Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå, Desember


Recommended Posts

Skrevet
6 minutter siden, rosinbolle skrev:

Kult! Du skulle studert mannen min og kompisene hans da :) De høres veldig annerledes ut enn foreldregenerasjonen! Spesielt svigerfar har en skikkelig bred, koselig dialekt som skriker Nora, Nyt Norge eller Nøkkelhullmerke-reklame. 

Det er veldig spennende, og VELDIG brått i språksammenheng! (Det er ikke noen fare for dialektdød på Hadeland, altså) 

  • Svar 4.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Herregud!  Dere vet den eksamenskarakteren jeg fikk, som var midlertidig? Vel, jeg har fått den endelige: Jeg fikk A!!!!!!!!!!!

Jeg må legge det ut her også Min lille Nora er mestvinnende berner sennenhund tispe i Norge i 2015

Oh, forresten så sendte jeg inn dette bildet av Nora og meg til konkurransen "Jakten på kjæledyret" for noen uker siden, og i forige uke fikk jeg telefon om at jeg hadde fått andreplassen og vunnet 1

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, Eplefe skrev:

Det er veldig spennende, og VELDIG brått i språksammenheng! (Det er ikke noen fare for dialektdød på Hadeland, altså) 

Så interessant! :)

  • Like 1
Skrevet

Ferdig med alle juleforberedelser. Stua er pyntet til jul, lukter jul (kongerøkelse) og julebaksten er unnagjort. I morgen skal vi bare kose oss, dra på middag til min kommende utvidede svigerfamilie. Ikke minst skal jeg finne ut hva kjærestemannen har kjøpt til meg :)

Hundene får sin hoved juledag på 25. men de får selvsagt litt ekstra i morgen også.

 

  • Like 2
Skrevet

Leser om hund som forsvant under jakt, og det står at hundens peiler sluttet å fungere mens hunden jaktet, sannsynligheten for at noe er skjedd er stor, og at det at peileren sluttet å fungere utelukker en del. Kan ikke bare slike bånd gå tom for batteri eller på annen måte miste signal? Skjønte egentlig ikke helt hva som ble ment med dette. Nysgjerrig

Skrevet
13 minutter siden, Yellow skrev:

Leser om hund som forsvant under jakt, og det står at hundens peiler sluttet å fungere mens hunden jaktet, sannsynligheten for at noe er skjedd er stor, og at det at peileren sluttet å fungere utelukker en del. Kan ikke bare slike bånd gå tom for batteri eller på annen måte miste signal? Skjønte egentlig ikke helt hva som ble ment med dette. Nysgjerrig

Jo da. Men da har man i god tid fått beskjed om lavt batterinivå. Ellers kan den slutte å virke om den er under vann, har fått en smell under påkjørsel etc. Eller selvsagt ha sluttet å virke helt av seg selv, men det er sjelden, og man frykter jo gjerne det verste...

Skrevet

Her er huset faktisk rent og ferdigpyntet. Sara og Stig har vært her og spist lillejulaftenkveldsmat, det er en tradisjon fra min barndom å hente fram smakebiter av all julematen da. Julevin og juleøl har vi også smakt på. Stig hadde med et glass hjemmelaget konfekt, den måtte også smakes litt på. Nå sitter jeg bare her og nyter freden og drikker litt mer vin. Dette er nesten den fineste tiden på jula. Jobben er stort sett unnagjort, og alt det koselige venter.  a038.gif

 z700.gif

  • Like 6
Skrevet

Vært på grøtfest hos min søster, nå er jeg glad jeg ikek skal noe før imorgen... :P

Også skjedde dette på veien bortover :o heldigvis gikk det bra med alle, men bilen ble totalutbrent.

bilbrann%2BE18.JPG?chk=5FE508

Skrevet

Vi er kjempesyke hele gjengen her. Feber og full pakke på alle sammen. Mangler bare omgangssjuken vi nå! :lol: Guttene har øyebetennelse i tillegg da. Så håper vi har blitt bedre til i morra :P 

Skrevet
51 minutter siden, 2ne skrev:

tumblr_m4lidrCTYo1qkbjzoo1_500.png

 

Jepp, vi ser på Harry Potter :ahappy: 

 

Det gjør vi for tiden også. Nettopp sett "the half blood prince" så ikke mange filmene igjen her.

 

og bare fordi jeg er fornøyd med å endelig være ferdig med juleduken så klistrer jeg inn et bilde av ene halvdelen (er spisestuebord størrelse duk)
 

12375982_10153319537847108_1329025493188

 

 

  • Like 10
Skrevet
3 minutter siden, Wednesday skrev:

Vi er kjempesyke hele gjengen her. Feber og full pakke på alle sammen. Mangler bare omgangssjuken vi nå! :lol: Guttene har øyebetennelse i tillegg da. Så håper vi har blitt bedre til i morra :P 

Ååh festlig!  Sørpe forkjøla jeg, men resten er bra, og jeg er ikke dårlig liksom,  bare hoster, nyser og stikker i halsen, mengden gørr nevner vi ikke. God bedring til dere!!

 

Akvariet er oppe og går, juletreet er på plass upynta, ribba er i ovnen,  bare resten igjen. Atsjo! 

Skrevet

Har alt for mye grøt til avkjøling på verandaen, skumkake må lages i morgen samtidig med jordbærsaus til riskremen. Skulle gjøre det i kveld men ble kvalm og svimmel og måtte innta sofaen istedenfor. Valpen har vært veldig hensynsfull og ikke i det hele tatt utnyttet at nesa og hendene mine var innenfor biteavstand der jeg lå :innocent: Risgrøten ble så som så, gubben tok over røringa mens jeg var på do og rørte så godt at det er små brune biter av bunnfall overalt. Han sier at den ikke smaker brent, jeg orker ikke smake på. Skal plukke de verste bitene før jeg blander inn krem i morgen. Juletreet plukka vi ned fra hylla ferdig pynta, valpen er badet, og vi er skikkelig klare for julemiddag hos svigers i morgen! De skal spise ribbe, jeg hadde tenkt å ta med pinnekjøtt men har ikke råd å kjøpe det til bare meg. Så jeg skal spise poteter til julemiddag :drool:

Skrevet
2 timer siden, TonjeM skrev:

Hei Bananen! Long time no see! Og jeg tenker på deg hver gang Strider bruker sitt deilige "arvedekken", fremdeles med litt golden-pels for minnenes skyld!

Haha! Jeg leste meldingen din mens jeg satt som passasjer i bilen og måtte fnise litt for meg selv. Så og hørte sikkert ut som noe for meg selv der og da. :lol:

  • Like 1
Skrevet
16 minutter siden, Raksha skrev:

Ååh festlig!  Sørpe forkjøla jeg, men resten er bra, og jeg er ikke dårlig liksom,  bare hoster, nyser og stikker i halsen, mengden gørr nevner vi ikke. God bedring til dere!!

 

Akvariet er oppe og går, juletreet er på plass upynta, ribba er i ovnen,  bare resten igjen. Atsjo! 

God bedring til deg og! Vi var jo nettopp syke, så var vi friske et par dager, så begynte vi på ny runde. Moro med jul! :teehe: 

Skrevet

Woooo ønsket mitt ble oppfylt! :D Valp i familien! :D Eller sånn ca i hvertfall. Dette blir innvikla, men det er altså samboeren til morfaren(som er død) til min samboer. Så ikke i blodsslekt, men har vært i svigers familien så lenge at hun telles som familie alikevel. :) 
Fått seg en liten JRT mix med noe annet blod i. (husker ikke helt hvilken rase det var, men stort sett JRT) 4mnd gammel, så hun har hatt den en stund allerede, bare jeg som ikke hadde fått det med meg før i dag. :P 

MÅ få til å kladde litt på den fremover. Så sinnsvakt valpesyk! 

Skrevet
5 minutter siden, Wednesday skrev:

God bedring til deg og! Vi var jo nettopp syke, så var vi friske et par dager, så begynte vi på ny runde. Moro med jul! :teehe: 

Haha skikkelig moro...  Utsett jula :aww: 

3 minutter siden, Snøfrost skrev:

hahaha, kul idé til julekort :)

 

@Wednesday og @Raksha god bedring!

Takk :) 

 

Ok, når jeg trenger 3 forsøk tre ganger på rad for å treffe rett navn på hunden jeg mener å snakke til... 

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...