Gå til innhold
Hundesonen.no

Nyttårsaften for din hund?


Rocket
 Share

Recommended Posts

Det finnes også en rekke folk som ikke forstår hvilke hensyn som må tas, og dessuten alt for mange hunder som opplever en eller annen form for traume knyttet til fyrverkeri. Det samme gjelder jo mennesker også. For meg er det stor forskjell på en hund som reagerer med å bli passiv og på en hund som er redd, sikker og gjemmer seg f.eks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 151
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

En av de kleine skrivefeilene, men det var ikke en skrivefeil.. DE FÅR fredskake á "hundeversjonen" (så jeg får reddet det inn som ikke-skrivefeil.... )

Nyttårsaften på Lade:

Nico ELSKER fyrverkeri... sitter i vinduskarmen og logrer faktisk.. Merkelig bikkje..

Posted Images

Det var heller aldri snakk om å avle på hunder som lider av sin redsel :)

En hund som går under bordet og legger seg har det ikke bra, og den avreagerer ikke. En stabil hund gjør alt annet, som regel snorksover en av den sorten på den tiden av døgnet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I fjor var vi på ei øy med lite raketter og da ville Meesha ut for å se på dem (det fikk han ikke lov til). Blir hans andre nyttårsaften nå, og jeg regner med han kommer til å være litt sånn :huh: når det smeller som verst. I formiddag var han ute på lang tur og vi blir inne og hjemme hele kvelden. Var ute på luftetur for en times tid siden, og da var det noen som sendte opp kjempemasse raketter ikke langt unna, så det var lys og bråk og hele greia. Han kikket veldig etter lydkilden, men var ellers uberørt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en veik, lydredd hund (den eneste i kullet sitt for øvrig, sånn siden vi snakker avl) så vi sitter inne med lukkede vinduer og høy musikk. Og jeg kommer til å dille og trene mye fordi hun er en hund som trenger støtte.

Høres så langt ut som en mye roligere kveld enn foregående år, håper det fortsetter og vi ikke når stadiet "så redd at man ikke klarer å spise griseøret sitt" eller "så redd at man må bjeffe i ett sett med mindre mennesket synger svada kontinuerlig" (gjett om jeg var hes dagen etterpå!). Da får hun nok noe beroligende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å ikke like at det både høres og ser ut som om verden faller sammen én dag i året er en mental brist man burde unngå i avl :|

Nei jeg syntes faktisk ikke det.

Leste en artikkel, hvis jeg finner den igjen, hvor det ikke er 100% at skuddsikre hunder gir skuddsikre valper og omvendt.

Har selv sett et kull terv hvor mor hadde 5 på skudd og alle i kullet har 1-2 på skudd og ikke bryr seg om lyder og slikt.

Syntes mange oppdrettere henger seg altfor mye oppi dette skuddet og for lite på mye av det andre mentale.

Og jeg sier mange og IKKE alle.

90% av de bc'ene jeg har sett er skuddredde. Har et inntrykk av at hvis man sku tatt bort alle skuddredde BC'er så hadde genpolen vært redusert en gooood del.

Samme med mange andre raser.

Det er ihvertfall min mening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har selv sett et kull terv hvor mor hadde 5 på skudd og alle i kullet har 1-2 på skudd og ikke bryr seg om lyder og slikt.

Det er som alt annet snakk om statistikk. Om moren er den eneste av foreldrene, foreldrenes søsken, besteforeldre og besteforeldrenes søsken som er skuddredd, så er sannsynligheten for at valpene blir skuddfaste større enn om mor, far, søsken, besteforeldre og besteforeldres søsken er skuddredde. Det er en håndfull oppdrettere på terv som tester så å si hele kull, derfor er det mye mørketall om hvorvidt det er lydredsler eller ikke på de forskjellige linjene.

Syntes mange oppdrettere henger seg altfor mye oppi dette skuddet og for lite på mye av det andre mentale.

Og jeg sier mange og IKKE alle.

Det er stort sett bare uerfarne som legger vekt på skuddet og ingenting annet. Dessverre er det mange uerfarne som tror de er erfarne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I år er første året på noen år jeg har hund som ikke er livredd.

Vi har gått en lang skogtur tidligere på dagen i dag og fått ut all energi. Hun har boffet litt på raketter tidligere i kveld, men vi har på lyd på tv/musikk og persienner igjen.

I tillegg har jeg belønnet henne når hun er stille under smell. Akkurat nå ligger hun midt på stuegulvet og sover. Deilig! :)

Kl.00 i natt blir vi nok inne begge to og har litt lett triksetrening regner jeg med :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her smeller det allerede. Keo kunne ikke brydd seg mindre der han lånmidt på gulvet på ryggen og snorket, nå står han ute en stund før det virkelig braker løst :ahappy:

Den andre hunden i huset har trekt ned i kjelleren på et av soverommene, der skal han få være til han kommer opp selv. De skal få hver sin godisball etter middagstider :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her gjør vi ingenting i kveld. I fjor var hundene med mine foreldre, men i år er hundene og katten parkert foran tv'en med meg. Vi bor sentralt i Bergen så her smeller det. Venus som er skuddberørt stresser alltid litt når de første rakettene skytes opp. Men nå ligger hun og snorker i sofaen. Vanligvis pleier hun å sette seg i vinduet å se litt på rakettene utover kvelden. Til og med pus sover i vinduskarmen nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her tas det ingen andre forhåndsregler enn at bikkjene IKKE luftes akkurat rundt midnatt. Vi har vært på to turer, morgen og tidlig ettermiddag, ellers kan de gå inn og ut som de vil. Ingen her som reagerer heldigvis, så ikke noe å egentlig ta hensyn til. Vi passer på at det alltid er folk i huset, men med 7 stk her, så er det ALLTID noen hjemme uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen som bryr seg her heller foreløpig. Shensi har aldri brydd seg, men pleier å henge i vinduet for å se på. Det gjør hun når det tordner og lyner også :wub: Tipper hennes ro vil smitte over på Banzai om han blir usikker, men til nå enser han det ikke en gang. Så mot der det smalt når vi var ute i stad, men så gikk han bare å tissa. Takk og pris! Jeg har hatt hund som var hysterisk redd og lite er så vondt som å ikke kunne hjelpe en stakkars liten som ikke vet hvor han skal gjøre av seg.
Bamse kan kjefte litt, men er ikke spesielt redd. Har reagert mer og mer med alderen, men det er fremdeles der at det bare er å si hysj, så legger han seg for å sove igjen :ahappy:

Vi har en katt som synes det er litt ekkelt, så hun skal få være på kjøkkenet, for da kan hun legge seg på kjøkkenskapene.

Men vi er alltid bare hjemme^^ Har og får besøk, så blir en fin kveld :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvem kan vel bry seg om raketter når man har viktige ting å gjøre som å vaske et skjærebrett med andeblod på? Hilsen Thorvald :aww:

Foreløpig som forventet her, Thorvald er som vanlig. Bytter liggeplass mellom de faste stedene (sofa, seng, gulv) og sover, titter ut av vinduet når det smeller i nærheten, men bare nysgjerrig heldigvis :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nico ELSKER fyrverkeri...

sitter i vinduskarmen og logrer faktisk..

Merkelig bikkje..

Khal syns det er kjempe spennende han og!

Spessielt stjerneskudd! Der kommer det røyk fra han kan hoppe etter, og et lys som er super spennende! Elsker bevegelsene og lysene, lyden gir han en fin F i xD

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen av våre fire reagerer heller. Det smeller godt her med jevne mellomrom og selv om de er ute i hagen og det smeller, så ingen reaksjon. Den ene som kunne ha reagert har mistet hørselen så helt lungt og rolig her. Den forrige hunden min var livredd og det var ikke noe moro. Kjenner jeg blir irritert på alle som fyrer opp før kl 24. Mareritt for de med redde dyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Vi er på hytta, og her hører vi kun smell fra en by noen mil unna. Feirer med stjerneskudd og røykbombe da jeg ikke syns noe om å smelle av fyrverkeri på fjellet med flust av ville dyr.

V bryr seg ikke stort om raketter(blir litt stressa), og T viser flukttendenser ved torden, så tar ingen sjanser. Uansett om de ikke hadde reagert så hadde vi nok dratt opp hit. Mye triveligere :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...