Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, overskriften sier vel det meste, lurer på hva (merke, type, kanskje også mengde?) folk her inne med brukshund bruker som hovedfôr til hunden? Kjekt om dere skriver hva slags hund dere har og/eller hvorfor dere bruker nettopp dette fôret, og om dere er fornøyd :)

På forhånd takk for svar! :D

Skrevet

Alaskan Huskytispa mi fôres på V&H og rått kjøtt. Alt fra høne, fisk, lammeribbein, koteletter, hare/kanin, hval, kyllingvinger. Alt etter hva jeg kommerover i butikken.

Vet ikke nøyaktig mengde men varierer nok fra 1,5 kg - 0,8 kg per dag. Kommer helt an på dagshumøret og hvordan vi trener. Trener trekk med kickbike og kjetting, kløving og ellers lange turer.

Skrevet

Jakthunder

Bruker tørrfor fra Pro Plan. Normal varianten på vår og sommer, Perfomance på høsten og vintern når det er jakt/trening/konkurranser.

Veldig fornøyd.

Foret 1 år 100% på VH og merket ikke noe forskjell.

Synes tørrfor er lettere så derfor bruker vi det.

Hender de får litt kjøtt (VH eller NP) innimellom for variasjon, men tørrfor er basis.

Skrevet

Border collie. Er ikke særlig aktiv, men vi har problemer med å holde henne i tilfredsstilende hold. Så selv om hun ikke er intens jobb, gir vi Eukanuba Working and endurance. Hun får litt forskjellig mengde, mellom en halv til en kvart liter pr. dag tror jeg.

Ellers får hun fiskeolje over maten.

PS: Hvorfor får jeg alle disse rare tegnene? Skriver fra pc.

Skrevet

Tja, "brukshund" og brukshund fru blom. De blir brukt og trent med.. Vi har Collies, der de forskjellige trener agility, blodspor, lydighet innimellom, itillegg til at de jogger med mannen min mellom 2-3 mil hver dag, eller sykler + mine turer med dem som er alt etter dagsformen og bekkenet mitt.

En får høyenergi får Eukanuba (working and endurance) + v&h eller norwegian polar + middagsrester + selolje. Han spiser svært lite og det gjelder å få i han så mye som mulig.

Resten får vom og hundemat + selolje, og frossent kjøtt/bein alt ettersom hva vi har i fryseren.

Skrevet

Har ikke brukshunder, men hvis de en gang skal trenes for konkurranse kommer jeg til å fore på samme måte: Råforing, hvor jeg forsøker å følge "prey model", men supplerer med V&H. I perioder forer jeg med V&H og supplerer med annet rått. Jeg ville kanskje gitt mer proteiner opp mot konkurranse (minst 4-6 uker før konkurranse, parallelt med eget, mer intensivt treningsprogram).

Skrevet

Nei altså, mine er soffahunder MEN de blir föra på ditten og datten :lol: Sorry ot, men synes det bare er litt morsomt at alle svarer selv om de ikke har brukshunder :lol: Og ja, innlegget mitt har veldig mye med det tråden her handler om :icecream:

  • Like 4
Skrevet

Strihåret Vorsteh fores på vom og hundemat nr 33.

Brukes, ser ut som hun nå kan brukes på jakt vil vel øke litt på menge og kraftighet når hun jobber på det meste men virker som hun tar godt vare på maten

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hva mener du med brukshund da?

Har en tervueren hannhund (4 år) som brukes i lydighet og NBF-bruks (mest rundering, noe spor) og som turkompis. Fores på V&H og High energy (tørrfor). Mest V&H, fri tilgang på tørrfor. Vil tippe det blir ca 2/3 v&h, kanskje litt mer og 1/3 tørrfor.

Skrevet

Hva mener du med brukshund da?

Har en tervueren hannhund (4 år) som brukes i lydighet og NBF-bruks (mest rundering, noe spor) og som turkompis. Fores på V&H og High energy (tørrfor). Mest V&H, fri tilgang på tørrfor. Vil tippe det blir ca 2/3 v&h, kanskje litt mer og 1/3 tørrfor.

Er ikke så kresen på hva som kalles brukshund egentlig, så har du en hund som brukes noenlunde aktivt i noen form for fysisk trening så kjør på :)

Skrevet

Jeg har jo en whipse som brukes i lydighet, agility, trekking, LC, og går i skæven stort sett hver dag. Og pointerblandingen min brukes til jakt og agility.

Det går i V&H 2 ganger om dagen, ca 200g per måltid, og fri tilgang på tørrfor (Sportsman Pride høyenergifor, + annet som jeg får innimellom). Og så bruker de å få kylling og annet greier jeg kommer over innimellom. De må ha V&H i tillegg, rett og slett for å holde vekta.

Valpisen blir jo ikke brukt no særlig ennå, annet å enn å få løpe fritt i skæven osv, men han får det samme som de voksne, bare valpefor istedet :)

Skrevet

Trekkhunder og border collier.

Royal Canin; sensible for rolige perioder og 4200 eller 4800 i aktive perioder. Måler aldri opp mengde, de får på feelingen. Bruker også vom og hundemat i perioder.

Skrevet

Jeg har to malinoistisper som blir trent i bruks og lydighet. De får 2/3 vom og hundemat og 1/3 med Royal Canin Energy 4300 :)

Det samme fikk Loke når vi var på det mest aktive.

Da holdt han ' figuren ' .

Skrevet

Ivo (flat coated retriever) får 1 kg vom og hundemat til dagen når han trenes hardt. Han trenes som redninshund, konkurranse hund i lydighet og agility for morro skyld. Nå er han svært lite aktiv pga. sykdom hos meg så nå har han noen kilo for mye men får fortsatt vom og hundemat en i mye mindre mengde. I de hardeste periodene har han også fått høyenergi tørrfôr i tillegg til de kiloen med vom og hundemat.

Skrevet

Mine to kelpiser får V&H, trenes i bruks og lydighet. Magen er stabil, pelsen er fin og de liker det begge to. Bedre enn da eldstemann gikk på tørrfôr, drev med jevnlige gassutslipp og jeg lurte på om jeg faktisk ville våkne opp morgenen etter.

Skrevet

To schäferhunder tisper, en sterilisert tispe på 8.5 år som er skadet, og en valp på 9 månder. Begge får V&H. Noomi valpefôret, og får vel 600-700 gram om dagen, alt etter hvor aktive vi er. Vida får den som ikke er fisk i (husker ikke nummer), og får vel ikke mer enn 3-400 gram om dagen nå, pluss grønnsaker. I tillegg får de Dr Baddaky i maten, og Vida får både glucosamin og et annet kosttilskudd vi kjøpte på Re-Dog.

Hundene trenes i NBF programmet.

Guest Gråtass
Skrevet

Border collier og schäfer alle tre får Royal Canine 4800 (høy energifor), schäferen får 3/4- 1 liter om dagen, bc'ene får 3-5 dl avhengig av treningsmengde og hold.

Skrevet

Har to shibaer (brukshunder mtp treningsmengden de utsettes for :P ), trener lydighet, spor (bruks og blod), trekk, kløv og veldig mye fysisk. Den yngste er jakthund på sin hals, og har en vanvittig motor.

Fôrer med vom og hundemat sprint og kylling, høyenergitørrfôr fra ProPlan eller Royal Canin til den yngste, og Brit Care adult all breeds (den oransje i alle fall) til den eldste. I tillegg får de fiskeolje, SuperFuel (kosttilskudd for muskelbygging, bevaring av ledd og ekstra proteiner) og den yngste får også ShowStopper (kosttilskudd for pelsen).

Skrevet

Vi trener lydighet og konkurrerer, og er ellers veldig aktive med sykling, trekk og fjellturer :-) Gir RC maxi adult og lakseolje, litt rått inniblant. Vi skal skifte til hills nå, blir nok hills natures best :-)

Hvor mye han får varierer, men får ca 1 1/2 fult beger pr måltid.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...