Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 114
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi har 2 av hundene i senga Den lille brune sovner alltid på armen til gubben om kvelden. Om jeg er oppe en tur i løpet av natten finner jeg som regel den ene på puta mi, og ingen ting er så trivel

Hehe, kammeraten helt til høyre har fryktelig lyst på den brunostskiva

Posted Images

Skrevet

Selvfølgelig får de sove i senga! En av grunnene til at jeg har hund, er for kosens skyld :D Shensi er selvutnevnt fotvarmer! Ligger under dyna bak knærna mine hver natt, nesten hele året :D

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Det blir vel å svare noe sant ja, janei nei.

Ja kos

Nei fordi det var en "klatrer" og fordi en annen har innendørsallergi og fordi det er for liten plass i sengen til meg og to hunder.

Edit: Glemte janei som egentlig burde være neija. Atså hunden får ikke være i senga men jeg våkner med hunden i senga

Skrevet

Mini ligger i senga, gitt! Skulle aldri ha hund i senga, men den lille fisen der merkes ikke engang. :P Hun ligger helt stille, gjerne under dyna. Hun legger seg forøvrig i sin egen seng hver kveld, men får komme opp i løpet av natta. Sambo tar henne ikke opp. Men han fikk seg en overraskelse i går! Jeg var ikke hjemme, og Mini, som ikke vi trodde klarte komme opp i senga selv, lå og koste seg verre nettopp i senga da sambo våkna. Hehe.

Chessea får ikke ligge i senga. Hun vrir og vrenger på seg i ett sett, og det er slitsomt! Dessuten synes hun det er for varmt. Hun har fri tilgang inne, så hun ligger stort sett i lenestolene i stua eller i sin egen seng.

Skrevet

Å ja, kelpien sover i seng. Nesten sånn at jeg har det som kriterium for rasevalg: "Må kunne ligge i seng uten å bli for varm". Tidligere hadde vi basenji som også i seng. Alle de andre hundene har vi hatt i senga når de var små valper (så mye lettere om natten det) men når de vokste til så ville de ikke ligge i seng lenger, ble for varmt tenker jeg.

I forhold til flokk-teori etc, så er det vel fullstendig naturlig at hundene også sover der menneskene sine er, synes jeg.

  • Like 1
Skrevet

Her har han fri tilgang til å ligge i senga, men foretrekker å ligge på gulvet ved siden av. Kan komme opp for litt kos og oppmerksomhet hver morgen/kveld, men å være der over lengre tid er ikke aktuelt! Det er alt for varmt for han!

Skrevet

Han får lov når han blir invitert, men sjeldent han gidder. Han blir for varm, så går ned etter kort tid for å ligge i egen seng eller gulvet.

Skrevet

Frøken gjør alltid det, enten ved fotenden, under dyna, eller det beste - oppå puta med hodet på kinnet mitt, det er så utrolig koselig, Smeeelt :heart: :heart: Hender Grumpy kommer opp og skal kose litt om morgenen eller om kvelden, men han pleier som regel å ligge i stolen sin :)

Skrevet

Her får de sove i senga ja (gubben sier at han syns det er en uting, men jeg trur han liker at de ligger der :P ) :D Noen av dem liker å ligge der, mens andre liker best å purke på sofa'n aleine på natta.

Arja er den som liker det aller best, og helst skal hun ligge midt i mellom oss og kose hele natta :heart:

Det kan bli litt trangt om morgenen, med 2 voksne, en treåring, og opptil 4 bikkjer i senga på en gang :lol:

  • Like 1
Skrevet

Begge to er i senga ja. Eurasieren går ofte ned etter kort tid siden det blir varmt, mens valpen kan ligge i armkroken hele natta. Begge to er klar over at det er eg som bestemmer, og at de må gå ned dersom de blir bedt om det.

Skrevet

Ja, 2 sover i senga hver natt. Nei, det har ingen verdens ting å si for lederskapet. Om noe så bygger det bare tettere bånd mellom hund og eier.

Resten av flokken sover rundt om i huset. om mannen er vanskelig å få opp en lørdags morgen slipper jeg hele gjengen inn på soverommet, det er så vidt plass til alle i senga :innocent:

  • Like 3
Skrevet

jaa ^^ Men han ligger der bare når vi har lagt oss, går ned og ligger i sin egen seng når han og vi skal sove.(han velger det selv) Også kommer han opp igjen om morgen for å vekke oss! :) Den mest populære måten å vekke oss på er å presse den kalde snuten under føttene våre! Han har nok skjønt att da får han reaksjon. :)

Skrevet

Nop. Jeg HATER å ha grus, sand, hår ++ i senga. Til og med sambo får gjennomgå hvis han setter seg i senga med bukse på :P Liker det virkelig ikke når jeg legger meg og kjenner at det stikker fordi det er småstein i senga :P Dessuten er det dårlig nok plass der fra før ;)

Skrevet

Jeg er av typen som blir litt lei meg når hunden velger senga si framfor andre halvdelen av senga mi (200x200 og jeg bruker bare ene delen), så det hender jeg bærer han opp. Da blir han liggende :P

Noen ganger kommer han av seg selv, og han varierer gjerne gjenneom natta hvor han ligger. Men våkner alltid med en hund i fotenden.

  • Like 4
Skrevet
Ja, 2 sover i senga hver natt. Nei, det har ingen verdens ting å si for lederskapet. Om noe så bygger det bare tettere bånd mellom hund og eier.

Akkurat sånn tenker jeg også.

MEN - den dagen hunden ser på senga som sin egen ressurs, og begynner å forsvare den mot eier, DA kan man tenke på at det kanskje ikke er så smart å la hunden ha tilgang til senga. Da har man forøvrig med stor sannsynlighet andre problemer i hundeholdet også - men det er neppe fordi hunden tenker på å ta over verdensherredømmet.

Her i huset får hundene lov til å sove i senga om de vil, og gamlemor ligger gjerne i senga før jeg har lagt meg og ligger der ei stund på kvelden før hun hopper ned på gulvet. Hun kan finne på å ligge i fotenden hele natta dersom det er litt kaldt ute og i huset ellers. Willy legger seg alltid i hundesenga si som står på soverommet. Der ligger han stort sett hele natta, men han kommer gjerne opp i senga for litt kos om morgenen i helgene.

  • Like 1
Skrevet

Nei, har astma så å ha hund i senga er ikke aktuelt i det hele tatt. Dyr på soverommene er generelt fy-fy her i huset, pga min astma, og fordi ungene ikke har lov å ha dyrene med seg helt alene i lek (de er 6 1/2 og 4 år). Både hunden og katten (når hun vil sove inne da..) har tilgang til begge stuene, tre sofaer og egen korg, så det er ikke synd i de av den grunn :innocent:

Skrevet

Jeg er av typen som blir litt lei meg når hunden velger senga si framfor andre halvdelen av senga mi (200x200 og jeg bruker bare ene delen), så det hender jeg bærer han opp. Da blir han liggende :P

Noen ganger kommer han av seg selv, og han varierer gjerne gjenneom natta hvor han ligger. Men våkner alltid med en hund i fotenden.

Haha! Jeg gjør akkurat det samme :P Har en samboer som jobber natt, og det blir ensomt å ligge der heeeelt alene :P Er det litt kaldt vil hun helst ligge under dyna og spoone :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...