Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det mange som fullforer med VH (vom og hundemat) eller er "den nye trenden" tørrfôr med mye kjøtt (Orjien etc) det folk flest bruker? 

Synes det virker som "alle" snakker om tørrfôr og lite om VH om dagen. 

Så, hva forer du med, tørt eller rått. 

  • Svar 56
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Skrevet

Jeg fullfôrer med v&h, men har oppi raspagulrot i Aikos porsjoner, så hun skal føle seg mett til tross for små porsjoner. Jeg har aldri sekker med tørrfôr stående lenger, men det hender jeg kjøper med små prøveposer for å variere litt for Imouto, som liker tørrfôr og vom blanda best. 

Skrevet

Gir ca 50/50 V&H og tørrfôr. Dvs de får to måltid om dagen, hvor det ene er tørt og det andre er rått :) Hender de får kun tørt noen dager, mens de andre dager kun får vom. Men ca 50/50. De fungerer greit på det :)

Skrevet

Fôrer kun på V&H. Valpen får litt tørt nå da vi fikk med noe fra oppdretter, men når det er tomt så er det over på kun V&H for henne også.

Skrevet
1 time siden, SandyEyeCandy skrev:

Jeg fullfôrer med v&h, men har oppi raspagulrot i Aikos porsjoner, så hun skal føle seg mett til tross for små porsjoner. Jeg har aldri sekker med tørrfôr stående lenger, men det hender jeg kjøper med små prøveposer for å variere litt for Imouto, som liker tørrfôr og vom blanda best. 

Får de økt metthetsfølelse av gulrot? Jeg blir dritsulten av gulrot, jeg... :lol: 

Så til topic... Jeg fôrer hovedsaklig på Vom&Hundemat nå for tida, men gir innimellom tørrfôr slik at de ikke skal bli dårlige i magen når vi er på lengre reiser. Tidvis er prinsessedyret hard i magen av det, men det virker ikke som noe problem. Når jeg tenker meg om så får de jo tørrfôr når jeg drar på jobb (strør utover en neve eller to på gulvene så de skal ha noe å holde på med når jeg drar). 

Skrevet

Alle her fores hovedsaklig på vom, men de får en neve tørrfor iblandet hvert måltid. Uten tørrfor i blir de alt for harde i magen, de kaster opp magesyre før neste måltid og er mye mer sulten. 

Skrevet

Fullfôrer med Mush Barf, har gjort det i snart to år. Er veldig fornøyd med det. Av tørrfôr er jeg mest fornøyd med Acana

Skrevet

Jeg fullforer på V&H og har gjort det i ... oih, snart 14 år. Med innskudd av tørt av og til på enkelte hunder som ble drittlei av bare V&H eller fordi V&H hadde dårlige partier and so on. Men det går i hovedsak bare i V&H.

Skrevet

Hovedfôret nå er Vom og hundemat, men i blant gir jeg Mush BARF til forandring eller lager hundematen selv. Er jeg på hytta eller på reise gir jeg Herrmanns økologiske våtfôr om jeg ikke lager hundematen selv. Jeg har kuttet ut tørrfôr helt da det etter hvert alltid ender opp med gi hunden min økt kløe og andre allergisymptomer.

Skrevet

Jeg forer ca. 70/30 vom og tørrfor. Kan ikke fullfore på vom på grunn av mangel på nok fryseplass, også vinner jeg i tillegg en del tørrfor på utstillinger som jeg ikke har råd til å la være å bruke.

Skrevet

Ca 70/30 v&h og tørt her. Bare v&h gjør at han blir for hard i magen og for fort sulten igjen, kan kaste opp magesyre og er på evig jakt etter noe å spise på bordene og ute. Hadde vært mer praktisk om han spiste mer tørt pga lite fryserplass, men det gjør han ikke.

Skrevet

I utgangspunktet fôres de 100 prosent på V&H, men om jeg vinner tørrfôr så kaster jeg ikke det - og når vi er på turer er det ikke praktisk å ta med vom. Da får de enten frysetørket vom, jeg kjøper koteletter og annet rått kjøtt i dagligvarebutikken hver dag, eller de får tørrfôr.

Hos pappa får de et svensk kjøttfôr som heter Fodax, det er praktisk å ha liggende mat der for når vi er på besøk og det kommer i ferdig serveringsbiter. Selv om det koster mye mer enn V&H. Vi er vel der en langhelg i måneden, eller så.

Skrevet

Fullfôrer hovedsaklig på V&H, hunder, jeg og lommeboka er veldig fornøyd med det. Av gode tørrfôr har vi prøvd Orijen uten hell, Acana fungerte sånn høvelig, mer har vi ikke orket å prøve mtp økonomi og de vi har funnet som allerede fungerer. I tørrfôr falt vi alltid tilbake på RC.

Heldigvis har jeg hunder som nå spiser hva de får i skåla, ingen stress å ha med tørt på reise, selv om jeg heller tar med en kjølebag med V&H for helgeturer. Har en åpnet sekk RC 4800 som vi kamper oss i bunnen på gjennom et måltid her og der, turmat og som godis.

Skrevet

Nora blir fullforet på V&H, det har hun blitt de siste 4 årene. Pudlene får tørrfor også innimellom når vi har, men de blir stort sett fullforet på V&H de også :) 

Skrevet

Forer hovedsaklig på v&h, men Bunyip får også en liten neve tørrfor før vi legger oss. Godbiter(for eksempel tørrfor biter stjelt fra kattenes mat), kommer i tillegg når vi trener.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...