Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannhunder og kulde


Red Merle
 Share

Recommended Posts

Vel, nå har vi en liten kuldebølge her, hvor det har vært 8 - 13 kuldegrader i ca 1 uke. Nå er ikke dette så kaldt, men har opplevd både 15 og 25 kuldegrader her vi bor.. Så det er jo greit å ha litt kunnskap innabords :) Siden jeg ikke har hatt hannhund så lenge som tispe, så er jeg litt bekymret for frostskader på utstyret til bikkja. Altså, pungen. Den er jo ganske utsatt, og Yoshi er jo korthåret, hva kan jeg gjøre for at den ikke får noen forfrysninger osv?

Har sett at huden på pungen blir noe rød etter lengre turer, så tenkte kanskje at jeg kan smøre med kuldekrem en halvtimes tid før tur? Kan det ha noe for seg? Yoshi fryser generellt mye, og går med dekken. Fleece overall er bestilt og potesokker skal vi få kjøpt på FK til uka :) Kom gjerne med tips og erfaringer !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste som har hjulpet på Bris og som holder seg på i mer enn bare tur i bånd er feks vaselin på pungen (men det blir "slitt" av og må gjentas flere ganger under turen og blir litt klinete) og kondomdress med kathadindekken over (for å ikke ødelgge kondomdressen). Kathadindekken alene var ikke bra nok, for ballene bare sklei til sida og utenfor den delen som skulle beskytte de, men med kondomdressen holder de seg på plass.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har tenkt på det samme nå når det har vært så kaldt her. Valpen har pels rundt ballene, de er jo bittesmå ennå. Men han er ganske naken på magen og rundt penis. Han tisser fortsatt sittende, så han dypper hele stasen nedi snøen. Han får små snøklumper i det lille han har av pels, så jeg kan ikke se noe annet enn at det må bli ganske kaldt rundt lillekaren. Så lenge vi er ute tisser han når og hvor han føler for, så dekken som dekker til stasen vil fort bli tissa på. 

Er det noe jeg kan gjøre for å unngå forfrysning, annet enn å bare ta korte turer og prøve å børste av ham snø? Nå går vi bare såvidt rundt i nabolaget, og han hiver seg uti dypsnøen hele tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, mokken skrev:

Jeg hadde nok sikret meg med en "ballevarmer" :P Med så lave temperaturer over tid så er faren for frostskader relativt stor. Det finnes også katahdin dekken med innebygget ballevarmer.  

http://www.kvernmolia.com/index.html/contents/no/d6_Pungvarmere.html

Og akkurat nå kjenner jeg det er greit med en hund med skikkelig hår på balla :lol::lol: 

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vær forsiktig med slike kuldekremer, enkelte inneholder faktisk vann...! Men noen påstår at de ikke har noen effekt i hele tatt.  

Forfrysninger kommer først til utrykk som hvite flekker, disse kan varmes opp med en gang uten at noen fare har skjedd.  Desverre oppdager man først frostskader når man kommer inn og blir varm,  da kommer det blemmer. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, mokken skrev:

Jeg hadde nok sikret meg med en "ballevarmer" :P Med så lave temperaturer over tid så er faren for frostskader relativt stor. Det finnes også katahdin dekken med innebygget ballevarmer.  

http://www.kvernmolia.com/index.html/contents/no/d6_Pungvarmere.html

Og de der var visst mildertidig utsolgt..

2 minutter siden, AussieAllTheWay skrev:

Strikka ballebukse i ull :P

184495_10151134339316780_1911351322_n.jp

Så fiks den der var! 

Nå er Strider på sin 6. vinter og jeg bekymrer meg for ballene hans hver vinter tror jeg.. når det er kaldt så blir ballene frisk røde. lyser opp der bak som 2 bremselys liksom. Blir det veldig kaldt så virker det som han trekker opp ballene i bukhulen.Så langt har det alltid gått bra, men kryper termometret under -17 så får han ikke lov å gå i dyp snø hvor ballene liksom kan komme nedi snøen (dvs vi forsøker å unngå "balls on ice").

Første åre, forsøkte jeg å kjøpe en hannhund katadin dekken.. det var ikke så vellykket nei. Det var en sånn tut under, som jeg antar bikkja skulle tisse gjennom. Men utsyret til Strider rakk ikke bort til det røret..

 

 

strider_drakt.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Legger inn med tillatelse:

"Hei alle med hannhund i kulda. Har skjønt at det er ett problem med hannhunder med baller i kulda. Jeg har løst dette problemet med og strikke en slags sokk til selve ballesekken med en "løs" strikk i toppen. Om det er ønskelig kan jeg strikke disse på bestilling i 100% ull.

Pris ca 50 kr. pluss frakt."

[email protected]

12511571_10207400708567224_945372476_n.j

12511708_10207400715727403_1931390761_n.

 

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, Argyr skrev:

Legger inn med tillatelse:

"Hei alle med hannhund i kulda. Har skjønt at det er ett problem med hannhunder med baller i kulda. Jeg har løst dette problemet med og strikke en slags sokk til selve ballesekken med en "løs" strikk i toppen. Om det er ønskelig kan jeg strikke disse på bestilling i 100% ull.

Pris ca 50 kr. pluss frakt."

[email protected]

12511571_10207400708567224_945372476_n.j

12511708_10207400715727403_1931390761_n.

 

 

Vil ikke disse falle av i aktivitet?? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har prøvd sånn ballevarmer, men den var upraktisk, skled av og hunden likte den ikke.  Siden da har jeg ikke hatt noen problemer med det føler jeg, og vi har hatt nå en periode med veldig kaldt og vind. Har ikke sett at han har blitt rød på ballene. Jeg ville smurt på kuldekrem. Har gjort det på ørene til Mynte, og hun ble ikke rød da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt jeg ikke har bekymret meg for... :o 
Pigg har heldigvis ganske god og tett pels rundt ballene og de har ikke virket røde etter tur enda - ørene derimot har jeg syntes har vært litt røde på innsiden når det var -17... Får holde et øye med ballene nå da siden vi har fått mer snø.

Hørte om en som fikk låne en kollegas storpuddel hannhund i påsken og litt etter skituren begynte hunden å skrike. Da hadde den forfryst ballene og måtte kastreres... kan tenke meg at det var litt spesielt å levere tilbake litt mindre hund...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forstår jeg aldri skal ha glatthåret hannhund :lol: 

Sånn ellers har jeg dessverre ingen gode tips. Vil tippe at noe som er strikka holder varmen ganske godt fordi om det ikke er vindtett. Merker jo selv hvis man har på seg strikka votter at de varmer mye mer enn ingenting, uansett hvor mye det blåser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når dachshanner kan jage i både kuldegrader og snø, så tenker jeg problemstillingen er sterkt overdrevet :) Jo da, på skarpt føre kan det bli litt oppskrubbet utstyr, men pattene på tispene er faktisk langt mer utsatt. De blir fort oppskrubbet, selv på de langbeinte drivende. Uansett gror det svært fort. Skal man absolutt bruke beskyttelse (om det er en del snø, skarpt, og hunden skal jobbe flere timer i terrenget) så er flytende plaster greit å smøre på. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 timer siden, Schæfermann skrev:

Vær forsiktig med slike kuldekremer, enkelte inneholder faktisk vann...! Men noen påstår at de ikke har noen effekt i hele tatt.  

Det er derfor kuldekrem skal smøres på en halvtimes tid før man skal gå ut, netopp fordi vannet i en skal fordampe før man går ut. Samme prinspippet som at solkremen må trekke inn i en 20 min før man skal sole seg. Jeg jobber i barnehage, og ser jo at kuldekremer har en viss effekt -og at det finnes kuldekrem uten vann. Så det er ingen bekymring,
---

Jeg har aldri hatt en hund som fryser så mye som Yoshi, bare å gå ut i hagen i tisse nå, er nok til at han fryser. Han skjelver, holder labbene opp og setter deg ned litt sånn krokete. Liker vikrelig ikke snø og kulde han, han hadde vel trivdes best på en sydhavs øy. Potevoks ser ut til å¨fungere bra på potene, siden han har slitt litt med at de sprekker opp, så det skal vi fortsette å bruke. Jeg tror jeg skal få tak i en god kuldekrem til bjellene.

Og jeg vil tro at en tur i bånd er mye kaldere, enn å være en løs dachshund på jakt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er rart det der, hvor forskjellige to like hunder opplever kulde. Bris har ikke mindre pels rundt utstyret enn Isak, men Bris blir rød, får blemmer og sår som blør om han ikke får beskyttelse. Isak viser ingen tegn på forfrysning selv om han også har løpt flere timer i dyp snø. Bris fryser lettere enn Isak generelt, så det må nesten være det som gjør det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...