Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva vil du si om denne rasen?


Recommended Posts

Skrevet

Tenkte å starte en litt anderledes "hvilken rase skal jeg velge" tråd. Jeg sier et rasenavn på en rase jeg lurer litt på om skal bli min neste og dere siterer og skriver (gjerne subjektivt) hva du vet om eller syns om rasen. Ved å sitere rasenavnet kan flere hive seg på og skrive et rasenavn for å få sonisenes synspunkter, uten at vi trenger å lure på hva/hvem det snakkes om :)

Jeg har nå truffet tre eksemplarer av en rase som jeg syns er veldig passe på alle områder, men jeg vet egentlig ingenting om den:

"Tibetansk terrier"

  • Svar 673
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Seriøst, labradorfolk. Get over it.

Det er så mange jakthunder som er så vakre og herlige, er det noen der ute som kjenner en singel jeger på sånn rundt min alder? (Nei, det var ikke ot, vi snakket om jakthunder!)

Har et veldig godt inntrykk av borzoi. Kameraten min hadde en fantastisk borzoi som het Baba, noe av det morsomste jeg har opplevd skjedde da vi gikk tur med den hunden. Sikkert ikke helt p.k men. Kom

Skrevet

 

"Tibetansk terrier"

Til dags dato ikke møtt et eneste hyggelig eksemplar. Og det er veldig trist for det kan da virkelig ikke være hele sannheten?

Gneldrete og sure, hissige og tjukke. Dårlig hundespråk og liten forståelse for beskjeder fra andre hunder og mennesker for den del.

Håper noen kommer med mer positive omtaler! :)

Skrevet

Jeg har kun erfaring med en, men han var veldig sammekjønnsaggresiv og stresset. Han virket å være litt mye hund for eieren (som var førstegangseier tror jeg) hos en litt mer erfaren eier tror jeg nok det kunne ha vært anderledes :)

Skrevet
"Tibetansk terrier"

Ekstremt mye lyd, glade i å slåss. Har tidligere fått kritikk for at jeg sier sånt om en rase jeg bare har erfaring med fra å ha vært nabo med dem et år på rasetorget på D4A, men de bjeffa 6 timer i strekk og slåss med jevne mellomrom, så sånn er det med den saken. :D

Skrevet

Har en i nabolaget som virker skikkelig medgjørlig og ålreit, den bryr seg liksom om ingenting men ser alltid glad og fornøyd ut.

Skrevet

Jeg har hatt mye kontakt med tibber opp gjennom årene gjennom ei venninne som driver oppdrett, og mitt inntrykk er at de er glade og blide hunder uten noen spesielle issues? Men de har lyd ja, masse lyd.

Skrevet

Bare hatt gjentatt kontakt med en tibetansk terrier som barn. Den var naboen til mine søskenbarn sin og mitt søskenbarns store skrekk da hun bjeffet og viste tenner. Men egentlig var hunden bare grei når man etter å ha snakket med eier hoppet over gjerdet for å hente en ball. Logret og ville gjerne hilse og ha kos.

Ellers har jeg bare sett de på utstillinger og ikke direkte møtt de. Men mange ser ut som trivelige hunder synes jeg.

Skrevet

Jeg kjenner en og den er for det meste en morsom og hyggelig hund, men den er en skikkelig stabeist. Er det noe den ikke vil eller noe den har bestemt seg for, må man fysisk korrigere den :P Også er det mye lyd. Utover det så oppfatter jeg den som en veldig enkel hund å ha :)

Skrevet

"Tibetansk terrier"

Har kjent bare en og kjenner den ikke så veldig godt heller, men den var ihvertfall happy go lucky, gøyal og herlig, men den sleit litt med å være alene hjemme, bråkte mye da (dog litt usikker på om det var hunden eller eier som var mest skyld i det problemet), utagerte litt på andre hunder (stress/usikkerhet, ikke så veldig tøff) og generelt litt lyd.

Skrevet

Er en i nabolaget. Vil spise ponni og fly i vinduet så det smeller når vi går forbi. Beit meg i leggen i stedet for ponni (heldigvis) da den kom seg løs. Hadde blåmerke og hevelse i nesten to måneder.

Skrevet

Mitt neste kjøp blir nok en dogo canario til - hva har folk å si om den rasen?

Stor, tung vokterhund med mye alvor bak handlingene sine. Gjerne samkjønnsaggressiv. Tålmodig med barn og en god familiehund hos noen som vet hva det innebærer å ha en sånn hund.

--

Drever folkens? Drever!

  • Like 1
Skrevet

Mitt neste kjøp blir nok en dogo canario til - hva har folk å si om den rasen?

helseissues, mange rett ut dårlig konstruerte hunder både fysisk og mentalt, men en god dogo i rette hender :wub:
  • Like 2
Skrevet

Mitt neste kjøp blir nok en dogo canario til - hva har folk å si om den rasen?

Fine hunder, om man kjøper rett individ, og vet hva man skaffer seg. De fleste Dogoeiere bommer på begge deler...

Men kjøper man hund etter gode foreldredyr (de finnes) og tar sosialisering/miljøtrening og lydighet på alvor - så kan man få en super hund :)

Skrevet

Drever folkens? Drever!

Hatt nærkontakt med en - en gang... den hang fast i snuten til min første briardtispe :lol:. Hun hadde merker etter den dreveren i lang tid etterpå for å si det sånn. ELLERS aner jeg ikke stort om dem :D.

Skrevet

Samboer har forelska seg i Ungarsk Viszla av alle raser. Jeg har aldri møtt en, hva har dere å si om de?

Ååå, de er så pene (korthår) :wub: hvis de bare kunne kommet uten jaktinstinkt :icon_redface: I London var de (merkelig nok) superpopulære. Vi hadde mange innom på klinikken. Utrolig koselige hunder, men veldig hypre (jeg mistenker mangel på mosjon på flesteparten).

Skrevet

Samboer har forelska seg i Ungarsk Viszla av alle raser. Jeg har aldri møtt en, hva har dere å si om de?

Høyenergisk, supervakker, trivelig og litt mjuk jakthund som lever litt i sin egen verden, og som jeg ikke hadde skaffa om jeg ikke planla å jakte.

  • Like 1
Skrevet

Hatt nærkontakt med en - en gang... den hang fast i snuten til min første briardtispe :lol:. Hun hadde merker etter den dreveren i lang tid etterpå for å si det sånn. ELLERS aner jeg ikke stort om dem :D.

:lol: Uff da :/

Jakthund. (punktum)

Heldigvis, for hvis det kommer en drever hit er det for å jaktes med! ^^

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...