Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 136
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da er de blitt plassert med oss

Legg Nico i kjelleren med et digert bein, gi ham ekstra lange turer før han settes i kjelleren igjen, bind ham i hagen, spør familie og venner om de vil passe ham. Noen ganger må en dele flokken i to

Det er et blandingskull, både schäfer, dalmis, husky og setter er noe ala den samme størrelsen. Jeg synes det blir litt overdrevent å begynne og ta DNA test på kullet.. Det utgjør ingenting til elle

Skrevet

vil anbefale deg å sjekke ut hva blandingsvalper går for på finn først, tror nemlig det er noe mer enn 3000, og det er ikke nødvendigvis positivt å legge seg veldig langt under det alle andre går for.

Legg inn så mye dere vet om hva den eventuelle rasekomboen er, forventet størrelse på hundene osv. Det kjennes mye tryggere ut for evt å kjøpere om de vet hva de går til.

Sjekk ut om du kan få tatt farskapstest for å finne ut hvem som er opphavet, det har virkelig en del å si om folk vet hva det er.

Skrevet

Man kan ta dna-test for å bekrefte hvem som er far til valpene, og ja, et og samme kull kan ha flere fedre. Det man gjør er å teste eventuelle fedre, mor og alle valpene, så vil man få svar på hvem som er far til hvem.

Skrevet

Det er et blandingskull, både schäfer, dalmis, husky og setter er noe ala den samme størrelsen.

Jeg synes det blir litt overdrevent å begynne og ta DNA test på kullet.. Det utgjør ingenting til eller fra egentlig..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 9
Skrevet

Her har man jo to potensielle fedre om jeg har forstått det rett. Da ville jeg heller opplyst om disse to heller enn å begynne med dna-prøver. Aktiv og krevende blanding er det uansett, og det er det viktigste å få frem.

  • Like 5
Skrevet

Man begynner vel ikke å ta dna prøver av et blandingskull, det syntes jeg blir litt to much, holder å informere nye eiere om mulig blanding.

Jeg ville begynt på 4000kr og heller gått nedover, du vil ikke ha folk som bare leter etter billig valp, ofte er det impulskjøp og den blir en kasteball fra hjem til hjem.

Skrevet

Blir nok ikke DNA testing nei, får holde med å skrive aktuelle fedre. Har satt 3000 pr. valp og har allerede fått respons, så kan vel ikke begynne å endre på prisen. Det skal være kontrakt på hundene? Noen som vet om det finnes noen sider der man kan finne slike kontrakter?

Skrevet

Blir nok ikke DNA testing nei, får holde med å skrive aktuelle fedre. Har satt 3000 pr. valp og har allerede fått respons, så kan vel ikke begynne å endre på prisen. Det skal være kontrakt på hundene? Noen som vet om det finnes noen sider der man kan finne slike kontrakter?

Du finner standard kjøpekontrakt på NKK sine hjemmesider.

  • Like 1
Skrevet

Ser fint ut, bra jobba :)

Når de begynner å bli mer mobile kan det være greit å la en del være aviser. Ofte vil de søke vekk fra de myke teppene/liggeplassen når de skal tisse :)

Ikke bli overrasket om de snart klarer å klatre over, kassen er ikke så høy. Så etterhvert kan du utvide med kompostgrinder.

Skrevet

Nei, jeg ser de er ganske aktive, så må vel bare passe på ja gitt :). Takker for tips :)). Men, bruker ikke slik sandkasse da?

Sandkasse hadde sikkert fungert på kattunger. På viltre valper tror jeg du vil oppleve sandparty :drool:

Skrevet

Nei, det brukes ikke sandkasse.

Familien min har hatt valper en gang (skikkelig surprise kull, vi hadde dessverre ikke passet godt nok på under løpetid), men det vi gjorde var at etterhvert som valpene ble større så bar vi de ut i hagen med en gang de hadde spist. Dermed fikk de vendt seg til å tisse/bæsje ute. Det gjorde jobben med å bytte aviser inne veldig mye mindre :)

Skrevet

På apoteket får man kjøpt tissematter som egentlig er til senger! Disse er supre og ingen fare for evt farlig blekk i aviser o.l. som noen friker ut over ;) Abbonerer man ikke på aviser eller kjenner noen som gjør det så er de billigere også :)

Skrevet

Dette er ikke den enkleste årstiden å ha valper på, da de ikke kan være like mye ute i strekk om gangen på grunn av kulde og fukt.

Det er bare å kjøpe ekstra vaskemiddel og tørkeruller til de skal ut og gå - vaskebøtta står framme til alle valpene er levert her i heimen når det er kull.

Noen valper lærer seg at avisene er fast tisseplass, og gjør rengjøringsjobben enklere. Men med et så stort kull bør en like godt forberede seg på at noen alltid vil tisse der de tilfeldigvis står når de kommer på at de må ;)

Tips: Kjøp chipchap'er eller noe tilsvarende til alle i huset - en vil ikke gå i sokkelesten i denne fasen :D

Skrevet

Sandkasse hadde sikkert fungert på kattunger. På viltre valper tror jeg du vil oppleve sandparty :drool:

Ha ha ha, ser for meg valpekassen etter sandpartyet, og noen veeeldig fornøyde valper :innocent::jump::banana:

  • Like 4
Skrevet

Haha, nei. Har kun hatt kattunge før og er førstegangseier på hund, samt at jeg ikke har hatt valp før. Cuba var 6 mnd da hun kom til meg er og like stor da som nå. Men nå har jeg fått prøvd alt da :).

Nei. gjorde nok ikke d :(. Tenker som så, har den vært i hus, ville vi nok kjent stanken...

Og ja, både Cuba og valpene skal selges. Skal ha små selv og grunnet andre personlige problemer, så må hun omplasseres. Er i kontakt med et par som vil ha de alle. Og i kontrakten kommer det til å stå at Cuba skal tilbake til meg om de bestemmer seg for noe annet...

Skrevet

Haha, nei. Har kun hatt kattunge før og er førstegangseier på hund, samt at jeg ikke har hatt valp før. Cuba var 6 mnd da hun kom til meg er og like stor da som nå. Men nå har jeg fått prøvd alt da :).

Nei. gjorde nok ikke d :(. Tenker som så, har den vært i hus, ville vi nok kjent stanken...

Og ja, både Cuba og valpene skal selges. Skal ha små selv og grunnet andre personlige problemer, så må hun omplasseres. Er i kontakt med et par som vil ha de alle. Og i kontrakten kommer det til å stå at Cuba skal tilbake til meg om de bestemmer seg for noe annet...

Jeg må si at jeg synes det er uansvarlig å selge en tispe med så unge valper, som i tillegg er nervøs av seg. En valp har allerede blitt spist (?), og i tillegg påvirker tispas atferd valpene. Dvs nervøs, stressa tispe kan fort gi valper som i tillegg til genetisk disposisjon for nervøsitet også vil bli preget av moras nervøsitet og stress i valpekassa. :( Tisper med valper trenger ro og fred, og overhodet ikke stress i form av skifte av hjem!

  • Like 7
Skrevet

Kan du virkelig ikke vente med å omplassere tispen (som faktisk har valper!!) i 5-6 uker? Da er valpene gamle nok til å flytte til nye hjem... Du vet jo at hun fra før av er stresset og engstelig, hvordan tror du hun vil takle bytte av hjem? Som mange av oss har nevnt flere ganger, så påvirker tispens stress valpene på en negativ måte.

Dette var trist lesing :(

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...