Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 122
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Har de som ivret så voldsomt for omplassering, tatt i betraktning at disse hundene ikke er egnet for omplassering ? Etter hva jeg har lest, er de ikke sosialisert med mennesker, de har aldri vært inne

Vel, JEG syns det er bra at dette hundeholdet legges ned, for det har vært helt texas der i noen år. Joda, anlegget som ble bygd i vinter/vår er flott, men det er bygd på parvojord... Tre kull gikk iv

Først; SÅ skrekkelig ille som det du beskriver her var det ikke. Noen av dem var lite sosialiserte ja, de fleste har aldri vært innendørs, det er riktig. Livredd fremmede, har det vel aldri vært snakk

Skrevet

Nå banner jeg sikkert i kirken, men jeg tenker som så at det sikkert er vanskelig å finne et passende hjem til 27 "brukshunder" på rappen, og at jeg derfor til en viss grad kan forstå at mattilsynet har bestemt seg for å avlive hundene. Trist sak!

  • Like 3
Skrevet

Vel, JEG syns det er bra at dette hundeholdet legges ned, for det har vært helt texas der i noen år. Joda, anlegget som ble bygd i vinter/vår er flott, men det er bygd på parvojord... Tre kull gikk ivei der ifjor og fire året før. Tisper går fritt med hannhunder året rundt, og alle kull er velkomne, men man vet aldri hvem faren er. Selv ikke etter en desperat omplasseringsrunde (er bare tre av 11 som fortsatt lever) og tvangsavlivede hunder slutta Janos å la tispene gå fritt, fortsatt kommer det kull etter kull på gården.

Mulig hundene som er der nå er friske og sunne, men de egner seg ikke som vanlige familiehunder da de ikke finnes sosialisert, miljøtrent eller har den minste hverdagslydighet.

  • Like 4
Skrevet

53 hunder var utrolig mye, spesielt med tanke på at de begge begynte som det de kaller "uerfarne" (altså, vet ikke om de ikke har vært borti hundehold før eller bare ikke har hatt egen hund selv i voksen alder?). Å ha 53 hunder er en stor økonomisk belastning og det krever jo at man har en viss kontroll i heimen.. Hva skal man med så mange?

Skrevet

Det er alltid trist når friske dyr avlives, men sånn kan det gå da når man har for mye, ikke klarer og ta vare på, produserer mer enn man får solgt etc. Synd, men i noen tilfeller eneste og rett avgjørelse. At disse får fortsette med hundehold derimot, det synes jeg er feil og mye verre enn at noen må avlives.

Skrevet

Artikkelen var meget ensidig vinklet, der fremstilles jo mattilsynet som noen triggerhappy galninger som kverker bikkjer helt uten grunn fordi de ikke har annet å gjøre (satt på spissen)
Regnet med at det var en ganske god grunn som lå bak, så fint med litt bakgrunnsinfo, tulip. Takk :)

Guest Elisabethk
Skrevet

Det var virkelig trist! Men det blir jo fort en del hunder å ta vare på. Jeg tror neppe at alle hundene kan få like mye oppmerksomhet og nødvendig stell... Men det er jo sånn reglene er, men det å avlive er like trist hver gang, som sagt! Stakkars uskyldige hunder..

Skrevet

Hun peker på at dyr også føler frykt og redsel for å dø. Hundene ønsker å leve, mener hun.

– Alle levende vesener kjemper en dødskamp for å slippe å dø. Jeg tror ikke frykten for å måtte bøte med livet er mindre hos en hund enn hos ett menneske. Dette må man ta på alvor. Dyrene vil leve, mens Mattilsynet dreper over en lav sko, fastholder Frivik.

Så hunder går rundt med konstant dødsangst? :huh:

Ellers er det en veldig ensidig artikkel. Jeg tror ikke de får noe som helst problem med å ompassere disse hundene, folk elsker å redde hunder som skal bli "drept", om det blir en suksess er en annen ting...

Skrevet

Forferdelig trist sak :( Syns mattilsynet gjør en god jobb selv om utfallet er grusomt! Det er desverre ikke et uvanlig med mange tjuvparringer på endel kennler..

Skrevet

Jeg tror ikke de får noe som helst problem med å ompassere disse hundene, folk elsker å redde hunder som skal bli "drept", om det blir en suksess er en annen ting...

Jo, de har problemer med å få omplassert, det er prøvd flere runder de siste to åra, men hjelp fra begge Dyrebeskyttelsens avdelinger i Finnmark samt Tromsøs avdeling. Men når hundene kun er vant til to mennesker, er utrente, tildels utmagret og ved spekulativ helse er det ingen som vil ha de. Folk vet også at det er parvo på gården, hvem vil ta imot uvaksinerte dyr da? Hundekjørerne vil heller ikke ha, da hundene er umeriterte og med ukjent stamme, iom at tispene går fritt med alle hannene.

Forferdelig trist sak :( Syns mattilsynet gjør en god jobb selv om utfallet er grusomt! Det er desverre ikke et uvanlig med mange tjuvparringer på endel kennler..

Er ikke tjuvparringer, Janos mener at tispene skal få valper om de lar seg parre. De får føde inne om han oppdager at de er drektige i tide ...

Skrevet

Jo, de har problemer med å få omplassert, det er prøvd flere runder de siste to åra, men hjelp fra begge Dyrebeskyttelsens avdelinger i Finnmark samt Tromsøs avdeling. Men når hundene kun er vant til to mennesker, er utrente, tildels utmagret og ved spekulativ helse er det ingen som vil ha de. Folk vet også at det er parvo på gården, hvem vil ta imot uvaksinerte dyr da? Hundekjørerne vil heller ikke ha, da hundene er umeriterte og med ukjent stamme, iom at tispene går fritt med alle hannene.

Saken her har gått meg litt forbi merker jeg, mye jeg ikke vet. Takk for mer info. Skjønner godt at hundene er vanskelig å omplassere, selv om jeg trodde at en del bare ser forbi slike ting og tenker at de skal redde. Ante ikke at de hadde prøvd før.

Lurer på om de får mer suksess med omplassering nå når det er skrevet en slik artikkel om det..?

Skrevet

Tenkte som så selv da jeg leste artikkelen tidligere i dag, at det var en grunn i utgangspunktet til at Mattilsynet hadde vært på dem, og at det ikke var alt som kom frem her.

Veldig greit med et innblikk, tulip.

Skrevet

Jo, de har problemer med å få omplassert, det er prøvd flere runder de siste to åra, men hjelp fra begge Dyrebeskyttelsens avdelinger i Finnmark samt Tromsøs avdeling. Men når hundene kun er vant til to mennesker, er utrente, tildels utmagret og ved spekulativ helse er det ingen som vil ha de. Folk vet også at det er parvo på gården, hvem vil ta imot uvaksinerte dyr da? Hundekjørerne vil heller ikke ha, da hundene er umeriterte og med ukjent stamme, iom at tispene går fritt med alle hannene.

Er ikke tjuvparringer, Janos mener at tispene skal få valper om de lar seg parre. De får føde inne om han oppdager at de er drektige i tide ...

Herregud.. Såpass ja

Skrevet

http://www.dagbladet.no/2013/10/17/nyheter/hundehold/innenriks/mattilsynet/29809600/

Andersen i Mattilsynet sier at forsøkene på forbedringer ikke er gode nok, og at det fortsatt er såpass store mangler at det ikke er forsvarlig at paret fortsetter hundeholdet.

- Vi ser det er gjort forsøk på forbedring, men ikke nok til å holde det innen regelverket. Dette har med aktivisering, behandling av skade og sykdom, og med klipping av klør. Det har de ikke har lykkes med, og erfaringa vi har opparbeida oss tilsier at de ikke kommer til å få dette under kontroll, sier Andersen til Dagbladet.

Mange hunder Gaup og samboeren driver med turist- og konkurransekjøring, og forteller at de hadde såpass mange hunder fordi de ikke kunne bruke de samme hundene til flere turer om dagen.

- Men hvordan kan hundene deres ha blitt så dårlige under deres oppsyn at Mattilsynet mener de bør avlives?

- Det kan skyldes pelsskifte, fôrskifte, værskifte og mange andre faktorer, men ingen av hundene var noen gang i en tilstand som gjorde at avliving eller avvikling av hundeholdet var nødvendig, hevder Gaup.
Skrevet

Herregud jeg er så lei av hjernedøde dyreaktivister som ikke ser noe annet enn at noe skal avlives og som ikke evner og se at det noen ganger er det beste og at det noen ganger ikke finnes andre muligheter uansett hvor mye man ønsker det, selv om det, og som skylder på mattilsynet heller enn de som er ansvarlige for og putte hundene i denne situasjonen i utgangspunktet... Det er lov og tenke litt større enn til enden av nesa.

  • Like 1
Skrevet

Nå er det vel også slik at Mattilsynet må følge regelverket. Det sier såvidt jeg skjønner at om ikke fyren her samtykker til omplassering, må dyrene avlives etter at fristen for avvikling har gått ut. Dette er ikke regler MT selv har laget, men det er de som får tyn for å følge dem.

Uavhengig av om det vil være "etisk" riktig eller ikke å avlive hundene, og uavhengig av hva man ellers mener om Mattilsynets innsats innenfor dyrevern - i denne saken synes jeg de får ufortjent mye pes.

Tapatalk / iDiskusjon ;)

  • Like 1
Skrevet

Fra artikkelen tidligere linket til:

"Da Mattilsynet undersøkte forholdene Gaups hundegård i fjor valgte Gaup å gjemme bort av ti av hundene sine i et annet hus han eier.

- De ble holdt uten mat og vann med en sterk lukt av ammoniakk i bygningen. Det er også mye avføring og urin, og vi kunne ikke se noen tegn til lufting eller aktivisering av hundene. Dette er en kjempealvorlig sak, og et alvorlig brudd på regelverket, sier Andersen."

Tror nok ikke mattilsynet velger å avvikle denne kennelen fordi de kjeder seg og har lyst liksom...

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...