Gå til innhold
Hundesonen.no

Frisk og sunn - tråden for motivasjon, råd og selvskryt


Maria
 Share

Recommended Posts

Altså..

Hvert forbanna halvår skeier jeg ut. Også går jeg ned og er flink før jeg atter en gang skeier ut. Jul og sommer. Gikk masse på Roede i fjor og var så fornøyd.. Nå har det vært en lang sommer, og jeg sliter med å finne motivasjonen igjen. Jeg legger så fort på meg og et nødt for å investere i egen helse og livsstil NÅ. Kjenner meg selv så godt at jeg vet hva som må til, men mangler motivasjon.

Så - er det noen som vil være med og kjøre sunn livsstil? Jeg er keen på å dele med noen andre som kunne tenke seg å gå ned litt. Gjerne dele vektnedgang fra uke til uke, oppdatere, motivere, lære osv. Over nett selvsagt. Hvordan man gjør det og hva man legger i det er ikke så nøye. Men kunne tenke meg å ha noen å dele med privat. Ønsker ikke å dele oppdateringer fra uke til uke på åpent forum annet enn helt generelle ting.

Noen som føler de trenger et spark i ræva og som vil hjelpe meg å ta meg skikkelig sammen NÅ?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 2.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gått noen runder med meg selv om jeg skulle tørre å publisere disse bildene, først gjorde jeg det på den lukkede gruppen "vår" på FB, også på min egen FB side. Så da kan jeg vel like gjerne legge dem

I did it! På lørdag løp jeg 86 km på 12 timer og 13 minutter. En ganske sinnsyk opplevelse, med oppturer og noen drøye nedturer underveis. Endte på en strålende 334. plass av de 650 som start

Selvskryt coming up: Da har jeg fått makeover med ny stil, ny frisyre - og, ikke minst, ti kilo lettere!

Posted Images

I could need it.. Har NULL motivasjon, utenom at jeg er driita lei men det er vist ikke nok det..
Nå ligger litt i problemet mitt spesielt i matveien at jeg har ekstremt dårlig råd om dagen, håper såklart dette er noe som endrer seg neste mnd.. Og at jeg da kan endre masse! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er på vei nå, og blir gjerne med på å motivere hverandre!! :) Har lagt om kosthold helt nå, både pga helse og vektnedgang. Og på de 2.5 ukene siden jeg starta, så har jeg mistet 4.3 kg og 6 cm rundt magen.

Det heter så pent at man skal legge om livsstilen, og mentalt sett er det stor forskjell fra de gangene jeg har prøvd før, og denne gangen. Så denne gangen går det garantert. :ahappy: Ikke minst fordi jeg også er friskere nå, og det er en stor motivasjon rett og slett! :D

Blir gjerne med i gruppa di Line!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Hell yeah I'm in!

Første delmål her i gården er å slutte med personalmat og ta med sunn, grov mat på jobben, gjerne to måltider også om jeg er der lenge.

Utgangspunktet er 108-109 kilo (ugh), og målet er noe sånt som 60-70 ish.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil veldig gjerne være med her!
Ligger på rundt 70kg og målet er å snu fra vektøkning til (litt)vektnedgang/bygge litt muskler og få en stabil vekt. (Rundt 58ish i trent tilstand)

Har alltid vært lita og tynn, nesten spinkel. Så å gå fra småspist og 1 ridetime i uka og turer med bikkja til 3 ridetimer, gym ala 1.30min (gjerne styrke/intervalltrening), kjøring + stallarbeid i uka, samt økt matinntak pga høyere aktivitetsnivå. Og derifra gå til 0 aktivitet men fremdeles like stor matlyst.... Raste litt opp i vekt kan man si.... (og har strekkmerker for å bevise det xD)

Mitt hoveproblem er alt snopet jeg stapper i meg, er sikker på jeg har en sukkeravhengighet. :icon_redface: Om jeg ikke har spist/drukket noe sukkerholdig en dag går jeg omtrent å leter i huset etter noe. :icon_redface:

Så første mål = 0 snop/brus utenom lørdag. (Kan unne meg en bit mørk, minst 70% kakao, sjokolade, etter et måltid om trangen er veldig stor)
Mål nr 2 = Spise renere produkter, prøve å holde meg så godt unna hvetemel som mulig. Spise variert! (Setter nok igang med dette når vi flytter i ny leilighet. Litt lettere å styre kosthold der når vi ordner alt selv)
Mål nr 3 = Trene utenom daglige turer med bikkja. Gjerne styrke/intervall/core. (Når jeg kommer i fast arbeid igjen skal jeg kjøpe meg noen PT timer med en dyktig fyr tenker jeg! Veldig god på anatomi, sports/yrkesskader og gjennopptrening el for oss med skjeve/rare kropper :P )


Og så trenger jeg et realt spark i revva ift å komme meg til Osteopat/naprapat/fysio/kiro. Nå har kroppen min sakt ifra i over 1 år (eller det var da det ble værre, ryggen har vært vond i mange år) om at noe er feil, virkelig på tide å ta den alvorlig! Vet ikke om det er muskulært eller annet, redd det kan ende opp med slitasjeskader i hoftene/ryggen om jeg ikke gjør noe, kan jo hende det er i leddet/ryggraden det sitter... :no:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil veldig gjerne være med hvis jeg får lov. Nå er ikke målet mitt sånn veldig vektnedgang men mer en sunnere livstil og bedre helse. Etter å ha vært veldig syk i 1,5år så trenger jeg å trene meg opp igjen for her er det 0 muskler, 0 kondis og litt "valpefett" rundt forbi. Så for min del så er det snakk om sunner livstil og en bedre trent kropp for å fungere skikkelig i både en normal og en aktiv hverdag med hundene, jobb +++ :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I'm in! Her går det konstant opp og ned føler jeg :P

Nå begynner ting å bli litt mer stabilt sånn jobb og flyttemessig, så nå har jeg ingen unnskyldning lenger! Jeg er håpløs når det kommer til godteri og snacks. jeg elsker ALT jeg :icon_redface: Jeg vil egentlig bare komme meg i fysisk bedre form, så får jeg heller se hvordan jeg ender opp da. Må bli flink til å lage ordentlig mat, og spise jevnt. Det kan fint gå en uke hvor jeg ikke spiser middag liksom. Det er jo ikke bra, får ikke mer energi av det, og ikke bedre forbrenning heller. Den er skikkelig lav fra før av :P

Jeg har liksom aldri kommet meg etter jeg slutta å spille fotball jeg. Da raste jeg opp i vekt, kjempe fort gikk det.. Vil gjerne tilbake dit hvor det ikke var noe problem å trene 8-9 økter i uka, og likevel ha energi og være opplagt til alt annet i hverdagen. Jeg gikk nesten aldri sliten da, bare i oppkjøringsperioden :P Nå blir jeg sliten med en gang føler jeg, men jeg beveger meg da ganske bra i hverdagen føler jeg, går mye tur, men tror bare ikke det blir hardt nok. Det holder vel ikke å gå i 3 timer, hvis man går i snegle-tempo? :rolleyes::P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så bra at mange vil være med!

Men hvordan skal vi løse det, tro!? Kunne godt tenke meg å forholde meg til en eller få personer via f.eks. PM. Enklere å forholde seg til og å dele om det ikke er på offentlig forum, kanskje?

Hadde det vært en ide å finne en/to/tre som ønsker litt det samme som en selv, også dele ut partnere? For meg er vekt viktig, men for IA er det ikke så kult. Og det har jeg veldig forståelse for. Kanskje vi da bør finne en partner eller to som ønsker å gjøre det litt på samme måte som en selv? Også kan denne tråden være til for generell motivasjon fra andre og oppdateringer?

Jeg foreslår start på mandag! Det er lurt å ha delmål som man setter seg underveis, personlige som sådan. Kunne godt tenke meg å ha første hovedmål i boks til jul - at dette "prosjektet" pågår til 24. Desember eller ut året. Hva tenker dere?

Også kanskje finne noen kategorier, da. Hva med:

- Vektnedgang, med veiing

- Endre vaner, nedgang uten veiing

- Holde vekten

- Bli mer "fit"

- Endre livsstil pga. andre årsaker enn vekt/størrelse

Fler kategorier? :)

Slik ser JEG for meg at eg ønsker det:

Gruppen/partnerne snakker sammen minst en gang i uka, på en fast dag. For min del innebærer det å fortelle om uka som har gått, kosthold, trening. Også ønsker jeg en ukentlig veiing og måling slik at man kan se fremgang. Sammen kan man dele tips og råd samt motivasjon. Litt som å gå på et Roede-kurs (det funker for meg, men er dyrt!). Dette gjelder da de som vil ned i vekt. Andre må sikkert løse det litt annerledes.

Hva tror dere?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry dobbelpost, men må ha med litt mer!

Hvis alle skriver hva de ønsker å forandre på i henhold til kategoriene over kan jeg godt lage grupper? Hvis dere er interessert? Så kontakter gruppene hverandre og begynner. Spm kan jo da stilles her.

Innen i kveld vil jeg vite:

Vil du være med og hva er din "kategori"!

Skjerpings starter mandag morgen! :) Da er det omlag 17 uker til jul, drøye fire mnd. Tro meg - det er MYE som kan skje på fire mnd.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja! :D Jeg er på vei, og kjenner allerede at kondisen har bedra seg. Jeg går for en sakte nedgang da jeg tror at jeg for det første ikke vil være nazi, for det andre kommer til å sprekke hvis jeg går ned for fort og dermed kommer til å øke igjen ganske fort. Jeg har ikke vekt, så jeg aner ikke hva utgangspunktet mitt er, jeg vil tippe rundt 89-91kg kanskje? Men jeg er mer for den å måle cm.

Mitt mål: Bli mer fit, orke mer, få impulskontroll, og gå ned i klesstr.

Så da passer jeg i kategoriene

- Endre vaner uten veiing

- Bli mer fit

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil ikke poste her om dette uansett. Jeg ble med i line sin hemmelige fb gruppe.

Det er jo helt legitimt det, at alle ønsker å gjøre det ulikt og at ikke alle liker å dele de samme tingene. :) Man må gjøre det som funker for seg. Oppdatere her gjør man i henhold til det man selv er komfortabel med.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil også være med :D Har også gått på Grete Roede kurs og har tatt av litt, men dette halvåret har det stoppet opp. Har begynt litt allerede, men det hadde vært veldig greit med litt hjelp og mer motivasjon som man får når man er flere, og kan motivere hverandre. Kategorien er vektnedgang med veiing :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil være med, endre vaner uten veiing og bli mer fit. I hele vår hadde jeg et helt supert trenings- og matopplegg, trente fire ganger i uken og spiste sunt (og det ga jo resultater såklart). Nå vil jeg tilbake dit, men mangler enormt motivasjon. For meg er det: To kettlebelløkter og to løpeøkter i uken, snop i svært moderate mengder kun i helgen, og spise sunn og riktig mat ellers. Relativt enkle mål da, men jeg er med iallfall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...