Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva syns du 'egentlig' om kupering?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg synes ikke noe særlig om utseendet kupering gir. På pudler synes jeg det er morsomt å se en kupert hale hvis puddelen har en skikkelig ball på halen, men det er ikke så fint som en lang hale! Eneste jeg kunne tenkt meg at var lov her i Norge er fjerning av ulveklo, fordi den er så i veien når jeg skal børste pudlene på frambeina.

  • Svar 95
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg har litt problemer med å forstå at fordi man er imot inngrepet (noe jeg også er) så klarer man ikke å se at det kan være pent med kuperte ører. For jeg vil tro at når det blir brukt ordet "Kvalmt"

Man fjerner/sjuler noe som er viktig for kommunikasjon og påfører litt ubehag. Jeg synes hverken kupering eller øreteiping er noe grusomt, men synes det er meningsløst.

Jeg synes at kuperte hunder er noe av det styggeste jeg ser. Generelt synes jeg at hunder ser mye penere ut med hale. Aussie, breton etc. er helt klart penest med lang hale. Ja, og sett bort

Skrevet
Jeg synes ikke noe særlig om utseendet kupering gir. På pudler synes jeg det er morsomt å se en kupert hale hvis puddelen har en skikkelig ball på halen, men det er ikke så fint som en lang hale! Eneste jeg kunne tenkt meg at var lov her i Norge er fjerning av ulveklo, fordi den er så i veien når jeg skal børste pudlene på frambeina.
Enig i sistnevnte. Den er bare til bry spør du meg. Blir fort tørr og sprekker opp og er ikke i nærheten av å ha noen funksjon der den sitter engang.

Jeg synes forøvrig GD ikke er noe fine som kuperte. Det ser bare teit ut. Samme med DP. En kupert hund er kun fin om kuperingen er veldig, veldig pent og godt utført, for å si det sånn. Men ingen av kuperingsrasene er stygge ukupert synes jeg :)

Skrevet
I statene kuperer de ørene til kamphundene sine så motstanderen ikke får noe å henge igjen i, halen også gjerne.

Man ser det ofte på både bilder og repotasjer om kamphunder, pluss at man ser at mesteparten av de kamphundene dyrepolitiet får reddet har kuperte ører og hale.

Nei, det er pga looks og har ingen praktisk funksjon. Det er bare fint om hunden henger seg fast i et øre kontra buken eller andre plasser som tar mye mer skade, et øre eller en hale er lett å avse.

Dyrepolitiet i USA har sin egen agenda,og den agendaen er god den, det er ikke det. Men at hunder som brukes i kamp kuperes pga av en praktisk årsak er å pushe det.

edited to add:

"Ear cropping is detrimental to fighting dogs because it exposes the inner part of the ear which is very vascular and bleeds heavily."

"Ear cropping in pitbulls was only done when the ears got shreaded up during matchs way back in the day. But over time people thought that it made them look tougher or look better and started doing it for the look instead of the need."

Skrevet

Har prøvd å se noe pent i kupering hele tråden, men klarer ikke :lol: Boxeren tidligere i tråden syns jeg ihvertfall ikke var fin, men tenk så nydelig hun hadde vært med lang hale og herlige hengeører :wub:

Jo, unntaket er briarden, den så jo bare søt ut :D Men liker ukupert også :)

Skrevet
Briard ser helteit ut kupert! Altså, det er bare kjempekomisk! Sånn sett kan man vel si at jeg liker det forsåvidt. :lol:

Ja, akkurat :lol: Jeg flira istedetfor å rynke på nesa :P

Skrevet

Jeg synes ovtcharka generelt kler ørekupering, så lenge den gjøres helt kort. De er like fine med og uten, selv om det ser veldig forskjellig ut - som oftest registrerer jeg det ikke før jeg ser etter det. Halekupering synes jeg ikke er pent på noen, tror jeg.

grozaDaurDon.jpg

almaz_yurga.jpg

alba01.jpg

13.jpg

  • Like 1
Skrevet

Synes faktisk ikke kupering er noe pent i det hele tatt =/ Jeg synes nå de aller fleste hunder er nydelige uansett utseende, men har aldri sett en kupert hund som jeg har tenkt at var veldig fin. Naturlig kort hale og ståører er det ikke noe galt med, selvfølgelig, men det blir bare merkelig for meg å se en helkupert boxer, for eksempel.

Eller briard, for den saks skyld. Den var jo bare superteit! :lol:

Skrevet

Hvorfor kuperes de egentlig? Hvorfor har man ikke bare laget rasene med ståører/whatever? Er det fordi man ikke vil mixe blod osv, eller hva er greia?

Ovtcharkaen ser fjærn ut med kuperte synes jeg. Mye flottere med ørene sine. Nei, jeg liker ikke looken på kupering. Man ser jo at de er skjært og unaturlige. Men en dobbis med ståører hadde vært flott.

Skrevet

Det ble prøvd på dobermann på et tidlig stadie, uten hell. De fant vel ut at det var mye lettere å skjære av ørene enn å fortsette å prøve å avle det inn. Dobermann er jo også en av de rasene med mest innblandinger av diverse raser, så det var vel ikke enkelt å få det til virket det som.

De kuperer jo saluki også, de som brukes til jakt. For at de skal høre bedre.. ehh jadda. Har bare bilde på face, fant ikke på google.

Skrevet
Breton med hale

http://jakthund.files.wordpress.com/2012/07/2011-23.jpg

Breton uten hale

http://jakthund.files.wordpress.com/2012/07/frankrike-693.jpg

Jeg får dessverre ikke satt inn bilde herfra, derfor link.

Personlig synes jeg en flott Breton er fin uten hale, men det funker med hale også.

Er det ikke sånn med breton at den kan bli født med naturlig kort hale? Vet det er sånn med noen franske stående fuglehunder (sikkert andre raser også), synes det er ganske spesielt :)

Skrevet
Er det ikke sånn med breton at den kan bli født med naturlig kort hale? Vet det er sånn med noen franske stående fuglehunder (sikkert andre raser også), synes det er ganske spesielt :)

Det stemmer. Ca 30% blir født med stumphale

  • Like 1
Skrevet
Men briarder ser bare ut som forvokste skye terriere med kuperte ører. :P

23488.jpg

Briard ser helteit ut kupert! Altså, det er bare kjempekomisk! Sånn sett kan man vel si at jeg liker det forsåvidt. :lol:

Ja, akkurat :lol: Jeg flira istedetfor å rynke på nesa :P

Eller briard, for den saks skyld. Den var jo bare superteit! :lol:

ØYHHHHH!!! Makan til frekkhet azz :aww:

625433_4992157720546_325453369_n.jpg

Kul denne vel?

Og likhet med sky da gitt.... *host*

65072_564747666873824_1046961412_n.jpg

*det er vel ingen hemmelighet at jeg kaller skyterrier en briard med kuperte bein...*

Hvorfor kuperes de egentlig? Hvorfor har man ikke bare laget rasene med ståører/whatever?

På min rase så står det helt klart at ukuperte hunder SKAL ha hengende ører - det er diskvalifiserende med naturlig stående ører faktisk. Men hvorfor ørene på briard ble kupert aner jeg faktisk ikke.... Nå er det forbudt å kupere stort sett i hele Europa, og selv i land der kupering fortsatt er tillatt, er det mange som dropper det fordi de ikke får stilt dem ut der de ønsker med kuperte ører. Selv hjemlandet Frankrike har forbud mot kupering, og det er flott :).

  • Like 1
Skrevet

OT, men hvordan klarer egentlig de rasene å se skikkelig med all den pelsen hengende ned foran øynene? Eller er det vanlig å ha strikk i luggen utenom utstilling? :P

Yorken til min bror blir overlykkelig hver gang luggen blir kortklippet og han ser skikkelig igjen. :ahappy:

Skrevet

Det er vel ikke så mange år til at det å i det hele tatt diskutere kupering vil være slutt. Det er færre og færre land på verdensbasis at dette er lov. Og det må vi vel, uansett om vi syns det er pent eller ikke, tross alt være glad for.

Skrevet
OT, men hvordan klarer egentlig de rasene å se skikkelig med all den pelsen hengende ned foran øynene? Eller er det vanlig å ha strikk i luggen utenom utstilling? :P

Yorken til min bror blir overlykkelig hver gang luggen blir kortklippet og han ser skikkelig igjen. :ahappy:

Jeg setter alltid opp håret i strikk ja :). Da ser de like bra som en hvilken som helst annen rase :).

  • Like 1
Skrevet

Krøllebølla har alltid strikk, gjerne flere også. Hun ser ikke stort om panneluggen henger i øynene på henne, så det er en nødvendighet :)

Sånn utover det, så er det stilig med helkupert doberman, men jeg syns det er ganske stilig med intakte dyr som beholder alle friske kroppsdeler og :P

Skrevet

Jeg blir i grunnen lei meg av hele fenomenet kupering jeg. Og da blir det vanskelig å synes noe annet enn at det er stygt.

Ja til kupering av ørene til folk som kuperer hunder! :aww:

Skrevet
Det er vel ikke så mange år til at det å i det hele tatt diskutere kupering vil være slutt. Det er færre og færre land på verdensbasis at dette er lov. Og det må vi vel, uansett om vi syns det er pent eller ikke, tross alt være glad for.

Nå åpnes det jo for å stille kuperte hunder i Norge igjen, så det jo ikke akkurat en debatt som legges død...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...