Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 356
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Haha! Ja, jeg syntes det kanskje var greit med bur, sånn at jeg får sove i fred i senga med Marvel!

Fikk lov til å legge ut noen nye bilder eksen har lagt ut på oppdrettergruppa . Nå er han to år.

Jeg tjuvlåner tråden litt jeg: Marvel liker gevir Marvel har 5 tær på bakpotene OG ulveklør! Marvelmage Han ble trøtt, til slutt

Skrevet

Haha :P Har ikke veid han idag da, det er vel grenser for hvor mye han har lagt på seg siden torsdag. Kan jo veie hver torsdag og så følge med på utviklingen f. eks?

Det regner masse idag, så det har ikke blitt noen tur i hagen med koffert enda. Men vi har vært ute en tur som var en 20-30 minutter, gikk bort til gjerdet til the Thames og vandret litt der. Møtte en mann som spurte om å få hilse og det fikk han jo selvfølgelig. Marvel oppførte seg pent og prøvde bare å klatre på ham en gang. Han var nysgjerrig og interessert, men ikke noe hysterisk.

Han var kjempeflink på hele turen og jeg er veldig fornøyd med både ham og oss i løpet av den turen. Eneste kjedelige var at på veien tilbake kjente han igjen det "skumle" hjørnet og da ville han helst spurte inn igjen.

Klippet litt klør mens han snorket på gulvet her etter lunsjen sin.

295100_10151893111820128_1738633990_n.jpg

  • Like 1
Skrevet

Han er fin, men også et troll :P .

https://www.dropbox.com/s/m3wcbx4b7ge2zq7/IMAG0381.jpg

Vi var ute en 35 minutter tidligere, det gikk mye bedre enn i går. Gikk langs the Thames igjen siden det ser ut til å alltid være noen andre som går der for å komme til togstasjon, broer osv. Satt meg ned på en benk da jeg så en mann og en jogger komme gående, begge føyk forbi og det gikk greit. Møtte enda en jogger og han var litt skeptisk, men var mer interessert enn skeptisk heldigvis :) .

Første halvdel survet han og ville ikke egentlig fremover, men det var ingen kjære mor. Jeg velger å bare overse den survingen og sier til han at vi skal gå, det er ikke noe alternativ å stoppe hver femte meter og se bakover.

På veien tilbake var det to menn med en kran som holdt på å fikse en takrenne, så jeg spurte om han på bakken kunne hilse på, så det gjorde han. Hadde på seg vernehjelm, Marvel fikk hilst og sjekket ut. Vi så en liten hund og noen flere mennesker og biler, men den skeptiske busta kom ikke opp (den spretter som regel opp når han ser noe han ikke er sikker på).

Med en gang han skjønner vi er på vei hjem begynner han å dra fremover, så da ble det litt sikksakk over gata, og så tok jeg en annen vei hjem for å lure hjernen hans. Da traff vi naboen som har en sykt tjukk JRT tispe. Naboen hilste og Marvel var superglad! Åå det var så godt å se :) Halen i været, logret og generelt happy kroppsspråk. Hunden ville ikke hilse på ham men det var greit. Da vi sa hadet til naboen gikk også en annen dame forbi som han prøvde å hilse på, så det var flott å avslutte turen på den måten. :)

Ingen timeout så langt idag, han er flink til å balansere på kanten for å si det sånn. :P

  • Like 2
Skrevet

Så søt han er!

Angående å ligge inntill, så lot jeg Eine gjøre det da han var valp og han valgte gradvis mer og mer å ligge for seg selv. Jeg tenker de trenger nærheten og kroppskontakten og at det er bra for relasjonen/tilknytningen oss i mellom.

Skrevet

Marvel er bare helt nydelig, kjenner jeg nesten savner valpetiden vi hadde med Hiro...bare nesten da.

Det var utrolig kjekt med skinnsofa den tiden, for der klarte ikke Hiro å komme seg opp. Så hver gang han fikk raptus så satte vi oss der. Måtte kaste de fleste klærne fra den tiden, for de ble hullete :/

Åh, gud..jeg husker med gru hver kveld vi skulle legge oss. Hiro lå i sengen sammen med oss, men hver kveld før han sovnet så hadde han raptus i sengen. Da måtte jeg sitte på kanten av sengen, med dynen pakket godt rundt hele meg. Mens Hiro prøvde å drepe alt som var å få tak i.

Dog det gjør det enklere å være konsekvent med stor hund. Hiro ble mye fortere ferdig med valpebitingen enn Eri, som er en Finsk Lapphund. Etterhvert så stoppet han all lek, bare han såvidt var borti huden vår.

Uansett, kos deg masse. Utrolig herlig rase!

Skrevet

Nå han sovet i nesten 2,5 timer etter den turen vår, så tydeligvis at det nok skjedde mye i hjernen, hehe. :lol:

Vi lar han sovne mellom beina eller på fanget et par ganger om dagen, og så må han også legge seg "selv" på gulvet noen ganger. Det er også litt fordi han er så ekstremt gira på sofaen at jeg vil han skal bli vant med å ligge alene ved siden av den. Men det skorter ikke på kos og ros her, altså. :whistle:

Har begynt å trene på "sitt" og å vente på å få servert godbit uten å prøve å ta den selv.

Skrevet

Vi var på valpesosialisering i går, litt kort varsel fordi jeg fikk email tilbake fra damen bare to timer før det begynte, men vi fikk kastet oss rundt og dratt. Først var han meeeget skeptisk til å gå inn i rommet der alle andre var (litt som en ridebane, det var gjerde på den ene siden man ikke kunne se gjennom og så bare et stort, tomt rom til å trene/oppholde seg i). Tok kanskje fem minutter så hadde han kommet over den første skepsisen og da var det stas å hilse på de andre hundene!

Den mest populære var nok en akitatispe som var 21 uker, hun var stooor og la seg stadig ned for å leke med ham. De fikk ikke herje noe særlig, for alle var i bånd sånn at vi kunne gå unna om det ble mye kaving eller bjeffing. Han var flink og ikke noe hverken eller, sånn egentlig. Ikke bølle, og ikke mobbeoffer.

Drar dit igjen neste mandag, og så begynner vi på valpekurs 1. august.

Jeg er så glad og lettet for at han likte det og var glad der inne, halen i været og masse logring uten å være hysterisk!

Idag gikk vi tur alle tre sammen i formiddag, det gikk kjempefint! Ingen surving på vei bort fra huset og generelt lite stopping for å se bakover. Det kan jo være flere grunner, en grunn kan være at vi gikk begge to sammen med han, og en annen at han begynner å bli varmere i trøya ute.

Hilste på en mann og en dame med en skummel pose, og kun to ganger i løpet av turen kom det opp bust fordi han så noe han ikke likte. God fremgang!

Har hatt en del timeouts idag fordi han er et troll med å hoppe og bite på sofaen og oss når han enten er sliten eller bare har raptus.

561461_10151900190145128_7716229_n.jpg

IMAG0382-1.jpg

  • Like 6
Skrevet

For en herlig valpemage :wub:

Hva i allverden betyr surving? :P

Også syns jeg han virker skeptisk til noen ting, er dette noe som ligger i rasen? Jeg merket det på Tesh i perioder også, akkurat som Marvel, skulle kikke bak seg, steder hun ble litt redd for noe husket hun en stund osv. Jeg gjorde ingen ting ut av det og det gikk jo over. Men Cosmo hadde ingen sånne "diller". Kanskje det er noe vokterhundgreie?

Skrevet

Surve/sutre/klage når man er litt misfornøyd? :P små barn surver gjerne når de er feks trøtte eller ikke får viljen sin.

Jeg vil tro at noe av skepsisen er rasen, men at det meste er mangel på å oppleve ting mens han var hos oppdretter før han ble hentet. Hvis jeg har rett så bør det jo være en "grei" sak å fikse med mengdetrening, håper jeg hvertfall.

Hos oppdretteren har han bare sett deres hus og hage, veterinæren og evt besøkende. Så også litt derfor jeg føler litt ekstra på at det er viktig vi kommer oss ut og har gode erfaringer hver dag.

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet

Trodde det skulle bli Bullmastiff på dere, jeg? :)

Men så utrolig søt og "liten" en! Gratulerer så mye! (Jeg er tydeligvis litt sent ute).

Skrevet

Ja, det skulle egentlig det. Dessverre så ble kun èn født i det kullet og resten var ikke levedyktige. Så vi ventet en stund og vurderte andre raser og landet på boerboel til slutt :) .

Skrevet

IMG_9407.jpg

HAHA :D Det fine med å ikke få med seg valpetråder er at man får VELDIG mye koselig lesing og fine bilder på en gang. Sååå herlig han virker!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...