Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er det viktigste for deg at hunden din kan?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er jo da nysgjerrig av natur, og elsker å høre om andres hunder og hundehold :) Akkurat i dag er jeg nysgjerrig på hva dere synes er det viktigste momentet i hundeoppdragelsen deres.

For meg er to ting høyest på listen; å være rolig inne og å komme på innkalling. Uansett. :)

Fortell fortell :D

  • Svar 72
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

At han kan lage mat. Gaawd I hate cooking!

Innkalling og bli kanskje. Veldig greit at den kan stå stille også.

Innkalling er ganske viktig for meg, men har mer eller mindre gitt det opp på shibaen, akitaen er still "work in progress". Ro inne er jo viktig, men det er jo ikke noe de kan, det er noe de gjør og

Skrevet

Enig med du. Annen viktig ting for meg er at hunden går normalt i bånd.

Jepp, det er også ytterst viktig! De tre er vel kanskje på en delt førsteplass ;)

Skrevet

Akkurat nå om dagen; sitt og bli. For når man skal ut på tur med en ettåring og en hund er det greit at ivertfall en av dem kan holde seg på en plass.

Og så innkalling. Men jeg tror aldri jeg kommer til å kunne skryte av at den er 100 prosent...

Skrevet

Ro inne og innkalling er veldig viktig for meg. Jeg håper også at jeg slipper alene-hjemme-problemer med min neste hund (jeg klarer å leve med den problematikken med nåværende hund, men det er såpass tungvindt at jeg ikke vil ha det igjen).

Skrevet

Innkalling er ganske viktig for meg, men har mer eller mindre gitt det opp på shibaen, akitaen er still "work in progress".

Ro inne er jo viktig, men det er jo ikke noe de kan, det er noe de gjør og som jeg ikke har hatt en eneste finger med i spillet på.

Det viktigste for meg nå er at de skal kunne oppføre seg ute. Shibaen er jo en drøm (elsker den bikkja <3). Stormonsteret trenger litt trening for han har så innmari lyst å hilse på alle firbeinte han møter, gjerne med teite hopp og sprett.

  • Like 1
Skrevet

"Gå ut av rommet" - Gå helt ut av rommet.

"Gå bort" Gå bort fra rundt meg, men ok å legge seg et annet sted i rommet.

Innkalling/gå pent i bånd/ro inne/håndtering er en ultimat selvfølge for å få bo her :P

Skrevet

Personlig er jeg ikke opptatt av å ha så mange regler, men at hundeholdet fungerer for meg og at hunden ikke er til sjeanse for andre såklart.

Min hund er heldigvis rolig og avslappet av natur, men en regel er at man skal roe seg raskt etter at vi har lagt oss for å sove om natten og.

Innkalling har jeg gitt opp at det skal fungere helt hver gang rett og slett (dvs. lukter han på noe veldig interessant så slår det min belønning), men "Bli" har alltid sittet når det har gjeldt derimot. Han er aldri langt unna løs så det fungerer greit.



Skrevet

Har aldri hatt noe særlig behov for innkalling (tro det eller ei), da hundene mine alltid er i beina på meg. Så den faller bort som aller viktigst for meg. Men viktigst av alt at mine hunder kan er at de forstår "a-aah" eller annet som jeg må si med skarp stemme for å avbryte en handling. Om det kommer en bil eller syklist i full fart, om de er på vei til å spise noe de ikke tåler etc. Jeg føler det er viktig at jeg på et sett kan avbryte dem i handling for å unngå ulykker, uhell eller uheldige situasjoner. Det er kjekt å kunne i det daglige også, f.eks. hvis noe på bordet lukter veeeeldig godt. ;) Hundene mine "fryser" når jeg sier "a-aah" til dem. Det er trygt for meg å ha det sånn, og de vet jo da at jeg stopper dem fordi det er noe på gang som de ikke nødvendig vis får med seg. Spesielt viktig synes jeg det er når jeg må gjøre dem oppmerksom på at noe skjer, ofte når de går løse. Typisk er sykkel på traktorveiene vi ofte går. De suser så fort på veiene der at en krasj med bikkjene ville kunne bli ganske fatalt.

Skrevet

Første bud er og være stille og rolige inne etter det kommer innkalling/evnt en stopp komando. Har vi de to har vi egentlig det viktigste, på tredjeplass kommer gå pent i bånd.

  • Like 1
Skrevet

Innkalling/gå pent i bånd/ro inne/håndtering er en ultimat selvfølge for å få bo her :P

ååh, passhunden fikk et hardt liv med å ikke BRASE ut av døra... og generelt når han følte for det :P

Skrevet

Det viktigste for meg er "gå og legg deg" og at de kan forholde seg rolig med nye mennsker rundt seg og i nye situasjoner.

Innkalling er såklart også viktig.

Skrevet

Her er det per i dag mest viktig med sitte stille, jobber med at han ikke skal gire seg opp når vi går ut, når han er voksen vil jeg helst ikke måtte sloss med han når vi skal ut.. Går litt treigere rundt fôring, men vi er på vei.

Innkalling jobber jeg også med og håndtering.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...