Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva fôrer du din brukshund med?


L.M.
 Share

Recommended Posts

Ja, overskriften sier vel det meste, lurer på hva (merke, type, kanskje også mengde?) folk her inne med brukshund bruker som hovedfôr til hunden? Kjekt om dere skriver hva slags hund dere har og/eller hvorfor dere bruker nettopp dette fôret, og om dere er fornøyd :)

På forhånd takk for svar! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alaskan Huskytispa mi fôres på V&H og rått kjøtt. Alt fra høne, fisk, lammeribbein, koteletter, hare/kanin, hval, kyllingvinger. Alt etter hva jeg kommerover i butikken.

Vet ikke nøyaktig mengde men varierer nok fra 1,5 kg - 0,8 kg per dag. Kommer helt an på dagshumøret og hvordan vi trener. Trener trekk med kickbike og kjetting, kløving og ellers lange turer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jakthunder

Bruker tørrfor fra Pro Plan. Normal varianten på vår og sommer, Perfomance på høsten og vintern når det er jakt/trening/konkurranser.

Veldig fornøyd.

Foret 1 år 100% på VH og merket ikke noe forskjell.

Synes tørrfor er lettere så derfor bruker vi det.

Hender de får litt kjøtt (VH eller NP) innimellom for variasjon, men tørrfor er basis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Border collie. Er ikke særlig aktiv, men vi har problemer med å holde henne i tilfredsstilende hold. Så selv om hun ikke er intens jobb, gir vi Eukanuba Working and endurance. Hun får litt forskjellig mengde, mellom en halv til en kvart liter pr. dag tror jeg.

Ellers får hun fiskeolje over maten.

PS: Hvorfor får jeg alle disse rare tegnene? Skriver fra pc.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, "brukshund" og brukshund fru blom. De blir brukt og trent med.. Vi har Collies, der de forskjellige trener agility, blodspor, lydighet innimellom, itillegg til at de jogger med mannen min mellom 2-3 mil hver dag, eller sykler + mine turer med dem som er alt etter dagsformen og bekkenet mitt.

En får høyenergi får Eukanuba (working and endurance) + v&h eller norwegian polar + middagsrester + selolje. Han spiser svært lite og det gjelder å få i han så mye som mulig.

Resten får vom og hundemat + selolje, og frossent kjøtt/bein alt ettersom hva vi har i fryseren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke brukshunder, men hvis de en gang skal trenes for konkurranse kommer jeg til å fore på samme måte: Råforing, hvor jeg forsøker å følge "prey model", men supplerer med V&H. I perioder forer jeg med V&H og supplerer med annet rått. Jeg ville kanskje gitt mer proteiner opp mot konkurranse (minst 4-6 uker før konkurranse, parallelt med eget, mer intensivt treningsprogram).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei altså, mine er soffahunder MEN de blir föra på ditten og datten :lol: Sorry ot, men synes det bare er litt morsomt at alle svarer selv om de ikke har brukshunder :lol: Og ja, innlegget mitt har veldig mye med det tråden her handler om :icecream:

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Strihåret Vorsteh fores på vom og hundemat nr 33.

Brukes, ser ut som hun nå kan brukes på jakt vil vel øke litt på menge og kraftighet når hun jobber på det meste men virker som hun tar godt vare på maten

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hva mener du med brukshund da?

Har en tervueren hannhund (4 år) som brukes i lydighet og NBF-bruks (mest rundering, noe spor) og som turkompis. Fores på V&H og High energy (tørrfor). Mest V&H, fri tilgang på tørrfor. Vil tippe det blir ca 2/3 v&h, kanskje litt mer og 1/3 tørrfor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva mener du med brukshund da?

Har en tervueren hannhund (4 år) som brukes i lydighet og NBF-bruks (mest rundering, noe spor) og som turkompis. Fores på V&H og High energy (tørrfor). Mest V&H, fri tilgang på tørrfor. Vil tippe det blir ca 2/3 v&h, kanskje litt mer og 1/3 tørrfor.

Er ikke så kresen på hva som kalles brukshund egentlig, så har du en hund som brukes noenlunde aktivt i noen form for fysisk trening så kjør på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo en whipse som brukes i lydighet, agility, trekking, LC, og går i skæven stort sett hver dag. Og pointerblandingen min brukes til jakt og agility.

Det går i V&H 2 ganger om dagen, ca 200g per måltid, og fri tilgang på tørrfor (Sportsman Pride høyenergifor, + annet som jeg får innimellom). Og så bruker de å få kylling og annet greier jeg kommer over innimellom. De må ha V&H i tillegg, rett og slett for å holde vekta.

Valpisen blir jo ikke brukt no særlig ennå, annet å enn å få løpe fritt i skæven osv, men han får det samme som de voksne, bare valpefor istedet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ivo (flat coated retriever) får 1 kg vom og hundemat til dagen når han trenes hardt. Han trenes som redninshund, konkurranse hund i lydighet og agility for morro skyld. Nå er han svært lite aktiv pga. sykdom hos meg så nå har han noen kilo for mye men får fortsatt vom og hundemat en i mye mindre mengde. I de hardeste periodene har han også fått høyenergi tørrfôr i tillegg til de kiloen med vom og hundemat.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine to kelpiser får V&H, trenes i bruks og lydighet. Magen er stabil, pelsen er fin og de liker det begge to. Bedre enn da eldstemann gikk på tørrfôr, drev med jevnlige gassutslipp og jeg lurte på om jeg faktisk ville våkne opp morgenen etter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

To schäferhunder tisper, en sterilisert tispe på 8.5 år som er skadet, og en valp på 9 månder. Begge får V&H. Noomi valpefôret, og får vel 600-700 gram om dagen, alt etter hvor aktive vi er. Vida får den som ikke er fisk i (husker ikke nummer), og får vel ikke mer enn 3-400 gram om dagen nå, pluss grønnsaker. I tillegg får de Dr Baddaky i maten, og Vida får både glucosamin og et annet kosttilskudd vi kjøpte på Re-Dog.

Hundene trenes i NBF programmet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har to shibaer (brukshunder mtp treningsmengden de utsettes for :P ), trener lydighet, spor (bruks og blod), trekk, kløv og veldig mye fysisk. Den yngste er jakthund på sin hals, og har en vanvittig motor.

Fôrer med vom og hundemat sprint og kylling, høyenergitørrfôr fra ProPlan eller Royal Canin til den yngste, og Brit Care adult all breeds (den oransje i alle fall) til den eldste. I tillegg får de fiskeolje, SuperFuel (kosttilskudd for muskelbygging, bevaring av ledd og ekstra proteiner) og den yngste får også ShowStopper (kosttilskudd for pelsen).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi trener lydighet og konkurrerer, og er ellers veldig aktive med sykling, trekk og fjellturer :-) Gir RC maxi adult og lakseolje, litt rått inniblant. Vi skal skifte til hills nå, blir nok hills natures best :-)

Hvor mye han får varierer, men får ca 1 1/2 fult beger pr måltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
    • When Dickhead Awakes  Kapittel 1 Planen var å vente til milepælen 'løfter beinet for å tisse' før neste entry. En annen milepæl fikk æren av å utløse trangen til terapeutisk hamring på tastaturet istedenfor. Sir Edeward har blitt mer og mer Eddie lately. Han enten hører ikke, eller later som han ikke hører, eller gjør et poeng av å ignorere. At hunder bare er distre og ikke også med overlegg tester grenser i puberteten er en myte. Han er distre, no doubt, men han tester også alle grenser han kjenner for tiden. Dette har pågått en stund og er ingen overraskelse. Hva som kom mer uforutsett, på tross av samme erfaring fra tidligere hund, var at han plutselig tisset inne, to dager på rad. Rager 76 cm på manken og veier over 40 kg nå. Dette er i en helt annen liga enn valp som tisser inne.  Første tilfellet skjedde i går. Uheldig sammentreff mellom et massivt politioppbud utenfor pga en nabos mystiske og bekymringsverdige forsvinning, og Edes wake from sleep og potty time. Ikke en passende situasjon å ta ham med ut i, men må man så må man.  Mens jeg tar på ham selen og han er supergira på å ut for å inspisere den uventede og uvanlige situasjonen han hører på utsiden, med banking og rop og prat i en emosjonell tone som ikke helt stemmer med de menneskelige interaksjonene han kjenner fra før, så velger han å bare tisse rett på gulvet ^^ Antakelig en kombinasjon av å ikke ha lyst til å sette seg ned sårbar og tisse foran masse fremmede i en sånn stemning, og en helmax plan om å ha gjort unna det ærendet der først, så han var klar til enhver action som potensielt kunne skje utenfor den døren.  Det å miste turen ut fordi han fjernet motivet, medførte emo og pønkråkk vokal sutring, langt fra den myke Eddie Vedder vokalen jeg håper han modner til med tiden.  Så skjedde det igjen i dag. Han så utover territoriet sitt gjennom vinduet, og markerte det på sengen inne -_- Mens vaskemaskinen går for fullt, og jeg er takknemlig for at den finnes og virker, så trøster jeg meg med at dette er en fase. Pubertal tissing inne har skjedd før, og det gikk fort over igjen.  Om naboen blir funnet, og i hvilken tilstand, det er en større bekymring. 
    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...