Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg får støtt henvendelser fra folk som vil ha valp, og mange vil gjerne ha den leveringsklar nå til sommeren. Etterspørselen etter valper på dvergschnauzer ser ut til å være stor, og det er mange som blir skuffet.

Hvordan er det på din rase? Er tilgjengeligheten så stor at man kan forvente å få oppfylt sine ønsker lett?

Skrevet

Svarer her også jeg. :P

Jeg følger hovedsaklig med på valpemarked på golden og curly. På curly er det relativt få kull i Skandinavia, så det skal vel kanskje noe til at valpen er leveringsklar akkurat når man vil. Men rasen får som regel store kull, og etterspørselen etter valper er såpass lav at det ikke er sånn veldig rift om valpene.

På golden florerer det av kull. Skal man ha jaktgolden fra en av de store skandinaviske må man kanskje vente litt, men jeg tror ikke det er noe problem å finne en ålreit valp fra en helt grei kennel omtrent akkurat når man måtte ønske.

Skrevet

relativt mange SH-kull. Men ikke såå mange der foreldredyr har gått løp, er stilt ut og øyelyst...

Fortsatt ikke så vanlig å øyelyse SH. Andelen "ikke testa i selen annet enn tur"-hunder øker dessverre... :(

Fått mange henvendelser i år (men vi har ikke kull i år), men regner med de finner valp andre steder.

Skrevet

Det er kull på mine raser "hele" tiden, så jeg vil ikke tro at det er et problem å få valp til det tidspunktet man ønsker :)

Skrevet

Alle badenjivslper er leveringsklare i februar (more or less), vil man ikke ha da får man finne seg en annen rase (eller importere fra Australia eller andre m sommervalper)

Det fører jo til et boom på den tiden. På nyåret får nok alle som vil tak i valp, men kanskje ikke fra linjene som helst var ønsket. Om man tar kontakt på vårparten må man nok vite en stund.

Skrevet

Det er et lite marked. Det er 1-2 kull i året i Norge. Også 1-2 i Sverige. Markedet blir fort mettet, vet om noen oppdrettere som har sittet igjen med valper en stund og sendt ut i verden. Det er en stor grunn for at jeg velger å ikke satse på oppdrett.

Skrevet

Dårlig marked for hollenderkjøpere ihvertfall, men det er jo ikke så rart med bare en oppdretter i landet. Noe bedre i sverige, men også her er kull ganske sporadisk. Utvider man horisonten kan man derimot velge å vrake når man vil stort sett. Tror ikke at markedet er mettet nødvendigvis, selv om det er en spesiell rase med litt begrenset antall interesserte så tror jeg nok det hadde vært flere hollendere om det hadde vært større/enklere tilgang og mer og se til rasen rundt om på stevner osv. Men det gjør ikke noe egentlig at det ikke er flere enn det er :)

Skrevet

Det kommer an på hvor kresen man er, såklart, men det er en god håndfull dsg-kull i løpet av året, og jeg har ikke inntrykk av at det er noe problem å få solgt valpene. Noen må kanskje vente et par måneder, særlig mer tror jeg ikke. Ridgeback har jeg ikke fulgt så mye de siste par årene, men har inntrykk av at det er jevnt med kull der også.

Skrevet

Det er et lite marked. Det er 1-2 kull i året i Norge. Også 1-2 i Sverige. Markedet blir fort mettet, vet om noen oppdrettere som har sittet igjen med valper en stund og sendt ut i verden. Det er en stor grunn for at jeg velger å ikke satse på oppdrett.

Oj, er det så få altså? Visste jo at greyhounden ikke er like utbredt om whippeten, men trodde nå det var en god del av de. Men de er vel ikke like mye "for alle" som whippeten så ;)

Skrevet

Er nok ikke noe problem å få dalmatinervalp til sommeren. Ikke uvanlig at oppdrettere sitter igjen med et par valper noen uker ekstra. Vet ikke hvordan markedet er I år da, men har vært rimelig mettet de siste årene.

Skrevet

BC-valper finner man i heng og fleng til enhver tid, både uregistrerte, sports- og gjeterhundvariant. Utstillingsvalper er generelt lite av, selv om der kommer flere slike fremover.

Jeg er spent på hvordan ståa blir etter de eventuelle nye registreringskravene.

Skrevet

Null stress.. Alt er avhengig hvor kresen man er..

Sent from my iPhone using Tapatalk

På finsk lapphund er det slik også. Har man spesifikke ønsker og krav kan det ta litt tid, men tar man "hva som helst" er det relativt enkelt. Enkelte oppdrettere kunne solgt kullet 3-4 ganger, mens andre igjen sitter kanskje igjen med 1-2, men sjeldent mye utover 8-9 uker da :)

Skrevet

Mange kull på sheltien så her kan man egentlig få valp når som helst, og stort sett ende opp med et helt greit individ. Virker som det er en ganske grei balanse mellom tilbud og etterspørsel, ser noen ganger at oppdrettere sitter med 1-2 valper igjen men sjelden de blir igjen lenge, sånn etter mitt inntrykk. Men setter man krav om HD-røngta foreldredyr minker alternativene dine rimelig kjapt. Enda mindre får man å velge mellom dersom man ønsker etter amerikanske linjer. Så det kommer ann på hvor kresen man er.

Skrevet

Collie Korthår er ikke enkel å få tak i, men det har jo vært noen kull de siste årene. Men, jeg føler dette er en raser der man må slå til når det er kull, eller se over landegrensa.


Aussie har hatt en periode når hvor den har vært veldig populær, ser heldigvis ut som at dette har roet seg litt. Men, den er langt mellom de gode aussiene og stødige linjene, om man er kresen.

Skrevet

Collie Korthår er ikke enkel å få tak i, men det har jo vært noen kull de siste årene. Men, jeg føler dette er en raser der man må slå til når det er kull, eller se over landegrensa.

Tenker samme som deg, vil man ha hund nå må man nesten se over landegrensene.

Men jeg er så opptatt av kombinasjon og slikt selv at det hadde for meg vært mye viktigere enn tid og sted. Derfor er det litt vanskelig å se for seg hvordan det er for en hvermansen i gata som bare skal ha seg en kortis.

  • Like 1
Skrevet

Med saluki så har jeg intrykk av at det er forholdsvis få kull i året, men at rasen også er tungsolgt, så er man litt heldig er det ledig valp å få.

Skrevet

Både ja og nei. Det er ikke vanskelig å selge AK, men er ett stykke mellom de jeg vil selge til :P

(Og det gjør jo de vanskelg å selge liksom)

Hvis man vil ha en god AK (i mine øyner) så kan det ta tid å finne den rette. Er man villig til å se i Europa så får man alltid tak på en. Spørsmålet er jo om det er en bra hund eller ikke. Men en bra hund kommer jo også Ann på øyet som ser ;)

Skrevet

Er man villig til å importere er det ikke noe problem å få tak i en god Puli. Hvis man ikke er så opptatt av tidspunkt og farge etc :)

Skrevet

Om man vil ha kooiker fra Norge (født i Norge), så er det få muligheter. Det er per i dag 5 oppdrettere, av disse har et oppdrett ikke hatt kull enda, et oppdrett har hatt 1 kull (i fjor) men ingen på vei, et annet oppdrett har hatt 1 kull (3 år siden) - men skal hvertfall ha kull om 1-3 år. De to siste oppdretterne har kull ca med 1-2 års mellomrom (en oppdretter hadde kull i 11,13,14 og den andre hadde 07,09,10,10,12,13,14. Oppdretterne får solgt valpene sine fort, og så vidt jeg vet har de bare annonsert 1 gang på finn.no, for å finne et hjem (en valp som ikke var bortbestilt), og den fikk et hjem på et øyeblikk.

Utenfor Norge (bla. Sverige), så er det mange flere oppdrettere, og flere av disse har 1-6 kull i året. Alle valpene blir som regel bortbestilt innen 8 uker (mange er på liste en stund før valpen er født). I Nederland derimot er det enda flere oppdrettere, og om man er helt ukritisk på linjer og mentalitet, så kan du sikkert få en valp til den tiden du vil.

Så det er ikke et kjempestort marked, men i Norge er etterspørselen større enn tilbudet, for mange importerer (blant annet gjorde vi det). I de svenske kullene er det ikke uvanlig at minst 1 valp (eller halve kullet) skal til Norge.

Skrevet

Labrador får man tak i overalt.. Er man kresen så er det vanskeligere, men skal man "bare" ha hund så er det virkelig ikke noe problem å få tak i Labbe.

Terv har jeg faktisk inntrykk av at ikke er så vanskelig å få tak i den heller. Ser at det ligger annonser ute på finn nesten hele tiden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...