annen sjelden gang.

Som lege ser man forøvrig svært ofte folk som skaffer seg hudplager ved å "dusje istykker" huden sin. Hud er ikke beregnet på å puttes i varmt vann hverken daglig eller enda mindre flere ganger daglig, og enda verre blir det om hele huden såpes inn. Det blir omtrent som en semsket sko: Putter du den i vaskemaskinen daglig, så blir skinnet dårligere etterhvert. Ikke minst tørker det ut.

Såfremt man ikke har direkte skittent arbeide, eller blir gjennomsvett daglig, så er der ingen medisinsk grunn til å skulle dusje hver dag heller.

  • Like 2
Skrevet

Bare sånn for å dele min personlige hygiene med sonen; jeg dusjer håret mitt max én gang i uken. :sleep:

Edit: Jeg vasker håret selvsagt etter behov, men produksjonen av fett i håret mitt er lav pga. jeg dusjer håret "lite". Jeg kan gå flere dager uten at håret mitt begynner å bli fett.

Guest Yellow
Skrevet

Vasker føtter og mellom beina nøye med ekstra varmt vann, men bruker ikke såpe disse plassene.

Skrevet

Nå ble jeg litt sånn, ja selvfølgelig... Et par ganger i uken vasker jeg med skrubbehanske og da skrubbes også dette området (ellers er det såpe og vann som gnis med hånd).

Skrevet

Føttene blir jo vasket når man står i dusjen uansett. Det renner jo både vann og såpe ned på dem konstant.
Dessuten er det ikke uhygienisk å ikke vaske seg med såpe hver gang man dusjer. Folk har også forskjellig behov. Så lenge man ikke har problemer med noe av dette, så har man god nok hygiene:

Hun har tidligere forklart at dersom du ikke vasker føttene og tærne dine ordentlig, vil det over tid samle seg hudrester, svette og skitt mellom tærne.

Manglende fothygiene ved vask og dårlig tørking, vil også kunne føre til sprekker i huden, bakterie- og soppinfeksjoner, forteller hun.



Jeg har atopisk hud og bruker derfor minst mulig såpe på kroppen. Det er rett og slett ikke nødvendig. Såper bruker jeg når det trengs, f.eks etter jeg har trent hardt.

  • Like 3
Skrevet

Jeg har atopisk hud og bruker derfor minst mulig såpe på kroppen. Det er rett og slett ikke nødvendig. Såper bruker jeg når det trengs, f.eks etter jeg har trent hardt.

Men du svetter jo på føttene? Hvor mye skal du måtte svette på føttene før du begynner å behandle de som resten av kroppen?

For min del er vel føttene det stedet jeg svetter mest/føler meg mest skitten, og det stedet jeg prioriterer å dusje dersom jeg kun skulle valgt en kroppsdel. Jeg dusjer absolutt ikke overdrevent ofte, tvert imot, men føttene finner jeg på å vaske innimellom dusjingen, feks når bikkja spyles etter tur så dusjer jeg føttene mine selv om jeg ikke dusjer resten av meg fordi jeg ikke ble noe særlig svett. Men føttene da... de blir jo klam og ekkel og er nedi tette sokker som er nedi sko som blir klamme eller som har vært klamme eller som generelt bare er --- sko... Så jeg tenker at føtter er noe av det mest skitne på hele kroppen bortsett fra baksiden av lårene (!) som tross alt er i befatning med doringen mange ganger om dagen. Men igjen; dette med føtter er mulig noe som henger igjen etter trope-oppveksten min, for der var fotdusj helt normalt å gjøre, gjerne flere ganger om dagen.

Skrevet

Men du svetter jo på føttene? Hvor mye skal du måtte svette på føttene før du begynner å behandle de som resten av kroppen?

For min del er vel føttene det stedet jeg svetter mest/føler meg mest skitten, og det stedet jeg prioriterer å dusje dersom jeg kun skulle valgt en kroppsdel. Jeg dusjer absolutt ikke overdrevent ofte, tvert imot, men føttene finner jeg på å vaske innimellom dusjingen, feks når bikkja spyles etter tur så dusjer jeg føttene mine selv om jeg ikke dusjer resten av meg fordi jeg ikke ble noe særlig svett. Men føttene da... de blir jo klam og ekkel og er nedi tette sokker som er nedi sko som blir klamme eller som har vært klamme eller som generelt bare er --- sko... Så jeg tenker at føtter er noe av det mest skitne på hele kroppen bortsett fra baksiden av lårene (!) som tross alt er i befatning med doringen mange ganger om dagen. Men igjen; dette med føtter er mulig noe som henger igjen etter trope-oppveksten min, for der var fotdusj helt normalt å gjøre, gjerne flere ganger om dagen.

Føttene blir da behandlet som resten av kroppen, de blir skylt med rent vann? Det er vel ingen som står med beina utenfor dusjen? Man trenger ikke såpe for å kvitte seg med svette.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...