Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå -oktober


Recommended Posts

Skrevet

Joda, jeg skjønner at jeg kan forveksles med en Spar ansatt i fjellrevenbukse med gjørme langt oppover beina, gore tex sko og Stetind jakke mens jeg putter brød i brødskjæremaskinen..

  • Like 13
  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ok, folkens, nå jukser jeg og hopper over massevis av sider, men jeg må bare si det.   Musikeren og jeg forlovet oss i går!! Det er litt skummelt, litt surrealistisk og et par-tre år frem i

Dere er sikkert lei av kjolepratet mitt nå, men ville bare dele at jeg har hentet den, og den passet!    

Nico forsvant plutselig ut i gangen, så jeg måtte gå etter for å sjekke hva han dreiv med... Kurva har stått der i evigheter, og han har ikke engang vært i nærheten av den tidligere. Så jeg aner

Posted Images

Skrevet
2 minutter siden, Stine skrev:

Joda, jeg skjønner at jeg kan forveksles med en Spar ansatt i fjellrevenbukse med gjørme langt oppover beina, gore tex sko og Stetind jakke mens jeg putter brød i brødskjæremaskinen..

Jeg ble forvekslet å være bunnprisansatt i joggebukse og ei knallrød t-skjorte :whistle: 

  • Like 3
Skrevet

@Kangerlussuaq : Good for you! Håper du finner en jobb du trives i, det ER så viktig! 

Snart ferdig på jobb og gruer meg til å "fortelle" Blaze at det ikke blir noen lang tur. Felix kommer til å bli skuffa over å bli dratt med ut i dette monster-regnet, men luftes må de jo. At det er mulig å få så dårlig samvittighet over at de må være i ro en dag? Om jeg er sånn med hundene mine, hvordan i alle dager skal det bli med evt unger da? Går man å bekymrer seg for alt, hele tiden?

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Tonje skrev:

@Kangerlussuaq : Good for you! Håper du finner en jobb du trives i, det ER så viktig! 

Snart ferdig på jobb og gruer meg til å "fortelle" Blaze at det ikke blir noen lang tur. Felix kommer til å bli skuffa over å bli dratt med ut i dette monster-regnet, men luftes må de jo. At det er mulig å få så dårlig samvittighet over at de må være i ro en dag? Om jeg er sånn med hundene mine, hvordan i alle dager skal det bli med evt unger da? Går man å bekymrer seg for alt, hele tiden?

 Neida, bare veldig i starten, og så hver gang de begynner å gå, og så klatre, og så løpe, og så hver gang det blir stille, når de ikke vil sove, og så når de sover osv.. 

men på kveldene er det greit som oftest da, for da er man så sliten at man satser på flaks :aww: 

hehehhe men sånn seriøst; hønemora pleier som regel å roe seg litt etterhvert man blir tryggere i rollen ;) 

  • Like 1
Skrevet
5 timer siden, JeanetteH skrev:

Jeg har gjerne info om at de faktisk ikke har det. Både Sverige og Finland legger ut alt av bruks/mentaltester som evt kan brukes for å få WCC. Om det ikke ligger der så "ringer jeg en venn" i landet som kan sjekke litt mer ( :lol: ) og finner ikke de ut noe heller så sender jeg rett og slett mail til FKK/NKK/SKK og stiller spørsmål ved grunnlaget for championat. Eller som jeg gjor til Sverige i går hvor jeg lurte på om hunder med nasjonal tittel nå blir SEUCH uten brukskrav. Linker til hunden i koiranet, eller så tar jeg print schr og legger ned.

Takk for svar.

Nå var formen som var på vei oppover, gått en tur ned igjen. Så nå blir det sofavakt og paracet. Men jeg fikk gjort jobben min, så nå som jeg har langhelg kan jeg jo bli sjuk...typisk.

Skrevet
7 minutter siden, Krutsi skrev:

 Neida, bare veldig i starten, og så hver gang de begynner å gå, og så klatre, og så løpe, og så hver gang det blir stille, når de ikke vil sove, og så når de sover osv.. 

men på kveldene er det greit som oftest da, for da er man så sliten at man satser på flaks :aww: 

hehehhe men sånn seriøst; hønemora pleier som regel å roe seg litt etterhvert man blir tryggere i rollen ;) 

Høres bra ut :P 

 

  • Like 1
Skrevet

Sitter å fantaserer om fremtiden. Jeg har alltid drømt om å bo på et småbruk med masse forskjellige dyr. Vil ha dyrene til eget matforbruk, og selvfølgelig kos. Kaniner, griser, høylandsfe, geiter, ender, høner osv. Tror jeg må vinne i lotto slik at jeg både får råd til et koselig småbruk, men også får nok med kanskje 50% arbeid. Med så mange dyr så regner jeg med at det går med noen timer til dagen med stell, og det blir nok i overkant travelt med full jobb ved siden av :P Må jo ha tid til alle hundene jeg skal ha også! 

Men gud så gøy det hadde vært. Og når man etter hvert får barn så må det være kjempebra for dem å vokse opp der! 

Lov å drømme.

 

Egentlig gjør jeg oppgaver.. 3uker til eksamen, og jeg har egentlig ikke begynt på pensum enda, utenom litt gruppearbeid og forelesningene. Men når jeg skal gjøre skolearbeid så ender det alltid opp med alt annet. Som å drømme seg bort, løse kryssord på nett og ta mensas IQ-test på nett :P

 

 

Skrevet
37 minutter siden, Krutsi skrev:

Jeg ble forvekslet å være bunnprisansatt i joggebukse og ei knallrød t-skjorte :whistle: 

:lol::lol:

Guest *Kat84*
Skrevet
4 timer siden, LØJ skrev:

Takk :heart: Drittrist, surt og masse andre negative ord :no:
Nei, det er jo vår plikt som hundeeiere og ta det ansvaret. Har selv holdt en hund litt for lenge i livet og det er noe jeg aldri skal gjøre igjen. Men heia, heia for at det finnes noe du kan gjøre!

 

Det er faktisk den verste delen med å være hundeeier. Håper at det er noe fysisk galt med ham som forverrer. Stygt gjort å si, men ja, det håper jeg nå. Men når jeg tar på ham og det med litt ekstra trykk så reagerer han ikke... 
Og tissing og kroppslukt er jo tilbake til normalen igjen. Men ja, det blir nok både blodprøve og urinprøve av ham for at jeg skal føle meg helt sikker. 
Jeg gruer meg sånn til i morgen at jeg tror ikke jeg får sove i natt. Og jeg skal på jobb etterpå også. Og være bliiiid :D Og selge massevis og være verdens beste ambassadør for kunden. Det blir sikkert lett. Det samme skal jeg på lørdag. Og da skal jeg på middag til ene broren min og nye forloveden hans. Akkurat det kommer til å gjøre godt da. 


Jeg har vært på slakteri for å kjøpe hjerter og bein i dag :) 
70 kg hjerter av storfe, og 10 kg bein. Selvfølgelig så gav de meg veldig tynne bein, så det er ikke mye å tygge på og kose seg akkurat. Heldigvis er Sjef flink til å tygge ordentlig :aww: 
Så nå har jeg to stappfulle frysere med både hundemat og menneskemat. Og for over 100 kg hundemat totalt har jeg bare betalt rundt 1300 kroner :D Da har man lov til å være fornøyd altså :D 

Skrevet
5 timer siden, Tonje skrev:

Joa, sant det altså. Ukeblad å glo ned i funker sikkert bedre enn å sitte å studere seg selv så jeg får kjøre den løsningen neste gang :P Evt bare si meg fornøyd med ståa sånn som den er :lol:

Jeg gleder meg til lunsj i dag jeg. Har juice i kjøleskapet OG eple! Hverdagsgleder.

Problemet mitt er at jeg ikke kan lese ukeblader eller noe som helst annet uten briller, og det er litt vanskelig når man sitter der med en hette full av blekemiddel. Så da blir jeg sittende å studere rynker og denslags da. :lol:

1 time siden, Turb skrev:

Faren min døde mens jeg jobbet på doktorgraden, hadde møte med veiledere hvor de ble enige om å gi meg litt tid så jeg kunne få sørge så derfor flyttet de en deadline 3 dager... ikke det sunneste miljøet i verden. Tror for å være ærlig at det er en sterk overvekt av folk innen atuismespekteret i akademia. 

Nå jobber jeg som lærer og selv om det er mye å gjøre så kjenner jeg iallefall at jeg gjør en god jobb og at jeg blir verdsatt for jobben jeg gjør...

Helt enig. Det var en fantastisk lettelse å begynne å jobbe med noe nyttig i stedet for å sitte på et forskningssenter og skrive på en hovedoppgave sammen en gjeng livsfjerne forskere som mente at det var rein og skjær latskap å gå hjem klokka 16:00.

1 time siden, Siri skrev:

Tøft gjort!!! Og det der er en av grunnene til at jeg aldri engang har tenkt tanken på å gå videre etter masteren liksom. Jeg lever ikke for jobben min, selv om jeg er glad i den og trives, men livet består av så mye mer enn å være flink pike :)

Nemlig. 

 

  • Like 3
Skrevet
17 timer siden, Siri skrev:

 

Det er veldig lov til å skryte av bikkjevovven - og seg selv - for dere er jo to om det :D Gratulerer så mye!!! Jeg er dypt imponert over det dere har oppnådd :) 

Takk skal du ha. :ahappy: Ja, man er jo et team, men mesteparten av æren får gå til Fetter. Det er han som har så god nese. :D  Han er virkelig en fantastisk (bruks)hund. Som en instruktør jeg var på kurs med sa: "Han der kan du trene til hva som helst, om det så er å løpe til månen." Det er ikke han som setter begrensningene her, hehe.

17 timer siden, *Kat84* skrev:

 

Eeeeh, jaaaa! 
Gratulere så mye til dere begge! 
Kjempebra jobba, det er virkelig imponerende :)  

Takk :ahappy: 

17 timer siden, SFX skrev:

Gratulerer så mye, kjempegodt jobba - og han er jo så ung, så mye dere kan få til!

Takk :ahappy:  Ja, han er ung, men tiden går jammen meg fort også! 1 1/2 år har han blitt! Han var jo akkurat lille søte valpen!

17 timer siden, MonicaT skrev:

 

Gratulerer med Fetter, flinke er dere @Artemis

 

Takk :ahappy:

Nå ser vi frem til lavinesesongen begynner. :) 

  • Like 1
Skrevet

Den følelsen når man har kjøpt huset for 450 000kr over takst for 2,5 år siden, og verdivurderingen i dag er 150 000kr mer enn det vi betalte.. 

det er egentlig langt utenfor all fornuft :lol: 

  • Like 3
Skrevet
4 timer siden, Wednesday skrev:

Nå begynner endelig Rafiki å bli litt skærtent! :D Ingen hjørnetenner ennå, men noen fortenner har falt ut :D

Okay, hva er skærtent? :lol: 

3 timer siden, Siri skrev:

Det var en sånn opprinnelig, men da jeg quota ble den omgjort til sånn smiley med hjerter :lol: 

Kommenterer var det ja... :aww: 

Eh, nei altså. Jeg er rett nok ikke spesielt kresen av meg, men hjerter på sur melk, jeg er ikke helt der :lol: 

2ne, kommentatoren :aww: 

-- 

AN har vi vært i hagen og plukka dritt, det er nesten litt skattejakt det, når hagen er full av løv. Pappa kom ut en tur, og jentene har blitt skjemt bort med at han pleier å ha med dentastix til de, så det er det første de scanner han for når han kommer - og har han, så lar de seg ikke lure av at han har prøvd å pakke det inn i plast så de ikke skal lukte at han har, nei :lol: 

Skrevet
3 minutter siden, Krutsi skrev:

Den følelsen når man har kjøpt huset for 450 000kr over takst for 2,5 år siden, og verdivurderingen i dag er 150 000kr mer enn det vi betalte.. 

det er egentlig langt utenfor all fornuft :lol: 

Takst når vi kjøpte var 1 790 000, vi betalte 1 950 000 I dag er takst 2 130 000 :P 2,5 år etter vi kjøpte. 

  • Like 2
Skrevet
8 minutter siden, Krutsi skrev:

Den følelsen når man har kjøpt huset for 450 000kr over takst for 2,5 år siden, og verdivurderingen i dag er 150 000kr mer enn det vi betalte.. 

det er egentlig langt utenfor all fornuft :lol: 

 

3 minutter siden, Wachita skrev:

Takst når vi kjøpte var 1 790 000, vi betalte 1 950 000 I dag er takst 2 130 000 :P 2,5 år etter vi kjøpte. 

Sånt er bare morsomt når man selger, det er ikke like artig når man kjøper :P 

Skrevet
5 minutter siden, 2ne skrev:

 

Sånt er bare morsomt når man selger, det er ikke like artig når man kjøper :P 

Nei, for det skal kanskje nevnes at jeg gråt da gubben fortalte meg at huset ble vårt og vi betalte nesten en halv mill over takst :lol: 

  • Like 1
Skrevet

Vi betalte litt under takst for 7,5 år siden, idag er det verdt en mill mer enn hva vi ga :P

Prøvd Hamar/Lillehamer julebrus uten sukker, absolutt godkjent! Så da har jeg bestilt en kasse av det istede for den originale til jul av pappa :ahappy:

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, Symra&Pippin skrev:

Problemet mitt er at jeg ikke kan lese ukeblader eller noe som helst annet uten briller, og det er litt vanskelig når man sitter der med en hette full av blekemiddel. Så da blir jeg sittende å studere rynker og denslags da. :lol:

:lol: Jeg har begynt å ta på linser når jeg skal til frisøren... Da KAN jeg lese og sånt mens jeg sitter og venter :lol: 

1 time siden, Artemis skrev:

Takk skal du ha. :ahappy: Ja, man er jo et team, men mesteparten av æren får gå til Fetter. Det er han som har så god nese. :D  Han er virkelig en fantastisk (bruks)hund. Som en instruktør jeg var på kurs med sa: "Han der kan du trene til hva som helst, om det så er å løpe til månen." Det er ikke han som setter begrensningene her, hehe.

Ut fra MH'en hans, så han jo ut som en veldig artig hund å trene med, så jeg er jo ikke overrasket over at han fikser alt dette så glatt på strak arm :D 

43 minutter siden, 2ne skrev:

Eh, nei altså. Jeg er rett nok ikke spesielt kresen av meg, men hjerter på sur melk, jeg er ikke helt der :lol: 

Det ante meg vel i grunnen :lol: 

43 minutter siden, 2ne skrev:

2ne, kommentatoren :aww: 

:ahappy:

Har jeg spist rester fra gårsdagens middag - og det smakte jo helt fortreffelig i dag også :D. 

Skrevet

Er kjempe sliten nå, men blir verd det når jeg kommer hjem :aww:

Akkurat nå sitter jeg på flyplassen på Ørsta/Volda med en nydelig liten snøprins av en pus :wub: hører broren hans mjauer så fælt inne på bagasjerommet, mens snøprinsen er helt stille. håper bare at flyturen går fint! 

 

@Kangerlussuaq:hug: tøft gjort! 

  • Like 4
Skrevet

... er jeg trøtt og sliten. Fikk komme inn etter nesten en times venting hos legen, og da en annen en den jeg egentlig hadde time hos. Dro på et par butikker etterpå, deretter middagsdate med TJ. Skal ikke mer til for å få meg sliten enn det for tiden (det og at jeg sov dårlig i natt). Satser på bedre form fremover. :)

Bris har valgt å offentliggjøre sin hemmelige identitet i dag:
14725561_10154448196555630_3304937639088

 

  • Like 10
Skrevet

Hører på videoforelesning (genialt konsept når høyskolen er 3,5t unna med bil og tog) og koser med to av voffene: Denali og Fjellbris. De er veldig begeistret for aleinetiden med meg, og det er nok gjensidig :wub: 
Denali har også hatt en date med børsten, det var på høy tid, men sånt skjer når man har eksamen og hunden planlegger å røyte verre en verst i oppkjøringa til den. Men nå ser hun nogenlunde grei ut igjen.  Ikke showklar akkurat, men fin til hverdagsbruk. Får prøve å holde pelsen hennes relativt svart fremover, jeg har nemlig planer om å vise henne som veteran neste år (hun blir 8 i juli). 

  • Like 1
Skrevet

Apropos priser og sånn.... Jeg kjøpte leiligheten min for 960 000, siste som ble solgt her i bygget gikk for 3 400 000. Riktignok 20 år siden jeg kjøpte, men DEN prisstigningen da...hjelpes. Japp, må nok selge snart jeg også og kanskje få oppfylt lite hus med hage-drømmen min :) 

Laffen er sliiiiiiiten. Tar på å være nesten tre timer i fri flyt på et digert jorde sammen med tre tisper hvorav den ene hadde løpetid. Fysisk sliten av å gærnespringe med de to uten, psykisk sliten av å hele tiden være MANN og gjøre seg til for hun med. Til slutt hadde egentlig alle tre løpetid mente han så da gikk det i skytteltrafikk mellom dem for riktig å briske seg. Men guuuu så deilig det er å ha hannhund som kan oppføre seg på tur med løpetisper. Ikke noe tull, bare veldig, veldig romantisk :wub:

  • Like 3
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...