Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 309
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

jeg ville tro det var en kombinasjon genetikk og treningsmetode?

Jeg er ikke så svak som Siri, men litt svak er jeg. Så jeg har handlet vektmansjetter

Bruker en type spennbånd for bil - sånn, bare ikke så lang som 2,5 meter: http://biltema.no/no/Bil---MC/Laste-og-Trekke/Feste-og-lastspenner/Spennband-34270/ Har tredd kjettingen inn på båndet og

Posted Images

Skrevet
Hvis de er i god form i utgangspunktet så ville jeg prøvd med 8 kg, litt korte turer i starten, også heller økt lengden på turen hvis du ser at det går greit. Man kjenner jo sin hund, så hvis det blir for tungt og du ser at de blir skikkelig slitene og jobber hardt, så kan man redusere vektene. Men jeg mener iallefall at man skal se at hunden jobber litt, ellers er liksom litt av vitsen borte. :)

Nå klarer jeg ikke å finne det, men jeg har et treningsprogram med anbefalt progresjon av Britta Agardh. Skal finne det frem og poste i tråden når jeg får orden på rotet mitt.

Det jeg lærte av en spesialist i rehabilitering på hund er at man skal starte med 10% av hunden kroppvekt og øke gradvis til 25%.

Styrketrening skal helst kun utføres 1-3 dager i uken.

Man skal også være obs på at hunder med svakhet i bakpartiet kan kompensere med å legge mer vekt på frempartiet, og det kan gi feilbelastning.

Takk for tips og råd :)

Skrevet

Høres ut som noe jeg kan prøve på Laika, for å slite henne ut litt mer enn bare vanlig tur. Hvor tungt kan jeg ha på henne til å begynne med, tror dere, hun er ca. 16kg? Er det samme hvilken kjetting som blir brukt (eller er det evt. mindre bråkete alternativer? hun er ikke glad i høye lyder)?

Skrevet

1-2 kg er nok en passende start. Gå rolig, 2-3 korte økter. Ha for eksempel kjetting i en sekk, og ta den på i løpet av en tur, så hun får gått seg litt varm og gått seg ned igjen etterpå.

  • Like 1
Skrevet

Har jeg rett at det blir lettere nå som det er så kaldt, kjettingen glir på den tettpakkede snøen/isen? Kom nettopp hjem fra 20 min trekk med begge to, og det gikk lekende lett i dag, Calle var knapt affisert av at han hadde noe bak seg, og Hermes gikk også mye lettere. Kompensere med mer vekt?

Skrevet
Har jeg rett at det blir lettere nå som det er så kaldt, kjettingen glir på den tettpakkede snøen/isen? Kom nettopp hjem fra 20 min trekk med begge to, og det gikk lekende lett i dag, Calle var knapt affisert av at han hadde noe bak seg, og Hermes gikk også mye lettere. Kompensere med mer vekt?

Tenkte på det samme her om dagen, og med mindre friksjon må det jo bli lettere.

Fikk ihvertfall kjøpt kjetting i helgen, så blir å prøve på gutta de nærmeste dagene :) Det viser seg dog at den eneste selen de har er Ruffwear-selen, noen som har brukt denne til å trekke vekt med og har tips til hvordan jeg skal feste? Det er jo feste på midten og bak.

Skrevet

hmm. jeg aldri prøvde med kjetting (brukt til trekk) men jeg bruker bil dekkerhjul.. funke veldig fin på trening trekk på den.. koster neste ingen for få gamle dekkerhjul fra bil:-)

Skrevet
Bjørkis spesialsyr :) Jeg fikk det til Nora derfra, fordi jeg ikke fant nomeseler som var liten nok. Tror jeg betalte 375? Noe slikt. Synes ikke prisen var så gale hvertfall :) Og der får du de i alle farger! Vi kjøpte i knall rosa :D

Hvor du fant disse? jeg prøve finne de, Bjørkis sele..

Skrevet

Fant ut at mine kjettinger veier 2,8 til sammen, trodde de veide mye mindre men han har prøvd seg på disse, men har absolutt ikke noe problemer med de og vi har tatt økter på 5 minutter x 3, og har hatt belte på meg så hengt de på det når han varmer opp, og kjøler ned!

Skrevet

Først og fremst at du har mer frihet med kjetting, du styrer vekten selv. Dekk kommer også i forskjellige størrelser, men jeg vil tro du først og fremst har tilgang til bare ett eller to. Med kjettinger kan du øke vekten etter hvert, slik at hunden har progresjon.

I tillegg kan kjetting fint trekkes i skauen, også på mindre stier. Supert underlag for hundene.

Skrevet

Da har gutta til mamma fått prøvd seg, endte på startvekt på ca 5kg på hver av dem, halvparten av det ble altfor lett.

Så ut som Ruffwear selene passet godt til formålet på dem, og begge virket veldig glade for å få trekke noe. Kjempegøy å virkelig se at dem jobber på en helt annen måte.

  • Like 2
Skrevet

Jeg mener det bør være lett i starten, men jeg er veldig forsiktig med å presse hundene mine på noe de ikke har gjort tidligere. Første par turene hadde jeg kun en kilo bak, bare så de skulle bli vant med at det var noe bak der. Jeg har fortsatt ikke mer enn et par kilo, men jeg dobler snart, da de knapt enser at de trekker (særlig ikke på snøen/skaren).

Skrevet
Jeg mener det bør være lett i starten, men jeg er veldig forsiktig med å presse hundene mine på noe de ikke har gjort tidligere. Første par turene hadde jeg kun en kilo bak, bare så de skulle bli vant med at det var noe bak der. Jeg har fortsatt ikke mer enn et par kilo, men jeg dobler snart, da de knapt enser at de trekker (særlig ikke på snøen/skaren).

Jeg så an hundene tydelig og Iver enset ikke engang at han hadde vekt bak, var kun Chico jeg så at jobbet litt. Men dette er jo hunder som trekker endel på ski og er i mye fysisk aktivitet. Men det skal sies at det var svært finpolert der vi gikk, så det er mulig det var grunnet lite friksjon. Dermed er det nok lurt å se an det også. Det er jo stor forskjell på tørr dun av snø, og litt tyngre våt snø.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...