Gå til innhold
Hundesonen.no

Goldendoodle?


annafred
 Share

Recommended Posts

Jeg har lenge hatt lyst på hund, men har en i familien som er allergisk. Har sett litt på goldendoodle og det virker som en veldig flott rase/blandingshund i og med at den ikke røyter (så mye) og er en blanding av to veldig snille og intelligente hunderaser. Men jeg har jo lest at det er mange som er imot oppdrett av denne hunden og at de ikke er like flotte som de virker.

Vil gjerne ha litt tips fra folk som har goldendoodle eller som kjenner noen som har det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville vel kanskje satset på puddel, bedlington terrier eller andre allergivennlige raser pga. at en blanding av golden og puddel slett ikke nødvendigvis er så fryktelig allergivennlig eller røytefri! Vi har også hundeallergi i familien, men allergikeren tåler av en eller annen merkelig grunn irsk setter, men ikke en hel del andre raser. Poenget mitt er vel at uansett hvilken rase du ender opp med så ville jeg helst hatt en hund på prøve en stund/møtt mange individer for å være helt sikker på at du tåler rasen.

Lykke til! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Det er ikke en rase, men en blandingshund, og som nevnt vet man aldri hvordan det slår ut.

Mange av denne blandingen vil nok gjerne få en blanding av den røytende pelsen til en Retriever, og den vanskelige pelsen/hårene til en Puddel (om krever mye oppmerksomhet for å ikke bli flokete). Det blir en vanskelig pels.

Er overhodet ingen garanti for at denne blandingen blir allergivennlig heller, og du vet ikke hvordan gemyttet blir overhodet.

Anbefaler deg å lete etter en allergivennlig rasehund istedet, er jo så mange raser vi har å velge mellom. Velg heller en rasevalp fra en seriøs oppdretter er iallefall mitt tips.

Hvorfor en blandingshund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fordelen med å satse på en renraset hund er også at da har du et rasemiljø å støtte deg til. For de fleste raser vil du ha mange oppdrettere å velge blant, så du kan finne en som har frambrakt friske hunder med godt gemytt, kanskje i flere tiår. En valp kan alltid utvikle seg i mange retninger, men med en renraset hund fra en god oppdretter er du likevel relativt trygg på å ende opp med en hund som svarer til forventningene dine.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor vil du ha en blanding av golden og puddel når det finnes mange flotte allergivennlige renrasede hunder? De koster jo til og med like mye som en renraset med stamtavle.

De koster mer faktisk...

Og det eneste som er garantert er en vanskelig og flokete pels.

Det finnes mange flotte allergivennlige raser, jeg har selv en og ingen av allergikerne i min familie reagerer på henne.

Jeg er selvfølgelig nøye på å vaske henne ofte for å holde allergenene til et minimum.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to goldendoodle- blandinger i bekjentskapskretsen min. Den ene er omtrent som en puddel, men pelsen er et rent *******. den vokser like fort og blir like lang som puddelpels, men røyter noe helt ekstremt og floker bare du ser på den. Den andre ser ut som en veldig bustete golden, med tjukke, strie hår som står i alle retninger. Pelsen er grusomt fettete selv om den vaskes ofte, og den røyter som en golden. Jeg finnes ikke allergisk mot hund (ikke på allergitester heller), men denne siste reagerer jeg faktisk litt på.

Jeg har også familiemedlemmer med allergi, og nettopp derfor ville jeg aldri tatt sjansen på en slik blanding. Man kan selvfølgelig være heldig og få akkurat det man ønsker seg. Men man kan også få "det verste" fra begge sider, eller alt i mellom.

Begge hundene jeg snakker om er snille og smarte hunder, men på grunn av allergien til broren min bestemte jeg meg tidlig for å "safe", og heller kjøpe en (billigere) reinrasa hund som garantert kommer til å ha ikke- røytende pels. Disse veit jeg nemlig at han ikke reagerer på, og jeg vil jo ikke ha en hund som aldri kan være med på familiesammenkomster!

De rasene det står mellom for meg er bedlington terrier og mellompuddel. Jeg var også innom storpuddel, lagotto romagnolo, spansk vannhund og portugisisk vannhund. Alle disse har krøllete eller bølgete pels som garantert ikke røyter, så jeg hadde definitivt sett på noen av disse, hvis jeg var deg. :)

Utseendet på både bedlington og puddel virket veldig avskrekkende på meg i starten, på grunn av utstillingsklippen. Heldigvis er det ingen som tvinger deg til å ha en bestemt klipp på hunden din, så uansett hvilken rase du velger, kan du selvfølgelig klippe den akkurat som du vil - om det så er maskinkort over hele bikkja. ;)

Endret av Vims
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Først: prøv om dere faktisk tåler disse "allergivennlige" rasene. Ikke alle gjør det :)

Så ville jeg enten gått for en renrasa hund fra en av disse rasene, eller om dere vil ha blanding; en blanding av to allergivennlige raser. Det er et rent sjangsespill å blande en puddel med en retriever og prøve å få valper som er allergivennlige. Det funker ikke sånn at valpene automatisk arver de egenskapene man ønsker når man blander så forskjellige pelstyper... Så om du skal ha blanding, bør du velge blanding av to allergivennlige raser med noen lunde samme type pels og gemytt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg møter innimellom 2 goldendoodler og de er helt nedklipt hele tiden. Den ene er med lys pels og røyter helt forferdelig pels. Den andre er sort og har omtrent som puddelpels med underull. Det er nesten umulig å børste helt inn til huden. Hvor allergivennlige de er vet jeg ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Faren min har en labradoodle. Han er allergisk mot hunder og katter, men reagerer ikke på henne. Hun er aktiv, lettlært, og kjempesnill.

men ja, personlig ville jeg heller gått for en puddel enn å støtte blandingsavel. Hva har goldendoodle/labradoodle som ikke en puddel har?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Faren min har en labradoodle. Han er allergisk mot hunder og katter, men reagerer ikke på henne. Hun er aktiv, lettlært, og kjempesnill.

men ja, personlig ville jeg heller gått for en puddel enn å støtte blandingsavel. Hva har goldendoodle/labradoodle som ikke en puddel har?

Jo sett deg her så skal jeg fortelle. En liten dæsj med labrador i seg.h020.gif

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har møtt en del labra/godlen/cocka-doodle, og felles for de alle er at de har bedriten pels. Noen røyter som et uvær, et par røyter ikke, men samtlige har en grusom pels som er vanskelig å holde flokefri. En del av de er også ikke allergivennelige for de som ikke har reagert på puddel.

Syntes også det var litt morsomt når en kunde skulle ha bilbur til valpen sin. Hun hadde fått beskjed om at hunden kunne bli "Mellom 20 og 50kg og mellom 50 og 70cm høy"..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde en kunde innom forrige helg som ble blodig fornærmet på meg da jeg spurte hvilken rase hun hadde og hun svarte "Det er en minidoodle"... Jeg rynket jo litt på brynene, for neimen om JEG vet hva slags blanding en minidoodle er. Det eneste jeg vet er at det ikke finnes noen raser som heter det :P

Men over til tema:

Jeg kan virkelig ikke skjønne hvorfor disse labradoodlene og andre doodles liksom skal være så fantastiske. Siden de blandes i tide og utide med alle slags raser om dagen, så føler jeg kanskje at det har mistet litt sin opprinnelige hensikt, nettopp å avle frem allergivennlige førerhunder. Puddelen innehar jo så mange gode egenskaper som renraset hund, at jeg bare ikke kan fatte og begripe hva vi skal med alle blandingene. Man vet, som flere andre har nevnt, aldri hva man får. Jeg har sett dem i alle tenkelige hårlagsvarianter, størrelser og kroppstyper. Felles for dem alle er at jeg personlig synes de alltid ser ut som kjøtere - skikkelig rufsete og fæle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Finn ut hva du vil bruke hunden til og finn en rase som passer til det. Prøv å få låne denne rasen enten det er allergivennlig rase eller ikke. Det er verdt å prøve da folk reagerer på forskjellige ting.

Jeg venter nå på storpuddel sommeren 2013 og jeg kan ikke komme på en annen rase som er så mye alltmulighund som det puddelen er. Det er en brukshund uten like og passer til mer enn å bare stå på utstillingsbord.

Disse doodlene blir det flere og flere av til omplassering. Bare den siste tiden har tallet gått opp og grunnen er jo at "oppdretterene" garanterer allergivennlige hunder, men det er noe som overhodet ikke kan loves enten det er en allergivennlig rase eller sånn her tåpelig blanding.

Finn rasen som passer deg og se hvordan ditt familiemedlem reagerer litt over tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pappaen min er allergisk mot både katter og hunder, og jeg er veldig glad i dyr og maste i flere år på pappa om å få en katt eller hund. Til slutt (da jeg var 17) bestemte han seg endelig for at okey, vi kunne skaffe oss en hund. Men den skulle være allergivennlig, mellomstor/stor, voksen, billig, og helst ikke være fra så veldig langt unna. Så det var ikke lett nei!

Det endte med at vi skaffet oss en 10mnd gammel Goldendoodle tispe fra Drøbak Hundehotell, hun var jo ikke voksen, og ikke billig heller (kostet 10000 og nå koster jo disse blandingshundene opp mot 15000!). Men det ble altså henne. Og hun var perfekt for oss! Eneste problemet vi har hatt med henne var at hun sleit mye med å være alene fordi hun aldri hadde vært alene i en alder av 10 mnd. Men etterhvert gikk det fint, og for meg er hun den beste hunden i verden. Nå er hun snart 5 år gammel og hun bor hos pappaen min i Larvik, men skal mest sannsynlig flytte til meg (i Steinkjer) til sommeren.

Hun er allergivennlig (for pappa), men uansett hva slags hund det er man tror/får høre er allergivennlig så kan man aldri vite, folk reagerer på forskjellig ting hos hunder, og hundene er forskjellige (spesielt disse blandingene av puddel og en annen rase). Så man burde ikke bare skaffe seg en og tro den er allergivennlig nei. Men vår er altså det for pappa, og hun røyter ikke. Hun får lett floker i pelsen når den er lang, men vi klipper henne 3-4 ganger i året, og da går det fint (er pelsen litt lang bør man nok børste hvertfall en gang i uka).

Gina (som hunden heter) er veldig sosial, snill og kosete. Hun elsker absolutt alle, møter hun noen (uansett hvem) legger hun seg ned/lener seg mot dem og vil ha kos. Mange skryter av hvor rolig og snill hun er! Hun er også veldig lettlært og smart. :)

Legger med et bilde av meg og Gina, bare sånn for å vise hvor glad jeg er i min Goldendoodle!

post-10897-0-36107200-1332367363_thumb.j

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gina (som hunden heter) er veldig sosial, snill og kosete. Hun elsker absolutt alle, møter hun noen (uansett hvem) legger hun seg ned/lener seg mot dem og vil ha kos. Mange skryter av hvor rolig og snill hun er! Hun er også veldig lettlært og smart. :)

:) Så flott for dere at hun er sosial, snill og kosete -for med blandingshund vet man jo ikke egentlig hva man ender opp med.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle allergivennlige raser floker masse om man ikke utfører (en god del) pelsstell på dem (eller holder dem kortklippet), så akkurat det er ikke er argument mot doodler av noe slag.

Og røytfrie hunder har også underull som gjør ting litt vanskeligere, den rasen jeg har er et eksempel.

En ting jeg vil hatt i tankene, er at begge raser som blandes i labradoodle, er jakthunder i utgangspunktet, den ene retrivende.

En annen ting er at man er garantert røytfrie hunder kun om man kjøper renrasede røytfrie.

Jeg støtter renraset avl, men er ikke brennende mot blandingsavl selvom, så akkurat der er jeg delt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

:) Så flott for dere at hun er sosial, snill og kosete -for med blandingshund vet man jo ikke egentlig hva man ender opp med.

Det vet du nå virkelig ikke alltid med rasehunder heller. Det er ikke sånn at med en gang hunden er renrasa og registrert i NKK er alt bra og du vet hva du får. Blander man to raser med nærliggende gemytt, så bør det være like lett/vanskelig å forutsi som med en renrasa (fortutsatt at du har like mye kjennskap til foreldrene og resten av slekta). Problemet er bare at mange som produserer blandinger ikke tar hensyn til sånt. Blander du en setter og en staff eller en husky og berner er det vanskelig å forutsi hvem av foreldrenes egenskaper som slår sterkest gjennom i hver enkelt valp. Å blande puddel og retriever er egentlig ikke så dumt sånn sett. De er forskjellige ja, men ikke sånn riv ruskende forskjellige i hvilke egenskaper som er fremelska. Begge er fine familiehund med bakgrunn som apporterende jakthund, krever ca like mye aktivitet, litt potetraser som kan brukes til det meste, retrievern er en del mer sosial. Men pelsmessig kan du få hummer og kanari. Du kan være heldig og få en røytefri, allergivennlig pels som rosann, men du kan like gjerne få retrieverns pels, flokepels som røyter og ikke er allergivennlig og alt mulig i mellom. Det blir som å spille lotto om det du ønsker deg er en allergivennlig hund. Så med tanke på allergivennlighet i denne blandingen er jeg helt enig med deg.

I tillegg er Drøbakk hundehotell en av de siste plassene jeg ville kjøpt meg hund i Norge, uavhengig av rase eller blanding...

Alle allergivennlige raser floker masse om man ikke utfører (en god del) pelsstell på dem (eller holder dem kortklippet), så akkurat det er ikke er argument mot doodler av noe slag.

Og røytfrie hunder har også underull som gjør ting litt vanskeligere, den rasen jeg har er et eksempel.

En ting jeg vil hatt i tankene, er at begge raser som blandes i labradoodle, er jakthunder i utgangspunktet, den ene retrivende.

En annen ting er at man er garantert røytfrie hunder kun om man kjøper renrasede røytfrie.

Jeg støtter renraset avl, men er ikke brennende mot blandingsavl selvom, så akkurat der er jeg delt..

Begge rasene i goldendoodel og labradoodel er apporterende jakthunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det jeg reagerer på er Drøbak hundehotell og deres "Doodle-butikk" på Finn.

De selger ikke blandinger av puddel og labrador/golden. Neida, de selger Rasen xxxxdoodle og de lover gull og grønne skoger, blant annet røytefrie hunder.

Er det ikke herlig det, da!? Det kan jo love noe sååå bra :D

Men ok.. Det jeg reagerer på er at disse doodlene alltid markedsføres som allergivennlige og ofte er argumentet for "2. generasjons" avl at hundene er sååå snille og gode og greie mot alle. Altså - jeg har to velig ulike raser, men jamme er de snille og gode mot alle begge mine også. Min eldste er så snill som dagen er lang. Men avle på henne? Nei - det må mer til enn som så!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det vet du nå virkelig ikke alltid med rasehunder heller. Det er ikke sånn at med en gang hunden er renrasa og registrert i NKK er alt bra og du vet hva du får. Blander man to raser med nærliggende gemytt, så bør det være like lett/vanskelig å forutsi som med en renrasa (fortutsatt at du har like mye kjennskap til foreldrene og resten av slekta). Problemet er bare at mange som produserer blandinger ikke tar hensyn til sånt. Blander du en setter og en staff eller en husky og berner er det vanskelig å forutsi hvem av foreldrenes egenskaper som slår sterkest gjennom i hver enkelt valp. å blande puddel og retriever er egentlig ikke så dumt sånn sett. De er forskjellige ja, men ikke sånn riv ruskende forskjellige i hvilke egenskaper som er fremelska. Begge er fine familiehund med bakgrunn som apporterende jakthund, krever ca like mye aktivitet, litt potetraser som kan brukes til det meste, retrievern er en del mer sosial. Men pelsmessig kan du få hummer og kanari. Du kan være heldig og få en røytefri, allergivennlig pels som rosann, men du kan like gjerne få retrieverns pels, flokepels som røyter og ikke er allergivennlig og alt mulig i mellom. Det blir som å spille lotto om det du ønsker deg er en allergivennlig hund. Så med tanke på allergivennlighet i denne blandingen er jeg helt enig med deg.

Begge rasene i goldendoodel og labradoodel er apporterende jakthunder.

Det er derfor det er så interessant at det er "allergivennligheten" de avler på, og ikke egenskapene som apporterende jakthund..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blandingshunder kan selvsagt være fine de, men planlagt avl for å selge valper til flerfoldige tusen - med store løfter om hvordan de skal bli som voksne, dèt er bare ekstremt kynisk og uærlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...