Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Der går en runde på Facebook med utfordring om å liste ens topp fem favorittraser man selv ikke har eid, nå lurer jeg på hvilke raser dere liker! Noen har allerede komponert sin liste, del den gjerne :)

Regla er slik:
List opp fem ulike favoritt hunderaser du selv ikke har eid/eier som du av ulike årsaker liker eller beundrer. Man kan basere valgene på hva man vil, utseende, egenskaper, væremåte, enkeltindivider, bare fordi osv. Dette trenger ikke være raser som du selv ønsker å eie eller som passer inn i ditt liv. Her er det lov å skille på varianter inne rasene.

Hvorfor har du valgt disse rasene? Ville lista sett annerledes ut om du fikk inkludere dine egne raser?
Legg gjerne med bilder!

  • Svar 99
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

1. Siberian Husky Fordi interesser endrer seg, jeg blir mer og mer glad i trekk og tur, samt at de er nydelige showhunder! 2. Langhåret Collie Gjerne en litt gammeldags, uten flere kg med u

Lettere sagt enn gjort, så her kommer det en liste i tilfeldig rekkefølge -Kelpie, kun fordi de virkelig skikkelig kule og de få jeg har møtt har vært så søte. -Shetland sheepdog, de er søte og

Shikoku: Australian shepherd, tricolour: Siberian husky: Saluki: Kai:

Posted Images

Skrevet

- Parson russel terrier strihår: gjerne helhvit eller hvit og sort. Liker både utseende og væremåte, kvikke, kule bikkjer, fin str og herlig utstråling. Håper jeg får en slik i hus en gang.

- Vorsteh korthår: Tvilsomt at det blir en slik, med mindre jeg begynner å jakte, men de er så fine og majestetiske, og råe snørekjøringshunder :) Hadde vært veldig gøy.

-Collie korthår: Fine og behagelige hunder. Omgjengelige, brukbare, men ikke for krevende. Håper å eie en slik en gang også, om jeg finner plass og tid.

- Riesen: Elsker utseende og væremåte, kunne tenkt meg en, men det blir nok ikke å skje.

- Skotsk hjortehund: Fordi de er lurvette og litt merkelig, men samtidig så pene og elegante.

Ja, listen hadde sett annerledes ut om jeg fikk ta med raser jeg har eller har hatt, malle/hollender hadde stått på listen.

Guest Jonna
Skrevet

Tok den på FB, men her også nå. Jeg utelukker WK pittelitt ettersom jeg har AK.

Her er listen jeg hadde, rasene er i tilfeldig rekkefølge.

  • labrador retriever (Jakt, for den minner meg veldig om AK. Og jeg er veldig nysgjerrig på retriever jakt)
  • Malinois (working) for det er den ultimate brukshunden, men vet ikke helt om jeg vil ha den skarpheten som følger med.
  • "rock paper sizzor lizard spock" vanskelig, jeg har en samlepost med brukshunder jeg liker. WK er det naturlige i putte inn her, men det blir litt fjusk. Så da er det Schäferhund, ACD og Aussie. Jeg tror jeg går for Schäferhund denne gangen.
  • Shetland Sheepdog for de er søte, jeg digger de amerikanske. De er lette og fine maskoter som kan være med på alt jeg finner på fysisk med hundene mine. Samtidig som de krever "minimalt" i forhold til mine andre hunder. Amerikanere har jeg en forkjærlighet for. Men da blir det vanskelig å stille :P
  • Miniature Bull terrier. My BIG (or small) guilty pleasure. Jeg bare digger det selvsikre tryne som samtidig er full av klovnerier.

Listen er nok mye lengre om jeg skulle tatt raser jeg bare "liker", men aldri kunne levd med pr.d.d av ulike grunner da hadde bla Siberian Husky, mops, galgo, osv osv kommet inn

Skrevet

Basert kun på utseendet og tilfeldig rekkefølge; 0:)

- langhåret schäfer

- hvit herdehund, langhåret

- grand danois

- borzoi

- bull terrier

Skrevet (endret)

Lettere sagt enn gjort, så her kommer det en liste i tilfeldig rekkefølge :)

-Kelpie, kun fordi de virkelig skikkelig kule og de få jeg har møtt har vært så søte.

-Shetland sheepdog, de er søte og litt potethunder.

-Pyreneisk gjeterhund korthåret, fordi de tiltaler meg på alle mulige måter og de få jeg har møtt har virkelig vært kule hunder. Vipsen til @Garp har også en liten finger med i spillet :P

-Aussie, de er jo så søte!

-Border collie, de er også veldig sølte. Også er jeg litt avstandsforelsket i Keo og en annen BC...

Ellers liker jeg tolleren og kooikeren utseendemessig, men kunne fortsatt ikke tenke meg de.

Hvis jeg kunne inkludert rase jeg(vi) har eid så hadde cocker etter jaktlinjer, golden og labrador kommet inn på lista også. Kanskje helst cockeren, det er en sånn ting med de jeg ikke klarer å slutte å like :icon_redface:

Edit: Også mudi da, de er også vakre!

Endret av Nathalie98
  • Like 3
Skrevet

1.Rotweiler - Alltid vært en drømmerase

2.Boerboel - Utrolig flotte utseendemessig!

3.Ruhåret Foxterrier - Ufattelig søte, må ha en slik som maskott en gang!

4.Grand Danois - Flotte majestetiske hunder.

5.Airedale Terrier - Kule brukshunder.

Da har jeg utelukket alle belgerne, siden jeg har en av dem ;P

Skrevet

1: Siberian Husky

2: Irsk Setter

3: Shiba

4: Saluki

5: Vorsther

Tilfeldig rekkefølge på de 4 nederste, og denne listen forandrer seg fra uke til uke :P

Skrevet

1. Border collie (korthår). Både pga utseende,men mest pga væremåte og treningsvilje osv.

2. Malinois: nydelige hunder som jeg ble veldig forelsket i da jeg jobbet på pensjonat hvor det bla sto tjenestehunder (maller). En gang langt frem i tid, når jeg kan trene mye!

3. Labrador: herlige vesen

4. Amstaff: Nydelige hunder! Kjenner ingen da, men oppfatter de også som herlige hunder

5. Dalmis. Nydelige hunder, som jeg oppfatter som herlige i væremåte også

Mange hunder jeg kunne tenkt meg en gang i tiden. Som andre skriver:listen endres stadig. Boxer vil nok fremdeles være på listen,men siden det var raser vi ikke har eid så er den ikke med her.

Skrevet

1: Miniature Bull terrier;

Boydstanding.jpg

2: Fransk Bulldog

de_marko_rossy_01.jpg

3: Greyhound

JetsSomethingInTheWayUSmile1.jpg

4. Amstaff

mime11.jpg

5. Grand Danois

223-grand-danois.jpg

(Mine hadde vært med på lista vist det hadde vært lov)

Skrevet

Å, men da jukser de fleste på fb, for der listes det opp raser folk har :D

Men, min liste med gjeldene "regler":

Irsk Ulvehund

Borzoi

Riesenscnauzer

Strihåret Vorsteh (har bare hatt KV, så det teller..)

Luzernstøver

Skrevet

Basenji

basenji.jpg

Pyreneisk gjeterhund

138-berger-des-pyrenees-2.jpg

Australian shepherd, samme som ,@SandyEyeCandy

113.jpg

Whippet

fanny%20mai11.jpg

Labrador

tumblr_n6r57gJPuM1tazs24o1_1280.jpg

Border collie

large.png

Basenji skal jeg garantert ha en dag! Pyrre kunne jeg kanskje tenke meg en dag. Aussien vil jeg alltid være forelsket i :wub: Men sikkert aldri eie. Whippeten har jeg likt lenge, men usikker på om det kommer i hus noen gang. Labrador, av jakttypen, er en litt ny forelskelse etter runderingskurs forrige helg. Jeg syns som @Jeanette at de minner veldig om kelpien. Hadde det ikke vært for røytingen og at jaktversjonen ikke gjør det godt på utstilling kunne jeg virkelig vurdert en! Også måtte jeg snike med meg en 6! Border collie! De er skikkelig kule hunder om man får seg en med bra gemytt og som er frisk! Synd man ikke finner de så lett. I tillegg er det dumt at det ikke er bare bare å stille dem ut, men hadde jeg kunne funnet en mentalt bra og frisk bc som så noen lunde ut, så kunne vurdert rasen sterkt!

Skrevet

Jaktlabrador
Bearded Collie
Hollandsk Gjeterhund
Irsk ulvehund
Border Collie
(Puddel)

Mine raser ville vært på topp om de kunne være med. :)

Skrevet

Grand danois- elegante og snille

Leonberger

Newfoundland hund

Golden retriever (jakt)

Staffordshire bull terrier

Jeg liker spesielt store hunder, på siste plass kom det en liten en, de har så stor personlighet og så er de tross alt en passelig størrelse :)

Skrevet

Nummerert i tilfeldig rekkefølge.

1. Collie langhår/Korthår.
- En pent farget blå eller mørk skygget sobel, eller tricolor.
colliesf2.jpg

2. Whippet
- Jeg har en forkjærlighet for de blå/fawn fargede, men også de litt mørkere i fargen. Helst litt kraftig type, må ikke bli for spinkle/snipete.
sam%20lyngbyhed%202014.jpg-for-web-large

3. Amstaff.
- Har ingen personlig erfaring med dem, men har inntrykk av at det er en type hund jeg virkelig kunne trives med, de tiltaler meg veldig. Og så er de jo nydelige!
IMG_2373.JPG

4. Fransk Bulldog
- Bare fordi happy go lucky. :P
Frenchie_Advice.jpg

Den femte var vanskelig, kanskje ei atletisk rottweiler tispe? Eller en godt bygget chihuahua uten særlig dvergpreg? Eller en kraftig italiensk mynde? Eller en flott bruksschafer?

Skrevet

1. Saluki. Helt nydelige hunder, men litt i største laget for meg. Og jeg må ha en rase som kan gå løs på tur.

2. Gordon Setter. I tillegg til å være alt for stor for meg innbiller meg også at det blir hakket for mye jakt i de for min smak.

3. Dobermann. Tror egentlig ikke de har en eneste egenskap som tiltaler meg annet enn utseendet :P

4. Kooiker. Har jeg faktisk snust litt på, men ble skremt av historier om mye dårlig mentalitet der.

5. Field Spaniel. Muligens den rasen som ligger nærmest det jeg ønsker meg i en hund mtp. egenskaper og størrelse, og det er ikke utenkelig at min neste hund blir en Field :wub:

  • Like 1
Skrevet

Om jeg fikk inkludere egne raser ville de hatt delt førsteplass.

1. Hokkaido - Jeg er fan av de japanske rasene og har en drøm om å en gang ha "vært igjennom" alle.

post-10329-0-53980100-1426869353.jpg

2. Kai - Samme grunn som over, dette blir nok den neste japaneren (om det ikke blir en til shiba/akita). Hjelper at de har dritkul farge og ikke er så alt for store.

post-10329-0-50037100-1426869710_thumb.j

3. Siberian Husky - I et annet liv hvor jeg er mye mer aktiv og har mye mer energi enn det jeg har nå.

4. En retriever av no slag - Hadde vært kult å teste hvordan det er å ha en hund med litt mer anlegg for å høre på eieren sin.

5. Mudi - for åååh, de er så vakre :wub: En rask, liten sprettesak som jeg vil ha om jeg plutselig får det for meg at jeg orker drive med noen hundesport. Kanskje uansett, fordi det hadde vært kult å ha en ungarer etter fem år der nede og jeg trur dette er rasen som passer meg best av de.

post-10329-0-49492100-1426870076.jpg

Skrevet

1. Finsk Lapphund

2. Collie langhår

3. Australian Shepherd

4. Mittelspitz

5. Samojed

I tillegg har jeg kjempelyst til å ha med shiba, whippet, lundehund, bc osv på denne listen.. æsj, vanskelig.

Skrevet

- Australian Shepherd - Svart og Hvit så klart :D
- Langhårs Schäfer - Åh, så pene hunder <3

- Sheltie - Også svart og hvit xD
- Australsk Kelpie

- Pyrenèerhund

Skrevet

1. Korthåret vorsteh fordi jeg vil ha en å snørekjøre med

Kira-oppstillt.jpg

2. Fransk bulldog fordi de er så søte og morsomme, hadde vært noe å ha som maskot. Liker rød best. Også må den selvsagt kunne puste skikkelig.

snyggeddy5.jpg

3. Welsh terrier fordi de er så søte og herlige. Hadde passet som maskot og bærbar brukshund.

Welsh%20Terrier-7.jpg-0.jpg

4. Siberian husky. Har hatt alaskan husky, men det er jo ikke det samme. Fordi det er noe helt eget med polarhunder.

Siberian-Husky.jpg

5. Her kunne jeg ha puttet inn whippet, malle eller jakt cocker, men curly er også en av mine favoritter, så for å få med en retriever, tar jeg den

Rufuslaying2.jpg

Skrevet

I ikke-prioritert rekkefølge:

- sheltie. Ble sterkt vurdert. Ikke umulig at det kommer en slik i hus ved en senere anledning

- collie, av amerikansk utseende. Kun fordi jeg liker utseendet

- siberian husky. Så pene!

- border collie. Seff.

- toller. Jeg bare liker dem.

Skrevet

Jeg klarer ikke å velge.

Kunne sikkert sagt collie, men det vokste jeg opp med så det er juks...

Mynder. Alt av mynder.

Og vorsteh. Selvfølgelig.

Jeg MÅ ha en vorsteh i hus en gang.

  • Like 2
Skrevet

alle raser i utgangspunktet på grunn av egenskaper, bortsett fra borzoi/whippet, de er bare pene.

1. Kleiner Munsterlander. (det er kanskje litt juks siden jeg henter en valp on 3-4 uker. men.)

2. Mudi

3. Borzoi

4. Langhåret whippet

5. Appenzeller sennenhund

Dara_essy.jpg

Berner hadde i grunn ikke vært inkludert

Skrevet

Liker denne versjonen mye bedre enn den jeg har sett på FB. De fleste har jo såklart egne raser som favoritter. Med disse reglene, så er mine favorittraser:

1. Basenji. Herregud så nydelige hunder, og jeg elsker raser som har ganske utpreget personlighet.

2. Bullmastiff. Jeg elsker utseende, størrelsen og det de ble brukt til opprinnelig. Hadde jeg hatt større plass i hus og bil så hadde jeg måtte få en sånn en dag.

3. Staffordshire bullterrier. De som er har rett størrelse i forhold til rasestandarden, ikke de store man ofte ser nå.

4. Minibull. Jeg syntes de var dritstygge før, men etter å ha møtt et par in real life så har jeg blitt forelsket. Nå er de både sjarmerende OG pene.

5. Shiba. De har så vakre ansikter! Liker de av samme grunn som jeg liker basenjien, og hadde de hatt kort pels så hadde de havnet høyere opp.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...