Gå til innhold
Hundesonen.no

Frisk og sunn - tråden for motivasjon, råd og selvskryt


Recommended Posts

  • Svar 2.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gått noen runder med meg selv om jeg skulle tørre å publisere disse bildene, først gjorde jeg det på den lukkede gruppen "vår" på FB, også på min egen FB side. Så da kan jeg vel like gjerne legge dem

I did it! På lørdag løp jeg 86 km på 12 timer og 13 minutter. En ganske sinnsyk opplevelse, med oppturer og noen drøye nedturer underveis. Endte på en strålende 334. plass av de 650 som start

Selvskryt coming up: Da har jeg fått makeover med ny stil, ny frisyre - og, ikke minst, ti kilo lettere!

Posted Images

Skrevet

Siden søndag har jeg gått ca 6,2 mil :D Ble 9 km med krølle i dag morges. Nå blir det noen dager med fest, konfirmasjon og sikkert litt usunne ting, men so be it! Nå har jeg fortjent å kose meg litt også. Skal prøve å beherske meg, da. :)

  • Like 1
Skrevet

""Fråtse"dag", har unnet meg litt sjokolade som lørdagsgodt, også treningsfri. Kroppen trengte det i dag :)

Sjæl... I morgen er det konfirmasjon, så det blir nok litt kaker og god mat. Det får gå! :)

Skrevet

Sjæl... I morgen er det konfirmasjon, så det blir nok litt kaker og god mat. Det får gå! :)

Vi har blitt så flinke at vi tar det igjen :ahappy: I morgen skal jeg trene da, men tror jeg skal ta upper-body-strength siden jeg har litt teite knær om dagen.

Skrevet

Har spist nok dritt i helga for og ødelegge 6 gode uker tror jeg :P men det får gå, festing påfølgende fråtsing er ikke noe som skjer veldig ofte akkurat. Men litt godt, bortsett fra den dårlige formen og resten får vi bøte på neste uke :)

Skrevet

Har spist nok dritt i helga for og ødelegge 6 gode uker tror jeg :P men det får gå, festing påfølgende fråtsing er ikke noe som skjer veldig ofte akkurat. Men litt godt, bortsett fra den dårlige formen og resten får vi bøte på neste uke :)

I hear you! Vi får være sterke sammen den kommende uken. ;) Jeg skal hoppe over veiing denne uken for ikke å miste motivasjon. Bedre å bare stramme inn uten at det skal være en kompensasjon for noe. :P
  • Like 2
Skrevet

Jeg merker at jeg faktisk orker mindre snop enn før, det er ganske herlig. Etter en av godturene mine så skulle jeg sette meg ned med en melkerull. Tenkte jeg kunne unne meg en slik. Jeg satt på nett med laptop i fanget og gumlet melkerull. Jeg så dermed ikke hvor mye jeg spiste, men kjente etterhvert at jeg begynte å bli småuggen og overmett på sjokolade. Jeg stoppet etter et par unødvendige biter av gammel vane, og kikket bort for å se hvor mye jeg hadde spist - bare ca en fjerdel av melkerullen! Det var nok til at jeg følte meg uggen pga for mye sjokolade.Det er for meg en helt annen verden jeg vil ikke en gang si hvor mye sjokolade jeg har vært vant med å spise før. :P

Noe lignende skjedde i går. Jeg poppet meg en stor skål popcorn, og klarte å spise mindre enn en tredjedel av skålen. Veldig uvant, men ganske genialt. Det gjør jo det hele bare lettere.

  • Like 3
Skrevet

Det er lettere når man ikke orker så mye mat ja! Merket det da vi spiste ute idag. Fikk vel i meg sånn ca 1/3 av maten, så var jeg mett. :lol: Godterier og brus har jeg overhode ikke lyst på nå, og blir ikke fristet litt en gang om folk spiser i nærheten av meg.

Ble 12 km i går på tur, og 5 km idag. I morgen er det kiropraktor for Vida, så da har vi hviledag. Blitt 47,3 km denne uka, og egentlig fornøyd med det, siden jeg også har løpt (og har ikke verdens beste løpekondis enda... :P ). Men hvilepuls er gått ned nå.

Så forresten en som drev og trente noe styrke/pilates/yogaish ting i en park idag. Med medbrakt PC. Genialt om man vil trene ute, og er litt fersk på det. :)

Skrevet

Første belønning har jeg dratt og kjøpt idag. Lå 100 gram unna belønning nummer to, men den skal jeg uansett bestille fra Ebay. :P Så overlever å vente litt til. :P

Men i dag ble det et par nye sko. Det var liksom hovedbelønninga, men så trengte jeg jo mer klær å løpe i. :innocent: Så etter en tur på Löplabbet, XXL sport, G-sport og Intersport, så endte jeg opp med dette:

1098119_10151552949827330_729069312_n.jp

To tynne jakker

To tynne bukser

En tshirt

Tre par sokker

Og så mine flotte røde sko som var utrolig gode å løpe i! :D

Rett og slett fordi jeg har fortjent det! :ahappy:

  • Like 4
Skrevet

Dårlig helg og dårlig start på uka her i gården gitt, men har i det minste vært ut da, så det er ikke for at jeg har sittet inne, og det hjelper jo, men håper jeg får skvist inn en liten løpetur i dag.

Skrevet

Joggetur unnagjort, bruker sånn ca 25 min :) Men idag fikk jeg så sabla vondt foran i legga, hvorfor det? Jeg jogger for det meste på grus, men med et lite stykke asfalt (fikk vondt før jeg var i nærheten av asfalten) før så fikk jeg fort vondt i legga, men det er lenge siden sist nå. Jeg går jo litt rart (med tærne "innover") kan det ha noe med saken å gjøre? Kanskje jeg bare har overanstrengt dem, nå overanalyserer jeg og :lol:

Skrevet

Joggetur unnagjort, bruker sånn ca 25 min :) Men idag fikk jeg så sabla vondt foran i legga, hvorfor det? Jeg jogger for det meste på grus, men med et lite stykke asfalt (fikk vondt før jeg var i nærheten av asfalten) før så fikk jeg fort vondt i legga, men det er lenge siden sist nå. Jeg går jo litt rart (med tærne "innover") kan det ha noe med saken å gjøre? Kanskje jeg bare har overanstrengt dem, nå overanalyserer jeg og :lol:

Det kan være starten på beinhinnebetennelse, tror jeg? Sånn i verste fall. Samboer sleit med det når hak drev med friidrett.

Skrevet

Ikke løpe på asfalt om man får vondt i leggene! Beinhinnebetennelse er ikke digg altså.

Jeg svinger 2 kg opp og ned. Vet det er helt normalt, men noe særlig ned går jeg ikke. Men det er egentlig helt ok altså. Jeg er normalvektig slik jeg er nå, men skulle gjerne strammet opp litt. Får bare fortsette å traske noen mil i uka :D

Skrevet

Tikk takk sier vekten her. Nedover for det aller meste. Så i dag traff jeg - 7 kg merket. :ahappy:

Stine: Har du bra nok sko å løpe i? Som ikke er for gamle, og som passer deg og hva du løper på?

Edit: Dvs jeg har truffet to av delmålene mine. :ahappy: *handle på Ebay senere i kveld*

  • Like 3
Skrevet

I dag går jeg til en bruker jeg kanskje skal bli støttekontakt for fremfor å kjøre/ta buss. Ca en time hver vei å gå, men bra for helsa! :D Fortsatt gå-dilla!

Edit: Endte på 14 km i dag :)

  • Like 3
Skrevet

Nå har jeg nådd mitt første delmål, og da har jeg gått ned 14 kilo etter fødselen :) har ikke fått trent så mye som jeg ønsker, men holder dietten, og vekta tikker nedover, så da sier jeg meg relativt fornøyd. 16 kilo to go!

  • Like 6
Skrevet

Kjøpte meg nye joggesko i sommer, som jeg synes er gode å jogge i ihvertfall :) Det er jo ikke mye asfalt jeg jogger på, så det burde ikke ha så mye å si. Sikkert bare tilfeldig, hender jeg får litt vondt i beina uten at det er noe :)

Skrevet

Presset meg gjennom 4 j***** km med gåpause etter 2 og 3 km... Viss ikke dette blir bedre snart så må jeg are slutte tror jeg får akkurat nå virker det til og gjøre ting værre. Dvs pust og oksygenopptak virker bedre, men fysisk så kjennes det ut som kroppen er laget av bettong, tung og stiv og vond. Føles som og løpe med strikk mellom bena å bakken som holder igjen. Og det er fra første skritt omtrent så kan ikke skylde på at jeg er sliten heller.. og det er nesten en uke siden sist joggetur.

Skrevet

Presset meg gjennom 4 j***** km med gåpause etter 2 og 3 km... Viss ikke dette blir bedre snart så må jeg are slutte tror jeg får akkurat nå virker det til og gjøre ting værre. Dvs pust og oksygenopptak virker bedre, men fysisk så kjennes det ut som kroppen er laget av bettong, tung og stiv og vond. Føles som og løpe med strikk mellom bena å bakken som holder igjen. Og det er fra første skritt omtrent så kan ikke skylde på at jeg er sliten heller.. og det er nesten en uke siden sist joggetur.

Hva med å prøve annen trening? Svømming, sykling, ski/ellipse (vært veldig bra for meg i alle fall), eller noe?

Skrevet

Æsj ass. Spist en hel boks druer i dag. Der røyk dagens kvote. Men skitt au. Det er noe av det beste jeg vet :D Godt jeg har vært på lang tur!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...