Gå til innhold
Hundesonen.no

Dine drømmeraser


Bergenslabb
 Share

Recommended Posts

  • Svar 161
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Du har god smak

Har drømmerasene mine jeg. Riesenschnauzer. Regner med min neste hund blir det. Basenji Saluki Har jeg de tre så mangler jeg virkelig ikkeno.

Jeg har det veldig enkelt, det blir en ny greyhound, enkelt og greit. Kunne ikke tenke meg en annen rase.

Skulle jeg kjøpt valp nå hadde det blitt en alaskan malamute til. Passer perfekt for meg og mitt bruk!

Ellers vurderer jeg siberian husky og alaskan husky. Tipper at begge disse kommer i hus før eller siden. Er også svak for pyreneerhund og irsk ulvehund, men de kommer ikke i hus med det første. Blir nok maskottraser i tillegg til en hundegård med polarhunder :D *drømme*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har min drømmerase i hus nå, collien. Enkel og lykkelig skapning. Kunne nok hatt mange fler av de,men det skjer nok ikke ennå. Eller? Drømmer jo faktisk om å ha valp nå,men fornuften sier nei. To soble og en blå hadde vært en fin trio. Og om ennå noen år så skal det komme en maskot, som nok blir en Terv..*ler*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dalmatiner

Tapatalk eller mobilen min er teit, skrev en hel del mer en det.

Dalmatiner :heart:. Spansk Galgo eller Whippet, hadde jeg drevet med jakt hadde det garantert blitt en ny beagle, eller eventuelt blitt masse mer aktiv og bare ville ha turkamerat. :wub: Elsker vesenet dems, og det snilde gode blikket, samt anatomien og fargene deres osv. Og selvfølgelig fineste gemyttet. Rasen i mitt hjerte :wub:

Skulle jeg safet ift allergien hadde det blitt en krøllsak i hus, Bedlington Terrier, Lagotto Romagnolo, Puddel, Bichon havanais eller vannhund eller noe opp den gaten der. Eventuelt en nappesak, schnauzer eller noe.

Skulle jeg hatt en liten/stor maskotsak hadde det blitt Grand Danoa, Fransk bulldog, Boston Terrier eller Italiensk Mynde ^^

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det blir nok en liten bedlingtontispe når tiden er inne. Lotta. Da skal jeg ha absolutt alt av stelleutstyr, bord og høvelige bademuligheter. Hun skal rule både eksteriørmessig og - hold dere fast- på LPbanen :lol: Dessuten skal hun få en datter, som er enda litt mindre. Hun skal hete Dorthe. Hunder gjør seg best i flertall, de :heart:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den aller største drømmen er en malle, eller korthåret hollender :heart: Men ender vel opp med noe litt "mindre" enn disse rasene til bruks, tipper ACD eller en retriever- jaktlab eller curly :heart: skal jeg ha jaktlab, må det bli en Eine kopi :wub:

skal jeg ha en dalmatiner, som skal få være gårdshund og maskot (når jeg har kjøpt meg småbruk, om x antall år..) :D

Å, det varmet godt i en curly eiers hjerte. De er bare fantastiske!

For min del er drømmerasene Shiba, Beddlington Terrier eller mellompuddel tror jeg, som hund nummer to (høyst sannsynlig shiba vil jeg kanskje tro). Den gangen jeg skal ha "stor" hund igjen heller jeg litt mot jaktgolden eller border collie.

EDIT: Glemte at om jeg virkelig i fremtiden skulle bli vill og gæren og hatt tre hunder på likt, så ville jeg hatt en liten hund som tredje hund, og da enten toypuddel eller papillon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har planer om ulike raser i fremtiden, men skulle jeg hatt hund i dag hadde det nok blitt en irsk rød og hvit setter, eventuelt norsk lundehund, irsk ulvehund eller en schäferhund. Ja, jeg vet det er vidt forskjellige raser. :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror jeg etter et langt liv har fallt ned på kelpie og basenji. Neste hund blir kelpie ja, antagelig en liten kelpie-frøken.. vet ikke helt når - kan nok bli en stund til (Tomsingen skal få slippe å bli gammel med enda en kelpie-jævel i tillegg til den vi allerede har :lol: )

Og basenji.. jeg vet ikke jeg. Jeg får egentlig litt vondt i hjertet av å se basenjier eller ta på basenjier, blir så veldig minnet på om hun lille basenji-utysket vi hadde som var så uendelig dyrbar. Men det blir kanskje bedre med tiden. Og så er det ikke å komme fra at vi har et langt rikere uteliv nå uten liten basselusk, men hvem vet.. med tiden blir det kanskje en baselusk igjen her i huset.

Men ellers har ens smak forandret seg. Jeg liker best de litt mindre hundene nå jeg, de er så hendige liksom.

Jeg synes JRT-er er noen vanvittige sjarmtroll men er usikker på om jeg kunne handskes med en. Og så kunne jeg ønske det fantes glatthårede pudler.. suverene og skjønne hunder men jeg orker jo ikke ta på dem.. Og sånn liten greis som Rak hadde, med det rare fjeset (rasen hadde et fransk navn som jeg ikke husker), sånn kunne jeg tenkt meg - kanskje. Og så har vi myndene da (azawakh, sloughi, og muligens en liten lekekr italiensk mynde men de brekker beina så lett så da får det heller bli whippet).. og spisshunder (lundehund, shiba, synes buhunder er fine også..) Nei, jeg er ganske håpløs på dette med drømmeraser.. liker de fleste hunderasene så må si at det er 2 som peker seg ut og det er kelpie og basenji og så la det bli med det!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Foruten om min egen verdens søteste kooikergutt, så har jeg et par andre raser jeg liker veldig godt.

Ikke overraskende er Australsk Kelpie en av mine fremste drømmeraser, og jeg gleder meg til om bare få uker når min lille frøken kommer hjem til meg :w00t:

Jeg har også alltid vært utrolig svak for Aussien, så det er også en av mine drømmeraser.

:heart:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lista mi er kort: Samojed. Neste valp blir (forhåpentligvis) en "hjemmelaga" liten hvit fleeceball (eller to) som blir født til sommeren.

5ukergul1.jpg

Om man skal drømme så blir det en border collie valp, som ikke er valp, men bare VIPS har blitt en voksen veltrent gjeterhund....

Om jeg skulle hatt bare en eller to hunder så hadde beardis stått høyt på lista. De andre polarhundene, grønlandshund, sibbe og malamute står også høyt på lista, men tviler på at det blir en realitet.

Pr nå har vi drømmerasene våre, en BC på opptrening og en pensjonist, samt en liten haug med hvite fleeceballer. Ja, og Fenris hovawart da, men flere hoffer blir det nok ikke på oss.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Brukshund så er AK "min" rase, men en labrador av jaktvarianten hadde vært en grei nr.2.

Om ikke jeg skulle vært oppdretter og hatt en hund som evt tjenestehund e.l. så tror jeg nok heller jeg hadde vært åpen for alle raser(individer) med de rette egenskapene.

Hunden jeg alltid har drømt om, men jeg jeg tviler passer meg før jeg evt flytter "på landet" e.l.

Siberian Husky.

Maskot:

Sheltie eller Mops.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min absolutte drømmerase er lundehund! Har tispe nå, og hadde hannhund før. Verdens aller beste rase!

Og så har jeg videre på listen:

whippet

saluki

irsk ulvehund

aussie

border collie

Neste rase blir muligens whippet altså! For en fantastisk rase rett og slett. Og så blir det nok både aussie og border collie på sikt!

Men aller helst vil jeg bare ha Bamse og Shensi resten av livet... De er drømmehundene mine! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg får tid og mulighet til å få meg en hund til, er planen å få enten en storpuddel eller en engelsk springer. Storpuddel var en av rasene som var til vurdering før jeg fikk eurasieren, men (eks-)samboer satte foten ned for puddel, dessverre. Ønsker meg en hund som er litt mer bruks enn eurasieren, kunne tenkt meg å konkurrere. Tror det heller litt mer mot ESS enn puddel.

Da jeg var yngre var jeg dønn sikker på at jeg en gang skulle ha grand danois, men har innsett at jeg eeegentlig ikke vil ha så stor hund. Men kanskje en berner en dag, om jeg vil ha noe større :heart: Og så hadde jeg ikke sagt nei takk til en stødig bc uten alt for mye gjeting om jeg hadde hatt tid. Helst langhåret tricolour :yes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder utseende liker best raser som Tsjekkoslovakisk ulvehund, Saarloos ulvehund, Siberian Husky og Alaskan Malamute, og raser som Presa Canario, Dogo Canario, Amstaff og Boerboel. :wub:

Også synes jeg Irsk Ulvehund er veldig fascinerende! :w00t:

Men jeg tror ingen av disse passer meg og mitt liv noe særlig godt slik livet mitt er nå og de neste par årene, så om jeg skal ha en ny hund i nærmeste framtid, vurderer jeg en voksen omplasseringshund (f.eks fra gatehunder i Romania, altså en blanding), eller hvis jeg skal ha en rasehund i nærmeste framtid tror jeg det vil bli en fransk (eller kanskje engelsk) bulldog. :wub:

Om jeg flytter på gård en gang i fremtiden (som jeg vil) og skal ha en gårdsvakthund kunne jeg tenkt meg en Pyreneerhund! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For øyeblikket vurderer jeg boxer og collie korthår. Dette er raser som jeg føler passer til meg på alle områder, men om jeg kun skulle valgt etter utseende hadde det vært MANGE raser på listen min :P

Boxer er nok den jeg ønsker meg aller mest!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg HAR drømmerasen (etter hva jeg ser etter). Det er mange raser som jeg kunne tenke meg, men siden hundekjøring er "min" gren, er valget klart. AH, polare sådanne, kunne gått. Men det er noe spesielt med SH.

liker ellers mynder, noen terriere. Hadde jeg drevet med LP eller bruks, er det mange raser jeg kunne tenkt meg. Det er mange flotte hunderaser der ute, både mht egenskaper og utseende

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal nok ha en ny hund etterhvert, men ikke akkurat i dag, jeg har jo allerede 2 dalmiser;)

Jeg hadde lyst på før:

-Cocker spaniel (engelsk)

-Irsk Setter

-Dalmatiner

Nå har jeg lyst på:

-Langhåret dachshund (antageligvis dverg)

-Saluki<3

Ps: Er vel ikke noen som vet om noen folk med Saluki i Hordaland vel? Har så lyst til å hilse på en sånn, de er så utrolig fine!!:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også drømmerasen, aner ikke hva mer jeg kunne ønsket meg i en hund enn det man finner i en god aussie. :heart:

Neste hund som kommer i hus blir nok med 95% sikkerthet også en aussie, kanskje en hanhund, men mest sannsynlig en tispe. Tror faktisk jeg må drive heftig overtaling av samboeren hvis jeg skulle fått en annen rase :P

Ellers er det ikke så mange raser som appelerer så veldig mye til meg, men jeg er svak for BC'er, kelpier, groenendael, tervueren, Toller og jaktlabbe/golden om det er "riktige" individer :P Også syns jeg corgier er ekstremt sjarmerende, og er litt avstandsforelsket i polarhunder men kunne aldri hatt en selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var heldig nok til å finne drømmerasen på første forsøk, sheltien :heart: rasen passer meg perfekt, så det kommer nok alltid til å være minst en slik liten hårball i hus her.

Av andre raser så er jeg for tiden på utkikk etter en voksen bc tispe(trent gjeterhund), og etter det blir det nok en langhåret colliegutt.

Ellers er jeg veldig svak for pommen, har fryktelig lyst på en slik, men er redd den blir litt for liten til at den er praktisk på et gårdsbruk desverre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her blir det definitivt fler presaer i fremtiden. Men noen ganger savner jeg å ha en rase som er litt mer sosial. Skulle jeg hatt det, så måtte det blitt amerikansk bulldog (hybrid eller standar type), eller bullterrier . Men skulle jeg hatt bullterrier ville jeg hatt en som minner mer om den gamle typen bullterrier, selv om jeg ikke aner om det finnes noe sted idag.

har også blitt betatt av en type hund som kalles Villano de las Encartaciones. Men tror ikke den er godkjent som egen rase.

283300_241506965882191_100000686680065_781283_7759424_n.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her blir det definitivt fler presaer i fremtiden. Men noen ganger savner jeg å ha en rase som er litt mer sosial. Skulle jeg hatt det, så måtte det blitt amerikansk bulldog (hybrid eller standar type), eller bullterrier . Men skulle jeg hatt bullterrier ville jeg hatt en som minner mer om den gamle typen bullterrier, selv om jeg ikke aner om det finnes noe sted idag.

har også blitt betatt av en type hund som kalles Villano de las Encartaciones. Men tror ikke den er godkjent som egen rase.

283300_241506965882191_100000686680065_781283_7759424_n.jpg

Ojoj den var fiiin :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...