Gå til innhold
Hundesonen.no

Båndtvang   

82 stemmer

  1. 1. Overholder du båndtvangen?

    • Nei
      22
    • Ja
      20
    • Stort sett (utdyp)
      40


Recommended Posts

Skrevet

Ja, mine er ikke løs uansett, uten peiler og at det er meningen at de skal jage. Og det utgår liksom i båndtvangen :P Så nå er det å telle dager til 21.08 !! 

Vi har jo noen mål inngjerdet hage, da. Så sånn sett er de jo løs hver dag, trygt. Pringlebarnet får svømme løs også, på fast sted som er fritt for fugler. De andre må ha line der også.

  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja. Min jager både rype, rein og sau så hun må helt klart være i bånd.   Red: På fjelltur i fjor høst. Her stakk hun likegodt opp i lia og hentet seg en rein... Men det var visst ikke s

Svarte nei, for jeg lar dem gå løs på områder hvor jeg vet det er "trygt", og jeg vet med 100% sikkerhet at jeg kan kalle dem inn uansett. Har ved flere anledninger kalt dem inn/fått dem i sitt når de

Jeg har en fem år gammel hund som har vist seg tilliten verdig, så hun får gå løs. Hun har *bank i bordet* aldri stukket av i hele sitt liv, holder seg alltid innenfor synsvidde av meg, og aldri stukk

Skrevet

Svarte stort sett. Hun går i bånd på tur og der det er/er stor fare for vilt(hovedsaklig kun fugl hun bryr seg om). Hender hun går løs på tunet her/til-fra bil. Og hun blir sluppet løs når hun skal på do(hun bæsjer bare nedi lia, så lsngline blir bare kaos). Men er blitt strengere på det også, siden en nabo oppi her har fått sau.

Skrevet

Nei, jeg slipper Blaze her og der. Felix er i bånd og har vært det et par uker allerede pga mye vilt. Vi har et parkområde med store gress-sletter som ligger midt i Førde, omringet av elv, forball-baner og bilveier, så der får han løpe fra seg innimellom. 

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, MissHeike skrev:


Nei jeg syns han får sprunget fint rundt selv med bånd på og er da fornøyd, så der ser jeg ikke noe problem. Derimot liker jeg ikke at folk dømmer meg som "driter i båndtvangen" fordi så mange andre gjør det, når min aldri er løs en gang.

Den skjønte jeg ikke, du har jo ikke løs hund?

Skrevet

Jeg svarte nei. Selv om jeg stort sett har hundene i bånd. Dvs nå har jeg bare én hund og han holdes egentlig i bånd for det meste, mye fordi vi bor i bystrøk. Men det var annerledes med gamledamen. Hun kunne jeg stoppe i kattejakt enda hun var skikkelig heit på det, så hun fikk gå mye løs i løpet av livet. Hun gikk løs på ku og sauebeite også, hun, fordi jeg hadde kontrollen og det var hun fullstendig klar over. Radiusen hennes var liten, ikke lenger enn det flexikobbelet hennes hadde vært uansett. Så nei, der overholdt jeg ikke båndtvangen. 

  • Like 1
Skrevet

Svarte nei, for jeg lar dem gå løs på områder hvor jeg vet det er "trygt", og jeg vet med 100% sikkerhet at jeg kan kalle dem inn uansett. Har ved flere anledninger kalt dem inn/fått dem i sitt når det har kommet rådyr/elg løpende forbi oss, så jeg vet de er "viltsikre".
Men jeg har dem uansett i bånd der jeg vet det er ynglende dyr.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har to hunder, hvorav jeg alltid overholder båndtvangen med den ene (og jobber som en helt med kontakt og kontroll for å kunne ha henne løs ellers i året), mens med Aiko er det bare å innse at jo eldre hun blir, jo vanskeligere er det å ha henne i bånd. Hun er så sinnssykt treig og seig at jeg føler meg som midtseksjonen i en splitt-og-hersk-demonstrasjon hver eneste gang jeg er på tur, hvor Imouto drar meg framover og Aiko insisterer på å henge bak i båndets lengde.

Så Aiko kommer nok til å få gå noe løs i parker og langsmed fortau, men ikke i skogen. De dreper jo det de får tak i, sånn er det bare, så sjøl om hun ikke løper etter store dyr og lar seg i alle fall stoppe med stemmen om hun skulle få ånden over seg, så er det hun som knerter småfuglene her i familien. Imouto setter helst inn støtet på ting som betyr noe, i hennes øyne. :P

Skrevet
55 minutter siden, Margrete skrev:

Den skjønte jeg ikke, du har jo ikke løs hund?

Ja men merkelig nok så tror folk at jeg slipper han løs likevel.. Jeg skjønner ikke helt logikken jeg heller, men jeg får det da slengt etter meg likevel. 

Skrevet
Akkurat nå, MissHeike skrev:

Ja men merkelig nok så tror folk at jeg slipper han løs likevel.. Jeg skjønner ikke helt logikken jeg heller, men jeg får det da slengt etter meg likevel. 

men jøss! Folk er rare!

 

Skrevet
Akkurat nå, Margrete skrev:

men jøss! Folk er rare!

 

Ja, men det er vel ikke rarere enn at jeg også må plukke opp etter dyret når jeg helt synlig går å slenger med en brukt bæsjepose i ene neven.. :blink:

Guest Yellow
Skrevet

Min hund begynner å bli gammel nå. Han er en særing som ikke liker å gå i bånd, men er i sitt ess i å få lov til å gå løs (der det passer seg) og å få snuse og surre som han vil. Han er oppvokst med undulater og rotter som har fått gå/fly fritt, aldri redd for at han ville skadet disse. Han vil ikke hilse på fremmede hunder (unngår de for det det er verdt) og er heller ikke intr i fremmede folk med mindre de inviterer (og ofte ikke intr da heller). Generelt litt i sin egen verden på tur, nesten bare opptatt av lukter og å følge med på meg. Han er ikke rask og har aldri stukket av. Jeg tar den boten faktisk har jeg bestemt meg for, sjansen tar jeg hvertfall noen ganger. Fordi denne hunden er meget spesiell (på mange måter) og jeg mener det absolutt er verdt det for hans siste tid enkelt og greit (og jeg jo mener han ikke utgjør noen som helst fare).

Skrevet

Jeg har en fem år gammel hund som har vist seg tilliten verdig, så hun får gå løs. Hun har *bank i bordet* aldri stukket av i hele sitt liv, holder seg alltid innenfor synsvidde av meg, og aldri stukket av fra stien eller turveien vi går på. Hun har altså aldri sprunget inn i skogen, aldri jaktet på noe og aldri forsvunnet ut av syne på tur. Jeg føler derfor at hun ikke er noen trussel for dyrelivet, og jeg tar derfor sjansen på å slippe henne når vi er ute og går.

  • Like 2
Skrevet

Både ja og nei. Har tre hundar. Den eine er beagle, flat og samojed. Ho får ikkje gå laus anna enn på snautt fjell med VELDIG god oversikt. Sjeldnere i båndtvangen enn vinterstid.

To andre er en Sheltie som har lært for mykje av hunden over, og ein som Eg stolar fullt på. Sistnevnte går mykje laus også i båndtvangen, men prøver å unngå å ha ho laus stadar med veldig lite oversikt No når dyra Byrja få unga og nær saueområde, sånn i tilfelle..

Sent fra min D5803 via Tapatalk

Skrevet

Ikke konsekvent. Ene gikk gikk løs "hele tiden" i fjor og viste absolutt ingen interesse for hverken vilt eller fugler. Bortsett fra en tur i saueland, da skuttet han ivrig etter og hadde derfor band/langline. Andre og siste gang vi møtte sau var "tamsauene"  på hovedøya. De var uredd og driitskumle, ville hilse og greier :teehe:Nå har det derimot våknet noe i han (er to år nå) og tente skikkelig på rådyr her om dagen.  I tillegg er han blitt litt mer selvstendig og langøret på siste tiden :P Blir band/langline i år!  Den andre derimot går mye løs, ingen antydning til jakt på den tuppa. Ser henne ann så klart,  og blir det antydning til noe ugreit må hun og i bånd også. 

Skrevet

Jeg er nazi på båndtvang bortsett fra her hjemme og på gården.  Sambo - not so much. 

Nå har vi heldigvis hver vår hund , så jeg prøver å ignorere hva han gjør med pulien. Huskyen skjønner han også at må være i bånd :P

Greit, Pulien går ALDRI ute av syne , men hun forstyrrer sannsynligvis vilt på tur allikevel,  selv om vi ikke ser det.  Når vi har vært på en skogscamp  har jeg heller ingen store motforestillinger mot at hun går løs forsåvidt,  hun går ikke ut av campen og har like lite radius som han som står bindt. Men det føles allikevel mer riktig å binde henne synes jeg :P

Sambo synes jeg er hysterisk,  jeg synes han er uansvarlig :P

 

Skrevet
17 timer siden, Yellow skrev:

Min hund begynner å bli gammel nå. Han er en særing som ikke liker å gå i bånd, men er i sitt ess i å få lov til å gå løs (der det passer seg) og å få snuse og surre som han vil. Han er oppvokst med undulater og rotter som har fått gå/fly fritt, aldri redd for at han ville skadet disse. Han vil ikke hilse på fremmede hunder (unngår de for det det er verdt) og er heller ikke intr i fremmede folk med mindre de inviterer (og ofte ikke intr da heller). Generelt litt i sin egen verden på tur, nesten bare opptatt av lukter og å følge med på meg. Han er ikke rask og har aldri stukket av. Jeg tar den boten faktisk har jeg bestemt meg for, sjansen tar jeg hvertfall noen ganger. Fordi denne hunden er meget spesiell (på mange måter) og jeg mener det absolutt er verdt det for hans siste tid enkelt og greit (og jeg jo mener han ikke utgjør noen som helst fare).

Som om jeg skulle forklart min gamlemor og våre turer :)

Jeg overholder nesten alltid båndtvangen med mini. Hun jager og vimser fælt. Unntaket er store, åpne områder i nærheten av her vi bor, der jeg lar henne få løpe noen ganger. 

Skrevet
20 timer siden, MissHeike skrev:

Ja men merkelig nok så tror folk at jeg slipper han løs likevel.. Jeg skjønner ikke helt logikken jeg heller, men jeg får det da slengt etter meg likevel. 

Dette har jeg også opplevd!

"DU MÅ HA HUNDEN I BÅND, HUSK AT DET ER BÅNDTVANG!!!" fikk jeg skreket etter meg, der jeg gikk med min KNALL ROSA line. Tror ikke den var så vanskelig å se. Ble helt forvirret over å få kjeft "på forhånd" for noe jeg ikke hadde tenkt å gjøre. 

Skrevet

Svarte stort sett, fordi jeg bryter båndtvangen forholdsvis ofte med Nora. Fordi jeg kan :aww: Hun er 7.5 år gammel, har aldri stukket av, aldri jaktet noe, aldri forsvunnet ut av synsvidde osv, så hun får gå løs selv om det er båndtvang. Pudlene er ikke like lydige og opptatt av å være nære oss, så de får gå i bånd. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...