Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

oppskriften går slik :

Legg opp 80 masker med dobbel tråd og strikk 4 cm vrangbord, *2 rett og 2 vrang*.

Fortsett med glattstrikk til luen blir 25 cm.

Fell slik: 2 rett sammen, 6 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 3 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 5 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 3 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 4 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 3 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 3 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 2 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 2 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 1 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 1 rett. Så en omgang rett.

Fell slik: 2 og 2 rett sammen de neste 2 omgangene.

blir ikke luen SYKT lang om jeg strikker slik? :P

og jeg skjønner ikke helt fellingen? :icon_redface:

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Skrevet

Nei, det høres ikke så langt ut? Jeg vet ikke hvordan lua skal ende opp med å se ut.

Hva er det du ikke skjønner med fellingen? Du minsker ved å strikke to masker sammen i gitte intervaller over 7 runder. Dette er en måte å felle av på.

Skrevet

oppskriften går slik :

Legg opp 80 masker med dobbel tråd og strikk 4 cm vrangbord, *2 rett og 2 vrang*.

Fortsett med glattstrikk til luen blir 25 cm.

Fell slik: 2 rett sammen, 6 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 3 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 5 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 3 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 4 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 3 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 3 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 2 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 2 rett. Gjenta hele omgangen. Strikk 1 omganger rett.

Fell slik: 2 rett sammen, 1 rett. Så en omgang rett.

Fell slik: 2 og 2 rett sammen de neste 2 omgangene.

blir ikke luen SYKT lang om jeg strikker slik? :P

og jeg skjønner ikke helt fellingen? :icon_redface:

Den er litt lengre enn sånn helt tilsittende lue. Men vil du ha den kortere er det bare å strikke mindre enn 25 cm før du begynner felingene. Feks strikk 20 cm eller 15 cm?

Skrevet

Jeg er tom for garn jeg :(

å skrekk og gru! Skynd deg å skaff ett lite lager. :P Det er jo krise om man faktisk går tom for garn. Jeg synes jeg har lite garn når jeg passerer under 10kg garn. :afro:

Skrevet

Nå KLØR det i fingrene etter å strikke noe fint. Jeg har aldri strikka noe særlig i hele mitt liv selv om jeg egentlig liker sånt. Strikka en stygg katt på barneskolen :P Så strikket jeg en lue til babyen for en stund siden og sjokket var stort når det ikke var store huller i lua og den atpåtil ligna på en lue! Det var en djevellue som strikkes "frem og tilbake" og er vel det mest avanserte jeg har strikka noen gang. Men jeg synes det er kjedelig med en lue i samme farge som egentlig ikke er spesielt fin.

Så jeg snuser på disse, de er jo så grådig fine alle sammen! Men er det helt uoverkommelig for en nybegynner å klare dette? Å lage noe i mariusmønster? Tenker hovedsaklig på vognteppe, vognpose, kjole, hel dress. Er det galskap? Jeg har masse tålmodighet. :Phttp://www.sandnesgarn.no/hefter/barn/tema-30-klassikere-0-4-aar-904tema30

Skrevet

Hvor lang skal rundpinnen være for å lage lue? Damen i butikken fant frem en pitteliten rundpinne som jeg nekter tro stemmer.

Det gjør ikke noe at den er mindre i omkrets enn arbeidet du skal lage, for du kan fint legge opp riktig anntall masker :) Du barre dytter maskene sammen. Er pinnen for lang derimot blir arbeidet strukket mens du jobber, det er ikke sikkert du klarer å skjøte første og siste maske engang. Vanskelig å forklare, men bare begynn så skal du se at det blir riktig og at luen "vokser" ettersom du strikker :)

Skrevet

Hvor lang skal rundpinnen være for å lage lue? Damen i butikken fant frem en pitteliten rundpinne som jeg nekter tro stemmer.

Jo det stemmer nok. Bedre med litt liten rundpinne enn en som er for lang. 40 cm. er vanlig til lue, og det er den minste størrelsen som lages.

Skrevet

Jo det stemmer nok. Bedre med litt liten rundpinne enn en som er for lang. 40 cm. er vanlig til lue, og det er den minste størrelsen som lages.

Jeg kjøpte 60 cm jeg :icon_redface: jeg er en mester på å miste masker om ting blir presset sammen på ett lite sted.. Montro om det går greit med 60cm?

Skrevet

Jo det stemmer nok. Bedre med litt liten rundpinne enn en som er for lang. 40 cm. er vanlig til lue, og det er den minste størrelsen som lages.

Det finnes rundpinner på 30 cm. Men pinnene er veldig korte og mange synes de er vonde å jobbe med.

Jeg kjøpte 60 cm jeg :icon_redface: jeg er en mester på å miste masker om ting blir presset sammen på ett lite sted.. Montro om det går greit med 60cm?

Nja, det tror jeg blir for stort. :) Men Europris selger rundpinner til typ 30 kroner.

Skrevet

Iiih! 4 ganger var det som skulle til, nå er jeg igang med stripekjole :banana:

... men så er det jo stopp igjen :lol: Hva i all verden mener de med dette;

Så skal du strikke overgangen til patent- strikk. Strikk slik:

Runde 1: 1 rett, 1 vrang

Runde 2: bytt til innsidefargen. 1 rett, 1 vrang.

Runde 3: bytt til hovedfargen. 1 rett i masken under, 1 vrang.

Runde 4: bytt til innsidefargen. 1 rett. 1 vrang i masken under.

Jeg er kommet til runde 3. 1 rett i masken under? Hæ?

Ja altså, det jeg dreiv og skrøt av at var min fine patentstrikk, var jo aldeles ikke det. Bare kanten på kjolen det visst :icon_redface:

Edit; Sånn??

http://www.garnstudio.com/lang/no/video.php?id=184

Når jeg prøver, og strikker i masken under den som henger på pinnen, så forsvinner jo bare den maska jeg hadde på pinnen... Det blir jo bare ei løs løkke der, den blir ikke med sånn pent over til den andre pinnen.. Ååeh :(

Skrevet

Dere er så flinke, jeg skjønner ikke helt hva jeg holder på med, og selv om jeg tror jeg gjør rett, så blir det feil, så antagelig så gjør jeg ikke rett, men jeg skjønner ikke hva jeg skal gjøre annerledes... Æsj, strikking virker så koselig, skulle hatt et kurs tror jeg :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...