Gå til innhold
Hundesonen.no

Dyrehagen i Tvedestrand


Argyr

Recommended Posts

  • Svar 409
  • Created
  • Siste svar

Pass deg nå - det er veldig sannsynlig at det kommer Ferdinandbarn for salg neste år. :aww:

:hmm::lol:

Raksha jo ha geiter også i dyreparken sin :lol:

Hadde ikke vært meg i mot, men må nesten følge skikkelig gjerde med geitene da. Tipper totråds strømgjerde ikke duger noe særlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Ja, nå har det skjedd ting igjen.

Casper flyttet inn med Børjan og Geiss ble med på ferie - men så avsluttet de geiteholdet og hele hurven flyttet hit, inkludert en geit som viste seg (gjennom litt detektivering) å være moren til Fauna. Casper ble fort byttet i en søt liten farget bukk som har fått navnet Bytting, Ferdinand går nå med sin mor og jeg kan ikke gjøre annet enn å krysse fingrene for at hun ikke føder hans barn til våren.. Ingen katastrofe, men ville helst unngå det da. Kanskje jeg får sende inn DNA-test?v :ahappy:

Børjan kom i retur han også, ja... Jeg bestemte meg på forhånd for å sende ham til slakt om han begynte å være festlig igjen, og det første han gjorde var å kante en fordunk for å sjekke om det var mat i den. Han fikk streng tilsnakk og etter det har han faktisk vært kjempesnill! Ikke gått løs på noen verdens ting, såvidt jeg vet. Det liker vi, :ahappy: Han er jo så fin når han bare ikke bøller.

Var ute og tok noen bilder i stad, men det er mørkt nedi dalen vår gitt.

Dette blir jeg møtt av når jeg kommer ut. Få no' mat da, damen!

IMG_2584.jpg

Iiii'm baaaack!

IMG_2619.jpg

Lily, mamman til Fauna

IMG_2581.jpg

Bytting

IMG_2576.jpg

IMG_2582.jpg

Det er viktig å ikke tråkke utenfor stien

IMG_2585.jpg

Mor, far og sønn i en "domestic dispute" :D

IMG_2591.jpg

IMG_2595.jpg

IMG_2599.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Delta blir stadig tammere, nå kan jeg kose ordentlig på henne mens hun står og gumler høy, ellers går hun unna. Astra er mye mer tilbakeholden, det er jo forståelig i og med at hun synes det var veldig skummelt å stå innesperret og få sprøyter i en uke. Hun får ta den tiden hun trenger. Begge kommer som regel når jeg roper, og de skal følge med og stikke nesa i alt vi gjør. Fine jentene. :ahappy:

Tok et par bilder ute i dag, ble ikke stort men

Kø for å se hva gubben driver med i stallen

IMG_2618.jpg

Delta er den med mest hvitt på halsen, Astra har et slags hvitt bliss som deler seg

IMG_2609.jpg

IMG_2587.jpg

IMG_2591.jpg

IMG_2595.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Edel er definitivt drektig. :whistle:

De andre er jeg usikker på - antakelig er de jo det, men kan ikke kjenne noe enda. Hvilket betyr at Edel mest sannsynlig ligger lenger frem i drektigheten.

Nå begynner den spennende delen - å gjette på når de kommer! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror ganske sikkert at Fauna er drektig også - hun er voldsomt rund på høyresiden.

Ingen ville egentlig ut i dag, men slang ut litt kraftfor så fikk de pent snuse det frem. Litt miljøskadde stakkar, godbitsøk i snøen.. :aww:

Jeg tror Ferdinand får horn som likner Børjan sine, de har begynt å vri seg innover.

Bikkjekommentarer tar jeg i bikkjetråden. :lol:

Børjan har dessverre "outstayed his welcome" og skal slaktes... ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå fikk jeg veldig lyst på lamaer :)

Så utrolig skjønne da :(

Hva er egentlig forskjellen på lama og alpakka?

De har forskjellig pelstype og den ene er mye mindre enn den andre, sånn i første omgang.

I mitt neste liv vil jeg bli en totalt bekymringsløs schäfer hos deg :P Da har jeg jo min helt egen KO som kan ta alle bekymringene :P

Lamadamene er bare utrolig vakre, jeg er så fascinert av øynene deres.

Øhm.. Takk? Eller blæ på deg? Eller hva jeg nå skal si til det. :P:)

Men du må huske på at det er litt jobb å være vaktmester over så mange dyr, da. Han blir jo rent sliten til tider av å holde orden på bølingen. :P

Ja, de har nydelige øyne! :P Store, brune og dype som havet. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Det er noen smileyer på avveie på forumet her ser jeg (lenger opp i tråden), så dere får bare overse dem. Jeg ler ikke av å slakte geit..

Flokken er utvidet med to bukker! Begge født i går, førstemann ut var Fauna med en hvit gutt. Umulig å vite sikkert hvem som er faren (det kan være Ferdinand eller Casper), men han er som snytt ut av nesa på Casper (både i utseende og adferd - her er det ikke snakk om å vakle på beina nei, man hopper, spretter og er frempå), så jeg gidder ikke lure så mye på det. :P Fauna er ikke i slekt med noen av dem, så det er ikke så viktig.

Ikke helt heldig bilde..

IMG_3432.jpg

Det var også en måte å sove på?

IMG_3447.jpg

Og det var alt jeg fikk av ham før batteriet på kameraet var tomt. Mer kommer garantert senere!

Så var det Geiss sin tur med sin lille gutt, og her lurer jeg ikke på hvem som er faren, det er nødt til å være Casper det og (som forventet altså, han var litt vanskelig å konkurrere med tror jeg). Han har en god del hvitt på seg og er bare noe av det skjønneste jeg har sett. :wub:

Titt titt!

IMG_3434.jpg

IMG_3444.jpg

IMG_3445.jpg

IMG_3442.jpg

IMG_3449.jpg

IMG_3446.jpg

De to andre damene har ikke lenge igjen å gå, de kan virkelig "sprekke" når som helst. Lily er ikke spesielt pen å se på om dagen, brei som ei låvedør, digre jur, røyter så hun ser ut som hun har skabb (nei, de har ikke utøy :P) og så ruller hun seg godt i høyet i tillegg.. Jeg lar være å legge ut bilde jeg, synes hun fortjener å ta seg bedre ut før hun offentliggjøres. :innocent:

Så brei som hun er, så har jeg veldig lyst til å si at det må være to der inne. Fauna hadde (eller har, det vet jeg ikke) jo en bror, så jeg vet at hun har fått flere om gangen før. Den som venter får se!

De andre er forøvrig midt i pelsslipp de også, men de ser ikke riktig så lurvete ut som Lily - datter Fauna er i nærheten, dog. :lol:

Jeg håper inderlig at det kommer noe med farge på etter Edel - for om det kommer hvitt, så er det antakelig mor/sønn-parring, og det er jo ikke noe man trakter etter. Det var Casper som var aller mest frempå med damene, Ferdinand hang rett og slett ikke på, så jeg er stygt redd for at det blir utfallet.

Noen katastrofe er det jo ikke, det gjøres hele tiden både planlagt og uplanlagt uten at de blir født med seks bein av den grunn.

Nok babbel for i dag tenker jeg. Dere kom jo bare inn her for å se på fløyelsdottene! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...