Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva heter hunden din?


G2000
 Share

Recommended Posts

Første familiehunden, en strh. dachs, het Marius. Han het bare Marius på stamtavvlen og ingen kom på noe bedre. Han var og ble en Marius. Ikke mange hunder som het det på 90'tallet så fikk høre mye rart.. <3 

Første dvergpinscher hadde jeg navnet klart lenge før jeg i det hele tatt visste at det ble en DP. Han skulle hete Lex oppkalt etter Lex Luthor i Supermann (Smallville). Det rare var at da han endelig "ble funnet" viste det seg at faren hans het Ilex. 

Navn til nr to var klart før første kom i hus.. Det måtte matche, skulle være 3 bokstaver og skulle være oppkalt etter enda en fiktiv karakter hvor god/ond balansegangen var litt vag. Det måtte bli Ani - Anakin Skywalker fra Star Wars. Som flaks var så er han fra et J-kull og ble hetende Norwinstars Jedi Anakin Skywalker.  (Han har også levd opp til stamtavlenavnet som betyr "Norwegian Winners and Stars" med sine 16 titler.) :) 

Neste mann ut, eller inn blir det vel, var det værre med. Han kom fra Spania, var black/tan og het Elite Kings Coliseum og ble kalt Coli. Det funket ikke! Det ble bare E-coli bakterier for meg. Jeg holdt på i ukesvis å gruble. Det måtte være 3 bokstaver, helst noe litt likt det han ble kalt og noe med mening.. Ond/god tematikken måtte jeg legge på hylla. Men det ble Kol (uttales Kåll),  Kól er et gammelt norrønt ord og betyr sort/kull. I vikingtid var Kól et vanlig navn på sorte dyr og også sydlandske (mørkhudede) treller. Og siden Kol var både fra syden, sort og et dyr så ble det sånn. (Og jeg har en master i vikingtid og nordisk middelalderkultur)

Og så er det sistemann da.. Jace - Cherrybeau Jacen Solo. Han er barnebarn av Ani (Anakin Skywalker), etter Anis eldste datter, hun heter selvfølgelig Tangetoppen's Princess Leia Organa (unødvendig å si at broren heter Luke Skywalker :P ). I Star Wars expanded universe har Leia og Han Solo 3 barn. De eldste er tvillingene Jacen og Jaina Solo. Jacen sliter som sin farfar mellom det gode og det onde... I know I am nerd ;)

(For de som har sett siste Star Wars filmen er Jacen Solo/ Dart Cadeus omtrent samsvarende med Ben Solo/ Kylo Renn. Og ja jeg er litt småmuggen for at de nye filmene ikke er canon true :P)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 71
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pippin fra LOTR. Fra et P-kull men det betydde ikke så mye da jeg skulle velge navn. Symra fordi jeg ville ha et blomsternavn, og fordi hagen min var full av hvitveis (kvitsymre) da hun kom hit.

Første familiehunden, en strh. dachs, het Marius. Han het bare Marius på stamtavvlen og ingen kom på noe bedre. Han var og ble en Marius. Ikke mange hunder som het det på 90'tallet så fikk høre mye ra

Denali - høyeste fjellet i Alaska (inuit navnet, Mt McKinley er det mer kjente navnet) (heter noe annet på stamtavla) Freke - en av ulvene til Odin. Fjellbris - født i Værkullet, en fjellbri

Posted Images

Prima som jeg har nå, var det sonene(siri) som navnga. Jeg ville egentlig ha noe orginalt, men dette navnet passet så godt. Det var dog like før hun ble kalt Ce la Vie, eller Kanutten- men fikk høre at det var guttenavn.

Zebra var en dalmatiner, derfor het hun Zebra:)

Tequila var fordi jeg synes det var et kult navn, og ekstra kult fordi det hadde en spesiell betydning for meg. Etterhvert fant jeg ut at det var utrolig mange hunder som het det.

Lady var omplasseringshund, men passet navnet perfekt- hun var en Lady hun:)

Har klart navn til neste hund, det blir nok mer orignalt enn det jeg har nå. Men hun jeg har nå lever så opp til navnet sitt:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppdretteren til Aya ønsket at jeg skulle finne et kanarisk navn. Jeg fant Araya, men det hadde de allerede en hund som het, så da ble det bare Aya ? 

Forrige hunden skulle ha navn på d, og jeg fikk han rett etter at jeg flytta inn i husnummer 666, så da ble det seff Damien ? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Puddelen heter Kasai etter den fantastiske japanske skihopperen Noriaki Kasai, jeg elsker alt japansk ? Han het egentlig Chris da jeg hentet han, men det er et navn jeg aldri har likt. Og jeg syns det vart for rart å bruke stamtavlenavnet Povel Ramel.

Fra tidligere har jeg hatt Aron etter Aaron Carter på slutten av 90-tallet. Og Bono som var kalt opp etter en fantastisk hund jeg hadde møtt (er ikke særlig U2 fan). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Briarden heter Galileo Galilei + Kennelnavn. Fikk bestemme selv, men det var flyplass kullet så måtte kalles opp etter en flyplass. Jeg tenkte egentlig på Kepler eller Einstein (må ha en smart type), men de hadde ikke en flyplass kalt opp etter seg :P Galileo blir stort sett kalt Leo  :P

Greyhounden jeg hadde kalte jeg Tesla, etter oppfinneren Nikola Tesla. Passa bra med at det var et T-kull :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kalte min for Rafiki (etter den sære bavianen i Løvenes Konge som er både litt eksentrisk og litt vis - akkurat som er Rafiki vokste opp til å bli :aww: ), som betyr venn på swahili. Det var det hun var kjøpt til å være, og hver gang noen kaller meg hennes "mamma" korrigerer jeg de og sier at vi bare er venner. Fordi jeg kan og hunden er faktisk ikke dullebarnet mitt :aww: 

Men kjært barn (:lol:) har mange navn, Rafiki ble etterhvert Fiken (hun lystrer begge), også kom kallenavnene fisken, fisen, tullejente, fik, fik-fik og flaksen. Jeg lurer på om faren min kaller henne prosjektilet :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Smartingen skrev:

*klipp*

Greyhounden jeg hadde kalte jeg Tesla, etter oppfinneren Nikola Tesla. Passa bra med at det var et T-kull :)

Hvilken oppdretter hadde du fra? :ahappy:

- - -

Nemi heter Willemo's Nemi. Det var N-kull, så vi fant på noe på rappen. Siden Nemi er en mørk tegneseriefigur og min Nemi er lys så syntes vi det var litt artig da. :sleep: Har fått mer og mer dilla på "menneskenavn" på hunder, så neste hund får nok navn i en heeelt annen klasse enn Nemi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lita het egentlig Pita men når hun møtte grand Danois valpene hjemme ble hun Lita ganske så fort [emoji4]

Iben er oppkalt etter fargen Ibenholt og ett slott i en bok jeg leste for lenge siden. Navnet kom egentlig til meg på vei hjem fra trening hjemme i nord. De sorte fjellene mot den hvite snøen osv.. så da ble det Iben.

Mime, som kommer om 7 uker, er oppkalt etter jotnen Mime, kjent som den vise rådgiveren til gudene i Norrøn Mytologi. Min Mime er en jente vel og merke..

Iben og Lita har mange kallenavn da, som f.eks IbbeNibbe, Litsipitsi, Ibsen, Ibs, Ibbe, LykkeLita, bebyen osv osv osv..

Sent fra min SM-G935F via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden vår heter Hulda, men ettersom det var min grandtante som eide henne først, så var det hun som valgte navnet! Da hun ble syk og døde for 10år siden, tok vi over Hulda og siden det har hun vært hos oss. Da var hun bare 3år gammel og kunne ikke navnet sitt engang!

Min neste hund kommer nok til å hete noe heelt annet enn Hulda for det er ikke noe jeg personlig ville valgt selv hehe..:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne gangen har jeg vært skikkelig uorginal syns jeg. Jeg hadde tenkt å kalle ham Kashmir, men det ble for mange negative assosiasjoner - så da ble det Mio. Litt fra boken, litt fra O sole mio (som jeg synger høyt og innimellom skingrende til stakkaren ?) siden stamtavlenavnet er Helios.

Prøver å begrense tullenavnene litt, men sålangt går han under Miomin og Mumrikken og... Flere blir det nok etter hvert.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nico - Seiersfolk/folkeseier
Guttenavnet er en kortform av Nikolas, som kommer fra Nikolaos, som er et gresk navn, som er en sammensetting av ordene "nike" som betyr "seier", og "laos" som betyr "folk".
Han var ein tøff liten bamse som overlevde sin egen fødsel, men rakk dessverre bare å bli 1 1/2 år. (2005-2007)

Santo - Ein helgen? (Saint)
Gutenavnet er nok både spansk og Italiensk. Han virke ganske tøff men er langt i frå så tøffe som det han tror.. Han er ein god kose bamse! Fyller 10 år neste år.


Rico - Oppkalling etter Nico
Guttenavnet betyr sterk, modig, noe han er men og ganske mjuk som individ. Han er ein god kose bamse og elsker å være ute. Han er fylt 2 år i år.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det kommer til hundene jeg vokste opp med i familien, altså elghunder, var navnene i begynnelsen litt "godt & blandet". Etterhvert utviklet det seg egentlig litt et tema, og de fikk navn inspirert fra norrøn mytologi eller natur. Kan jo trekke frem noen:

Sarek - etter en nasjonalpark i Sverige

Odin og Balder - fra Nørrøn mytologi, de var jo brødre i sagaen og da passet det fint at to kullbrødre (faktisk sønner av Sarek) het det.

Ravn - inspirert av Odin, ravneguden, sine to ravner Hugin og Munin. Jeg likte ikke så godt de navnene da (men gjør det nå :P), så da ble det heller bare Ravn. Også fordi ravnen er kjent for å være klok og kraftfull syns jeg det hadde en fin assosiasjon.

Nå er det bare Ravn som fremdeles lever, 6 år har han blitt. Til tross for at jeg har flyttet ut er det jeg som har fått ansvar for navn nå som faren min har sett på det som på tide med en ny valp, og han blir nok hetende Falk. Passer godt sammen med han vi har fra før, også er de jo raske, dyktige rovfugler, og syns det også passet fint til en jakthund. 

Så har jo jeg sheltien Mackenzie. Det blir jo i en helt annen verden i forhold til navnene på de andre hundene, haha. Men det kommer jo av at rasen stammer fra Shetlandsøyene utenfor Skottland. Navnet Mackenzie stammer også fra Skottland, også skal det visst bety "fair/the favored one". Også likte jeg at det kan forkortes til Kenzie. 

Har også hatt sheltien Spés tidligere, navnet var det oppdretter som hadde valgt før jeg overtok henne. Men jeg likte det godt, det var latinsk for håp.

Liker generelt navn som passer til opphavet til rasen, at dersom man har flere hunder så passer navnene sammen i et tema, og at navnene er litt uvanlige - eller hvertfall ikke et man med en gang klarer å komme på 7 andre hunder som heter :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg og samboeren min ønsket å oppkalle hunden vår etter hundene vi er vokst opp med, di het Akita (stor blandingshund) og Ayla (riesenschnauzer). Så da ønsket vi et navn som begynte og sluttet med en A. Da falt vi for Alfa ? Alfa betyr "den første" og det passet bra siden hun er vår første egne hund! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg leste Dracula av Bram Stoker på engelsk i tiden før Czarina ble født. Så hun ble oppkalt etter Czarina Catherine, skipet som frakter Dracula fra England. Skipet var oppkalt etter den russiske tsarinaen, som var kjent for å være litt...lett på tråden.

Nå går hun mest for Rina, Lina, Nina, Rinalinaballerina, Dyrhild, Åderet og Hundini.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chibs - stamtavlenavn er St.Zamba's Downtown Dacapo. Til daglig heter han Chibs etter karakteren i Sons of Anarchy, fordi det symboliserer en ukuelig, trofast venn. Og ikke minst fordi det er kort og fordi jeg liker at hundene mine har mer uvanlige navn. 

Chumlee - stamtavlenavn sier Sankti-Ice Moment Of Truth. Her heter han Chumlee etter fyren fra reality-serien Pawn Stars. En stor, dum og irriterende type. Han passer det navnet litt for godt, så jeg begynner å angre. 

9acc785ba3911fa21f0cf31f20bb4ea0bca67cfd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min første hund het Saqui (uttales "saki"), betyr favoritt. Min nåværende hund heter Vega, etter både stjerna, øya og det betyr eng/slette ved elva på spansk og er et spansk jentenavn og etternavn som kan bety "filosofen i enga" - og hun satt mye i gresset som valp og "filosoferte". Men mest var det et fint navn som var godt å uttale. Og - det eneste på lista mi som samboeren min likte :ahappy: Veldig fornøyd med navnet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...